Vytunelování SVJ

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 15. 8. 2017 13:01

Máte tipy, jak tunelovat SVJ?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod for.ce 15. 8. 2017 13:56

Prodavat levne do osobniho vlastnictvi?
for.ce
Návštěvník

Odeslat příspěvekod retron 15. 8. 2017 16:30

SVJ je spolecenstvi vlastniku jednotek, tudiz tezko muze levne prodavat do osobniho vlastnictvi, to by slo leda v družstvu.
V SVJ by sel vytunelovat akorat fond oprav, pripadne nejake spolecne prostory.
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod for.ce 15. 8. 2017 17:57

Ja myslel, ze SVJ byva vlastnikem pozemku pod bytovym domem?
for.ce
Návštěvník

Odeslat příspěvekod octaviampi 15. 8. 2017 22:27

Dopln si vzdelani z mestanky, straznicku.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod ab84 16. 8. 2017 09:00

Když seš předseda SVJ a podepisuješ smlouvy, tak se dá dohodnout s dodavateli oprav, že faktura bude nadhodnocena, pak se podělíte o "zisk". Pokud jako předseda i rozúčtováváš služby v domě, tak když do výpočtu zamotáš 50 různých koeficientů a nikdo se v tom pak už nevyzná, tak z toho můžeš taky vysosat nějakou korunu. Pak třeba služby typu internet nebo úklid, stejně jako s dodavateli oprav, fakturuje si nadsazenou částku, o zisk se podělíte. A pokud máš dispoziční právo k účtu, kde se shromažďuje fond oprav, tak ten můžeš vybílit, ale to už je poslední štace, na to se brzy přijde.
ab84
Diskutér

Odeslat příspěvekod octaviampi 16. 8. 2017 09:37

To je to tady samý santusák a zloděj?
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod for.ce 16. 8. 2017 10:30

Vsak jsme cesi ne? Co cech, to zlodej. ;-)
for.ce
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 8. 2017 10:35

for.ce má pravdu, občas se stává, že SVJ je vlastníkem pozemku pod domem, bývá to za situace, kdy město privatizovalo dům, ale nechalo si pozemek (někdy vědomě, ale četl jsem i o případu, kdy se pozemek zapomněl převést). Po čase se město chce pozemku zbavit, nebo se ukáže, že SVJ má problémy s tím, že pozemek je cizí a tak se řeší, jak pozemek převést. Když má dům desítky až stovky bytů, je nereálné převést pozemek na vlastníky a tak pozemek odkoupí SVJ.

octaviampi: stal jsem se členem výboru SVJ o 500 bytech v domě, kde dosud pověřeným vlastníkem bylo jedno SBD a zjišťuji, že v hospodaření je neskutečný bordel, část účetnictví úplně chybí,v účetních zápisech se nedá vyznat, chybí podkladové doklady, z účtu odcházejí a přicházejí celé částky z/na účet SBD (např. 500.000 Kč - to se asi dá vysvětlit, že SBD s penězi hospodařilo a přeposílalo dodavatelům, ale bez dokladů jde jen o hypotézu). Já si vzal ve výboru na starosti ekonomiku.

Jednak chci identifikovat místa v účetnictví, kde mohl předchozí statutár tunelovat, jednak chci připravit opatření, abychom tomu do budoucna zabránili. Proto soustřeďuji obvyklé triky tunelářů v SVJ.

ab84: Děkuji za tipy. Neměl bys prosím konkrétní příklady?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod octaviampi 16. 8. 2017 10:42

500 bytu je masakr, uz pri 100 bytech je to silene. to mate spravce na plny uvazek, ne?
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod ab84 16. 8. 2017 11:30

Já byl předseda v malém SVJ jen pro pár bytů, kde se leccos řešilo ústně nebo cash, takže prostor tam byl, ale asi v tak malých částkách, že by to nikomu za případnou ostudu nestálo. Paní nám chodí uklízet společné prostory, měli jsme jí od začátku přes správcovskou firmu, pokud bychom jí platili napřímo, ušetříme. Pokud bych to s ní napřímo domluvil já jako předseda, tak se domluvíme a něco mi zůstane. Internet se u nás platí hotově, maník udělal anténu na střeše a teď už jen obíhá byty a inkasuje, ale furt kvalitnější a levnější než UPC, O2 atd, takže všichni spokojeni.

A věřím tomu, že SBD bude velká díra na peníze, ale zpětně to asi nemáš šanci dohledat. Jak sám píšeš, je to neprůhledné, zřejmě záměrně. Když pominu poplatky za správu, tak na pěkné peníze si přijdou při jakékoli rekonstrukci, ideálně velké projekty typu zateplení fasády, výměna oken, měřáků. Zpřátelená firma "poctivě vysoutěžená" vyfakturuje opravu za 1 mil, ale je v tom schovaná odměna pro zodpovědného pracovníka. Nevím, jak v SBD, ale u kancelářských projektů zpravidla figuruje jakýsi "property manager", přes kterého jdou všechna výběrová řízení a opravy. Ale takhle to funguje asi všude ve stavebnictví. Když bys na ně přitlačil, tak věřím, že doklady dokážou předložit, ale všechno by sedělo a bylo v pořádku.

Myslím, že nemá moc smysl se hrabat ve starém účetnictví SBD, ale nastavit procesy nově tak, abyste nad vším měli vlastní kontrolu.
ab84
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 8. 2017 12:12

octaviampi: v SBD to funguje jinak. Když vzniklo SVJ, tak SBD ještě mělo tolik bytů, že fakticky o všem rozhodovali sami díky převaze hlasů. Jak postupně byty převáděli, sice jejich síla klesala, ale zase protože dům je obrovský (větší vesnice), snadněji se manipuluje lidmi, nikdo nechce převzít odpovědnost za tak velký dům, všichni máme svoje zaměstnání a dělat po večerech to nejde (můžu po večerech spravovat dům o 10 bytech, ale ne o 500 bytech). I když v domě žijou právníci, účetní, máme tu i auditorku, spoustu šikovných řemeslníků, bydlí tu státní a městští úředníci, tedy spousta chytrých lidí, tak prostě nikdo neměl čas se domem zabývat a lidi ani nechodili na schůze, dávali družstvu plnou moc a to si přes 10 let s domem dělalo, co chtělo. Já jsem se do toho loni začal s jedním pánem šťourat (i když tu nebydlím, ale mám tu 3 byty a lezlo mi na nervy, co s domem SBD provádí) a vyprovokovali jsme odvolání SBD a volbu výboru.

Takže SBD až do letoška zůstávalo pověřeným vlastníkem a spravovalo dům.

Teď v červnu došlo k odvolání pověřeného vlastníka a volbě výboru.

Zjistili jsme, že s SBD nebyla uzavřena žádná mandátní smlouva. SBD tvrdí, že správu provádělo na základě prohlášení vlastníka a kupních smluv s jednotlivými vlastníky, to je ale nesmysl, prověřovali jsme u několika právníků a konzultovali i s SMBD (Sdružení malých bytových družstev a společenství vlastníků), jehož členy jsme se v červenci stali.

Chceme správu u SBD ukončit, ale SBD trvá na 6-ti měsíční výpovědi a že výpověď měla být odeslána do 30.6. Jenže protože žádná smlouva o správě domu neexistuje (pokud si jí teda SBD nezfalšuje a neantedatuje, ale máme email od ekonomky družstva, ve kterém píše, že žádná smlouva není). Takže podle právníků vlastně smlouva je ústní, pak platí standardní 3-měsíční výpověď.

Novou správcovskou firmu teď hledáme, úkol má na starosti předseda výboru.

Já se snažím prohrabávat účetnictvím, bohužel toho strašně moc chybí, navíc nám řekli, že některé smlouvy (vč. vody a tepla!) má na sebe podepsané SBD a nám to jenom přeúčtovává, prostě bordel. Na SBD je navázáno několik spřátelených firem, vč. advokátní kanceláře a vymahačské firmy, která si bere provize 35 % za vymožení, tohle jsem ještě neviděl... Koukám na to u zkouším hledat úspory. Nejprve ale potřebuji identifikovat sporná místa, přes které utíká nejvíc peněz. Např. jsem zjistil, že za elektřinu společných prostor platíme cca 8 Kč za kWh, když já doma platím asi 4 Kč - a smlouva je nevýhodně uzavřená na dobu určitou až do r. 2019, a zrovna tato smlouva je psaná přímo na SVJ (ceníková cena je 1150 Kč bez DPH/MWh a 150 Kč měsíční plat za odběrné místo).
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod brouter 16. 8. 2017 18:44

Myslim si, ze pokud jsi to nikdy nedelal, tak je to pro Vas velke sousto. Ono starat se o 500 bytu, kde je 1000 nazoru neni jednoduche. Dle meho resite zatim jen ekonomicke veci a uspory, ale pro dum je spise dulezitejsi funkcnost a stabilita. Tedy za mne nereste v prvni fazi zmenu spravce. Na trhu je spousta malych firem, ale 500 bytu budou mit problem zvladnout. Nejdrive si dejte veci dohromady a pak teprve reste pripadne zmenu. Ja kdyz prebiral cca 100 bytu jako clen vyboru tak nejdrive resil revize, dluzniky a dostatek penez na uctech. Z uspor resite elektrinu, ale ta v celkovych nakladech je minimalni polozka...reste uvery a platby za prace, revize v prvni fazi, udelejte si prehled za co se plati a proc a pak je lepsi delat zmeny...jinak k te elektrine - jsou sazby C a D a i SVJ muze mit sazbu D tedy jak domacnost...a 150 kc bude jiste i s platbou za jistic...tech usetrenych par stovek za MW elektriny neni az tak dulezite jako spravne nastavene jistice, ale to uz musi delat clovek co vi neco o elektrine a co vse je na dany jistic zapojeno a nedelejte od stolu. Lidi na schuze obecne nechodi. A proto je dobre zavest komunikaci. Ale ty kontakty da praci ziskat ja je ziskaval skoro 2 roky, ale dnes mame mail na vsechny.dulezite veci se daji rychle poslat a i sms branu na zasilani pozvanek na schuze + info o terminech revizi... a kontakty je nutne mit jak na majitele tak i na najemniky kdyz nekde neco zacne tect ze sedmeho patra a nikdo neni doma. Psal jste jeste o tom co kdo v minulosti platil. Doporucuji nejdrive pochopit proc to tak je, nema cenu uz resit minulost, jelikoz tu uz nezmenite, spise se soustredit na budoucnost a vse je zde na delsi dobu tedy si predstavit, jak by to mohlo vypadat za 3-5 let a co od dane veci chcete...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 8. 2017 19:36

Jasně, elektřinu jsem uvedl jako příklad, jelikož ta je vlastně jediná, k čemu mám relevantní podklady. Dost toho SBD nechce poskytnout, argumentují, že jde o jejich smlouvy a jejich účetnictví. Jenže náklady platíme my, oni jsou sice na hlavičce smluv odběrateli, ale my to jako SVJ platíme. Čili teď se rozkoukáváme a budeme postupně uzavírat vlastní smlouvy. Mám tu třeba fakturu od advokátní kanceláře, která vymáhala dluh 82000 Kč na našem dlužníkovi a účtuje si odměnu 87000 Kč. SBD vůbec náklady na vymáhání neřešilo, je to jejich advokátní kancelář. Budeme postupně přebírat právní spisy, oni nám ani nebyli schopní předat seznam vedených sporů, naštěstí existuje možnost zeptat se na soudě (tzv. lustrace), teď už víme, jaké spory vedeme. Zjistil jsem třeba, že u vrchního soudu leží spor o neplatnost usnesení shromáždění z roku 2014, a o tomto sporu nám vůbec neřekli... Prostě dobrodružství.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod brouter 17. 8. 2017 06:55

Nechci ti brat nazor, ale jake mas podklady k elektrine? Pises, ze ta je jedina k cemu mate relevantni informace. Tak se te zeptam kolik mate jisticu v dome? Jake kapacity. Co na ktery jistic je pripojeno? Vis to ? Pokud to zatim nevis a mne se zda ze to nevis tak relevantni informace nemas...a k SBD - tam se ani nedivim, pokud zacinate bojovne a utocne tak nebudou mit zajem spolupracovat. Vetsina SBD nakupuje dromadne, coz nekdy prinasi i slevy a mivaji vse na jedne fa. tedy je i chapu, ze Vam podklady nedaji...osobne pro Vas lepsi bude si prizvat nejakeho konzultanta a zaplatit si ho nez to resit pokus omyl...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audiobullys 17. 8. 2017 08:47

Při opravách domu vydá firma fakturu. předseda vytvoří příkaz k úhradě podepíše, podepíše i druhého zástupce a jde s tím do banky pro zadání příkazu a posílá ho někomu kdo to vybere. Když to nikdo nekontroluje, tak se na to přijde tak za 3 roky.
Druhý svj vytuneloval sám předseda fest, bez účetních uzávěrek.posledni z 2013 a policie nezmůže nic.jouda novej co založil jiné svj nemá s xx právníkama šanci ho nějak potrestat. Policie se mu vysmála že nemá co zkoumat, když nejsou uzávěrky na soudě, že k žádnému trestnému činu nedošlo. Svj bylo vytunelovano tak že dodavatel vody odpojil 36 bytu kvůli neuhrazeným zálohám ci fakture.pak to ten novej jouda zatáhl ze svýho pac tam měl kolem 15 -18 bytu. Zálohy za služby byly tak 3 až 4 tisíce na byt.to bylo během 2 a půl let.na účtu bylo 400 tisíc jestli čtu správně - rok předtím a pak jen 190 v roce 2013. V 2016 při přebírání asi 10 nebo 20 tisic zůstalo na účtu.
Borec měl pak exekuci na bytě - vlitla mu tam když prodával byt, ale bylo to pár tisíc .
No ale koukám do katastru a předsedové si mezi sebou ještě jeden byt starého předsedy prodali.v době kdy to novej předseda přebíral. Jo tak celkem 6 bytu a i kupní ceny tam jsou uvedeny na katastru v tu dobu běžný. Jako nechápu proč to kupoval za běžný ceny když vlastně novej předseda platil dlužný faktury za něj.financak to bere z ceny na kupní smlouvě. Tak mi řekněte proč ho nedonutil uhradit dluhy na tom vytunelovanym svj.koupe v červnu ukončeny prepis v červenci, srpnu nový svj. Daň určitě starej předseda nezaplatil a vymáhá to financak po novým.ten ho musel dobře vo.cat
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 17. 8. 2017 09:19

brouter: jističe jsou na vyúčtování a ve smlouvě, spotřebu znám, máme tu nefunkční ventilátor, výtahy a osvětlení, právě proto, že elektřinu máme na sebe, tak tyto dokumenty už máme, čili přesně vím, co to stojí. A cena 1150 Kč/MWh + 150 Kč měsíční plat je nadhodnocená. Uzavření takto nevýhodné smlouvy do roku 2019 je zločin. Poptával jsem Fonergy a Fosfu a obě firmy mi nabídly pro SVJ cenu 870 Kč/MWh + 0 Kč měsíční plat, úspora by byla asi 30000 Kč ročně, jenže do roku 2019 nemůžu nic dělat.

Na nikoho neútočíme, ale je snad jasné, že kdy je odvolaný jednatel, že do 30 dnů předá novému jednateli firemní dokumenty, účetnictví, smlouvy.... Toto oni ve značné míře odmítli. Ty bys nebyl naštvaný? Nemít třeba smlouvu na vodu a teplo ti přijde v pořádku? Nevědět, k čemu tě bývalý statutár zavázal, ti přijde v pořádku? Obvolávat jako blbec potenciální smluvní partnery, jestli s nima máme smlouvu, a zda by byli tak laskaví a neposlali nám kopie se ti zdá jako standard? Místo, abychom se mohli věnovat domu, trávíme čas blbostma. Naštěstí dost firem nám odpovědělo rychle a i se smáli, že nejsme první, kdo je takto oslovuje.

audiobullys: To je drsné, ale obávám se, že trestného činu zkreslování údajů o hospodaření (nevedl účetnictví) se dopustit musel? Policie to odložila?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 17. 8. 2017 09:27

Po více jak 12 letech vykonávaní funkce pověřeného vlastníka vidím možnosti vytunelování SVJ s 500 byty prakticky neomezené :-)

-- 17. 8. 2017 10:44 --

astrapa píše:Já se snažím prohrabávat účetnictvím, bohužel toho strašně moc chybí, navíc nám řekli, že některé smlouvy (vč. vody a tepla!) má na sebe podepsané SBD a nám to jenom přeúčtovává, prostě bordel.


Ale toto je běžná praxe. Jak jinak by jsi to chtěl realizovat? Vodárny mají dole jeden vodoměr a nezajímá je, že tam je 500 bytů. Proto správce uzavře smlouvu mezi sebou (zástupce SVJ) a vodárnama a spotřebu pak rozůčtovávají oni. Stejně je i teplo. Když jsem dělal pověřeného vlastníka, tak správce na to měl jiný účet (než kam chodil FO) a z toho se platily zálohy dodavatelům. Ale já dostal vše od účetní s účetní uzávěrkou.

Takových SVJ jsou bohužel spousty. Kde je bordel ve všem, chybí dokumenty atd...Otázka je, zda má nějaký smyls, se hrabat v minulosti. Pokud by vyloženě nechyběla nějaká částka v řádech stotisíců ( nebyla by podložena fakturou nebo smlouvou), tak je to podle mě ztráta času. Cokoliv bude mít fakturu nebo smlouvu bude těžké a hlavně zdlouhavé to napadat. Už jen pro dohledávání důkazů atd.....viz. příspěvěk výše.

-- 17. 8. 2017 11:02 --

astrapa píše: úspora by byla asi 30000 Kč ročně, jenže do roku 2019 nemůžu nic dělat.


Pokud je tam 500 bytů a průměrná výše FO 1000 kč, tak je to 0,5 milionu měsíčně a 6 mil. za rok. Kdo by teď řešil 30 tis Kč za rok :-) To je úspora 5 Kč /byt/ měsíc......tak budou díry jinde :-)
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod brouter 17. 8. 2017 11:56

Souhlasim s tim co napsal Inev. Bezny panelak 24 bytu ma spotrebu cca 300-500kW osvetleni a 850-1350kw vytah za rok.porovnavas nepresna data, jelikoz 0 kc pausal je na silovou slozku...ale neni to platba za jistic a predpokladam, ze 150 kc je i s jisticem...nekdy je ale lepsi jeden jistic nekdy dva...v nasem dome byly tri v kazdem vchode a redukoval do dvou...ale az po analyze ne podle faktury...mohl bych i na jeden, ale nedava to smysl...fonergy ma dobre sazby, ale jak vis ze pristi rok nebude u nich energie za 1200 kc/MW a i u ostatnich...A pak ty vlastne uzaviras nevyhodnou smlouvu...prozo jsem psal ze je dobre na to kouknout s vyhledem 3-5 let stanovit si plan oprav atd...osobne nevim proc resis energii kdyz vis ze je smlouva...a vim o cem pises... kdyz prebiral SVJ od povereneho vlastnika tak v bance na ucte bylo cca 30.000 kc platila se splatka bance 70.000 kc a energie cca 250.000 kc doklady poradne zadne tedy normalni stav. To ze musis provest zmeny je zcela normalni proste obejdes dodavatele a nahlasis zmeny. Ale dle meho to delas bez koncepce a to neni ideal...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 17. 8. 2017 13:28

Já jsem měl jen 11 bytů. A i zde upřímně říkám, že než abych se všude honil za nejlevnější cenou (třeba hledat nejlevnější revize, opravu atd), tak si člověk spočítá, že když ušetří 1000 kč a vydělí to 11 byty, tak já konktrétně ušetřím 90,909090 :-) Kč...ale ztrávím tím 2 dny. A lidé to stejně neocení. Na druhou stranu mi nabízeli při revitalizaci úplatek 5% s tím, že výběrovku mi dodají :-) To jsem je poslal někde, protože jsem chtěl hlavně kvalitu a samozřejmě u revitalizace za miliony už to úspora je.

Takže má smysl se zabývat zásadními věcmi. A u baráku s 500 byty nelze řešit každou pič....jako to elektro třeba. Konkrétně pro tebe, je to ušetřených 15 Kč (máš tam 3 byty). Je to služba a funguje. Až budeš mít podchycené vše, pak třeba ano. Ale to budeš každý rok hledat a porovnávat doavatele? Co z toho budeš mít ty? Kolik nad tím ztrávíš času? Co revize plynu, elektro, hromosvodu, výtahu, deratizace, úklid, pojištění...to taky budeš tak vybírat podle ceny? A každý rok zjišťovat?

Věř, že 99,9 % lidí v tom baráku to je jedno. Chtějí zaplatit částku a mít klid, nic jiného je nezajímá. Hlavně že to funguje, topí, teče voda, jezdí výtah atd.... Občas se někdo najde, kdo šťourá, ale bez nějakého výsledku. To jsou spíše notoričtí stěžovači, kterým nikdy nic nebude dobré :-) Tím nechci říci, že každé SVJ nebo SBD okrádá nebo tuneluje. Řekni jim, že voda poteče až zítra, že jsi sehnal levnějšího opraváře než ten co byl, ale dneska nemůže :-), tak tě sežerou za živa.

Když jsme dělali refinanc a lidi si museli změnit číslo účtu kam budou posílat fond oprav, tak měli milion otázek a proč, že to musí do banky a na poštu atd....ale že já jsem jim ušetřil každému min. 4 tis. ročně vůbec neviděli a ani jeden neřekl, to je super, že jste to zařídil, ať platíme méně. :-) A věř, že to tak je skoro všude........

Hlavní zásada je, vlastníky a nájemníky co nejméně otravovat :-) A když platí, tak soukolí jede :-)
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 17. 8. 2017 15:28

Astrapa: nevím co přesně podával nový předseda za obvinění - co mu poradili právníci, ale řekli mi mu že dokud nebude uzávěrka na soudu tak nemaj co řešit a z čeho obviňovat. Po roce na justici přibylo akorát odhlášení ostatních členů svj z výboru. Přesto že mu nasliboval hory doly že to tam dodá tak nepodal nic.
Další vytunelovani svj pamatuju ve svým baráku, já bydlel x let jinde a bylo mi pár let po 18 tak jsem se o tom dozvěděl, zpetne, když zvolili nový lidi. Rekonstrukce paneláku za pár mega asi za 3. Dělalo se zateplení fasády. 2 vchody 4 patra.tenkrat už se platilo 5 tisíc asi před 11 lety, na to že jsme si to odkoupili od firmy co to vlastnila.do fondu se platilo 2500 Kč zbytek byly zálohy voda teplo apod. Zálohy se zvedly potom co se zjistilo jak je to vytunelovaný, pak jsme ten byt radši prodali.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 17. 8. 2017 15:28

Dobře, já se tady nechci točit kolem jedné elektřiny, tu jsem uvedl jako příklad, protože u ní mám relevantní data. Rekonstrukci účetnictví a hledání úspor jsem dostal za úkol na schůzi. Současně chci navrhnout opatření proti únikům peněz, proto hledám problémová místa. Že to lidi nakonec ani nezajímá, je jasné, když doposud se nikdo v domě nezajímal, a to tu žijí chytří lidé. Prostě na to nemají čas. Přijdou večer nebo v noci z práce a ráno zase do práce...
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 17. 8. 2017 15:32

A ještě jako předseda hlídat každýho vlastníka jestli náhodou už nepodal návrh na insolvenci. Protože od vyhlášení běží 30 dnů lhůta na podání přihlášky pokud má naky dluhy u svj.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 18. 8. 2017 09:11

Tak spíše hlídat jen ty, co mají dluhy u SVJ, neeee :-) Uhlídat všechny by v tomto případě ani snad nešlo :-)

Astrapa : a to se angažuješ jen proto, že tam máš 3 byty na pronájem? Tuto práci dělat buď na full za odpovídající fin.ohodnocení nebo se na to vyprdnout.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 18. 8. 2017 11:15

Ne, jde mi o princip, sralo mě SBD v roli statutára. Schůze brali formálně, chtěl jenom, abychom odhlasovali body, přičemž nikdy nebylo jasné, o čem se vlastně hlasuje, absolutně neexistovaly podklady a posílali jen holou pozvánku, dokonce i když se schvalovaly nové stanovy, nedali je k dispozici. Nedělali zápisy ze schůzí, jenom jakási formulářová torza vyplňovaná ručně, ze kterého není vůbec jasné, co se vlastně schválilo a nejsou vyjmenováni vlastníci hlasující proti, jenom procenta (např. schválení úvěru je ve formuláři rukou napsáno "úvěr schválen", ale bez jakékoliv specifikace o jakou banku jde, jaký je úrok, jaká je fixace) . Je to normální? Nedělali rozpočet, nedělali vyúčtování správy. Utajovali před vlastníky účetnictví, neumožňovali nahlížet do účetnictví a smluv. Vysávali fond oprav, jenom se na nás pásli. My jim nastavenou koncepci úplně boříme. Připravujeme web, vzali jsme si emaily vlastníků, abychom informovali. Beru tu funkci jako úlohu krizového manažera, nastavím správné fungování, vytvořím šablony dokumentů, rozpočty, vzor vyúčtování a pak se stáhnu.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 18. 8. 2017 13:05

JJ. Rozumím.

Tak jak to popisuješ funguje hodně SVJ i SBD a čím větší, tím větší bývá "bordel" a zejména troufalost některých :-) Bohužel se málokdy stane, že se najde "Astrapa", který se do toho vetne. Bude to tuhý boj, protože jim zjevně bereš veliký krajíc :-)

Na druhou stranu to ukazuje, že i přes zákony a povinnosti SVJ a SBD tady asi není chuť a možná ani neexistuje postup (orgán) jak na to dohlížet, kontrolovat a trestat. Myslím tím ze strany státu.

Budu rád, když nás budeš průběžně informovat.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod for.ce 18. 8. 2017 19:01

Proc stat? Vsak to je soukromy subjekt, at si to hlidaji vlastnici sami.
for.ce
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 18. 8. 2017 23:41

Ty znáš nějaký zákon, na který si lidé sami dohlíží, kontrolují ho a v případě neplnění povinností i trestají???
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod for.ce 19. 8. 2017 01:35

Nad svym majetkem ma bdit predevsim vlastnik. Je na tom hmotne interesovan. Proc by to mel za nej delat stat?
for.ce
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 19. 8. 2017 08:19

S tím samozřejmě souhlasím. Ale my se bavíme o situaci jakou popisuje Astrapa. Čili když se zjistí, že není něco v pořádku.

Když tvůj sused bude stavět černou stavbu na svém pozemku (která ti třeba bude stínit), máš možnost dát podnět na stavební úřad. On ho vyzve k nápravě, může uložit pokutu atd.......Určitě mu přeci nepůjdeš tu stavbu zbořit nebo souseda mlátit :-)

Astrapa převzal vedení SVJ, ale nemá se kam obrátit, aby tento orgán vyzval minulého předsedu k nápravě a doložení všech potřebných dokumentů. O to mi jde. Mít se kam obrátit. Rozhodně nemám na mysli, že by měl stát sám od sebe hlídat, zda každé SVJ plní vše co má. To si mají hlídat vlastníci.

I na případu audiobullys je zjevné, že se nevedlo účto (což je opět porušení zákona), ale jaksi výsledek žádný. A co by tedy měli udělat vlastníci, když ani policie nic neudělala? Mají předsedu lynčovat nebo co?

Astrapa našel jsem něco tady a na tom portále je toho více :

http://www.portalsvj.cz/diskuse/trestni ... ou-vyjimku
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod muf2muf 19. 8. 2017 08:39

for.ce píše:Nad svym majetkem ma bdit predevsim vlastnik. Je na tom hmotne interesovan. Proc by to mel za nej delat stat?

Máme tu takový paradox. Říkáš, že stát se do osobního vlastnictví nemovitosti nemá vměšovat. Na druhou stranu mi coby majiteli nemovitosti zakazuje diskriminovat zájemce o podnájem podle rasy, náboženství a dokonce i vlastnictví čokla je problém. Proč? Je to můj byt a já z něj platím daně, tak proč bych si neměl vybrat, komu ho pronajmu? Když odmítnu cikána, může mě žalovat. Odmítnu pejskaře, může mě žalovat. Vlastně kdokoliv mě může žalovat, když ho neubytuju. Komické, že? :-)
Když mi stát může diktovat, jak mám nakládat se svým majetkem (s čímž hrubě nesouhlasím), mohl by mi taky poskytnout nějakou ochranu.
muf2muf
Diskutér

Odeslat příspěvekod for.ce 19. 8. 2017 08:48

Inev píše:Když tvůj sused bude stavět černou stavbu na svém pozemku (která ti třeba bude stínit), máš možnost dát podnět na stavební úřad. On ho vyzve k nápravě, může uložit pokutu atd.......Určitě mu přeci nepůjdeš tu stavbu zbořit nebo souseda mlátit :-)


Jestli chce mit nekdo dobre sousedske vztahy, urcite by nemel sve sousedy udavat uradum. Bud se se sousedem domluvit, nebo nedomluvit a drzet hubu a krok, anebo se odstehovat.
for.ce
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 19. 8. 2017 10:58

My se tady ale bavíme o lidech, s kterými se nelze domluvit. Předpokládám, že vždy je prvně snaha se domluvit. Astrapa vyzval bývalého předsedu a nic se neděje. Co mu tedy poradíš aby udělal?

A to co píšeš přeci platí i pro druhou stranu. Pokud chce mít soused s tebou dobré vztahy, tak se prvně přijde zeptat a domluvit co chce dělat, neeee.

Takže když někdo porušuje zákon, tak ostatní mají držet hubu a krok????
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod for.ce 19. 8. 2017 12:11

Zakony nikomu nepomuzou. U toho sousedskyho sporu jsem psal realne moznosti. Pak existuji jeste moznosti nerealne, kterymi docilis maximalne zhorseni vztahu, tedy napr. udani uradum, nebo nasili, oko za oko, zub za zub, zivot za zivot.
for.ce
Návštěvník

Odeslat příspěvekod treborit 19. 8. 2017 13:12

Jestli chce mit nekdo dobre sousedske vztahy, urcite by nemel sve sousedy udavat uradum. Bud se se sousedem domluvit, nebo nedomluvit a drzet hubu a krok, anebo se odstehovat.


Na svete je nemale procento agresivnich, arogantnich, tupych ... atd ..atd ... s kterymi se proste nedomluvite na kompromisu nebo neobtezovani.
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 19. 8. 2017 13:27

Inev: jde podat žalobu na vydání dokumentů, problém je, že v petitu musíš vyjmenovat konkrétní dokumenty (věci), které požaduješ vydat....

A ty samozřejmě nevíš.

Další věc je, že bývalý statutár řekne, že už je nemá, že je někomu dal, nebo je skartoval, nebo že vlastně nikdy neexistovaly.

Čili takový soud je také ztráta času. Ale některé dokumenty potřebujeme, třeba starší účetnictví (doklady musíš uchovávat 5 let, účetní knihy 10 let). Podle dosavadních výdajů chci udělat rozpočet (základní výdaje se vesměs každý rok opakují,pokud nejde o mimořádné akce typu zateplení či výměna výtahu).

Plán revize - nemáme všechny revizní zprávy. SBD nám je nechce dát, protože na hlavičce objednávky jsou uvedeni oni.... Kocourkov.

Já mám hypotézu, že nám spoustu dokumentů odmítají předat, aby docílili promlčení, protože spousta výdajů mohla být neoprávněných. Nebo abychom nezjistili jiné nepravosti. Tak nám dokumenty raději nedají a spoléhají, že se na to vyprdneme. Já to tak ale nechci nechat. Byť jsou podobné spory vyčerpávající.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod for.ce 19. 8. 2017 15:43

Otazka je, jestli na ne mate nejakou paku? Tzn., jestli mate vuci nim nejake nezaplacene zavazky? Uhrazeni zavazku pak podminovat dolozenim naroku na hrazeni zavazku, tedy tech pozadovanych dokumentu. Do te doby nic nehradit a predpokladat a dokladovat preplatek.
for.ce
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LaNov 22. 8. 2017 21:39

Mám osobní zkušenost z výboru z SVJ o pár bytech i z velkého panelákového SVJ (130 bytů). Základ je nastavení pravomocí a komunikace se správcovskou firmou - jaké si to uděláte, takové to budete mít, protože v praxi vidím, že je možné všechno: od toho, že výbor dělá všechno a správce jen vede účetnictví až po to, kdy naopak všechno zajišťuje správce a výbor jen podepíše zúčtování a závěrku a svolá shromáždění ...
To SBD vám funguje jako správce? Velká firma jako správce má výhody v aparátu (vedení členské evidence, případně právní služby) a také může mít výhodné rámcové smlouvy např. na pojištění domu nebo dodávky energií. Nenechával bych ji ale jako pověřeného vlastníka a také by IMHO výbor by měl mít pod palcem dvě věci: 1) investice (rozhodování i výběrová řízení), SBD by mělo dát jen technické podklady nebo max. doporučit firmy 2) provozní věci typu úklid nebo domovník (výbor spíš a zodpovědněji s místní znalostí rozhodne, kdo a za kolik by to měl dělat).
Co se týká financí, tak těžko říct, na čem mohly peníze utíkat. Základ je prostudovat si loňské účetnictví - ale samozřejmě ne závěrku, ale saldokonta po účtech (analytikách). Všechny platby by měly být podle smluv nebo faktur, ale to asi nemusím říkat ...
LaNov
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků