Faktura od neplátce DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 23:00

OK, vysvětlil jste to logicky, jen malá výtka:

"Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku vedeného na MÚ v Kostelci nad Orlicí"

zákon myslím nezná slovo "podnikatel"

takže bych byl spíš pro formulaci:

"Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku vedeného u Magistrátu města Kostelec nad Orlicí"

nicméně nevyjádřili jste se k zmíněným článkům na Podnikatel.cz, domnívám se, že autorka článků je právnička, tedy asi ví, co napsala, že
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 23:22

Počkej, teď mi to docvaklo. Chceš říct, že když do dodavatele na fakturu napíšeš pouze "Pavel Říha", tak finančák odběrateli nemusí fakturu uznat, neboť je neplatná, neboť v živnostenském rejstříku žádný "Pavel Říha" není, je tam "Ing. Pavel Říha"?
To je docela nefér, ne? Taky si totiž na faktury nepíšu titul, i když na ŽL ho mám.
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2008 23:33

Podnikatel ... viz § 2 odst 2 písm b) obchodního zákoníku
Kód: Vybrat vše
Podnikatelem podle tohoto zákona je:
...
b) osoba, která podniká na základě živnostenského oprávnění,
...

to co je v živnostenském rejstříku musí být na fakturách ... dokonce i co je v obchodním rejstříku musí být na fakturách (podle FU byl jeden čas rozdíl mezi s. r. o. nebo spol. s r. o.) ... ale nějak se to nedodržuje ... hlavu bych si z toho nedělal a pro jistotu změnil ...
jinak takový hezký příklad toho co všechno máme v obchodním rejstříku:
Kód: Vybrat vše
M Ě S T S K Á J A T K A s. r. o.
a na fakturách to píšou normálně Městská jatka s. r. o.

Jo jinak k těm článkům ... jsou hezky napsané ... upozornění na to, že údaje o podnikateli musí být na jeho webu je určitě nutné ... jenom tu praktickou část nezvládli ... a jestli to jsou právníci tak se tomu ani nedivím ... bohužel právníci většinou nemají moc ponětí o reálné podnikatelské praxi ... o ekonomických otázkách nemluvě ... za příklad stojí to, že právník neplátce DPH napsal na doklad "daňový doklad", "DIČ" a "Datum uskutečnění zdanitelného plnění" ....

právník je dobrý rádce ve spoustě věcí ... ale v podnikatelském a daňovém právu se většinou moc nevyzná a už vůbec nezná běžnou praxi ... asi neví, že v daních je pravda to co si uhádáte ... a ne to co píšou v zákoně :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lu-lu 29. 3. 2008 00:09

Dobrý den, chci se jen ujistit. Když neplátce DPH vystavuje fakturu tak DIČ tam neuvádí?
lu-lu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 29. 3. 2008 00:52

ne ... stejně jako se tam neuvádí "datum uskutečnění zdanitelného plnění" či nápis "daňový doklad"
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod panet 5. 10. 2008 09:46

Chtel jsem zkusit nejaky program (free) na moje jednomesicni fakturovani, narazil jsem na ProFact 2.0, je to pro mne bajecne jedndoduche, ALE:

Je tam krome odberatele i polozka prjijemce. Muzu bud nechat toto pole prazdne (ale slovo prijemce je porad videt) nebo tam muzu vypsat totez co u odberatele. SAblonu nezmenim, vzhledem k free verzi to nejde.

Bude vadit, kdyz tam pole prijemce zustane a bude nevyplneno?

Dekuji

edit: PS: Jsem NEplatce dane
a
panet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 12. 10. 2008 18:55

Příjemce může být klidně nevyplněn ... toto pole se používá například pokud něco fakturujete firmě sídlící v Praze, ale vezete jim to do skladu v Ostravě ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ntr23 26. 1. 2009 13:06

Mám dva dotazy ohledně údajů na faktuře: -jsem fyzická osoba, neplátce DPH

-Mám eshop, požaduji platbu předem na účet. Musím vystavovat zálohovku?
Pokud musím, tak na faktuře zálohu odečtu a je to. Pokud ale zálohovku nemusím vystavovat, musí být na faktuře uvedeno "neplaťte, již uhrazeno"?

-Když dám k objednávce určitý dárek, bonus zdarma ze sortimentu který prodávám, např.3+1zdarma. Musí se objevit na faktuře? nebo ho tam prostě nemám psát a jen přibalit. Nebo případně dát ho na fakturu za 1 halíř a fakturu zaokrouhlit na celé koruny.

děkuji
ntr23
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 26. 1. 2009 13:58

Zálohovku vystavovat nemusíte ....

Ale na konečné faktuře by měla být nějakým způsobem zaplacená záloha odečtena ...

Ad ten bonus ... hlavně ne to s tím halířem ... já bych to ani nikam nepsal :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ntr23 26. 1. 2009 14:47

no ale právě se mi nezdá, to, jak odečíst zálohu na konečné faktuře, když k ní není žádný doklad, jen emailová výzva k zaplacení.

takže předměty zdarma vůbec nepsat a vyúčtovat jen skutečně placené zboží.
ntr23
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 26. 1. 2009 18:24

Přijal si tu zálohu nebo ne? Dokladem o přijaté záloze je tvůj (a jeho) bankovní výpis, nikoliv zálohová faktura ... analogicky, když vystavím zálohovou fakturu, ale záloha mi není uhrazena, tak na konečné faktuře ji přece nebudu odečítat ....
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dusan1111 7. 1. 2013 15:48

všetky informácie k dani z príjmov sa dajú šikovne nájsť na stránke http://www.pp.sk/
Nemáte začo
dusan1111
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AlesPraha 8. 1. 2013 00:24

Človeče, najdi si účetního. Ten to vyřeší za Tebe. Z otázek je poznat, že umíš nasmlouvat dobrou cenu (1000 Kč /hod), ale byrokracie ti nic neříká :- )
Přestože všichni v podstatě odpověděli dobře, je z toho pěkný guláš
AlesPraha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ivana.pilsen 2. 7. 2013 16:54

Dobrý den,

poradíte mi prosím?...

Od neplátce DPH mi byla vystavena fa a pán mi tvrdil, že z této sumy on platí DPH...ale to by přeci nebyl neplátce, nebo se pletu? Jak to tedy je?
Odvádí z té sumy nějakou část, nebo ne..?
Moc děkuji za odpověď
Ivana.pilsen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2013 17:03

A má to DPH na faktuře vyčísleno?

Pokud nemá, tak neodvádí.

Pokud má a je neplátce, tak má slušnej průser.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník