OSVČ vedlejší a platba záloh

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Katy.ppp 14. 11. 2018 13:47

Ahoj,

začala jsem v letošním roce podnikat jako OSVČ při zaměstnání, tedy jako vedlejší příjem, výdaje paušálem.

Z důvodu, že jsem letos začala tedy zatím neplatím zálohy na sociální ani zdravotní pojištění, to je super. Nerada bych ale něco propásla v novém kalendářním roce. Proto se ptám Vás zkušenějších.

Pokud jsem hned letos přesáhla rozhodnou částku daňového základu, od kdy mám začít platit zálohy na sociální pojištění? Už za leden 2019 nebo mám počkat do podání Přehledu a teprve od následujícího měsíce? Pokud už hned za leden, v jaké výši?

U zdravotního se předpokládám nic nemění a zaplatím ho 1x ročně po podání Přehledu příjmů.

Děkuji všem, Katka.
Katy.ppp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod linda78 14. 11. 2018 14:05

Socialni se nemusí odvadet, ale jen v pripade, že jsi mela nizky prijem. Vse je v tomto clanku
http://www.jakpodnikat.cz/zalohy-na-soc ... isteni.php
linda78
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidovv 14. 11. 2018 14:09

Presne tak, pokud mate nizky prijem socialni pojisteni se neplati vůbec
Davidovv
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mimonik 14. 11. 2018 14:56

Tohle me teda nikdy netrapilo, ale z toho co tam ctu, tak se mluvi o zalohach, zalohy se nemusi platit. Socialni se nakonec stejne zaplati a to podle prehledu.
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Katy.ppp 14. 11. 2018 14:59

Ano, to vím, ale bohužel to se na mě nevztahuje - píšu, že jsem onu rozhodnou částku přesáhla a tedy platit musím.

Pro jistotu konkrétně:

Pro rok 2019 je rozhodná částka 78 478 Kč - to je předpokládám v mém případě zisk před zdaněním, tedy příjmy mínus 60% (paušál). Což odpovídá "vyfakturovaným" cca 200 000 Kč, které jsem již nyní přesáhla...a ještě zbývají skoro 2 měsíce do konce roku.
Katy.ppp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 14. 11. 2018 21:50

však do výdajů jde toho narvat, nejlepší je neplatit nic finančáku.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků