Auto na OSVČ, paušální výdaje + soukromé použití

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Hlava 27. 1. 2013 12:22

Vycházím z tématu Auto na s.r.o. a kniha jízd a z informací na webu Jak podnikat.
Začíná se blížit pomalu čas, kdy budu potřebovat koupit auto, čemuž jsem se dosud úspěšně vyhýbal (prostřednictvím autopůjčoven), takže bych si rád ujasnil co můžu, co nemůžu a jak na to. Nevím kolik ročně najedu, tipuju že služebně tak kolem 5 tis km (za rok 2012 jsem najel 11 tis a to jsem jezdil výrazně víc, než obvykle).
Jsem OSVČ, používám paušální výdaje 60 %. Jsem čtvrtletní plátce DPH.

Koupím nové auto (předpoklad kolem 200 tis), zahrnu jej do majetku OSVČ.
Dotaz č. 1: Za dané čtvrtletí si nechám vrátit celé DPH? Nebo jen 80% z DPH? Nebo jiný podíl (jaký)? Anebo DPH průběžně úměrně odpisům? V tomto nemám jasno.

Auto budu používat jak pro účely podnikání, tak i pro soukromé účely.
Dotaz č. 2: Jelikož nyní používám paušální výdaje z příjmů, mohu k tomu uplatňovat ještě i paušální výdaj 4000,- měsíčně na auto? Anebo tím, že už mám paušální výdaje, tak zahrnují vše, tedy i případný provoz auta?
Předpokládám, že správná odpověď je, že stávající paušál 60% už obsahuje vše, tedy i výdaje za provoz auta a paušál na auto už k tomu využívat nemůžu.

Musím vést knihu jízd (usuzuji ze souvisejícího tématu Auto na s.r.o).
Dotaz č. 3: Jelikož vedu knihu jízd, mohu si nechat vracet celé DPH ze služebního používání (benzín) + poměrem služební/soukromé i celé DPH z nákladů na provoz a údržbu auta (servis, gumy, apod.)
Předpokládám, že správná odpověď je, že to takto mohu dělat ...
Trochu nejasno mám v tom poměru služební/soukromé, neb se bude neustále měnit.
Anebo se bere aktuální poměr v době DUZP výdaje?
Tento dotaz v podstatě souvisí i s tím prvním, neb mi je zvláštní, že by mi FÚ dovolil uplatnit celé DPH z koupě a auto pak mohlo být libovolně používáno i pro soukromé účely?


Dotaz č. 4: Zahrnutím auta do majetku pro mě vyplývá povinnost začít platit silniční daň. Vyplývá pro mě z tohoto úkonu i nějaká další povinnost?

Uměli byste odpovědi podpořit i citováním předpisů a konkrétních paragrafů?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 27. 1. 2013 18:27

1. předpokládaným poměrem služebních a soukromých jízd - každý rok během 5 let se to zkoumá znovu a případně upravuje

2. nemůžeš ... již je provoz vozidla zahrnut v paušálu

3. tento poměr se mění každé zdaňovací období (čtvrtletí)

4. vesta už je pro všechny?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 28. 1. 2013 09:30

Dotaz č. 5: Silniční daň se platí jen za měsíce, kdy bylo auto byť den použito pro služební účely, je tak? Vyplyne-li z knihy jízd, že auto bylo služebně použito např. jenom 3 měsíce v roce, platím silniční daň jen za tyto 3 měsíce, anebo za celý rok?

Dotaz č. 6: Neuplatňuji tedy paušál na auto, uplatňuji pouze příjmový paušál. Vedu knihu jízd, kdy služební použití je třeba 90 %. Můžu v těch zbývajících 10 % soukromého použití auto půjčit partnerce? Musí o tom být nějaká smlouva? Nějaké další povinnosti?

Dotaz č. 7: Než řešit všechny tyto kejkle (vést knihu jízd, platit silniční daň, řešit, jestli auto můžu někomu půjčit nebo ne), není nějaký jednodušší způsob? Tím, že mám paušální výdaje mi nejde o uplatňování nákladů z provozu, ale pouze o vracení DPH ...
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 28. 1. 2013 20:05

5. jen tři měsíce

6. v tomto případě nemusí být nic

7.
a) vést knihu jízd - musíš kvůli DPH (jestli nechceš nárok na odpočet z benzínu tak taky nemusíš)
b) platit silniční daň - musíš - nařizuje ti to zákon
žádné další povinnosti nemáš :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martinsip 28. 1. 2013 22:32

6. Proč rozepisovat 90% služební a 10% soukromé? Těch 10% se ti snad vejde i do služebních néé? I když na FÚ jsou na to připravený a už několikrát se mě ptali, jak rozepisuju soukromý a služební. Nerozepisuju. Soukromý jezdím jiným autem.
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
Honor magic5 Pro
martinsip
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 28. 1. 2013 22:52

A mohu vědět při jaké příležitosti se tě takhle ptali?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martinsip 28. 1. 2013 22:59

Tuším že když jsem byl u správce daně na FÚ prokázat, proč po nich chci 80.000,- za D.P.H. a bylo to právě za auto.
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
Honor magic5 Pro
martinsip
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 1. 2. 2013 18:24

Jo jo ... já jsem zažil kontrolu, kdy paní zkoumala každý řádek knihy jízd zda to bylo skutečně na podnikání ... a u dvaceti aut ... :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martinsip 1. 2. 2013 18:25

To byla tedy 3,14ča
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
Honor magic5 Pro
martinsip
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 1. 2. 2013 21:07

Rop píše:Jo jo ... já jsem zažil kontrolu, kdy paní zkoumala každý řádek knihy jízd zda to bylo skutečně na podnikání ... a u dvaceti aut ... :lol:

Když přijde na kontrolu ... co a do jaké hloubky zkoumají?
Když si napíšu, že jsem byl x.x.2013 tam a tam, mají nějakou možnost jak si to ověřovat?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod martinsip 1. 2. 2013 21:47

To asi těžko
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
Honor magic5 Pro
martinsip
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 2. 2. 2013 10:33

Samozřejmě že mají ... oblíbený je výslech svědka ... prostě se zeptají protistrany, zda tam podnikatel skutečně byl ... u velkých firem je to běžná praxe ... otázka je kdy se začnou takhle piplat s tím i u malých :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 3. 2. 2013 15:16

Jakože ... "Byl u Vás p. XY před pěti lety v pondělí 15. 6. ve 12:20?" :D
Si pomalu nepamatuju co bylo před měsícem, natož aby se mě někdo dotazoval na roky zpátky ...
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mate59 3. 2. 2013 15:43

oni pri kontrole nakladov na dopravu idú do toho hlbšie,ak je ciest priveľa a tvoria veľkú časť nákladov.Napr.ak ideš na cestu k potenciálnemu obch partnerovi,je dobré mať niečo na preukázanie pre FÚ, napr. potvrdenie od partnera,že si tam bol.Ak si šiel niekde a predal si tam svoj tovar, máš od toho doklad, faktúru.Záleží od kontrolóra,všetko sa robí vždy námatkovo,ked je mu niečo podozrivé, ide hlbšie po knihe jazd a ak je nepodložených ciest viac, toto neuzná a vyradí z daňových nákladov,čo vedie k zvýšeniu danoveho základu a následnému dorátaniu dane, penále a podobne,lebo kontrola sa robí obyčajne s odstupom niekolko rokov dozadu.Vždy je dobré mať všetko pre prípad podložené.
mate59
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 3. 2. 2013 18:17

Hlava píše:Jakože ... "Byl u Vás p. XY před pěti lety v pondělí 15. 6. ve 12:20?" :D
Si pomalu nepamatuju co bylo před měsícem, natož aby se mě někdo dotazoval na roky zpátky ...

No vidíš jak rychle pošleš svého partnera do pr... tedy do dodanění :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků