Daň z příjmu po prodeji dědictví

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod audiobullys 15. 8. 2018 13:01

tak jsi ušetřil u notáře 6 tisíc za ten milion a ted po tobě stát chce 150 000. tomu říkám gol. este ti poradím abys neřekl že se jen vysmívám, darovat příbuznému a ten at si udělá odhad na těch třeba jen 2,4 mil a pak prodá za 2,5 mil a danit se bude rozdíl jen z 100 tisíc. jinak si na vás všechny finančák pěkně posvití i s čestným prohlášením - bude zjistovat od ostatních sousedu - zavistivých zda tě tam a kolikrát po ty dva roky viděli- oni to takhle totiž kontrolujou.
Jak říká muj školitel, nesmíte chrochtat moc nahlas a nějakej ten vejvar zdanit.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod goropes 24. 8. 2018 11:42

mám odhad na družstevní byt, který dědím od otce na 900.000,-kč.
notářka mi tvrdí, že pokud deklaruju cenu v dědickém řízení 900t a pak byt prodám za víc, tržní cena je řekněme 1,6M, budu muset doplatit rozdíl daň z příjmu.
Jenže hodnota bytu stoupne proto, že byt převedu na osobní vlastnictví, anuita je splacená.
Musím v tom případě rozdíl danit?
Mám raději vykázat vyšší hodnotu bytu, i když jako družstevní takovou cenu určitě nemá, ale jako osobní bude mít?
Má smysl se na to zeptat přímo na finančáku?
goropes
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 24. 8. 2018 12:48

Pokud je splníš podmínku, kterou psal Rop na předchozí stránce, tak se daň neplatí.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 25. 8. 2018 08:19

Paty07: kušuj. On zdědil podíl a prodává nemovitou věc. Na to se rozhodně osvobození dle § 4 odst. 1 písm. b) nevztahuje.

A jak prosím tě jsi zjistil ocenění podílu na družstvu? Že hodnota podílu je tak nízká na rozdíl od tržní hodnoty bytu? Měl jsi na to znalce?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goropes 25. 8. 2018 16:30

Rop: ne, není to od znalce, je to jen amatérský odhad podle porovnání cen. Notářka říkala, že majetek stačí ocenit souhlasným prohlášením dědiců.
Zatím jsem to neodevzdal, takže můžu doložit i jinou, vyšší cenu.
Jde mi o to, jestli je skutečně potřeba doložit takovou cenu, za kterou prodám v budoucnu byt již převedený do OV, i když nyní, jako podíl v družstvu, takovou hodnotu nemá.

Ale pokud je to nutné, raději to v dědictví trochu nadhodnotím a zaplatím vyšší poplatek, než abych pak doplácel z rozdílu daň z přímu po prodeji.
Na druhé straně, cena obvyklá u družstevního bytu je opravdu o dost nižší.
goropes
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 25. 8. 2018 23:31

Rop píše:Paty07: kušuj. On zdědil podíl a prodává nemovitou věc. Na to se rozhodně osvobození dle § 4 odst. 1 písm. b) nevztahuje.

A jak prosím tě jsi zjistil ocenění podílu na družstvu? Že hodnota podílu je tak nízká na rozdíl od tržní hodnoty bytu? Měl jsi na to znalce?


Moment bud zdedil podíl v družstvu a prodává podíl nebo zdědil nemovitost a prodává nemovitost, ne? U podílu mu pak stačí dodržet časový test pro cenné papíry nebo se to chová jinak?

Kdyžtak sorry za OT, ale tohle mě zajímá.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 26. 8. 2018 05:43

Vždyť to vysvětloval, že dědí družstevní byt, byt chce převést do osobního vlastnictví a pak prodat.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 26. 8. 2018 05:43

Vždyť to vysvětloval, že dědí družstevní byt, byt chce převést do osobního vlastnictví a pak prodat.
1.5TSI
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 29. 8. 2018 18:54

Trochu tomu nerozumím.

Hodnota toho bytu je 1,6 mil. Kč (protože to je částka, za kterou ho takřka s jistotou prodám) mínus náklady, aby k prodeji došlo.
Do těchto nákladů se nepočítá běžná spotřeba energií a daně a další poplatky spojené s běžným provozem.
Jen a pouze náklady spojené s převodem do osobního vlastnictví (včetně vlastního času) a náklady na mimořádné opravy a investice.

Já bych udělal smlouvu o smlouvě budoucí na byt za 1,6 mega a do dědictví bych dal 1,5 mega (možná 1,55). Platba notáři je menší zlo, než platba daně.

Omlouvám se, ale pořád mi to myslí ... tak nějak selským rozumem. Prostě bych to ocenil výnosovou metodou a ne porovnávací.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků