Vytunelování SVJ

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod muf2muf 19. 8. 2017 08:39

for.ce píše:Nad svym majetkem ma bdit predevsim vlastnik. Je na tom hmotne interesovan. Proc by to mel za nej delat stat?

Máme tu takový paradox. Říkáš, že stát se do osobního vlastnictví nemovitosti nemá vměšovat. Na druhou stranu mi coby majiteli nemovitosti zakazuje diskriminovat zájemce o podnájem podle rasy, náboženství a dokonce i vlastnictví čokla je problém. Proč? Je to můj byt a já z něj platím daně, tak proč bych si neměl vybrat, komu ho pronajmu? Když odmítnu cikána, může mě žalovat. Odmítnu pejskaře, může mě žalovat. Vlastně kdokoliv mě může žalovat, když ho neubytuju. Komické, že? :-)
Když mi stát může diktovat, jak mám nakládat se svým majetkem (s čímž hrubě nesouhlasím), mohl by mi taky poskytnout nějakou ochranu.
muf2muf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod for.ce 19. 8. 2017 08:48

Inev píše:Když tvůj sused bude stavět černou stavbu na svém pozemku (která ti třeba bude stínit), máš možnost dát podnět na stavební úřad. On ho vyzve k nápravě, může uložit pokutu atd.......Určitě mu přeci nepůjdeš tu stavbu zbořit nebo souseda mlátit :-)


Jestli chce mit nekdo dobre sousedske vztahy, urcite by nemel sve sousedy udavat uradum. Bud se se sousedem domluvit, nebo nedomluvit a drzet hubu a krok, anebo se odstehovat.
for.ce
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Inev 19. 8. 2017 10:58

My se tady ale bavíme o lidech, s kterými se nelze domluvit. Předpokládám, že vždy je prvně snaha se domluvit. Astrapa vyzval bývalého předsedu a nic se neděje. Co mu tedy poradíš aby udělal?

A to co píšeš přeci platí i pro druhou stranu. Pokud chce mít soused s tebou dobré vztahy, tak se prvně přijde zeptat a domluvit co chce dělat, neeee.

Takže když někdo porušuje zákon, tak ostatní mají držet hubu a krok????
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod for.ce 19. 8. 2017 12:11

Zakony nikomu nepomuzou. U toho sousedskyho sporu jsem psal realne moznosti. Pak existuji jeste moznosti nerealne, kterymi docilis maximalne zhorseni vztahu, tedy napr. udani uradum, nebo nasili, oko za oko, zub za zub, zivot za zivot.
for.ce
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod treborit 19. 8. 2017 13:12

Jestli chce mit nekdo dobre sousedske vztahy, urcite by nemel sve sousedy udavat uradum. Bud se se sousedem domluvit, nebo nedomluvit a drzet hubu a krok, anebo se odstehovat.


Na svete je nemale procento agresivnich, arogantnich, tupych ... atd ..atd ... s kterymi se proste nedomluvite na kompromisu nebo neobtezovani.
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 19. 8. 2017 13:27

Inev: jde podat žalobu na vydání dokumentů, problém je, že v petitu musíš vyjmenovat konkrétní dokumenty (věci), které požaduješ vydat....

A ty samozřejmě nevíš.

Další věc je, že bývalý statutár řekne, že už je nemá, že je někomu dal, nebo je skartoval, nebo že vlastně nikdy neexistovaly.

Čili takový soud je také ztráta času. Ale některé dokumenty potřebujeme, třeba starší účetnictví (doklady musíš uchovávat 5 let, účetní knihy 10 let). Podle dosavadních výdajů chci udělat rozpočet (základní výdaje se vesměs každý rok opakují,pokud nejde o mimořádné akce typu zateplení či výměna výtahu).

Plán revize - nemáme všechny revizní zprávy. SBD nám je nechce dát, protože na hlavičce objednávky jsou uvedeni oni.... Kocourkov.

Já mám hypotézu, že nám spoustu dokumentů odmítají předat, aby docílili promlčení, protože spousta výdajů mohla být neoprávněných. Nebo abychom nezjistili jiné nepravosti. Tak nám dokumenty raději nedají a spoléhají, že se na to vyprdneme. Já to tak ale nechci nechat. Byť jsou podobné spory vyčerpávající.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod for.ce 19. 8. 2017 15:43

Otazka je, jestli na ne mate nejakou paku? Tzn., jestli mate vuci nim nejake nezaplacene zavazky? Uhrazeni zavazku pak podminovat dolozenim naroku na hrazeni zavazku, tedy tech pozadovanych dokumentu. Do te doby nic nehradit a predpokladat a dokladovat preplatek.
for.ce
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod LaNov 22. 8. 2017 21:39

Mám osobní zkušenost z výboru z SVJ o pár bytech i z velkého panelákového SVJ (130 bytů). Základ je nastavení pravomocí a komunikace se správcovskou firmou - jaké si to uděláte, takové to budete mít, protože v praxi vidím, že je možné všechno: od toho, že výbor dělá všechno a správce jen vede účetnictví až po to, kdy naopak všechno zajišťuje správce a výbor jen podepíše zúčtování a závěrku a svolá shromáždění ...
To SBD vám funguje jako správce? Velká firma jako správce má výhody v aparátu (vedení členské evidence, případně právní služby) a také může mít výhodné rámcové smlouvy např. na pojištění domu nebo dodávky energií. Nenechával bych ji ale jako pověřeného vlastníka a také by IMHO výbor by měl mít pod palcem dvě věci: 1) investice (rozhodování i výběrová řízení), SBD by mělo dát jen technické podklady nebo max. doporučit firmy 2) provozní věci typu úklid nebo domovník (výbor spíš a zodpovědněji s místní znalostí rozhodne, kdo a za kolik by to měl dělat).
Co se týká financí, tak těžko říct, na čem mohly peníze utíkat. Základ je prostudovat si loňské účetnictví - ale samozřejmě ne závěrku, ale saldokonta po účtech (analytikách). Všechny platby by měly být podle smluv nebo faktur, ale to asi nemusím říkat ...
LaNov
Nadšenec

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků