Student má praxi na učilišti + brigádu. Jak je to s daněmi?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 23. 3. 2014 10:35

Dobrý den

V minulém roce jsem na dvou zakázkách potřeboval výpomoc a oslovil jsem syna od kolegy. V Srpnu, září a říjnu mi pomáhal a já mu dal normálně mzdu. Vydělal si cca 4 000,00 měsíčně a neřešil jsem, protože do 10k měsíčně student nemusí odvádět daně a on v té době nikde brigádu neměl. Nyní po něm chci podepsat formulář pro FÚ a vylezlo z něj, že si vlastně vzpomíná, že ten formulář podepisoval na učilišti, protože v září už začal pracovat na praxi na učilišti ve fabrice a tam mu dávali nějaké stokoruny.

Jak v tuto chvíli mohu postupovat? Může stejný formulář podepsat i u mě, když ta částka dohromady neudělá 10k? Nechci dělat nějaké čachry, protože chci mít vše čisté. V daných měsících jsem mu stejně posílal peníze na jeho účet, tak by stejně bylo odvoditelné,kdy pracoval.

Děkuji za radu

-- 23. 3. 2014 11:19 --

Ještě doplňující otázka. Těm klukům je to evidentně jedno. Jak mohu já zjistit, jestli už toto prohlášení někde podepsali?
Předpokládám, že tyto dokumenty jsou do evidence na FÚ, kde je dají do systému a třeba za rok za mnou někdo přiběhne, jak to, že jsem neposlal odvody za někoho, kdo sice prohlášení u mě podepsal, ale neřekl mi, že už stejné prohlášení podepsal u někoho jiného...
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 23. 3. 2014 12:31

Tak předně pokud nepodepsal prohlášení tak ze 4 000 Kč měla být odvedena srážková daň.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gooorila 23. 3. 2014 17:44

Udělal jsem to špatně. Je to syn od jednoho mého pracovníka, takže jsme to řešili tak, že jsem s ním podepsal dohodu o provedení práce, nechal si podepsat potvrzení, že mohu odesílat mzdu na účet a dával jsem mu i výplatní pásek. Ono prohlášení jsem mu dávat nedával s tím, že to dopíšu až nyní, když to budu dávat dohromady.

Nyní to tedy řeším a jen tak mezi řečí mi říká, že "něco podobného jsem vypisoval na praxi". Když jsem se jej ptal, tak si vlastně ani není jistý a údajně něco podepisoval, ale neví co.
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 24. 3. 2014 20:29

A nedostal náhodou od školy Potvrzení o zdanitelných příjmech? Tam je to všechno napsáno :-)

Každopádně lepší srážet, než pak honit prohlášení.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků