Vytunelování SVJ

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod audiobullys 17. 8. 2017 08:47

Při opravách domu vydá firma fakturu. předseda vytvoří příkaz k úhradě podepíše, podepíše i druhého zástupce a jde s tím do banky pro zadání příkazu a posílá ho někomu kdo to vybere. Když to nikdo nekontroluje, tak se na to přijde tak za 3 roky.
Druhý svj vytuneloval sám předseda fest, bez účetních uzávěrek.posledni z 2013 a policie nezmůže nic.jouda novej co založil jiné svj nemá s xx právníkama šanci ho nějak potrestat. Policie se mu vysmála že nemá co zkoumat, když nejsou uzávěrky na soudě, že k žádnému trestnému činu nedošlo. Svj bylo vytunelovano tak že dodavatel vody odpojil 36 bytu kvůli neuhrazeným zálohám ci fakture.pak to ten novej jouda zatáhl ze svýho pac tam měl kolem 15 -18 bytu. Zálohy za služby byly tak 3 až 4 tisíce na byt.to bylo během 2 a půl let.na účtu bylo 400 tisíc jestli čtu správně - rok předtím a pak jen 190 v roce 2013. V 2016 při přebírání asi 10 nebo 20 tisic zůstalo na účtu.
Borec měl pak exekuci na bytě - vlitla mu tam když prodával byt, ale bylo to pár tisíc .
No ale koukám do katastru a předsedové si mezi sebou ještě jeden byt starého předsedy prodali.v době kdy to novej předseda přebíral. Jo tak celkem 6 bytu a i kupní ceny tam jsou uvedeny na katastru v tu dobu běžný. Jako nechápu proč to kupoval za běžný ceny když vlastně novej předseda platil dlužný faktury za něj.financak to bere z ceny na kupní smlouvě. Tak mi řekněte proč ho nedonutil uhradit dluhy na tom vytunelovanym svj.koupe v červnu ukončeny prepis v červenci, srpnu nový svj. Daň určitě starej předseda nezaplatil a vymáhá to financak po novým.ten ho musel dobře vo.cat
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 17. 8. 2017 09:19

brouter: jističe jsou na vyúčtování a ve smlouvě, spotřebu znám, máme tu nefunkční ventilátor, výtahy a osvětlení, právě proto, že elektřinu máme na sebe, tak tyto dokumenty už máme, čili přesně vím, co to stojí. A cena 1150 Kč/MWh + 150 Kč měsíční plat je nadhodnocená. Uzavření takto nevýhodné smlouvy do roku 2019 je zločin. Poptával jsem Fonergy a Fosfu a obě firmy mi nabídly pro SVJ cenu 870 Kč/MWh + 0 Kč měsíční plat, úspora by byla asi 30000 Kč ročně, jenže do roku 2019 nemůžu nic dělat.

Na nikoho neútočíme, ale je snad jasné, že kdy je odvolaný jednatel, že do 30 dnů předá novému jednateli firemní dokumenty, účetnictví, smlouvy.... Toto oni ve značné míře odmítli. Ty bys nebyl naštvaný? Nemít třeba smlouvu na vodu a teplo ti přijde v pořádku? Nevědět, k čemu tě bývalý statutár zavázal, ti přijde v pořádku? Obvolávat jako blbec potenciální smluvní partnery, jestli s nima máme smlouvu, a zda by byli tak laskaví a neposlali nám kopie se ti zdá jako standard? Místo, abychom se mohli věnovat domu, trávíme čas blbostma. Naštěstí dost firem nám odpovědělo rychle a i se smáli, že nejsme první, kdo je takto oslovuje.

audiobullys: To je drsné, ale obávám se, že trestného činu zkreslování údajů o hospodaření (nevedl účetnictví) se dopustit musel? Policie to odložila?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Inev 17. 8. 2017 09:27

Po více jak 12 letech vykonávaní funkce pověřeného vlastníka vidím možnosti vytunelování SVJ s 500 byty prakticky neomezené :-)

-- 17. 8. 2017 10:44 --

astrapa píše:Já se snažím prohrabávat účetnictvím, bohužel toho strašně moc chybí, navíc nám řekli, že některé smlouvy (vč. vody a tepla!) má na sebe podepsané SBD a nám to jenom přeúčtovává, prostě bordel.


Ale toto je běžná praxe. Jak jinak by jsi to chtěl realizovat? Vodárny mají dole jeden vodoměr a nezajímá je, že tam je 500 bytů. Proto správce uzavře smlouvu mezi sebou (zástupce SVJ) a vodárnama a spotřebu pak rozůčtovávají oni. Stejně je i teplo. Když jsem dělal pověřeného vlastníka, tak správce na to měl jiný účet (než kam chodil FO) a z toho se platily zálohy dodavatelům. Ale já dostal vše od účetní s účetní uzávěrkou.

Takových SVJ jsou bohužel spousty. Kde je bordel ve všem, chybí dokumenty atd...Otázka je, zda má nějaký smyls, se hrabat v minulosti. Pokud by vyloženě nechyběla nějaká částka v řádech stotisíců ( nebyla by podložena fakturou nebo smlouvou), tak je to podle mě ztráta času. Cokoliv bude mít fakturu nebo smlouvu bude těžké a hlavně zdlouhavé to napadat. Už jen pro dohledávání důkazů atd.....viz. příspěvěk výše.

-- 17. 8. 2017 11:02 --

astrapa píše: úspora by byla asi 30000 Kč ročně, jenže do roku 2019 nemůžu nic dělat.


Pokud je tam 500 bytů a průměrná výše FO 1000 kč, tak je to 0,5 milionu měsíčně a 6 mil. za rok. Kdo by teď řešil 30 tis Kč za rok :-) To je úspora 5 Kč /byt/ měsíc......tak budou díry jinde :-)
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod brouter 17. 8. 2017 11:56

Souhlasim s tim co napsal Inev. Bezny panelak 24 bytu ma spotrebu cca 300-500kW osvetleni a 850-1350kw vytah za rok.porovnavas nepresna data, jelikoz 0 kc pausal je na silovou slozku...ale neni to platba za jistic a predpokladam, ze 150 kc je i s jisticem...nekdy je ale lepsi jeden jistic nekdy dva...v nasem dome byly tri v kazdem vchode a redukoval do dvou...ale az po analyze ne podle faktury...mohl bych i na jeden, ale nedava to smysl...fonergy ma dobre sazby, ale jak vis ze pristi rok nebude u nich energie za 1200 kc/MW a i u ostatnich...A pak ty vlastne uzaviras nevyhodnou smlouvu...prozo jsem psal ze je dobre na to kouknout s vyhledem 3-5 let stanovit si plan oprav atd...osobne nevim proc resis energii kdyz vis ze je smlouva...a vim o cem pises... kdyz prebiral SVJ od povereneho vlastnika tak v bance na ucte bylo cca 30.000 kc platila se splatka bance 70.000 kc a energie cca 250.000 kc doklady poradne zadne tedy normalni stav. To ze musis provest zmeny je zcela normalni proste obejdes dodavatele a nahlasis zmeny. Ale dle meho to delas bez koncepce a to neni ideal...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 17. 8. 2017 13:28

Já jsem měl jen 11 bytů. A i zde upřímně říkám, že než abych se všude honil za nejlevnější cenou (třeba hledat nejlevnější revize, opravu atd), tak si člověk spočítá, že když ušetří 1000 kč a vydělí to 11 byty, tak já konktrétně ušetřím 90,909090 :-) Kč...ale ztrávím tím 2 dny. A lidé to stejně neocení. Na druhou stranu mi nabízeli při revitalizaci úplatek 5% s tím, že výběrovku mi dodají :-) To jsem je poslal někde, protože jsem chtěl hlavně kvalitu a samozřejmě u revitalizace za miliony už to úspora je.

Takže má smysl se zabývat zásadními věcmi. A u baráku s 500 byty nelze řešit každou pič....jako to elektro třeba. Konkrétně pro tebe, je to ušetřených 15 Kč (máš tam 3 byty). Je to služba a funguje. Až budeš mít podchycené vše, pak třeba ano. Ale to budeš každý rok hledat a porovnávat doavatele? Co z toho budeš mít ty? Kolik nad tím ztrávíš času? Co revize plynu, elektro, hromosvodu, výtahu, deratizace, úklid, pojištění...to taky budeš tak vybírat podle ceny? A každý rok zjišťovat?

Věř, že 99,9 % lidí v tom baráku to je jedno. Chtějí zaplatit částku a mít klid, nic jiného je nezajímá. Hlavně že to funguje, topí, teče voda, jezdí výtah atd.... Občas se někdo najde, kdo šťourá, ale bez nějakého výsledku. To jsou spíše notoričtí stěžovači, kterým nikdy nic nebude dobré :-) Tím nechci říci, že každé SVJ nebo SBD okrádá nebo tuneluje. Řekni jim, že voda poteče až zítra, že jsi sehnal levnějšího opraváře než ten co byl, ale dneska nemůže :-), tak tě sežerou za živa.

Když jsme dělali refinanc a lidi si museli změnit číslo účtu kam budou posílat fond oprav, tak měli milion otázek a proč, že to musí do banky a na poštu atd....ale že já jsem jim ušetřil každému min. 4 tis. ročně vůbec neviděli a ani jeden neřekl, to je super, že jste to zařídil, ať platíme méně. :-) A věř, že to tak je skoro všude........

Hlavní zásada je, vlastníky a nájemníky co nejméně otravovat :-) A když platí, tak soukolí jede :-)
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod audiobullys 17. 8. 2017 15:28

Astrapa: nevím co přesně podával nový předseda za obvinění - co mu poradili právníci, ale řekli mi mu že dokud nebude uzávěrka na soudu tak nemaj co řešit a z čeho obviňovat. Po roce na justici přibylo akorát odhlášení ostatních členů svj z výboru. Přesto že mu nasliboval hory doly že to tam dodá tak nepodal nic.
Další vytunelovani svj pamatuju ve svým baráku, já bydlel x let jinde a bylo mi pár let po 18 tak jsem se o tom dozvěděl, zpetne, když zvolili nový lidi. Rekonstrukce paneláku za pár mega asi za 3. Dělalo se zateplení fasády. 2 vchody 4 patra.tenkrat už se platilo 5 tisíc asi před 11 lety, na to že jsme si to odkoupili od firmy co to vlastnila.do fondu se platilo 2500 Kč zbytek byly zálohy voda teplo apod. Zálohy se zvedly potom co se zjistilo jak je to vytunelovaný, pak jsme ten byt radši prodali.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 17. 8. 2017 15:28

Dobře, já se tady nechci točit kolem jedné elektřiny, tu jsem uvedl jako příklad, protože u ní mám relevantní data. Rekonstrukci účetnictví a hledání úspor jsem dostal za úkol na schůzi. Současně chci navrhnout opatření proti únikům peněz, proto hledám problémová místa. Že to lidi nakonec ani nezajímá, je jasné, když doposud se nikdo v domě nezajímal, a to tu žijí chytří lidé. Prostě na to nemají čas. Přijdou večer nebo v noci z práce a ráno zase do práce...
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod audiobullys 17. 8. 2017 15:32

A ještě jako předseda hlídat každýho vlastníka jestli náhodou už nepodal návrh na insolvenci. Protože od vyhlášení běží 30 dnů lhůta na podání přihlášky pokud má naky dluhy u svj.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 18. 8. 2017 09:11

Tak spíše hlídat jen ty, co mají dluhy u SVJ, neeee :-) Uhlídat všechny by v tomto případě ani snad nešlo :-)

Astrapa : a to se angažuješ jen proto, že tam máš 3 byty na pronájem? Tuto práci dělat buď na full za odpovídající fin.ohodnocení nebo se na to vyprdnout.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 18. 8. 2017 11:15

Ne, jde mi o princip, sralo mě SBD v roli statutára. Schůze brali formálně, chtěl jenom, abychom odhlasovali body, přičemž nikdy nebylo jasné, o čem se vlastně hlasuje, absolutně neexistovaly podklady a posílali jen holou pozvánku, dokonce i když se schvalovaly nové stanovy, nedali je k dispozici. Nedělali zápisy ze schůzí, jenom jakási formulářová torza vyplňovaná ručně, ze kterého není vůbec jasné, co se vlastně schválilo a nejsou vyjmenováni vlastníci hlasující proti, jenom procenta (např. schválení úvěru je ve formuláři rukou napsáno "úvěr schválen", ale bez jakékoliv specifikace o jakou banku jde, jaký je úrok, jaká je fixace) . Je to normální? Nedělali rozpočet, nedělali vyúčtování správy. Utajovali před vlastníky účetnictví, neumožňovali nahlížet do účetnictví a smluv. Vysávali fond oprav, jenom se na nás pásli. My jim nastavenou koncepci úplně boříme. Připravujeme web, vzali jsme si emaily vlastníků, abychom informovali. Beru tu funkci jako úlohu krizového manažera, nastavím správné fungování, vytvořím šablony dokumentů, rozpočty, vzor vyúčtování a pak se stáhnu.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Inev 18. 8. 2017 13:05

JJ. Rozumím.

Tak jak to popisuješ funguje hodně SVJ i SBD a čím větší, tím větší bývá "bordel" a zejména troufalost některých :-) Bohužel se málokdy stane, že se najde "Astrapa", který se do toho vetne. Bude to tuhý boj, protože jim zjevně bereš veliký krajíc :-)

Na druhou stranu to ukazuje, že i přes zákony a povinnosti SVJ a SBD tady asi není chuť a možná ani neexistuje postup (orgán) jak na to dohlížet, kontrolovat a trestat. Myslím tím ze strany státu.

Budu rád, když nás budeš průběžně informovat.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod for.ce 18. 8. 2017 19:01

Proc stat? Vsak to je soukromy subjekt, at si to hlidaji vlastnici sami.
for.ce
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Inev 18. 8. 2017 23:41

Ty znáš nějaký zákon, na který si lidé sami dohlíží, kontrolují ho a v případě neplnění povinností i trestají???
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod for.ce 19. 8. 2017 01:35

Nad svym majetkem ma bdit predevsim vlastnik. Je na tom hmotne interesovan. Proc by to mel za nej delat stat?
for.ce
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Inev 19. 8. 2017 08:19

S tím samozřejmě souhlasím. Ale my se bavíme o situaci jakou popisuje Astrapa. Čili když se zjistí, že není něco v pořádku.

Když tvůj sused bude stavět černou stavbu na svém pozemku (která ti třeba bude stínit), máš možnost dát podnět na stavební úřad. On ho vyzve k nápravě, může uložit pokutu atd.......Určitě mu přeci nepůjdeš tu stavbu zbořit nebo souseda mlátit :-)

Astrapa převzal vedení SVJ, ale nemá se kam obrátit, aby tento orgán vyzval minulého předsedu k nápravě a doložení všech potřebných dokumentů. O to mi jde. Mít se kam obrátit. Rozhodně nemám na mysli, že by měl stát sám od sebe hlídat, zda každé SVJ plní vše co má. To si mají hlídat vlastníci.

I na případu audiobullys je zjevné, že se nevedlo účto (což je opět porušení zákona), ale jaksi výsledek žádný. A co by tedy měli udělat vlastníci, když ani policie nic neudělala? Mají předsedu lynčovat nebo co?

Astrapa našel jsem něco tady a na tom portále je toho více :

http://www.portalsvj.cz/diskuse/trestni ... ou-vyjimku
Inev
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků