Autorské honoráře

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod laclac 5. 2. 2016 13:45

Ahoj, jak je to vlastně s autorskými honoráři? Je nutné je při výplatě zdanit, popř.odvést sociální a zdravotní ?
laclac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avathar 7. 2. 2016 12:07

Podas danove přiznání 1x za rok, podle vyse prijmu odvedes dan. Pokud se tim zivis, mel bys byt registrovany na statistickem urade (pridelej ti ico) amplatit min. Zalohy na zdravotní pojištění. Soc. bylo driv dobrovolný, jak je to dneska nevim...
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 7. 2. 2016 13:13

Vy máte jako autoři nějakou výjimku? Minimálně důchodové pojištění povinné snad je, ne? (socko = důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) Leda v případě vedlejší výdělečné činnosti, kde je dobrovolné, pokud příjmy (spíš po odpočtu výdajů) nedosáhnou rozhodné částky (2015 - 63 865 Kč).

http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/uc ... ovinna.htm
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 7. 2. 2016 13:18

Autoři postupují dle zákona o daních z příjmů (a zákonů o sociálním a zdravotním pojištění) jako jakýkoliv jiný podnikatel. Mohou použít paušální výdaje 40 % z příjmů a nedostanou IČO (od 1. 1. 2014 o něj nelze ani požádat).
Seznam povinností jsem našel třeba na http://www.danove-priznani-jednoduse.cz ... ani-a-dane
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 7. 2. 2016 17:00

Přesně tak, ČSÚ už IČA nepřiděluje, není tzv. editor, akorát si myslím, že to už platí déle po přijetí zákona o základních registrech. Tohle je mimochodem docela problém, protože obchodní partneři, dodavatelé, odběratelé, banky, pojišťovny atd. k tobě odmítají přistupovat jak k podnikateli, protože tě nenajdou v ARESU (účetní proti ARESU párují dodavatele). Měl jsem s tím jeden čas dost velký problém, ale už se z toho dokážu vykecat a většinou úspěšně (jako blbec sebou nosím zákony).

laclac: nenapsal jsi, v jaké výši honoráře dostáváš, a od koho je dostáváš. Pokud noviny, rozhlas, televize, časopis a do 10000 Kč od jednoho vydavatele měsíčně, neplatíš SP a ZP, jen daň
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod laclac 6. 4. 2016 18:24

Já dostávám do 10 000 Kč měsíčně, jen mi dělá problém daňové přiznání -jsem jako příjemce autorských honorářů v příloze č.1, § 7 s tím, že neuvede žádné náklady, jen příjem ? Platí mne neziskovka a tam jsem podepsal růžové prohlášení - je to správně nebo mi to musí danit ? Díky.
laclac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 6. 4. 2016 19:07

A dostáváš plat nebo autorské honoráře? Co máš za smlouvu?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avathar 6. 4. 2016 19:14

Autorské honoráře jedině na autorskou smlouvu. Mel by byt nějaký paušál.
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 6. 4. 2016 19:32

Tak autor může být i zaměstnancem a pak se jedná o zaměstnanecké dílo.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 7. 4. 2016 13:31

Hlavně to laclac řeší trochu pozdě, ne? Ale dobrým indikátorem bude to růžové prohlášení, podle mě to je jasné, viděl bych to na DPP a nějaké obcházení 300 hodin, nebo možná i DPČ.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod laclac 8. 4. 2016 12:11

Ne, normálně máme s neziskovou Smlouvy o dílo i Autorské smlouvy a nedaní nám to, máme podepsané růžové prohlášení. Takto to děláme i pro Univerzitu....jak to tak čtu, tak je to špatně?
laclac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 9. 4. 2016 08:28

Růžové prohlášení = příjmy ze zaměstnání
Autorská smlouva = příjmy z podnikání

Dohromady to nejde.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 9. 4. 2016 16:19

laclac: vyjasni si u té neziskovky, v jakém jsi vlastně postavení. Buď jsi jejich zaměstnanec (čemuž by napovídalo podepsané růžové prohlášení) nebo jsi na volné noze a pak si měl podat přiznání sám. Teoreticky můžeš být ve vztahu k nim i obojí (např. články do katalogu píšeš v rámci zaměstnaneckého vztahu a články pro noviny jako autor na volné noze), ale spíš si myslím, že někde bude chyba - buď jsi neopsal úplně celou situaci, nebo neziskovka zmatkuje, což bývá u neziskovek běžné.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod laclac 9. 4. 2016 17:19

No práve v tom má zmatky asi i Univerzita...neví, jestli mi má Smlouvu o dílo zdanit anebo uplatnit slevu na dani na základě růžového prohlášení. A to samé je i u Autorských smluv, tam mi také nedaní...
laclac
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků