Reklamace doporučeného dopisu z Anglie

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 5. 2017 08:29

Máte někdo zkušenosti s úspěšnou reklamací nedoručeného doporučeného dopisu z Anglie? Mělo by se jednat o obálku A4 s dokumenty, obálka by neměla být tlustá, jde asi o 3-4 papíry.

Odesílatel mi z Londýna poslal doporučený dopis (International Signed) přes klasickou poštu (Royal Mail). Jejich služba sledování zásilek (Track and Trace) hlásí, že zásilka mi byla doručena 12. května.

Latest update: Delivered
Your item, posted on 28/04/17 with reference RZ.........GB was delivered in CZECH REPUBLIC on
12/05/17.
Thank you for using our International Signed service.


Ptal jsem se na své poště, kde v počítači žádné dopisy z ciziny pro mě nemají. Ptal jsem se vedoucí, jak mohu dopis reklamovat a sdělila mi, že bych musel znát české podací číslo, které ovšem neznám. Při odeslání britská pošta označí zásilku svým podacím číslem a na celní poště Praha 5 pak na zásilku nalepí české podací číslo. Toto české podací číslo pochopitelně odesílatel nezná, jenže česká pošta zase nezná britské podací číslo. Ptal jsem se, zda se mám obrátit na tu celní poštu, ale podle vedoucí pobočky prý není šance zjistit, co se s dopisem stalo, když neznám české podací číslo (!???).

Obrátil jsem se na odesílatele, zda může zísilku reklamovat u britské pošty, případně zjistit, kdo podepsal převzetí.

Zatelefonovat se tam nedá, mají jenom webový formulář. Chodí mi od automatu dementní rady, typu "Pokud byla zásilka odeslána na domácí adresu, obraťte se na členy své domácnosti a zeptejte se jich, zda někdo převzal vaši zásilku". "Pokud byla zásilka odeslána na pracovní adresu, zeptejte se svých kolegů, zda někdo ve vašem zastoupení zásilku převzal."

Jediné, co znám, je britské podací číslo (reference number). S ním ale na území ČR pravděpodobně nic nevyreklamuju. Od odesílatele se už také nejspíš nic dalšího nedozvím.

Máte někdo zkušenosti, jak tyto situace s nedoručenou mezinárodní poštou řešit? Děkuji.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 22. 5. 2017 09:01

To vysvětlení o "českém" podacím čísle je podle mě blbost. To se přidělí jen zásilkám, které procházejí celním řízením (tedy zjednodušeně jsou ze třetích zemí, UK je ještě pořád v EU), takže ta zásilka přes proclívací poštu by vůbec neměla procházet... V každém případě zásilku lze sledovat i pod původním číslem zásilky z ciziny na track & trace České pošty (a v případě, že by zásilka procházela přes Prahu 120, tak tam bude vidět jak původní číslo zásilky, tak i to přidělené v ČR) - tohle by samozřejmě platilo, pokud by poštu doručovala Česká pošta, ale aby to bylo ještě trochu komplikovanější, tak pokud vím, tak veškerá pošta z UK Royal Mail není doručována Českou poštou, ale přes GLS, alespoň taková byla praxe snad v posledním desetiletí (jaké je přesně vysvětlení nevím, dávněji jsem četl něco ve smyslu, že Česká pošta neměla s UK Royal Mail licenci, anebo to prostě doručují přes ně implicitně proto, že GLS patří do Royal Mail Group), tak jedině, že by tam nyní proběhla nějaká změna (nevím, už dlouho jsem z UK poštou nic nepřijal)...

Jinak ono to GLS je to opravdu schopné předat komukoliv, aniž by dali příjemci jakkoliv vědět, nebo ho před předáním kontaktovali, mi taky asi tak 2-3 roky zpět přišel balík a pokud by ho soused předemnou zatajil, tak dosud bych o něm nevěděl... Takže zkusil bych se asi obrátit na GLS, komu to předali.
Naposledy upravil fremantle dne 22. 5. 2017 09:05, celkově upraveno 1
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xtonda 22. 5. 2017 09:04

Sledovací aplikace České pošty se zahraničními podacími čísly normálně pracuje, takže když zadáš to britské číslo do aplikace ČP, ukáže to přesně co? Každopádně pokud to vstoupilo do ČR a ČP tomu přidělila české číslo, tak to mapování musí mít pošta u registrované zásilky někde zaznamenané.

Na call centrum si volal?
https://www.postaonline.cz/informace/kontakty

Tady je obecné povídání o zásilkách ze zahraničí
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/celni- ... -zahranici

Můžeš zkusit taky tuhle službu https://www.17track.net/cs agreguje velké množství sledovacích služeb, třeba z toho vypadne vodítko kam se to zatoulalo.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 5. 2017 09:39

xtonda: britské podací číslo mi Sledování zásilek ČP nebere, nezná ho. Děkuji za informaci o 17track.net, o službě jsem nevěděl, bohužel moje podací číslo také nezná.

fremantle: kruci, ty jsi prostě studnice vědění! :-) Víš, že by to mohlo být tím? Pokud skutečně britská pošta posílá zásilky přes GLS, tak s GLS mám stejně špatné zkušenosti, jsou schopný nechávat zásilky klidně naproti v obchodě a pokud se člověk sám nezajímá, tak dopis nedostane. Hned jim jdu volat a napíšu, co jsem zjistil.

-- 22. 5. 2017 10:50 --

Teda chlape, tak jsi měl pravdu! Zásilku mají na centrále GLS v Jihlavě.... dokázali ji identifikovat podle britského podacího čísla. Údajně proběhly 3 pokusy o doručení, což je i docela možné, když jsem nebyl doma, ale ve schránce jsem neměl oznámenku. Možná proto, že GLS nemá narozdíl od pošty klíče od vchodů.

Nerozumím, proč aspoň neposílají SMS nebo nějaké koresponďáky o neúspěšném doručení, jinak se člověk nemá možnost dozvědět, že se pokouší doručovat.

Mnohokrát děkuji za radu, opravdu by mě nenapadlo, že by mezinárodní pošta šla přes kurýrní společnosti, a ne přes Českou poštu :-) Smutné je, že to ta vedoucí pobočky pošty neví a neřekla mi to. Ach jo.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod xtonda 22. 5. 2017 09:58

Zvláštní, podle info na jejich webu 17track.net Royal Mail pokrývá. Mě se tam právě u zásilky z hongkongu zobrazovaly záznamy HK pošty a jak to vstoupilo do ČR tak záznamy ČP, navíc to poznalo, kde se to má ptát.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 5. 2017 10:04

Tak jsem to číslo ještě jednou zadal a máš pravdu, nejspíš jsem předtím špatně opsal. Jejich systém to teda bere.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod S474N 24. 5. 2017 14:27

Tak pokud to jde pres GLS a nikoliv CP, tak je logicke, ze to CP mit na webu nebude, ne?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 24. 5. 2017 17:25

To je odpoved jak od Osobneho...nic ve zlym ;)
jichaj
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků