Faktura od neplátce DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mikna 30. 10. 2007 21:57

Zdravím,
chci se zeptat......fakturuju částku př 1000,-/hod za pomocnou činnost ve stavebnictví, (nejsem plátce)
Tzn. 840,34,- bez dph + 159,66,- danˇ= 1000??? Teda jestli je daŇ 19\= COŽ ASI JE........

A znamená to že firma si vlastně odečte těch 159,66 z daní a stojím je jen 840.34??

nemáte nějáký typ na vzor faktury??

dík za odpověď
mikna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 30. 10. 2007 22:55

Nejste plátce DPH tak nemůžete uvádět žádnou daň ... prostě fakturujete jenom 1000 Kč :-)

Mám tu jednu vzorovou fakturu. Snad jen bych jí vytknul údaj "IČO:" který bych změnil na "IČ:" :-)
Jo a ještě tam nemusí být to číslo pod kterým je podnikatel zapsán ... čili tato část: "pod c. j.: ŽÚ 2040/2006-4370/06-S"

Toto je faktura pro neplátce DPH ... žádná daň, žádné DIČ, žádné "datum uskutečnění zdanitelného plnění", žádný "daňový doklad"

:!: :!: :!: Doporučuji neprodleně vyhledat účetního nebo daňového poradce ... než bude kalamita na světě :!: :!: :!:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikna 30. 10. 2007 23:00

jaká kalamita??? :o
mikna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 30. 10. 2007 23:22

no třeba, že jako neplátce DPH vystavíte fakturu s DPH a podobné věci :-)
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin 5. 11. 2007 14:39

Rop píše:Toto je faktura pro neplátce DPH ... žádná daň, žádné DIČ, žádné "datum uskutečnění zdanitelného plnění", žádný "daňový doklad"
d/quote]

Ted me lehce zarazite, je problem pokud tam budu uvadet to datum DUZP, ja jsem neplatce a davam tam stejne datum jako datum, kolega ktery neni platce DPH mi to "poradil", resp. zaslal mi jeho vzir faktury a vystavuje to tak uz asi dva roky. Je to problem pokud tam je to DUZP nebo ne? Samozrejme danovy doklad tam nemam, ze jsem neplatce mam taky...
---------------------------------------------------------------
Jirin
jirin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 5. 11. 2007 15:43

Tento pojem opravdu patří jen na daňové doklady (ty od plátců DPH) ... takže to ze šablony vymažte .... pokud by přišel špatně vyspalý úředník FU tak z toho může být i problém ...
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin 5. 11. 2007 15:54

Ok, diky za odpoved, vyhodim to ze sablony, ovsem na tech dosud vydanych fakturach to uz mam, a nic s tim pravdepodobne udelat nejde. On to ten znamy mel od sve ucetni... Vystavoval jsem i pro jednu vetsi firmu a ta tu fakturu vzala bez problemu, pry kdyz tam vidi ucetni jejich nejaky problem vraci to:)

Ted jeste koukam, u jedne reklamni site (Billboard.cz), vystavuje "jakousi fakturu" system, a i presto, ze tam mam nastavneo neplatce, tak mi to automaticky taky zdanitelne plneni dava "predvyplnene"..
---------------------------------------------------------------
Jirin
jirin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M2M 14. 12. 2007 12:05

Nejsem plátce DPH, všechno mám dobře dle vzorové faktury ale mám fakturu nasvanou jako FAKTURA - daňový doklad.
To daňový doklad tam tedy nesmím mít?
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 14. 12. 2007 12:11

M2M: ne nesmi tam byt nikde slovo "danovy".
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod jege 20. 12. 2007 00:24

No teda! Na Vasem miste bych honem vzal 500 Kc a utikal k nejakemu danovemu poradci na konzultaci: "Jak spravne vyplnovat ucetni doklady!", popripade zajit na FU, tam to (snad) poradi taky a zdarma!

Zapamatujte si, ze nazev "danovy" se v takovem pripade VZDY mysli DPH, t.j. doklad, ktery obsahuje dan z pridane hodnoty, kterou musi zakaznikovi nauctovat jenom velci vyrobci/prodejci/dovozci. Jelikoz takovych subjektu muze byt v retezci vyrobci - prodejce - zakaznik nekolik, vzdy se cena navysi jenom o marzi (pridanou hodnotu) a 19% dane z marze (dan z pridane hodnoty). V realu se to provede tak, ze se DPH vypocita z koncove ceny bez DPH, ale FU se odvede jenom rozdil z koncove DPH ziskane od zakaznika a vstupni DPH zaplacene dodavateli, takze vlastne jenom DPH z rozdilu vstupni a vystupni ceny bez DPH. Maly vyrobce/prodejce/poskytovatel sluzeb toto delat nemusi, takze ma vlastni vyrobky a sluzby o 19% levnejsi, ale rovnez si ani nemuze odecist DPH zaplacenou svym dodavatelum zbozi nebo surovin.
Ve skutecnosti je cena od neplatce DPH vzdy bez DPH, a to i pripade, ze zbozi nakoupil od platce DPH. Pokud by to od nej nakoupil jiny prodejce - platce DPH a prodal ho dal, tak musi pri prodeji pripocitat 19% z cele ceny zbozi a nic si z toho neodecte, takze se vlastne zaplati i DPH z jiz odvedene DPH, protoze meziclanek prodejce - neplatce DPH zrusil rozdeleni na zakladni cenu + DPH a udelal z nej zase zakladni cenu.

Trosku kostrbate vysvetleno, ale obecne receno, u neplatce DPH nesmi byt na fakturach zadne DPH, zadne zdanitelne plneni, nazev "danovy doklad", zadne sdeleni typu "Cena je vcetne DPH" nebo "Cena obsahuje DPH" a pod., jinac je to podvod a postih muze byt dosti znacny!
jege
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 12. 2007 09:02

jege: tim jak si se rozepsal si mu tech 500 usetril :wink:

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 08:30

Rop píše:Jo a ještě tam nemusí být to číslo pod kterým je podnikatel zapsán ... čili tato část: "pod c. j.: ŽÚ 2040/2006-4370/06-S"

Tak a me bylo "doporuceno" urednikem z FU to tam zase dat. Tak ted babo rad :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2008 09:53

A co když máš více živnostenských listů? To jsi zapsán pod více čísly ... a vyber si. A navíc když se podívám do obchodního zákoníku do § 13a tak tam je toto:
Kód: Vybrat vše
Každý podnikatel je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu (dále jen "internetové stránky") uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle; podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky, a podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni.

Čili podnikatelé zapsaní v OR údaj o zápisu včetně spisové značky.
Podnikatelé nezapsaní v OR údaj o zápisu do jiné evidence (žádné číslo jednací tam nikde není uvedeno).
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 10:31

Rop: takze minimalne veta ve smyslu:
Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku vedeného na MÚ v Kostelci nad Orlicí

Tam byt musi.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2008 11:12

Jo
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 11:15

Rop: skvele :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 12:30

S474N píše:Rop: takze minimalne veta ve smyslu:
Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku vedeného na MÚ v Kostelci nad Orlicí

Tam byt musi.

Podle mě ne, protože nový živnostenský zákon ruší místní příslušnost, a už v Kostelci tedy evidovaný nebudete.

Viz tento článek: http://www.podnikatel.cz/clanky/identif ... i-na-webu/

To už je vhodnější na fakturu napsat
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2008 14:12

Můžete mi dát odkaz na to, kde ruší místní příslušnost ... jaký paragraf ... děkuji ... momentálně nestíhám to hledat
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 14:17

Tady je obchodni zakonik i s novelou od 1.3. a nic tam neni:
:arrow: http://business.center.cz/business/prav ... cast1.aspx

Tak ted jsem z toho jelen, co tam tedy presne musi byt? A proc spisova znacka, kdyz ma nekdo vic zivnostaku? To tam potom dava cislo ktereho?

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 14:40

Novela živnostenského zákona ruší místní příslušnost živnostenských úřadů, platí od 1.7.2008, viz zde: http://senat.cz/cgi-bin/sqw1250.cgi/new ... is&CID=269

k občanskému zákoníku si přečtěte si tyto dva články:

http://www.podnikatel.cz/clanky/chybi-v ... cni-udaje/

http://www.podnikatel.cz/clanky/identif ... i-na-webu/

Občanský zákoník hovoří o nutnosti uvádět evidenci v Živnostenském rejstříku, a ten jaksi není veden v Kostelci nad Orlicí, že
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 14:55

Obcansky zakonik? Ja se teda divam do obchodniho zakoniku, konkretne na paragraf 13a.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 15:16

§ 13a Obchodní listiny
(1) Každý podnikatel je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu (dále jen "internetové stránky") a fakturách uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle; podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky, a podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni.

podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence

tím se myslí Živnostenský rejstřík a ten jaksi není veden v Kostelci nad Orlicí

čemu nerozumíte?

v článcích výše uvedených máte zákon dostatečně vysvětlen a rozveden i s diskusí

- na faktury, dodací listy, do dohod o provedení práce, do patičky emailu, na webovou stránku....... si pak oproti dosavadní zvyklosti někam pod IČ připíšete kouzelnou větičku:

Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 5.3.2002 (ev. č. 222222-2222)2/quote]

A to je vše, zákonu dostojíte.
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 15:47

Tak prvne nerozumim tomu, jak si tady sermoval s tim "obcanskym zakonikem". Za druhe tu nerozumim tomu, proc by Zivnostensky rejstrik nemohl byt VEDEN v Kostelci. A za treti se tam nikde nepise nutnost uvadet datum od kdy ani cislo jednaci.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 16:00

Za "občanský zákoník" se omlouvám, taky jsem už přepracovaný, protože už týden zjišťuju, co na tu fakturu vlastně mám napsat.

Výše uvedené je výsledek mého zjišťování a porovnávání obchodního a živnostenského zákona.

Čsílo jednací se tam neuvádí (to jsem nikde nepsal), uvádí se číslo evidenční.

Číslo jednací je přece interní údaj toho úřadu, který vám ŽL vystavil.
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 16:03

standa.1985: no tak postupne se snad dobereme ke konci. Kde je tedy konkretne stanoveno, ze se musi uvadet cislo evidencni?

A s tim souvisejici dotaz - co kdyz mam 50 zivnostaku, to tam budu psat evidencni cisla vsech? :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 16:19

Osobně jsem se rozhodl pro toto řešení: do 1.7. než začne platit novela živnostenského zákona si vyberu svůj první ŽL, který jsem dostal a jeho Ev.č. budu uvádět.

Předpokládám, že 1.7. se toto zruší, jelikož každý podnikatel bude mít jen jeden ŽL.

Sám se už chystám naklusat na ŽÚ, abych si zařídil několik nových ŽL, takže asi dostanu ten jejich "výpis" a na něm bude uvedeno jedinečné Ev.č.

Myslím si ale že žádný úředník nás nebude za chybu peskovat, protože primárně se tento zákon změnil kvůli podvodníkům, takže pokud nejste pdovodník, byl bych v klidu do 1.7., kdy se obchodní a živnostenský zákon sladí a budeme to mít jasnější.
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 16:21

standa.1985: v kazdem pripade si neodpovedel na muj dotaz, kde je v zakone specifikovano, ze se musi uvadet evidencni cislo.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 16:26

Jak neodpověděl? Přečti si můj příspěvek z 15:16

citace ze zákona: "podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence"

a přečti si oba články na Podnikatel.cz

nevím, co chceš víc dodat
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2008 16:28

standa.1985: ten paragraf jsem tady uvadel uz drive, ale KDE se v tom paragrafu pise, ze zivnostik ma uvadet evidencni cislo :roll:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2008 21:34

Takže jak je to teď ...

Podnikatel musí uvádět na všech listinách, které jsou uvedeny v § 13a obchodního zákoníku údaje o zápisu z jiné evidence (v tomto případě ze živnostenského rejstříku)
Dle stávající legislativy, živnostenský rejstřík provozuje místně příslušný obecní živnostenský úřad. Vzhledem k tomu, že živnostník je v něm zapsán pod více čísly (pokud má více živnostenských listů) je údaj o spisové značce nebo evidenčním čísle naprosto zbytečný.

Pokud vstoupí v platnost novela zákona, tak vedení živnostenského rejstříku nadále zůstává v pravomoci obecního živnostenského úřadu. Jenom mizí slovo místně příslušného.

Takže se nezmění nic ... jenom můžete být evidováni u jiného živnostenského úřadu, než je bydliště. Ale někde evidováni budete. Pokud budete mít jedno evidenční číslo tak proč ho neuvádět ...

Navíc se podívejte do živnostenského rejstříku a naleznete tam větu:
Evidující úřad: Městský úřad Kostelec nad Orlicí
Je to jediný jasný identifikační údaj v živnostenském rejstříku ... narozdíl od obchodního, kde je krom soudu uvedena i navíc i spisová značka.
Proto dle stávající legislativy bych psal "Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku vedeného na MÚ v Kostelci nad Orlicí" ... podle nové legislativy to samé, nebo navíc jednotné číslo (evidenční, spisovou značku nebo jak tomu budou říkat) ... novela zákona to nijak neupravuje ...

Proč neuvádět údaj zapsáno od? Viz můj příklad ... od 3. 3. 2006 jsem byl evidován v živnostenském rejstříku bez titulu ... od 25. 7. 2007 již s titulem ... od kdy jsem tedy evidován? ... podnikatel "Ing. Pavel Říha" je od 25. 7. 2007 ... mimochodem datum zápisu nemusí uvádět ani ten, kdo je zapsaný v obchodním rejstříku ... takže proč to vnucovat nám živnostníkům

Proč zatím neuvádět spisovou značku (číslo jednací ... nebo jak se tomu nadává) ... protože vás můžou najít pod více čísly ... v mém případě to jsou tři hausnumera a kam je mám sakra narvat?

Co dělat až vstoupí novela v platnost ... ??? Zeptat se na živnostenském úřadu co tam mám psát ... případně mi to připomenout, protože na mém ŽU je na prvním místě ochota a určitě mi to řeknou ... :-)
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 22:00

OK, vysvětlil jste to logicky, jen malá výtka:

"Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku vedeného na MÚ v Kostelci nad Orlicí"

zákon myslím nezná slovo "podnikatel"

takže bych byl spíš pro formulaci:

"Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku vedeného u Magistrátu města Kostelec nad Orlicí"

nicméně nevyjádřili jste se k zmíněným článkům na Podnikatel.cz, domnívám se, že autorka článků je právnička, tedy asi ví, co napsala, že
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standa.1985 28. 2. 2008 22:22

Počkej, teď mi to docvaklo. Chceš říct, že když do dodavatele na fakturu napíšeš pouze "Pavel Říha", tak finančák odběrateli nemusí fakturu uznat, neboť je neplatná, neboť v živnostenském rejstříku žádný "Pavel Říha" není, je tam "Ing. Pavel Říha"?
To je docela nefér, ne? Taky si totiž na faktury nepíšu titul, i když na ŽL ho mám.
standa.1985
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2008 22:33

Podnikatel ... viz § 2 odst 2 písm b) obchodního zákoníku
Podnikatelem podle tohoto zákona je:
...
b) osoba, která podniká na základě živnostenského oprávnění,
...

to co je v živnostenském rejstříku musí být na fakturách ... dokonce i co je v obchodním rejstříku musí být na fakturách (podle FU byl jeden čas rozdíl mezi s. r. o. nebo spol. s r. o.) ... ale nějak se to nedodržuje ... hlavu bych si z toho nedělal a pro jistotu změnil ...
jinak takový hezký příklad toho co všechno máme v obchodním rejstříku:
M Ě S T S K Á J A T K A s. r. o.
a na fakturách to píšou normálně Městská jatka s. r. o.

Jo jinak k těm článkům ... jsou hezky napsané ... upozornění na to, že údaje o podnikateli musí být na jeho webu je určitě nutné ... jenom tu praktickou část nezvládli ... a jestli to jsou právníci tak se tomu ani nedivím ... bohužel právníci většinou nemají moc ponětí o reálné podnikatelské praxi ... o ekonomických otázkách nemluvě ... za příklad stojí to, že právník neplátce DPH napsal na doklad "daňový doklad", "DIČ" a "Datum uskutečnění zdanitelného plnění" ....

právník je dobrý rádce ve spoustě věcí ... ale v podnikatelském a daňovém právu se většinou moc nevyzná a už vůbec nezná běžnou praxi ... asi neví, že v daních je pravda to co si uhádáte ... a ne to co píšou v zákoně :lol:
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod lu-lu 28. 3. 2008 23:09

Dobrý den, chci se jen ujistit. Když neplátce DPH vystavuje fakturu tak DIČ tam neuvádí?
lu-lu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 28. 3. 2008 23:52

ne ... stejně jako se tam neuvádí "datum uskutečnění zdanitelného plnění" či nápis "daňový doklad"
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod panet 5. 10. 2008 08:46

Chtel jsem zkusit nejaky program (free) na moje jednomesicni fakturovani, narazil jsem na ProFact 2.0, je to pro mne bajecne jedndoduche, ALE:

Je tam krome odberatele i polozka prjijemce. Muzu bud nechat toto pole prazdne (ale slovo prijemce je porad videt) nebo tam muzu vypsat totez co u odberatele. SAblonu nezmenim, vzhledem k free verzi to nejde.

Bude vadit, kdyz tam pole prijemce zustane a bude nevyplneno?

Dekuji

edit: PS: Jsem NEplatce dane
a
panet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 12. 10. 2008 17:55

Příjemce může být klidně nevyplněn ... toto pole se používá například pokud něco fakturujete firmě sídlící v Praze, ale vezete jim to do skladu v Ostravě ... :-)
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod ntr23 26. 1. 2009 12:06

Mám dva dotazy ohledně údajů na faktuře: -jsem fyzická osoba, neplátce DPH

-Mám eshop, požaduji platbu předem na účet. Musím vystavovat zálohovku?
Pokud musím, tak na faktuře zálohu odečtu a je to. Pokud ale zálohovku nemusím vystavovat, musí být na faktuře uvedeno "neplaťte, již uhrazeno"?

-Když dám k objednávce určitý dárek, bonus zdarma ze sortimentu který prodávám, např.3+1zdarma. Musí se objevit na faktuře? nebo ho tam prostě nemám psát a jen přibalit. Nebo případně dát ho na fakturu za 1 halíř a fakturu zaokrouhlit na celé koruny.

děkuji
ntr23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 26. 1. 2009 12:58

Zálohovku vystavovat nemusíte ....

Ale na konečné faktuře by měla být nějakým způsobem zaplacená záloha odečtena ...

Ad ten bonus ... hlavně ne to s tím halířem ... já bych to ani nikam nepsal :-)
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod ntr23 26. 1. 2009 13:47

no ale právě se mi nezdá, to, jak odečíst zálohu na konečné faktuře, když k ní není žádný doklad, jen emailová výzva k zaplacení.

takže předměty zdarma vůbec nepsat a vyúčtovat jen skutečně placené zboží.
ntr23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 26. 1. 2009 17:24

Přijal si tu zálohu nebo ne? Dokladem o přijaté záloze je tvůj (a jeho) bankovní výpis, nikoliv zálohová faktura ... analogicky, když vystavím zálohovou fakturu, ale záloha mi není uhrazena, tak na konečné faktuře ji přece nebudu odečítat ....
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod dusan1111 7. 1. 2013 14:48

všetky informácie k dani z príjmov sa dajú šikovne nájsť na stránke http://www.pp.sk/
Nemáte začo
dusan1111
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AlesPraha 7. 1. 2013 23:24

Človeče, najdi si účetního. Ten to vyřeší za Tebe. Z otázek je poznat, že umíš nasmlouvat dobrou cenu (1000 Kč /hod), ale byrokracie ti nic neříká :- )
Přestože všichni v podstatě odpověděli dobře, je z toho pěkný guláš
AlesPraha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ivana.pilsen 2. 7. 2013 15:54

Dobrý den,

poradíte mi prosím?...

Od neplátce DPH mi byla vystavena fa a pán mi tvrdil, že z této sumy on platí DPH...ale to by přeci nebyl neplátce, nebo se pletu? Jak to tedy je?
Odvádí z té sumy nějakou část, nebo ne..?
Moc děkuji za odpověď
Ivana.pilsen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2013 16:03

A má to DPH na faktuře vyčísleno?

Pokud nemá, tak neodvádí.

Pokud má a je neplátce, tak má slušnej průser.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod martinsip 2. 7. 2013 17:01

lu-lu píše:Dobrý den, chci se jen ujistit. Když neplátce DPH vystavuje fakturu tak DIČ tam neuvádí?

Rop píše:ne ... stejně jako se tam neuvádí "datum uskutečnění zdanitelného plnění" či nápis "daňový doklad"
A když se tam neuvádí datum uskutečnění zdanitelného plnění, tak do peněžního deníku se zapíše jaké datum? Datum vystavení nebo datum uhrazení na účet?
A když se neuvádí Daňový doklad, tak co? Faktura?
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
LG G3 32GB, Blackview R6, LeEco Max2 6GB, Xiaomi Redmi Note 4, Honor 9
martinsip
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2013 19:37

tak do peněžního deníku se píše datum, kdy přišli peníze ....

do knihy pohledávek se píše datum vzniku pohledávky ...

Jako název dokladu cokoliv jiného než daňový doklad
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod martinsip 2. 7. 2013 19:43

Rop píše:tak do peněžního deníku se píše datum, kdy přišli peníze ....
Zapisoval jsem datum kdy byla vystavena faktura. Ale byl jsem plátce D.P.H., tak jsem tak zvyklej. :oops:

-- 2. 7. 2013 20:43 --

Rop píše:Jako název dokladu cokoliv jiného než daňový doklad
Faktura?
martinsip
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2013 21:37

Peněžní deník je od slova peníze ... takže do něj se zapisují úhrady faktur.

Teoreticky ano ... směrnice EU pro DPH sice ten pojem zná ale není tak direktivní jako český zákon.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod martinsip 2. 7. 2013 21:45

Ale jako plátce D.P.H. jsem povinnen odvést DPH i z nezaplacených faktur. Stále ještě to tak je. A i když byly tlaky to změnit, tak zmna určitě nepřijde kvůli možným podvodům.
Imho. Teď jsem stejně už neplátce, protože se to ve službách už nevyplatí jako za dob 22/5
martinsip
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2013 21:56

Evidence pro DPH (tzn. záznamní povinnost) je něco jiného než peněžní deník.

Peněžní deník je evidence pro daň z příjmů a nemá s odvodem DPH nic společného. Pro evidenci DPH je úplně jiná evidence než pro daň z příjmů. Zatím co DPH se odvádí ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, daní z příjmů se zdaňuje až ve chvíli přijetí peněz.

Např. faktura s DUZP 31.12.2012 s úhradou 5.1.2013 - DPH se odvede za prosinec / 4Q 2012 - daň z příjmů až za rok 2013.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod sonix 28. 8. 2014 07:24

Lze to i obráceně?
Může plátce DPH vystavovat faktury jako nepodnikatel - pod svým rodným číslem bez IČ, DIČ a DPH?
sonix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 28. 8. 2014 10:09

Obecně nikoliv.

O co by se konkrétně mělo jednat?
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod midlan6 3. 10. 2014 00:46

Ahoj, mám dotaz k fakturám. Je pravda, že pokud nakupuju potřeby k provozování živnosti tak do 10000 Kč nemusí být na přijaté faktuře moje IČO (zkrátka odběratel bude normální člověk, ne živnostník)? Účetní mi to tak řekla, ale ukázala se být v některých věcech nespolehlivá tak si to chci ověřit.

Můžu pak takovou věc dále jako živnostník přeprodat? A jak se pak řeší vyfakturování, pokud je taková věc náhradní součástkou v nějakém přístroji, a já jsem pomocí ní zákazníkovi přístroj opravi. Vyfakturuji jen celkovou částku za opravu nebo to rezepíšu dva řádky "práce" a "náhradní součástka"?
midlan6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 3. 10. 2014 20:19

IČO nakupujícího na dokladu nemusí být nikdy. Asi si trochu plete plátce a neplátce DPH a IČO a DIČo.

Fakturuje se jen oprava a k tomu se většinou předává seznam použitých náhradních dílů. Rozhodne neprodáváte náhradní díl a opravu ... prodáváte pouze opravu (při které byl použit náhradní díl).
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod midlan6 5. 10. 2014 12:56

Rop:

Díky za vysvětlení fakturace, pochopil jsem.

Teď si nejsem jistý jestli jsem to pochopil s tím nákupem. Platí tedy globálně pro neplátce DPH, že libovolnou věc co kupuji na živnost, nemusím mít vyfakturovanou na svoje IČO a stačí jen moje jméno? Jaký má pak smysl někde při nákupu svoje IČO uvádět?
midlan6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 5. 10. 2014 13:34

Je spíš otázka proč mají fyzické osoby vůbec IČO ...

A pak tu máme prudiče z FÚ, kteří do dneška tvrdí, že když si něco kupuji do podnikání, že tam musí být IČO ... jedna paní mi to vysvětlovala skoro 20 minut ... a pak jsem se jí zeptal, jaký právní předpis to ukládá ... no a pak jsem mluvil a vysvětloval už jenom já :lol:

Navíc od nového roku platí stejná pravidla pro občanský i obchodní vztah ...
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod martinsip 5. 10. 2014 23:05

Mě na FÚ nutila, abych na každém paragonu měl otisknutý svoje razítko. Prý aby ty paragony nemohl do svýho účetnictví použít někdo další. :oboze Naštěstí tuhle prudičku už nemám.
martinsip
Diskutér

Odeslat příspěvekod midlan6 6. 10. 2014 17:13

Rop píše:Je spíš otázka proč mají fyzické osoby vůbec IČO ...

Aha, tak to je pro mě velká novinka. A když někomu fakturuji tak jako dodavatel IČO píšu? :D
midlan6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod astrapa 6. 10. 2014 19:17

midlan6: Do roku 2013 tohle nařizoval §13a obchodního zákoníku, jestli tuto povinnost převedli i do nového občanského zákoníku nevím, ale bohužel jsme v Česku, takže bych očekával, že ano, a ještě k tomu nějakou další buzerační povinnost určitě přidali...
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 6. 10. 2014 21:24

Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 7. 10. 2014 12:35

IČO je "identifikující údaj"?

Co tam vlastně píšou autoři bez zápisu do nějaké evidence a bez IČa? Tipuji, že jenom jméno a adresu?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 7. 10. 2014 20:44

Ano.

Každý podnikatel má IČO. Jedině snad ten kdo podniká dle autorského zákona o něj musí požádat sám ČSÚ.

Do evidence není zapsán pouze podnikatel podnikající na základě autorského zákona. Ostatní jsou zapsaní do nějaké evidence. Daňový poradce, lékař, veterinář, advokát, notář, auditor ... všichni jsou někde zapsaní ... a mají to na fakturách mít ...
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 7. 10. 2014 21:42

A co pronajímatel?

-- 7. 10. 2014 21:43 --

(Abych to upřesnil, daňař mi říkal, že za jistých okolností se z pronájmů odvádí SP a ZP a dotyčný pronajímatel je de facto OSVČ.)

-- 7. 10. 2014 21:48 --

Rop píše:
Každý podnikatel má IČO. Jedině snad ten kdo podniká dle autorského zákona o něj musí požádat sám ČSÚ.

A to zase nařizuje jaký zákon?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 7. 10. 2014 21:51

Pokud pronajatá věc je v obchodním majetku, tak příjmy z pronájmu jsou dle § 7 zákona o daních z příjmů a tudíž se z těchto příjmů odvádí SP a ZP.

V ostatních případech pronájem není podnikáním, pronajímatel nemá IČO a jsou to příjmy dle § 9 zákona o daních z příjmů a z těch se neodvání ani SP, ani ZP.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 9. 10. 2014 20:38

Vyhnul ses otázce, kde je stanoveno, že herci, umělci, spisovatelé, novináři na volné noze, sportovci, programátoři a jim podobní, musí mít přidělené IČ. Já myslím, že sice můžou (skrz ten Český statistický úřad), ale povinností to není. Už jsme o tom tady kdysi diskutovali, Michal Viewegh nemá IČO. Ověřoval jsem i nějaké sochaře a fotografy, nejsou v ARESu.

-- 9. 10. 2014 20:42 --

Upřesňuji: předpokládám teda, že chápeme stejně "podnikatele", tj. ve smyslu § 420 o.z. a asi se budou do budoucna vést spory, co autoři zákona mysleli "obdobným způsobem" a "obdobnou činností" k činnosti živnostenské/obchodní.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 10. 10. 2014 07:43

Ano, podnikatelé podnikající dle autorského zákona nemají přidělené IČO a nemusí mít. Ostatní podnikatelé dostanou IČO při registraci přes svého registrátora (živnostenský úřad, komora daňových poradců, česká lékařská komora, advokátní komora atd.) viz § 26 odst. 5 zákona o základních registrech.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 10. 2014 09:12

Identifikační číslo osoby se přidělí na základě elektronického požadavku příslušného agendového místa v rozsahu referenčních údajů uvedených v odstavci 2 písm. a) až c). Není-li osobě uvedené v § 25 písm. d) a e) přiřazen agendový identifikátor fyzické osoby, požadavek bude obsahovat i údaj uvedený v odstavci 2 písm. n).

"Agendovým místem" bude teda stavovská komora?

U těch komor by se ale jednalo jen o veřejnoprávní komory, ne? A třeba soudní tlumočníci žádnou zákonem zřízenou komoru nemají. Jim by musel IČO přidělit přímo soud nebo ministerstvo spravedlnosti.

Za odkaz na zákon děkuji, toto jsem nevěděl. Zajímavé je, že zrovna před 2 týdny jsem se na to ptal "svého" daňového poradce a on mi říkal, že kdyby neměl živnosťák na překlady, tak by IČO taky neměl, a na razítku uváděl jen ev.č. poradce. Pravda je, že poradce má ev.č. pod 100 a je značně důchodového věku, možná vývoj legislativy už přestal sledovat :(

A kde v zákoně o zákl. registrech čteš, že autoři nemusí mít IČO, copak autoři nejsou "podnikající fyzické osoby"? Já bych řekl, že ve smyslu § 420 o.z. jsou i autoři podnikatelem ("obdobný způsob"). Nebo proč myslíš, že ne.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 10. 10. 2014 18:47

Od konce ...

Autoři nemají registrační místo.

Daňový poradce dostane IČO, když jsou zapsáni do seznamu daňových poradců - najdi si v ARESu jméno "Simona Hornochová" (musíš v zaniklých, neboť v současné době nevykonává daňové poradenství, ale je náměstkyní ministra financí - živnost nikdy neměla).

Agendovým místem není jenom stavovská komora, ale jakýkoliv registrátor, který zapisuje do nějakého seznamu podnikatelů ... čili i soud, který vede seznam soudních znalců a tlumočníků. Podívej se do § 2 živnostenského zákona a kromě autorů, umělců, správců licencí (těch co podnikají dle autorského zákona) a pronajímatelů mají všichni nějaké registrační místo ... nebo si to o všech alespoň myslím
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod JanuleLu 23. 6. 2015 14:47

Hele vzor je tady:https://www.fakturaonline.cz/faktura-neplatce-dph-vzor.pdf
JanuleLu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 23. 6. 2015 17:29

A něco mu chybí :lol:
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod t.tachy 11. 11. 2016 18:01

Dobry vecer,
dostavam urcitou castku za praci a urcitou za km, ktere ujedu. Chtel bych vedet, jestli je potom povinnost rozepsat na fakture zvlast praci a zvlast cestu nebo muzu mit jen jednu polozku "prace" a vyslednou castku, ktera je souctem prace i castky za cestu.?
t.tachy
Návštěvník