Faktura a razítko

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 12. 2010 22:54

M2M: teoreticky ano, prakticky když ti firma řekne, že bez písemné faktury s razítkem nezaplatí, co uděláš? :(. Takže bych to zkusil a když bude někdo na písemné formě trvat, nedá se nic dělat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod broucajz 17. 3. 2011 03:36

Za těch 15 let, co dělám účetnictví našeho družstva a pak SVJ jsem nezažil, aby některá faktura tepláren nebo vodáren měla razítko a podpis. A jde to. Nesnažte se vymýšlet ptákoviny.
broucajz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 17. 3. 2011 09:33

broucajz: my? to oni...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 5. 4. 2011 04:45

broucajz píše:Za těch 15 let, co dělám účetnictví našeho družstva a pak SVJ jsem nezažil, aby některá faktura tepláren nebo vodáren měla razítko a podpis. A jde to. Nesnažte se vymýšlet ptákoviny.


jde o vztah založený písemnou smlouvou a ta je sjednána podpisem, anebo jde o pravidelnou fakturaci apod.

Fakturu může klidně poslat emailem i bez el. podpisu, pokud to druhé straně tak stačí, žádný zákon to nezakazuje, záleží, oč přesně jde a jaké jsou pohnutky té či oné strany.

Může si také naúčtovat za poslání papírové faktury náklady (pokud někdo vyloženě vys... s papírovou fakturou) apod., to také nikde není zakázáno, jen to je dobré mít v ceníku, VOP apod. Problematika je to značně složitější, než se může zdát, např. pojem elektronická faktura v zákoně o DPH je (a tam je třeba souhlasu příjemce plnění), ale IMO jde o EDI větu a ne o "PDFko" :)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 5. 4. 2011 07:21

vpe: problematika je to slozitejsi? Tak schvalne - kde je napsana jakakoliv povinnost oznacovat na strane vystavitele faktury tuto razitkem?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 5. 4. 2011 14:23

A kdo tu hovoří o razítku :-D I když časové razítko je také zajímavá problematika, stejně jako schránky OVM...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 5. 4. 2011 14:28

vpe: kdo? Cele tema :wink:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nemo123 5. 4. 2011 23:16

Tedy pánové, nechci Vám do toho kecat ale je jisté, že žádné razítko není nikde předepsáno. Když mně pošle fakturu moloch jako ČEZ, Česká pošta apod. tak tam také razítko není avšak pokud to razítko mermomocí chci na té faktuře mít, tak si mohu stěžovat maximálně na lampárně.
Pokud ovšem půjde o dodavatele kterému dělám větší kšefty tak razítko dá zajisté rád neboť mu mohu sdělit, že si najdu dodavalele jiného. Platí to i naopak. Zajímavé ovšem je, že ať se podíváte na téměř jakýkoliv tiskopis pro úřady, tak chtějí otisk razítka. A než ztrácet čas hádáním se s babkami na poště, tak si razítko opatřím také.
Nemo123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 6. 4. 2011 16:10

Na poště nepotřebuješ razítko, ale pak musíš mít průkaz zmocněnce anebo musíš vyplnit čestné prohlášení, protože jak má pošta na přepážce vědět, že patříš k firmě/oprávněn převzít? Pokud je v adrese jméno, tak logicky nenéí tento problém, ale pokud je tam Truhlárna s.r.o., a přijde Novák, tak -...

tip: nastuduj si problematiku ne/doručování do bytu/firmy a doručování na poště, je to v poštovním zákoně, pokud tě to opravdu zajímá...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nemo123 8. 4. 2011 15:49

Díky za upozornění, tak blbej nejsem abych nevěděl o průkazu umocněnce - sám ho mám. Ale i přesto příjdu na poštu a předložím průkaz zmocněnce a občanku a stejně se za přepážkou ozve "razítko". Ani se nenamáhají zjistit, že na tom průkazu je vysloveně napsáno, že razítko nepoužíváme. Šlo mi o to, že i když není razítko předepsáno tak ho stejně většina institucí chce. Srovnej si tiskopisy na finančák, sociálku atd. Nyní jsme vyplňovali papíry pro statistiku a kupodivu jsem tam tento požadavek nenašel. To jsem se z toho až opotil. :-)
Nemo123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Joezbrna 8. 4. 2011 16:00

Zkrátka, "печать " má pro ouřady stále své kouzlo, kdo ho nemá, je přinejmenším sprostý podezřelý :D
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 8. 4. 2011 17:00

tak nějak, razítko se používá stovky let a pár buze.antů na tom těžko něco změní, ale mluvit o tom můžou do zblbnutí :-)

Nemo123: ty chceš taky zvýšit plat, to že někdo něco chce neznamená, že to automaticky dostane anebo že na to má nárok, přesto je ohleduplné mu občas vyhovět, zvláště, pokud mě to nic nestojí, vyhovím rád :-)

Změňme topic na:
pošťačka si nepřečte mou průkazku a to mě nas.rá k smrti :-D Anebo jdi dělat na poštu a ukaž nám to, jak bys to dělal ty na jejím místě? Mě by asi šlehlo...

ps: nač platit za průkazku tolik, co za razítko? A hlavně nač chodit na poštu, když pošta doručuje na adresu ? :kuk:

Takže to uzavřeme, že na faktuře razítko být nemusí, ale pro klid je lepší ho tam dát, i kdyby to měl být obrázek-sken, je to tak zkrátka lepší, lejstro je lejstro...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nemo123 8. 4. 2011 18:34

Pro vpe: Vždyť já s tebou naprosto souhlasím a také jsem psal, že než bych ztrácel čas hádáním se, tak že jsem si razítko pořídil. A mám klid. 8-)
Nemo123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Joezbrna 8. 4. 2011 19:54

Přesně. Začli jsme posílat faktury v PDF, nijak elektronicky nepodepsané, tak jak to PDF Creator vybleje. 80% kliošů to akceptovala bez mrknutí oka, jen pár buze*antů kvičelo, že ji nepřijmou, nezaplatí, etc.
Tak jsem do formuláře přidal naskenovaný razítko s podpisem, tisklo se to současně s fakturou, byla to normální součást sestavy. Přišlo jim to, vytiskli, založili do šanonu. A byl klid. Já to nechápu, ale na účetní to funguje 8-)
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jaromir 23. 6. 2011 20:44

Jsem živnostník, plátce DPH a faktury vytvářím v OpenOffice, ukládám do HTML a posílám emailem.

Nemají samozřejmě žádný podpis ani razítko, ani to není třeba (fakturu uznává a podepisuje PŘÍJEMCE, nikoliv odesilatel).

Když někdo moc buzeruje, tak mu řeknu, ať si přečte v zákonu o DPH paragraf týkající se náležitosti dokladu a ukáže mi bod ve kterém musí mít faktura razítko a podpis... Samozřejmě tam nic takového není, jen se uvádí, že na faktuře musí být jméno, iča, dič atd. atd.

Podpis a razítko chcou jen staré komunistické kádry.

Mimochodem tisknout faktury je škoda stromů od roku 2009 mám vše v počítači (celé účetnictví, faktury, doklady, atd.) jedině smlouvy si nechávám v tištěné podobě.

Podnikatel ke své činnosti nepotřebuje razítko, běžný účet atd. a faktury se nepodepisují, jenže to tu v byrokratickém ráji ještě stále hodně lidí nechápe...

Se tu bavíme o takové pitomosti jako jsou doklady a faktury. Už se těším na dobu, kdy od nich upustíme, jako doklad se bude brát výpis z účtu a placení se dohodne slovně či přes tel, IM atd. Ty naše faktury a papírování je k smíchu.
jaromir
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků