Podnikání: přeposílání peněz do/ze zahraničí

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 10. 2012 10:41

Kdybych chtěl přeposílat od třetích osob peníze do/ze zahraničí (podobná služba jako devizy.cz), stačí mi na provozování takové služby jednoduše založit samostatný účet v české bance, a pak účty v zahraničních bankách, nebo je nutné nějaké povolení (asi centrálních bank v každé zemi, kde mám účet)? Neprovozuji banku, jen přeposílám peníze, podobně jako když dědeček nemá účet, důchod mu chodí na vnukův účet a on mu ho předá.
Ale zase si říkám, že s tím povolováním by to bylo trochu přehnané, pokud bych měl v každé zemi žádat o povolení centrální banku - např. PayPal/Moneybookers mají účty prakticky všude, ale předpokládám, že PayPal na základě bankovní licence z Lucemburska, a jak to dělá Moneybookers nevím, možná mají licenci ve Spojeném království. Bývalý PayPay se domnívám, že žádné povolení neměl, neboť po Evropě zřizoval účty na seychelskou firmu - a nemám dojem, že by to vyvolalo averzi státních úřadů. Podobně eshop Amazon pozřizoval účty v mnoha zemích, aniž by v těch zemích měl pobočky a odváděl daně. Stejně tak Google, jehož irská dceřinka pozřizovala účty po celé Evropě a vyplácí z nich provize z Adsense.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 10. 2012 11:57

Pokud bys chtel podnikat jako ceska firma, tak potrebujes licenci od CNB, viz muj clanek:
http://trhy.mesec.cz/clanky/prisnejsi-p ... neprezily/
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 10. 2012 12:24

Jinak řečeno, to, co bych dělal, by byla "devizová společnost" ?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 10. 2012 15:46

Ono je to slozitejsi. U "nejvyssi mety" potrebujes licenci platebni instituce, ale myslim, ze nehrozi, ze by ses pohyboval nekde k miliarde :) Kc prevodu za rok.
Pak jsou ruzne licence maleho rozsahu, kazdopadne i ty vyzaduji licenci CNB (jen je o neco mene prisna). Ono licenci maji treba i bezne smenarny.
Mas dve moznosti:
1) "pravne jistejsi" - pozadat si o licenci CNB odpovidajici tvym zamerum (hotovostni x bezhotovostni transakce, smena men, zasilani do zahranici,.....). Kazdopadne pozor na to, ze neni mozne kombinovat hotovostni a bezhotovostni transakce (kdyt Ti Pepa da Kc v hotovosti, abys mu poslal € do Nemecka), to smi jen banky a zalozny.
2) pravne nejistejsi - zalozeni spolecnosti v zahranici a operovani odtamtud.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 10. 2012 17:32

Tak to by mne zajímalo, jak to dělá Western Union a Moneygram, které umí přijímat peníze jak v hotovosti, tak i platbou z účtu.
Podobně ruská firma Webmoney má v ČR snad desítky platebních míst (smluvní partneři).
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 10. 2012 00:54

Konkretne WU ma nekolik ruznych povoleni od CNB
https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WE ... _CZE_ID=CZ

Co se tyce kombinace hotovostniho a bezhotovostniho platebniho styku, tak to, myslim, neumoznuje. Nemuzes jim poslat penize prevodem a dojit si je v jine mene vybrat na prepazku, nebo naopak slozit v hotovosti, aby je poslali na ucet. Principem WU je prave hotovost-hotovost. Tedy slozis na prepazce a na jine ty, nebo nekdo jiny, zase vyberes.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 10. 2012 18:58

Docela o tomto projektu přemýlím. Jak ale nastavit kurz, abych neprodělával. Jetřeba kurz upravovat denně? Předpokládám, že bych pokrýval náklady malým manipulačním poplatkem (např. 50 Kč za převod). Zřídím účet v ČR a v některých zemích (nejspíš Polsko a Anglie; euro-země a Slovensko asi nemají smysl, když existuje Fio) a peníze rozesílat z těchto účtů.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 29. 10. 2012 20:07

astrapa píše:euro-země a Slovensko asi nemají smysl, když existuje europlatba.cz) a peníze rozesílat z těchto účtů.


EasyChange (EuroPlatba) má spread na EUR 12 haléřů, je jasné že při takových spreadech je třeba kurz aktualizovat živě podle kurzu na fx trzích. I banky, jenž mají spready kolem 1 Kč aktualitují kurzy několikrát denně (při vyšší volatilitě měnového páru). Jaký kurz bys chtěl nabídnout, případně čím konkurovat? Kurz by musel být lepší než v bance, další mikroplatební systémy nejsou potřeba, relativně levně do UK nebo Polska umí zasílat třeba i Fortissimo (€4, leč při menších platbách dává kurz o něco horší než kamenné banky).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 10. 2012 01:05

Zalezi na tom, pro koho chces sluzbu poskytovat a komu konkurovat. Velke objemy asi nebudou pripadat v uvahu, zbyvaji drobne platby (nakupy na eBay, aukro,..), kde nehraje velkou roli kurz, ale poplatek.
Jak jiz bylo napsano, kurz se musi aktualizovat neustale, devizovky to delaji kazdou minutu po celou obchodni dobu, banky vzdy pri vetsim pohybu. Samozrejme si muzes usetrit praci a kopirovat kurz nekoho jineho (idealne nejake banky s horsimi kurzy, treba KB nebo CSOB) ) s tim, ze tvoje vyhoda jsou nizke, nebo zadne poplatky. Tech 50 Kc uz je na hrane, kdyz platby v nekolika menach ma FIO za 100 Kc a v € za 50 Kc (a Zuno zdarma, stejne jako mBank) a mikroplatebni spolenosti casto i bez poplatku (a vysvetluj BFU, ze "jsou i zadarmo drahe")
Kazdopadne si uvedom, ze bez patricnych povoleni CNB velmi rychle (a draho) skoncis.
Ale jinak preji hodne stesti, co tak vidim v mem okoli, tak zajimave meny by byly PLN a GBP.
Fremantle: jo, u Fortissima jsem byl dost prekvapen, posilal jsem 40 000 HUF a dostal jsem kurz 9,04, pricemz CSOB mela kurz asi 8,54. Necekal jsem super extra kurz, ale ze bude horsi (a o tolik), nez v bance, tedy ne.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 30. 10. 2012 01:30

O této nepříjemnosti vím, u Fortissima bohužel kurz vychází do cca. 10.000 Kč značně špatně a je horší než u bank, loni jsem taky platil do UK nějakých 180 GBP a kurz byl 29,065 Kč/£, zatímco u KB 28,713 Kč/£ (údaje k 27.9.2011).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod SocPredator 30. 10. 2012 10:29

Mně připadá, že vrhnout se na podnikání v tomto oboru, je dost odvážné.
Neřešil bych jak nastavit kurz, spíš bych řešil jakousi životaschopnost projektu. Ne, že bych ti to nepřál, ale prostě nechápu, jak chceš vůbec vytvořit zisk
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 30. 10. 2012 11:30

Já si taky myslím, že konkurence je hrozně velká (leč pochopitelně vítaná) a jediné, čím by mohla nějaká další platební společnost zaujmout je kurz pro malé retailové klienty (jak Patrik uvedl, vítané by byly zejména GBP a PLN). Je ale zřejmé, že při konkurenceschopném kurzu a nízkém poplatku je třeba převádět obraty pro velké společnosti a řádově někde úplně jinde, je to teda pak pouze o nabídnutí platební služby i malým klientům, jinak by šlo pouze o další mikroplatební systém s daleko horšími kurzy. Domnívám se tedy, že dostatečný zisk tedy lze generovat buďto pouze velkými objemy, nebo mikroplatbami pro široké masy. V každém případě největší problém životaschopnosti projektu by bylo získání zákazníků a čím je zaujmout (společnosti s velkými obraty si výhodné podmínky můžou vyjednat už nyní, drobní mikroplatební klienti opět nebudou mít potřebu opouštět např. Paypal nebo Moneybookers). Odhlédnouc od toho, že nebude moc lidí co reálně má snahu převody měn jakkoli řešit (zde na fóru je ten reprezentativní vzorek trochu úplně jinaččí než v občanském životě, kde jsem opravdu nepotkal nikoho, kdy by věděl co to asi tak dělá ta devizová společnost)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod 4eman 30. 6. 2017 06:32

Dobrý den, firma třetí země provozuje v zahraničí eshop. Za jakých podmínek bylo by možné poskytnout této firmě svůj český účet pro příjem plateb od českých zákazníků a poté tyto platby přeposílat na zahraniční účet této firmy? děkuji eman
4eman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 30. 6. 2017 07:18

Podmínky záleží na vás. Jen je dost pravděpodobné, že časem na vás vlítne finančák a bude chtít uhradit z toho zaplaceného zboží DPH + pokuta.
On jaksi není jiný důvod, proč by si tu ta firma nezaložila účet sama.
radecekh
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků