Spolek -změny

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lanclad 27. 6. 2017 14:21

Ahoj, máme malý spolek, vedeme daňovou evidenci a letos prý jsou spolky zapsány v obchodním rejstříku. Znamená to pro nás, že musíme přejít z daňové evidence na podvojko nebo můžeme pokračovat v DE ? Díky za radu.
lanclad
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 27. 6. 2017 19:10

Předně spolek nevedl daňovou evidenci, ale jednoduché účetnictví dle zákona o účetnictví ve znění účinném k 31. 12. 2003 (za podmínky, že jeho příjmy nepřesáhnou 3 000 000 Kč). To platilo do 31. 12. 2015. (tedy 12 let se vedlo jednoduché účetnictví dle neexistujícího ustanovení zákona - ne vůbec nemáme bordel v zákonech)
Od 1. 1. 2016 je obnoveno jednoduché účetnictví a spolek, který:
a) není plátcem daně z přidané hodnoty,
b) její celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhnou 3000000 Kč,
c) hodnota jeho majetku nepřesáhne 3000000 Kč
jej může vést.
A k tomu je nová vyhláška 325/20015 Sb., která upravuje principy jednoduchého účetnictví.

Takže jednoduché účetnictví vést dál můžete, ale pozor na drobné rozdíly mezi starým jednoduchým účetnictvím (dle zákona do roku 2003) a novým (dle zákona od roku 2016).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lanclad 28. 6. 2017 13:55

Díky, tedy jsi borec, ROPe ! Máme jeden sporný problém - spolku je pronajímán malý domek, pronajímatel je plátce DPH a nájem domu je včetně DPH. Slyšeli jsme někde, že my mu DPH platit nemusíme a můžeme dokonce soudně vymáhat zpět vše DPH, které jsme platili...avšak pronajímateli prý řekla daňová poradkyně, že nájem celého domu může být s DPH, že je to jiné než u nájmu bytů....rozumíš tomu?
lanclad
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 28. 6. 2017 18:29

Pokud nejste plátci DPH, tak s DPH to pronajímat nesmí. § 56a zákona o DPH to povoluje jen vůči plátcům.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lanclad 28. 6. 2017 19:48

Takže ta jeho daňová poradkyně se mýlí? Říkala že pronájem celého domu se chová jinak než třeba pronájem bytu...
lanclad
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 29. 6. 2017 13:24

Tak se mrkneme do zákona o DPH:
§ 56a
Nájem nemovité věci
(1) Nájem nemovité věci je osvobozen od daně s výjimkou
a) krátkodobého nájmu nemovité věci,
b) nájmu prostor a míst k parkování vozidel,
c) nájmu bezpečnostních schránek,
d) nájmu strojů nebo jiných upevněných zařízení.
(2) Krátkodobým nájmem nemovité věci se pro účely odstavce 1 písm. a) rozumí nájem pozemku, jehož součástí je stavba, stavby nebo jednotky, popřípadě spolu s vnitřním movitým vybavením nebo dodáním plynu, elektřiny, tepla, chladu nebo vody, který trvá nepřetržitě nejvýše 48 hodin.
(3) Plátce se může rozhodnout, že se u nájmu nemovité věci jiným plátcům pro účely uskutečňování jejich ekonomických činností uplatňuje daň.

Definice nemovité věci je pak v občanském zákoníku:
§ 498
Nemovité a movité věci
(1) Nemovité věci jsou pozemky a podzemní stavby se samostatným účelovým určením, jakož i věcná práva k nim, a práva, která za nemovité věci prohlásí zákon. Stanoví-li zákon, že určitá věc není součástí pozemku, a nelze-li takovou věc přenést z místa na místo bez porušení její podstaty, je i tato věc nemovitá.
(2) Veškeré další věci, ať je jejich podstata hmotná nebo nehmotná, jsou movité.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lanclad 29. 6. 2017 14:04

Tak to je jasný...může mít na to vliv, když je ve smlouvě ujednáno právo odkupu nemovitosti? Pak je to dodání nebo pořád nájem ? Promiň, ale tomu fakt nerozumíme...a daňaři nám to srozumitelně nevysvětlí.
lanclad
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 29. 6. 2017 16:37

To bych musel vidět tu smlouvu.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků