Cizí auto v podnikání

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod netrunner 14. 1. 2008 17:05

Rád bych se zeptal, jestli mi někdo neporadí s mojí situací.
Jsem OSVČ a bydlím s přítelkyní, která studuje. Loni v létě jsme si koupili automobil. Čiste soukromě, auto je z pochopitelných důvodů registrované na přítelkyni. Auto už je zaplacené. Bohužel cca dva měsíce po nákupu automobilu jsem poupravil předmět podnikání a autem jsme začali poměrně hodně jezdit za "služebními" záležitostmi. V roce 2007 jsem to nijak neřešil, náklady jsem uplatňoval paušálně, DPH jsem začal účtovat až v půlce roku a řešit k tomu auto by se mi nevyplatilo.

Letos je ale situace zcela jiná. Autem projezdíme cca 2 - 3 tis. km měsíčně, naprostou většinu z toho "služebně". Rád bych tedy začal uplatňovat proježděný benzín jako náklad do podnikání a odepisovat si zaplacené DPH.

Poradí mi někdo jak na to a jak si vše zapisovat do daňové evidence? Nejlépe včetně náhrad - aby nebylo auto od přítelkyně půjčeno bezúplatně, stačí pronájem za 1 Kč ročně/mesíčně? Kdo by případně musel odvádět silniční daň, já nebo přítelkyně?

Díky za každou radu.
netrunner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 14. 1. 2008 17:44

benzín do nákladů nelze. Lze uplatňovat cestovní náhrady, aktuální sazba je 3,80Kč/km + spotřeba dle TP. Za auto je třeba samozřejmě zaplatit silniční daň. žádné smlouvy/pronájmy/atd pokud vím potřeba nejsou.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod netrunner 14. 1. 2008 18:12

Problém je v tom, že auto není moje a přítelkyně ještě není manželka, to nevadí že je to v podstatě cizí auto?
netrunner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 14. 1. 2008 19:22

netrunner: nevadí. podstatné je, že přiznání k silniční dani dává provozovatel vozidla, tedy přítelkyně. pokud by finančák/kdokoliv trval na nějakém papíru, tak ať přítelkyně napíše, že souhlasí s tím, abys její auto používal ve svém podnikání.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 14. 1. 2008 20:21

souhlas nestačí ... musí to být smlouva o výpujčce ... čili půjčení zadarmo ... jinak sazba je letos už 4,10 Kč/km + cena za spotřebovaný benzín na km dle TP ... nezapomeňte se pak zaregistrovat k silniční dani
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod netrunner 14. 1. 2008 20:24

A i když mi ho vypujčí zadarmo, tak si můžu dávat do nákladů tu náhradu za km?
netrunner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 14. 1. 2008 20:26

a vida... konečně aktualizace ceny.ty 3,80 platily poměrně dlouho, ne?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zdenekj 14. 1. 2008 22:06

bohužel základní náhradu za KM může dávat jen ten, kdo je vlastníkem vozidla, to znamená pokud mám auto najaté tak do nákladů dávám nájem + spotrebovany benzin.
zdenekj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod netrunner 14. 1. 2008 22:27

Děkuji, to zní vcelku logicky. Když tedy natankuju do auta benzín za 1000 Kč a pak to projedu pracovně, mohu si do nákladů dát cca 840 Kč a cca 160 Kč DPH 19 %?
netrunner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 14. 1. 2008 23:07

zdenekj: pokud je smlouva o výpujčce (čili půjčené zadarmo) tak může taky

netrunner: ne ... počet kilometrů x spotřeba na kilometr x cena ... tolik si můžete dát do nákladů
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zdenekj 15. 1. 2008 00:18

Opravuji, souhlas s ROP:
pokud je uzavřena nájemní smlouva tak skutečné náklady + najem,
pokud je uzavřena smlouva o vypůjčce tak náhradu výdajů za spotřebované homoty ( počet kilometrů x spotřeba na kilometr x cena paliva dle pokynu MF } viz. http://www.mfcr.cz.

Potíž je v tom, že u dlouhodobé výpůjčky některé FÚ nemají rádi. Osoby ekonomicky spojené by měly mezi sebou podnikat za ceny obvyklé, což dlouhodobá výpůjčka zadarmo není a tudíž tomu kdo půjčuje hrozí dodanění nepeněžních příjmů. Já proto doporučuji klientům na straně vlastníka půjčka za cenu obvyklou a zdanit dle §8 / výhoda je např. v možnosti použití paušálu / a u vypůjčitele do nákladů nájem + skutečné náklady a okamžitý následný převod auta na podnikatele. Teoreticky lze auto spoluvlastnit, ale ještě jsem neviděl, že by policie zapsala do TP 2 majitele.
zdenekj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 15. 1. 2008 08:51

Zase v rodině (mezi přítelkyní a přítelem) si tu smlouvu o výpujčce obhájíte ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod acklima 24. 1. 2008 14:13

Jestli jsem pochopil výše uvedené odpovědi dobře, takže když mám na bezúplatně půjčené auto smlouvu o vypůjčce, tak si můžu účtovat paušál 4,10Kč/km?
Vždyť se účtují jen projeté km, např. projedu služebně 50km, prům. spotřeba N95 v TP je 6 l/km * 29,72Kč (MF za rok 2007) = 89,16Kč.
A i když jsem plátce DPH, tak ji v tomto případě vůbec neřeším? Z těch 89,16Kč si nemohu nárokovat jako DPH 14,24 Kč (74,92 bez DPH)?
acklima
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 24. 1. 2008 14:26

ten paušál 4,10 (v loňském roce 3,80) si můžete účtovat ve dvou případech:
a) vozidlo je vaše
b) máte ho vypůjčené na základě smlouvy o výpujčce

Vždy si pak účtujete náhradu za projeté kilometry, která je přesně jak jste ji popsal ...

Plátcovství DPH s tim nijak nesouvisí ... nemáte žádný daňový doklad na odpočet DPH :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zdenekj 24. 1. 2008 14:50

Nesouhlasím, auto není Vaše takže si nemůžete účtovat 4,1 jen náhradu za spotřebované PHM, Základní náhrada ( 4,1) slouží v podstatě jako náhrada uhrazení kupní ceny tady něco jako odpis a proto jde použít u vlastního OA, které nikdy nebylo v majetku podnikatele nebo nebyl na leasing.
zdenekj
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků