Nový živnostenský zákon 2008

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 23. 6. 2008 15:24

A jak je to v případě S.R.O.? když vyhledám jakoukoli firmu na http://www.justice.cz v obchodním rejstříku, tak vyjede jen seznam živností, ale už ne jednotlivé obory. Právnických osob se to tedy netýká?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 23. 6. 2008 16:45

Jenomže obchodní rejstřík není živnostenský rejstřík.

V živnostenském rejstříku to je pro všechny stejně ... čili tam se to předělá všem ...

V obchodním rejstříku musí o změnu zápisu požádat podnikatel ... čili ten se automaticky nezmění ... navíc v obchodním rejstříku není třeba platit za každou vzlášť ... udělá se jeden zápis a je to :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 24. 6. 2008 11:38

Ověřil jsem si výpis z živnostenského rejstříku pro S.R.O. a máte pravdu. Na http://www.justice.cz se nezobrazují obory živností, ale na http://www.rzp.cz už ano. Nevěděl jsem,že je v tom tak významný rozdíl.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod M2M 1. 7. 2008 09:29

já mám 5 ŽL, to si je budu muset nějak měnit, ted jsem zaplatit 500Kč za změnu adresy - to budu muset zase něco platit?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2008 11:22

Právě jsem se vrátil z hradu .... éééé teda z živnostenského úřadu takže:

Převod starých živností na nové - ten kdo měl 30. 6. 2008 alespoň jednu živnost volnou má automaticky od 1. 7. 2008 všeobecnou živnost volnou (všech 80 oborů) i když na to nemá žádný papír a ani to není uvedeno v živnostenském rejstříku. Není potřeba kvůli tomu na ŽU něco zařizovat, prostě to tak platí.

Pokud někdo bude chtít výslovně dopsat (vymazat) nějaký obor v rámci živnosti volné, tak je to zdarma a k měněné živnosti dostane výpis z živnostenského rejstříku (každá živnost na samostatném papíru).

Oficiálním dokladem o tom, že provozujete nějakou živnost je výpis z živnostenského rejstříku, který lze pořídit na ŽU za 20 Kč / stránka nebo na Europointu za 100 Kč / první stránka a 50 Kč / další stránka. Je to výpis, kde všechny živnosti jsou za sebou (čili jedna volná a pak případně další vázené, řemeslné, koncesované).

Změna titulu, adresy atd. je zpoplatněna 100 Kč a člověk k tomu dostane oficiální výpis z živnostenského rejstříku zdarma.

Přidání nové živnosti (např. nové vázané) je zpoplatněno 500 Kč - opakuji přidání živnosti ... ne dopsání oboru živnosti volné.

První živnost stojí 1000 Kč.

Nově lze vyřídit všechny věci ohledně živností na místech Europoint, ale je to dražší.

Pokud podnikatel provozuje v rámci živnosti volné nějaký obor, který nemá zapsaný, tak se mu nic nemůže stát - z hlediska kontroly živnostenského úřadu je to nepostižitelné.

Pozor - u provozoven jste povinni mít nahlášený obor živnosti volné (čili u provozoven vám automaticky nenabíhají všechny)

Pokud bude mít podnikatel zapsáno všech 80 oborů tak mu je nikdo nemůže vzít - pokud vykonává alespoň jeden obor (nebo to střídá) tak mu zůstávají všechny.

Pozastavení živnosti lze nově udělat na jakoukoliv dobu, nejen na maximální 2 roky jako tomu bylo doposud - včera již dělali pozastavení na 30 let :-)

Živnosti, které byli doposud přerušené jsou od překlopení na nový živnostenský zákon aktivní - kdo chce přerušit musí znovu požádat.

Je zrušená místí příslušnost, čili na fakturách, objednávkách a webových stránkách (povinnosti dle § 13a obchodního zákoníku viz samostatné téma) se uvádí již pouze toto:
Kód: Vybrat vše
Podnikatel je zapsán do živnostenského rejstříku.


Doporučení pro všechny:
Zkontrolujte si údaje v živnostenském rejstříku a případné problémy řešte s živnostenským úřadem

živnostenský rejstřík se nalézá na stránkách http://www.rzp.cz/
Případná alternativa úvodní stránky (například pokud by ta oficiální byla přetížena) je: http://www.zivnostenskyrejstrik.cz

Snad jsem napsal vše co jsem se dozvěděl dnes na ŽU ...

Nějaké dotazy?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 2. 7. 2008 14:11

Rop píše:Pokud někdo bude chtít výslovně dopsat (vymazat) nějaký obor v rámci živnosti volné, tak je to zdarma a k měněné živnosti dostane výpis z živnostenského rejstříku (každá živnost na samostatném papíru).

Ma to nejaky realny smysl, zvlast kdyz clovek ztrati svuj cas?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2008 17:38

Třeba to bude chtít babka z nějaké firmy, která je vaším odběratelem a bude hubovat, že na to nemáte živnost :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 3. 7. 2008 05:22

Trochu konkrétně:
mám tyto ŽL

* Poskytování software a poradenství v oblasti hardware
a software
* Grafické práce a kresličské práce
* Reklamní činnost a marketing
* Instalace a opravy elektronických zařízení
* Montáž a opravy vyhrazených elektrických zařízení
* Koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej


Co mám tedy dělat. Mám zajít na ŽÚ a žádat o co?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 3. 7. 2008 10:07

Sedět doma na zadku :-) Nic není potřeba dělat pokud něco nechceš měnit. A pokud chceš měnit obory živností volných tak jedině snad pro pocit toho, že máš dlouhý výpis z živnostenského rejstříku :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 3. 7. 2008 16:48

Rop píše:Pokud někdo bude chtít výslovně dopsat (vymazat) nějaký obor v rámci živnosti volné, tak je to zdarma a k měněné živnosti dostane výpis z živnostenského rejstříku (každá živnost na samostatném papíru).


Nevěřím, že je změna ŽL zdarma. Rop asi úřednici ukecal či zhypnotizoval, jinak si to nedokážu vysvětlit :) Do června od nás vybírali tisícovku a teď by za to nic nechtěli? Dokud se sám nepřesvědčím, neuvěřím :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 3. 7. 2008 18:37

musím tě opravit ... změna oborů byla i před novelou zdarma ... jenomže ji nikdo nedělal ... a koukej zítra šupajdit na ŽU ať máš jistotu (když ti zákon ani to co jsem zjistil na na ŽU) nestačí ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 3. 7. 2008 21:55

Bude i v novém zákoně nějaký komentář, co do které živnosti (oboru) patří? Ve staré verzi byla každá živnost rozepsána, v nové asi nic takového není. Konkrétně mi jde o to, kam teďka budeme zařazovat webdesign, ale zajímalo by mě to i u některých jiných činností.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 3. 7. 2008 22:39

Dle § 73a živnostenského zákona vláda nařízením stanoví obsahovou náplň jednotlivých živností a oborů činností živnosti volné. Doposud tak neučinila (nebo to alespoň nevyšlo ve sbírce zákonů) a předcházející nařízení vlády ohledně živností volných jsou zrušeny. Nařízení vlády ohledně ostatních živností zůstali v platnosti.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 7. 7. 2008 15:35

Na webu MPO je tisková zpráva o možnosti ohlásit změnu ŽL elektronicky http://www.mpo.cz/dokument47053.html , ale nikde jsem nenašel odkaz na konkrétní online formulář, přes který bych změnu provedl. Víte o něm?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 7. 7. 2008 19:44

Prý to půjde až na podzim :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků