Daň z příjmu po prodeji dědictví

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mracekpavel 27. 7. 2018 13:58

Dobrý den,

řeším následující problém.

- Sdělil jsem nemovitost po zemřelém otci
- proběhlo dědické řízení, které bylo ukončeno Usnesením o dědickém řízení.
- jelikož jsem byl jediný dědic, zděděnou nemovitost prodávám
- v usnesení o dědickém řízení je uvedena hodnota nemovitosti přesně 2.000.000,- Kč
- když prodám nemovitost tento rok za 2.300.000,- budu muset platit daň z příjmu = rozdíl = 300.000 ?
- daň bude 15% z těch 300.000,- ?
- jde nějak daň "optimalizovat" ?
- jde nějak optimalizovat kupní smlouvu, že třeba bude rozdělena kupní cena (cena za movitou+cena za nemovitou) ?
- Nebo prostě zaplatím finančnímu úřadu 15% z příjmu 300.000,- i kdyby trakaře padaly ?
- jde mi prostě o to - jak slusně zaplatit co nejméně...

Děkuji za jakoukoliv odpověď

PM
mracekpavel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 27. 7. 2018 18:12

To nebude jen z těch 300 tis. Je tam časový test myslím 5 let.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 27. 7. 2018 18:28

Jak dlouho ji vlastnil otec?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mracekpavel 27. 7. 2018 19:17

Děkuji za odpověď...otec vlastnil nemovitost 18 let. Vlastníkem byl pouze otec.
mracekpavel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 27. 7. 2018 20:02

Tak to je osvobozeno od daně z příjmů - viz § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů:
(1) Od daně se osvobozuje
b) příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 5 let; doba 5 let se zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem, nebo o vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem nabytým děděním od takového zůstavitele nebo o dobu, po kterou prodávající nebo spoluvlastník vlastnil pozemek, jenž byl předmětem výměny v rámci pozemkových úprav, v případě prodeje nebo vypořádání spoluvlastnictví k pozemku nabytého výměnou od pozemkového úřadu, tato doba se započítává i do doby, která běží od vyřazení vyměněného pozemku z obchodního majetku; osvobození se nevztahuje na příjem z
1. prodeje těchto nemovitých věcí, které jsou nebo v období 5 let před prodejem byly zahrnuty do obchodního majetku, nebo vypořádání spoluvlastnictví k takovým nemovitým věcem,
2. budoucího prodeje těchto nemovitých věcí uskutečněného do 5 let od nabytí vlastnického práva k těmto nemovitým věcem, i když kupní smlouva bude uzavřena až po 5 letech od tohoto nabytí,
3. budoucího prodeje těchto nemovitých věcí uskutečněného do 5 let od jejich vyřazení z obchodního majetku, i když kupní smlouva bude uzavřena až po 5 letech od takového vyřazení,
4. prodeje práva stavby nebo vypořádání spoluvlastnictví k právu stavby, není-li zřízena stavba vyhovující právu stavby,


Pokud prodejní cena nebude vyšší než 5 mil. Kč, tak není potřeba dělat vůbec nic.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kamarád Jindřich 10. 8. 2018 20:21

Dobrý den, mám dotaz, který je pro mne velmi důležitý.
Zdědil jsem na základě závěti nemovitost s pozemkem po - matky děda - jeho dcera (tzn. matky teta). Nejsme tudíž v přímé linii. O tuto tetičku jsem se staral a pomáhal jí posledních 10 let starat se o dům a o domácnost, být jí na blízku. Ač po tetiččině smrti byla možnost dědickým řízením nemovitost předat na jiné bližší příbuzné (neměla však děti) , zjistilo se po její smrti, že napsala závěť, ve které dům s pozemkem zdědím já. Nemovitost je již na mne přepsaná a převedená. Teta měla ve vlastnictví dům přes 30 let. Já tuto nemovitost s pozemkem chci prodat kamarádovi, kterému se narodila dcera a řeší bydlení s cílem zrekonstruovat tento dům a usadit se v něm. Vztahuje se na mne v tomto případě daň z prodeje nemovitosti?
Mnohokrát děkuji za odpovědi.
Kamarád Jindřich
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 11. 8. 2018 01:55

Dan z prodeje nemovitosti neexistuje. Existuje dan z prijmu pri prodeji nemovitosti a dan z prevodu nemovitosti. Dan z prijmu by mel platit prodejce a dan z prevodu kupujici. Prijem je rozdil mezi porizovaci a prodejni cenou. V pripade dedictvi je cena nemovitosti stanovena v dedickem rizeni, ta se pri vypoctu dane z prijmu uzije misto porizovaci ceny. Nechces-li tedy platit dan z prijmu, nesmis to prodat za vic nez byla porizovaci cena, tedy cena stanovena v dedickem rizeni.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kamarád Jindřich 11. 8. 2018 04:40

Omlouvám se, špatně jsem to formuloval. Samozřejmě mám na mysli daň z příjmu z prodeje nemovitosti. Pak tedy mám příklad : V dědickém řízení byla stanovena cena odhadcem na 1.500.000 ,- (odhadce mi pomohl nízkým odhadem, abych nemusel z toho platit vysokou odměnu notáři). Reálná cena je ale někde jinde a prodávat bych to měl přes to pod cenou (možná reálná cena) a to za 2.500.000,- .Jak to tedy v mém případě bude?
Kamarád Jindřich
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 11. 8. 2018 07:19

No rozdil je logicky milion korun a z toho zaplatis dan z prijmu.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod goropes 11. 8. 2018 11:51

V dědictví mi případne družstevní byt, který chci prodat.
Dědím po otci, tedy dědická daň splacená, otec vlastnil byt (tedy přesněji podíl v družstvu více než 20 let).
Anuita je splacená, po dokončení dědického řízení lze byt kdykoliv za malý poplatek převést do osobního vlastnictví.
Tady ještě žádnou daň neplatím, to jsem si dohledal.
V případě prodeje již převedeného bytu do osobního vlastnictví platí kupující 4%.
Platím pak já nějakou daň z příjmu?
Bude FU případně zkoumat jakou jsem uvedl hodnotu (družstevního) bytu v dědickém řízení, když defakto nebudu prodávat družstevní, ale již v osobním vlastnictví?
Defakto se tržní hodnota bytu zvýší převodem z družstva do OV, tento krok je ale od daně z příjmu osvobozen.

Nebude po mne FU chtít zaplatit daň z přímu po prodeji nemovitosti, kterou jsem nevlastnil dostatečně dlouho? (5 let časový test, započítává se i doba, po kterou nemovitost vlastnil otec). Nedojde ovšem převodem z družstevního na osobní vlastnictví defakto k vytvoření "nové nemovitosti v OV", kde se časový test nebude počítat, protože zděděn byl jen podíl v družstvu? Nebude nutné pak doplatit daň z příjmu?

Bude mít vliv jakou odhadní cenu bude mít podíl v družstvu v rámci dědického řízení, i poté, co se vlastnictví změní na osobní?
goropes
Diskutér

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 11. 8. 2018 14:50

Byt jsi zdedil od pribuzneho v pokoleni primem tak jako tak, dan z prijmu tedy neplatis.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kamarád Jindřich 11. 8. 2018 15:26

Musím se tedy vrátit zpět k mému problému. Pokud je prodejní cena o 1 mio vyšší než byl původní odhad při dědictví, můžu ještě nějakým způsobem ovlivnit odhad původní? Abych neplatil daň z příjmu tak vysokou? A pokud ze zisku 1 mio. platím daň 15 % spadávám do plátce DPH?
Kamarád Jindřich
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 11. 8. 2018 16:08

Rekni kupujicimu, ze oficialni kupni cena bude 1,5 melounu a meloun ti da k tomu bokem, i pro nej to bude vyhodnejsi, ze bude platit nizsi dan z prevodu nemovitosti.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kamarád Jindřich 11. 8. 2018 17:26

A pokud mu na to ma dat banka penize a potrebuje hypoteku 2,5 mio , je jeste nejaka alternativa?
Kamarád Jindřich
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 11. 8. 2018 18:40

Tak moznosti je nekolik, napr. pouzit zisk z prodeje nemovitosti na vlastni nemovitost k bydleni, myslim ze je tam nejaka lhuta asi 1 rok. Anebo mit svedky, ze jsi v prodavane nemovitosti dva roky bydlel, aby ti na to napsali sve cestne prohlaseni, pokud jsi tam nemel dva roky hlaseno trvale ani prechodne bydliste.
https://www.euro.cz/byznys/dan-z-prijmu-prodej-nabyti-nemovitosti-1384566
1.5TSI
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků