JRF - provozovna při práci z domu

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod josef.glitsher 1. 1. 2016 22:55

Dobrý den,
Potřeboval bych poradit s jednoduchou věcí: Co mám jakožto budoucí OSVČ v oboru programování napsat v JRF do oblasti "Provozovna", když budu pracovat z domova? Mohu toto pole nevyplnit, když plánuji své zakázky shánět prostřednictvím internetu?

Děkuji
josef.glitsher
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 1. 2016 02:04

Nevyplňuj tam nic, ty provozovnu mít nebudeš. Jinak se myslím, že programování nespadá pod živnost, je to napsané přímo v živnostenském zákoně v § 3, už se to tu někde probíralo (předpokládám, že ohlašuješ živnost, když píšeš o formuláři JRF)
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod josef.glitsher 2. 1. 2016 11:42

Mohu se zeptat, na který konkrétní bod toho patagrafu narážíš? Já jsem tam nic pro tuto oblast podnikání nenašel.

A kdyby to tedy nespadalo pod živnost, jaké jsou jiné možnosti?

Děkuji
josef.glitsher
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xtonda 2. 1. 2016 12:26

Jo, v paragrafu 3 toho je skutečně halda, ale programování tam není, astrapa, které písmeno máš namysli? Naopak poskytování software je přímo uvedeno v seznamu činností spadajících pod živnost volnou.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 1. 2016 12:50

Tak si přečti obsah náplní živností volných, co si vláda pod "poskytováním software" představuje. Vytváření počítačových programů je autorská činnost, stejně jako literární psaní, sochařina apod.

Samozřejmě, že jde o hraniční činnost, málokdo jen čistě na zakázku programuje:
- "implementace software" je např. instalace a nastavování redakčního systému
- "pronájem software" může být např. pronajímání webové aplikace (třeba Fakturoid)
- "prodej software" je asi jasný, viz např. Slunečnice, CZC atd.

Pokud ale pro někoho programuju na zakázku, je to autorská činnost jako vyšitá a jako taková nemůže (nesmí) spadat pod živnostenský zákon, jelikož ten to přímo v § 3 vylučuje.

josef.glitsher: Není třeba si nad tím lámat hlavu, spisovatel, herec, sochař se také neptá, jaké jsou možnosti vykonávání jeho povolání, prostě vykonává... Samozřejmě, že je třeba činnost ohlásit na ZP a OSSZ, odvádět SP a ZP a zdanit, přičemž se uplatní 40% výdajový paušál (nebo skutečné výdaje).
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod josef.glitsher 2. 1. 2016 13:16

A jak je definováno "na zakázku"? Jednou někdo chce upravit barvu textu na webu. Podruhé chce někdo rozšířit existující web o 10 nových stránek. Potřetí chce někdo začít tvořit web od začátku. Kde se nachází hranice, kdy to není na zakázku a kdy ano?
josef.glitsher
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 1. 2016 13:27

Tak ještě jednou: programovat na živnostenský list je nelegální. V zákoně je to naprosto jasně napsané. Divím se, že to po tolika letech je ještě někomu nejasné.
Uvedu dva příklady z jiných oborů.
Prvním je finanční poradenství, které je také "na pomezí". Před několika roky dělaly FÚ zátahy na finanční poradce uzavírající pojištění a uplatňující 60% paušál a doměřovaly jim daně. Proč? Protože pojišťovací poradenství opět nespadá pod živnostenský zákon a uplatňovat lze z odměn a provizí jen 40% paušál. Proto každý finanční poradce musí vést dvojí evidenci: 1. provize za pojištění (uplatní 40% paušál), 2. provize za hypotéky, stavebka, penzijka (uplatní 60% paušál).
Druhý příklad je překladatelství, kdy překladatel musí vést dvojí ba dokonce trojí evidenci: 1. literární překlady (uplatní 40% paušál), 2. ostatní překlady (uplatní 60% paušál), 3. pokud je zapsaný tlumočník, musí vést třetí evidenci za soudní překlady (uplatní 40% paušál). Literární překlad funguje jinak, než běžný komerční překlad např. smluv, manuálů, korespondence. U literárního překládání je potřebná kreativita, jazyková vynalézavost, když překládáš vzniká fakticky nové autorské dílo, transformuješ text, básničky nepřekládáš, ale přebásňuješ.
Není třeba nad tím dumat, kdy vznikne autorské dílo zcela jasně stanovuje autorský zákon. Co se s tím autorským dílem pak bude dít, je jiná věc, samozřejmě je možné, dokonce nezbytné, i autorské dílo prodávat živnostenským způsobem (což v našem právním řádu holt ani jinak nejde).
Prostě ti nezbývá než vést dvojí evidenci příjmů. Je to naprosto známá věc, všichni ostatní ji akceptují a nevidím důvod, proč by zrovna programátoři měli být výjimkou a uplatňovat si 60% paušál z autorské tvorby.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod josef.glitsher 2. 1. 2016 14:07

Dobře. Už chápu..

K té dvojí evidenci příjmů - to ale není potřeba, kdybych se živil jen programováním - autorskou tvorbou, že? To tedy potom vůbec nepotřebuji živnost, ale jenom se nahlásím na FÚ, SSZ a ZP, je to tak?
josef.glitsher
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 2. 1. 2016 14:41

Programování je živností ... nebo si to zatím finančák a živnosťák myslí, protože ještě neobjevili autorský zákon :-)

V tomto případě je to pro podnikatele výhodnější (přece jenom jako autor by měl paušál 40 % jako živnostník má 60 %). Tak proč se hádat o tom, že existuje nějaký § 3 odst. 1 písm. b) živnostenského zákona a nějaký autorský zákon, když to nikdo nechce slyšet :lol: :roll:

Mimochodem nařízení vlády č. 278/2008 Sb. u oboru živnosti volné č. 56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály stanoví tento obsah:
Poskytování užití (prodej a pronájem) a implementace software. Rozmnožování počítačových programů. Poradenství v oblasti hardware a software. Poradenství v oblasti komunikací a počítačových sítí. Zpracování dat pomocí programu, zejména kompletní zpracování dat, služby pro vstup údajů, řízení a vedení činnosti zařízení na zpracování dat, případně jiným způsobem. Činnosti související s provozem databank (sestavení databáze, sběr dat, uložení dat, příprava počítačového záznamu pro požadované informace, výběr dat z databáze, umožnění dostupnosti dat pro uživatele, třídění dat podle požadavků a podobně). Správa počítačových sítí, odvirování software a další činnosti vztažené k počítači. Webhosting a další související činnosti.
Obsahem činnosti není prodej a opravy hardware.

Tak co? Budu riskovat pokutu od živnosťáku, že dělám implementaci software (což je živnost i když je to vlastně autorské dílo)? V nejednotnosti práva vždy ve prospěch (poplatníka) :-) Jo a důležité je nevolit Babiše ... páč ten prosazuje, že vše je ve prospěch státu.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 2. 1. 2016 16:30

Našel sem Příloha č. 4 nařízení vlády č. 278/2008 Sb., kterým se stanoví obsahové náplně jednotlivých živností, v platném znění. Ve znění Nařízení vlády č. 365/2013 Sb. - novelizované znění a dotčené části jsou vyznačeny tučně.

Kde je Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály definováno jako:
Poskytování užití (prodej a pronájem) a implementace software. Rozmnožování počítačových programů. Poradenství v oblasti hardware a software. Poradenství v oblasti komunikací a počítačových sítí. Zpracování dat pomocí programu, zejména kompletní zpracování dat, služby pro vstup údajů, řízení a vedení činnosti zařízení na zpracování dat, případně jiným způsobem. Činnosti související s provozem databank (sestavení databáze, sběr dat, uložení dat, příprava počítačového záznamu pro požadované informace, výběr dat z databáze, umožnění dostupnosti dat pro uživatele, třídění dat podle požadavků a podobně). Správa počítačových sítí, odvirování software a další činnosti vztažené k počítači. Webhosting a další související činnosti.
Obsahem činnosti není prodej a opravy hardware.

Ovšem tvůj výklad pojmu implementace software tam není, takže odkud jí čerpáš?

Shodou okolností pracuji v tomto oboru a živnost poskytování software provozuji skoro 14 let a pod pojmem implementace se vždy bralo vytvoření programového kódu. Každopádně program není písnička či jiná literární tvorba, kterou napíšeš a předáš/prodáš, proces výroby software na zakázku obnáší analýzu procesů a potřeb zákazníka, z toho plynoucí funkční specifikaci a detailní funkční design. Na základě toho se to vyrobí (naprogramuje), udělá se k tomu dokumentace a pak se to se to dodá, musí se to nasadit do IT prostředí zákazníka, zajistit infrastrukturu pro provoz, nějakou podporu. Samotné programování je menší část tohoto procesu a pokud se nejedná o něco extra speciálního s nějakými magickými algoritmy, což není zrovna časté, tak se typicky jedná o nějakou evidenci - uložení záznamu do databáze, nějaký přehled, nějaký formulář pro vkládání a editaci, nějaké výstupy, je to furt podle jednoho kopyta, vzhled je podle korporátních šablon, není v tom o moc víc než když truhlář dělá různý nábytek/okna/dveře vždy upravený podle představ a potřeb zákazníka. Takovej drobnej webař, což může být i případ josefa, podle požadavků veme open source CMS nebo ehop jako Drupal/Joomla/Prestashop, trochu to ohne, nasadí vzhled, který koupí jako šablonu, nechá udělat grafika nebo udělá sám, pokud na to má buňky. Skutečně originlních myšlenek je většinou minimum, můj osobní názor je, že pokud jde o programový kód, tak autorskou ochranu si zaslouží akorát tak to, co je na patent.

Beru různé evidence a sazby podle typu zakázek, ale tady se mísí různé činnosti v rámci jedné dodávky a to co by se dalo jakž takž považovat za autorkou činnost je obvykle jen malý zlomek.

Nebo můj aktuální "superjob", výrobce produktu pro vytváření webových aplikací tento produkt ukončil a brzo skončí i podpora, takže se vybral jiný produkt a kód používající to staré se přebouchává na to nové, na tom není autorské činnosti ani co by se za nehet vešlo. Nebo jiná dřívější činnost, firma si vzpomene, že chce změnit vzhled svého webu, grafické studio dodá vzhled, šablony HTML kódu a stylovací příručku, opět se stránka po stránce přebouchává ze starého do nového, opět v tom není kousku autorské činnosti, je to opičí práce, na druhou tomu člověk musí rozumět aby výsledek byl funkční.

Astrapa, opět tu argumentuješ paragrafem 3 AutZ, že programovat na živnosťák je nelegální aniž bys uvedl konkrétní písmeno, já tam o programování ani software nic nevidím.

Jinak je to naprosto absurdní, aby se na jeden typ překladu vztahoval paušál 40 a na jiný 60, stejně tak na zprostředkování různých typů produktů. A ještě absurdnější je, že dřív to bylo naopak, autoři měli 30% a běžné živnosti včetně poskytování software 25%, v té době samozřejmě všechny mé programy byly autorské skvosty a ke každému díly byla několikastránková autorská smlouva.

Babisconiho sem nevolil a nechápu jak někdo mohl, už se "těším" až budu potit svoje první kontrolní hlášení. Bohužel to zatím nevypadá, že by ta jeho novostrana vzala stejný konec jako VeVerky.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 1. 2016 19:47

Rop: co si finančák myslí? Pokud to nemají napsané v nějakém stanovisku nebo v pokynech G, tak si nemyslí nic. Samozřejmě, kdyby k otázce vydali stanovisko, že programování je živnost a že se tedy uplatní 60% paušál, pak bychom měli jistotu, že žádný úředník nepůjde proti stanovisku GFŘ. Takovým příkladem je jakési 10 let staré nesmyslné stanovisko, že družstva spravující SVJ nemusí z odměny odvádět DPH, pokud jsou členové SVJ současně členy družstva - existují oponentní názory daňařů a právníků, ale prostě GFŘ si to myslí, tak toho družstva využívají. Ale kde máš černé na bílém, co si GFŘ myslí o zdaňování tvorby počítačových programů? Žádné stanovisko neexistuje.

K obsahové náplni živností: použitý pojem "implementace software" je zcela evidentně nepochopen úředníkem, který dané nařízení vlády psal - dotyčný úředník měl na mysli instalaci software. A nikdo se nemůže dovolávat slov právního předpisu proti jeho smyslu. Můžu instalovat svůj nebo cizí software, ale nejprve ho někdo (programátor) musí vytvořit! Což pod implementaci dle teorie spadá, nicméně pojem je v daném nařízení použit chybně.

xtonda: Autorská tvorba = duševní činnost! Rop ti dal odkaz na § 3 odst 1 písm b) živnostenského zákona.
A nemáš pravdu, podle autorského zákona je programování postaveno na roveň literární a jiné tvorbě! Viz §65 autorského zákona. Programování 100% splňuje kritéria generální klauzule (§ 2) a touto činností vzniká autorské dílo a jako takové je tak i chráněno.

Já nezpochybňuji, že nemůžeš mít ŽL, jenom píšu, že tvorba počítačového programu (=programování sofware) není živnost! Taky nezpochybňuji, co píše Rop a vím, že 99 % programátorů jede na živnost, ale výše jsem uvedl případ finančních poradců, kterým pojišťovny na (často placených) školeních nařídily, že si na zprostředkování pojištění musí pořídit ŽL a když na pojišťovací zprostředkovatele udělaly FÚ nájezdy a doměřily daň, tak se pojišťovny tvářily, že se jich to netýká.

Co jsi napsal k úpravám a instalaci CMS jsi samozřejmě napsal správně, proto jsem v předchozím příspěvku uvedl, že ideálně je nutné vést dvojí evidenci příjmů: pro autorské a živnostenské příjmy.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod fagot 3. 1. 2016 11:32

A nikdo se nemůže dovolávat slov právního předpisu proti jeho smyslu.


Právník nejsem ale doufám, že tohle neplatí. Jinak je celý právní systém jen fraška. Kdo rozhodne, že smyslem zákona je X i když text tvrdí Y? Jak se mám jako občan spolehnout na platnost jakéhokoliv zákona, když si osoba/organizace z předchozí věty může kdykoliv z prstu vycucat, že smyslem zákona je něco jiného?

Kalousek kdysi použil větu, že něco není proti liteře zákona ale je to proti duchu zákona. Všichni se mu smáli až se za břicho popadali. Šlo tehdy o to, že se důchodci na pár dnů odhlásili z důchodu a díky tomu získali odpočet daňový. Šlo to páč autor zákona byl idiot a hloupě to napsal. Ani nevím, jak to nakonec dopadlo.

Jinak znám spoustu programátorů, kteří jedou na živnosťák, pár z nich už mělo i kontrolu a nikdo neměl s tímhle žádný problém (s jinými věcmi měli při kontrole naopak problémů spoustu, tato skupina má snad největší bordel v účetnictví... a nejen tam). Kdo chce mít jistotu, může dávat svůj software zdarma a fakturovat jeho nasazení a poradenství k němu (a formulovat to tak na fakturach).
fagot
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 3. 1. 2016 12:44

Někteří oponenti NOZ nazývají tento zákon paskvilem, přeber si to jak chceš. Znát zákony neznamená držet se jejich slov, ale pochopit jejich účinnost a sílu, to říká právní filosofie a zákonodárce tuto myšlenku vložil přímo do našeho nejdůležitějšího zákona - občanského zákoníku. Jde o to, že dříve v období socialismu jsme k zákonům přistupovali úzkoprse formalisticky, což bylo výhodné v tom, že platilo, co bylo napsané, dnes je třeba o zákonech více přemýšlet a hledat jejich smysl z textu zákona interpretací odvoditelný, resp. úmysl zákonodárce. Předpokládá se, že úmyslem zákondárce je vždy spravedlnost. Protože slova zákona nemusí vždy dokonale vyjádřit úmysl zákonodárce, převzal NOZ tuto myšlenku z právní filosofie. Samozřejmě konečným vykladačem je vždycky soud a to ideálně Nejvyšší soud a dokonce ještě tzv. rozšířený senát (schází se, když uvnitř Nejvyššího soudu padnou ve stejné věci odlišná rozhodnutí), tzn. dokud takový judikát mít nebudeme, tak nic nevíme.

Trochu odbočím - já se s tím setkal už v praxi opakovaně, např. coby pronajímatel jsem po praktické stránce musel vyřešit úrok z kauce od nájemníků (§2254), protože zákon neříká v jaké výši a nikdo neví, v jaké výši má být, jelikož vládní nařízení neexistuje. Většina právníků (ale také ne všichni) se shodne, že §2254 odkazuje na §1802 a v něm je napsáno toto: nejsou-li úroky zákonem stanoveny, platí dlužník (nájemník) úroky požadované bankami za úvěry, tj. úvěrový úrok. Toho se všichni zhrozili, protože banky za nezajištěné úvěry požadují obvykle mezi 9 - 22 % (půjčky, kontokorenty, kreditky). Část právníků už přišla s tím, že na tento §1802 aplikujeme §2 (tj. ustanovení, že se nikdo nesmí dovolávat slov zákona proti jeho smyslu) a že pronajímatel nemusí použít úvěrový úrok, ale vkladový úrok, který mu banka poskytuje na jeho účtu (tj. 0,01 - 1,63 %). Omlouvám se za nesouvisející odbočku.

Musíme se smířit s tím, že chceš-li žít, pracovat a dokonce jsi tak bláhový, že ses dal na podnikání, musíš se naučit základy práva (právní gramotnost stejně jako finanční gramotnost asi stále není součástí školní výuky, že?) a neustále se o všem radit s advokátem, potažmo daňovým poradcem (kteří ti většinou řeknou, že taky neví, protože neexistují judikáty a dozvíš se jenom, co si myslí, že platí). Nicméně vyjít na ulici bez advokáta, který mě povede za ručičku, bych si netroufl. Jsme slepci v právu a advokáti jsou naši vodíci psi. Většinou se trefí, občas ne, občas se taky ztratí a hlavně mají pořád hlad a musíte jim dávat žrádlo.


fagot píše:Jinak znám spoustu programátorů, kteří jedou na živnosťák, pár z nich už mělo i kontrolu a nikdo neměl s tímhle žádný problém (s jinými věcmi měli při kontrole naopak problémů spoustu, tato skupina má snad největší bordel v účetnictví... a nejen tam). Kdo chce mít jistotu, může dávat svůj software zdarma a fakturovat jeho nasazení a poradenství k němu (a formulovat to tak na fakturach).


Záleží taky, co je napsáno jako předmět fakturace na faktuře, předpokládám, že většina úředníků stejně nerozumí tomu, co kontroluje (což je logické, nikdo není schopen rozumět všem lidským oborům).

Pokud chceš mít jistotu, jediný správný postup je, nechat si sepsat na papír právní rozbor od advokáta a daňového poradce v ceně cca 10000 - 20000 Kč a řídit se tím, co tam bude napsané. A kdybys někdy dostal pokutu, proplatí ti jí z pojistky daňař. Obávám se ale, že v tom rozboru bude napsáno něco ve smyslu, že na danou otázku existuje více právních názorů a že k žádnému se nelze přiklonit, čili pro tvojí praxi bude takový papír málo použitelný.

Já bych to asi nechal plavat a dělal to tak, jak je 99 % programátorů zvyklých - fakturoval na živnost a trochu sledoval média, jestli FÚ a OSSZ nechystají nájezdy na programátory. Nicméně je dost možné, že k tomu nikdy nedojde. Protože když FÚ dělaly nájezdy na pojišťovací poradce, mohly využít seznam pojišťováků od ČNB. Kdyby chtěl někdo prověřit všechny programátory, musel by si vyjet všechny živnostníky, kteří mají registrovanou volnou živnost obor č. 56. A protože dnes podle ŽZ si může každý nechat do ŽL vypsat všech 80 oborů, a viděl jsem, že to opravdu hodně živnostníků dělá, i když samozřejmě ve všech oborech nepodnikají, tak si myslím, že taková kontrola stovky tisíc lidí je nereálná.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod josef.glitsher 3. 1. 2016 13:17

Děkuji za názory...

Chci se teď zeptat, o co tedy vůbec jde z mého hlediska? Když už si založím živnost v tomto oboru, jde jen o to, jaký na konci roku uplatnit paušál? Nic víc? Jelikož studuji, tak prozatím nepředpokládám žádné velké výdělky, takže mi asi vůbec nevadí uplatňovat jen ten 40% místo 60%, ale nevím, jestli stačí jen použít jiné procento při počítání daní a pojištění, nebo je třeba ještě něco dalšího...
josef.glitsher
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod astrapa 3. 1. 2016 13:25

Asi jsme už hodně odbočili.

Mimochodem v úvodním dotazu jsi nenapsal, co přesně děláš.

Pokud pouze píšeš počítačový kód (což je i HTML nebo CSS; všechny programovací jazyky jako PHP atd.), tak vzniká autorské dílo.

Pokud děláš to, co popisoval xtonda, nebál bych se to podřadit pod živnost. Všechny odpovědi, co máš dělat, pak už najdeš na webu http://www.jakpodnikat.cz , pokud jsi student máš některé malé výhody. Paušál uplatníš 60 %. Vyděláš třeba 200.000 Kč, z toho ke zdanění půjde 80.000 Kč a toto je základ pro výpočet daně, SP a ZP.
astrapa
Přeborník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků