Faktura od neplátce DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 11:15

Rop: skvele :wink:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 12:30

S474N píše:Rop: takze minimalne veta ve smyslu:
Kód: Vybrat vše
Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku vedeného na MÚ v Kostelci nad Orlicí

Tam byt musi.


Podle mě ne, protože nový živnostenský zákon ruší místní příslušnost, a už v Kostelci tedy evidovaný nebudete.

Viz tento článek: http://www.podnikatel.cz/clanky/identif ... i-na-webu/

To už je vhodnější na fakturu napsat
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2008 14:12

Můžete mi dát odkaz na to, kde ruší místní příslušnost ... jaký paragraf ... děkuji ... momentálně nestíhám to hledat
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 14:17

Tady je obchodni zakonik i s novelou od 1.3. a nic tam neni:
:arrow: http://business.center.cz/business/prav ... cast1.aspx

Tak ted jsem z toho jelen, co tam tedy presne musi byt? A proc spisova znacka, kdyz ma nekdo vic zivnostaku? To tam potom dava cislo ktereho?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 14:40

Novela živnostenského zákona ruší místní příslušnost živnostenských úřadů, platí od 1.7.2008, viz zde: http://senat.cz/cgi-bin/sqw1250.cgi/new ... is&CID=269


k občanskému zákoníku si přečtěte si tyto dva články:

http://www.podnikatel.cz/clanky/chybi-v ... cni-udaje/

http://www.podnikatel.cz/clanky/identif ... i-na-webu/

Občanský zákoník hovoří o nutnosti uvádět evidenci v Živnostenském rejstříku, a ten jaksi není veden v Kostelci nad Orlicí, že
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 14:55

Obcansky zakonik? Ja se teda divam do obchodniho zakoniku, konkretne na paragraf 13a.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 15:16

§ 13a Obchodní listiny
(1) Každý podnikatel je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu (dále jen "internetové stránky") a fakturách uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle; podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky, a podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni.

podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence

tím se myslí Živnostenský rejstřík a ten jaksi není veden v Kostelci nad Orlicí

čemu nerozumíte?

v článcích výše uvedených máte zákon dostatečně vysvětlen a rozveden i s diskusí

- na faktury, dodací listy, do dohod o provedení práce, do patičky emailu, na webovou stránku....... si pak oproti dosavadní zvyklosti někam pod IČ připíšete kouzelnou větičku:

Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 5.3.2002 (ev. č. 222222-2222)2/quote]


A to je vše, zákonu dostojíte.
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 15:47

Tak prvne nerozumim tomu, jak si tady sermoval s tim "obcanskym zakonikem". Za druhe tu nerozumim tomu, proc by Zivnostensky rejstrik nemohl byt VEDEN v Kostelci. A za treti se tam nikde nepise nutnost uvadet datum od kdy ani cislo jednaci.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 16:00

Za "občanský zákoník" se omlouvám, taky jsem už přepracovaný, protože už týden zjišťuju, co na tu fakturu vlastně mám napsat.

Výše uvedené je výsledek mého zjišťování a porovnávání obchodního a živnostenského zákona.

Čsílo jednací se tam neuvádí (to jsem nikde nepsal), uvádí se číslo evidenční.

Číslo jednací je přece interní údaj toho úřadu, který vám ŽL vystavil.
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 16:03

standa.1985: no tak postupne se snad dobereme ke konci. Kde je tedy konkretne stanoveno, ze se musi uvadet cislo evidencni?

A s tim souvisejici dotaz - co kdyz mam 50 zivnostaku, to tam budu psat evidencni cisla vsech? :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 16:19

Osobně jsem se rozhodl pro toto řešení: do 1.7. než začne platit novela živnostenského zákona si vyberu svůj první ŽL, který jsem dostal a jeho Ev.č. budu uvádět.

Předpokládám, že 1.7. se toto zruší, jelikož každý podnikatel bude mít jen jeden ŽL.

Sám se už chystám naklusat na ŽÚ, abych si zařídil několik nových ŽL, takže asi dostanu ten jejich "výpis" a na něm bude uvedeno jedinečné Ev.č.

Myslím si ale že žádný úředník nás nebude za chybu peskovat, protože primárně se tento zákon změnil kvůli podvodníkům, takže pokud nejste pdovodník, byl bych v klidu do 1.7., kdy se obchodní a živnostenský zákon sladí a budeme to mít jasnější.
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 16:21

standa.1985: v kazdem pripade si neodpovedel na muj dotaz, kde je v zakone specifikovano, ze se musi uvadet evidencni cislo.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 16:26

Jak neodpověděl? Přečti si můj příspěvek z 15:16

citace ze zákona: "podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence"

a přečti si oba články na Podnikatel.cz

nevím, co chceš víc dodat
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 16:28

standa.1985: ten paragraf jsem tady uvadel uz drive, ale KDE se v tom paragrafu pise, ze zivnostik ma uvadet evidencni cislo :roll:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2008 21:34

Takže jak je to teď ...

Podnikatel musí uvádět na všech listinách, které jsou uvedeny v § 13a obchodního zákoníku údaje o zápisu z jiné evidence (v tomto případě ze živnostenského rejstříku)
Dle stávající legislativy, živnostenský rejstřík provozuje místně příslušný obecní živnostenský úřad. Vzhledem k tomu, že živnostník je v něm zapsán pod více čísly (pokud má více živnostenských listů) je údaj o spisové značce nebo evidenčním čísle naprosto zbytečný.

Pokud vstoupí v platnost novela zákona, tak vedení živnostenského rejstříku nadále zůstává v pravomoci obecního živnostenského úřadu. Jenom mizí slovo místně příslušného.

Takže se nezmění nic ... jenom můžete být evidováni u jiného živnostenského úřadu, než je bydliště. Ale někde evidováni budete. Pokud budete mít jedno evidenční číslo tak proč ho neuvádět ...

Navíc se podívejte do živnostenského rejstříku a naleznete tam větu:
Evidující úřad: Městský úřad Kostelec nad Orlicí
Je to jediný jasný identifikační údaj v živnostenském rejstříku ... narozdíl od obchodního, kde je krom soudu uvedena i navíc i spisová značka.
Proto dle stávající legislativy bych psal "Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku vedeného na MÚ v Kostelci nad Orlicí" ... podle nové legislativy to samé, nebo navíc jednotné číslo (evidenční, spisovou značku nebo jak tomu budou říkat) ... novela zákona to nijak neupravuje ...

Proč neuvádět údaj zapsáno od? Viz můj příklad ... od 3. 3. 2006 jsem byl evidován v živnostenském rejstříku bez titulu ... od 25. 7. 2007 již s titulem ... od kdy jsem tedy evidován? ... podnikatel "Ing. Pavel Říha" je od 25. 7. 2007 ... mimochodem datum zápisu nemusí uvádět ani ten, kdo je zapsaný v obchodním rejstříku ... takže proč to vnucovat nám živnostníkům

Proč zatím neuvádět spisovou značku (číslo jednací ... nebo jak se tomu nadává) ... protože vás můžou najít pod více čísly ... v mém případě to jsou tři hausnumera a kam je mám sakra narvat?

Co dělat až vstoupí novela v platnost ... ??? Zeptat se na živnostenském úřadu co tam mám psát ... případně mi to připomenout, protože na mém ŽU je na prvním místě ochota a určitě mi to řeknou ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků