Podnikání v průběhu insolvence

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 2. 1. 2018 08:31

Dobrý den,

hodně jsem googlil, ale opravdu skutečnou odpověď jsem nenašel, tak bych se chtěl prosím zeptat Vás, zdejších, zdali mi dokážete dát nějaké informace.

Zajímá mě, zdali je možné podnikat jako OSVČ v průběhu běžící insolvence? Chtěl bych to mít jako vedlejší činnost, vzhledem k tomu, že normálně pracuji na HPP a srážky mi provádí zaměstnavatel. Mám soudem určenou konstatní výši splátky, momentálně však nedosáhnu na celou její výši a ten malý rozdíl bych chtěl nějak dorovnávat + si samozřejmě přivydělat něco navíc, protože je jasné, že s nezabavitelným minimem, které je kolem 9 tisicí se moc vyžít nedá...

Zajímá mě tedy, jestli je to vůbec možné a není to něco proti něčemu, aby z toho pak nevznikl nějaký problém a jestli z toho vyplývá něco dalšího? ŽL jsem před úplným zahájením INS pozastavil, jelikož to bylo podmínkou..

Děkuji moc
RoMeiRo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 2. 1. 2018 08:41

§ 8 odst. 4 živnostenského zákona:
(4) V průběhu insolvenčního řízení může fyzická nebo právnická osoba, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs, činit úkony související se vznikem, změnou nebo zrušením živnostenského oprávnění, oznámit přerušení provozování živnosti nebo pokračování v provozování živnosti před uplynutím doby, na kterou bylo provozování živnosti přerušeno, jen s písemným souhlasem insolvenčního správce.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 2. 1. 2018 09:26

@Rop

Děkuji za odpověď.. pouze k jedné věci:

(4) V průběhu insolvenčního řízení může fyzická nebo právnická osoba, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs...


V mém případě nebyl vyhlášen konkurz, ale klasicky oddlužení splátkovým kalendářem - dá se to v tomto případě považovat za stejné a platí to i tak? Prořože pokud se nemýlím, tak konkursem se většinou řeší podnikatelé jako takoví, mě to vzniklo čistě na občasnké/fyzické úrovni, nikoliv podnikatelské..
RoMeiRo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pestt 2. 1. 2018 12:55

To je take insolvencni rizeni, takze to bude totozne. Musis insolvencnimu spravci hlasit vsechno, co ma souvislost s tvymi prijmy nebo zavazky i temi novymi.
pestt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 2. 1. 2018 13:11

@pestt

Děkuji za odpověď... Hlášení je mi jasné, šlo mi primárně o to jestli to je vůbec možné = povolené. Jestli když musí být při podání návrhu člověk "nepodnikatel", tak jestli když už oddlužení běží, je možné jej zahájit a nebude to nic proti ničemu.

Předpokládám tedy, že to problém není! Děkuji
RoMeiRo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pestt 2. 1. 2018 13:43

No problem to neni, pokud to insolvencnimu spravci oznamis.
pestt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audiobullys 2. 1. 2018 22:48

no prostě mu nahlásíš že máš další příjem a kolik z něho budeš splácet.
pokud je v zákoně uveden konkurz tak se to vztahuje na podnikatelský subjekt, ty máš plněno oddlužení splátkovým kalendářem.
každopádně je otázka jak si myslel že si přivyděláš - pro finančák to budeš muset přiznat- ty příjmy. jaký z toho budou či nebudou daně to je věc jak ti poradí tvůj danový poradce. každopádně ty musíš IS každý 3 měsíce psát jaký máš příjmy, to že budeš mít ičo na to časem stejně může přijít. a pak po tobě bude chtít vidět kolik sis vydělal. no a to si piš že ti většinu bude chtít sebrat pro plnění a zas ti řekne že ti stačí jen těch 9 tisíc.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 3. 1. 2018 16:51

Mohl by "vydělat" na tom, že bude uplaňovat paušály na benzín, výdajové paušály, nakupovat vybavení do podnikání (notebook, telefon) apod, které bude využívat i pro osobní potřebu (jak jinak)? Předpokládám, že těch 9 tis. mu zůstane z příjmu + zisku z podnikání. Díky podnikání by si mohl dovolit věci, které dá do podnikání + mu zůstane 9 tis.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 3. 1. 2018 22:21

a nebo si může rovnou založit sro a jezdit po republice jak Fitipaldi a vyplácet si cestovný, který je nezabavitelný. akorát tachometr musí pak stáčet nahoru.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 4. 1. 2018 07:40

@audiobullys:

no a to si piš že ti většinu bude chtít sebrat pro plnění a zas ti řekne že ti stačí jen těch 9 tisíc.

Tak to by snad neměl, když mám soudem stanovenou konstantní splátku na 7.000 Kč, takže když bych vydělával (přeženu pro představu) třeba 100.000 Kč měsíčně na IČO tak stejně si bude moct brát z HPP jen do stanovené výše (+ případně bych doposílal rozdíl, kdyby nestačilo z HPP).. Tak by to přeci mělo být... I když, dneska bych se ničemu nedivil..

Nejde mi o to dělat něco "nelegálně" či "nepřiznávat něco".. Chci prostě jen v životě o něco lépe fungovat, mám za sebou 2 roky a lehké to úplně kolikrát není, takže by se mi přivýdělek hodil, protože se zabývám grafikou (loga, apod..) a je kolem mě spousta klientů, kteří mají zájem, takže vím, že by pár tisícovek měsíčně pomohlo.. Takže chci dělat všechno čistě, jen mě jde o to, jestli to je zkrátka možné už z nějakého zákoného pohledu, apod.
RoMeiRo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 4. 1. 2018 11:54

Pro Is to je další zabavitelnej příjem k uspokojení věřitelů do 100 procent .když se musí hlásit každej dar.
Zalozis IČO a uvidíš, třeba nakonec budeš muset založit sro.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 5. 1. 2018 22:15

Podíl ve společnosti IS neprodá?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 6. 1. 2018 00:29

Můžeš si živnost jako OSVČ zřídit, a začít podnikat. Jak píšeš, máš pevnou splátku, proto ti ani z podnikání nebude žádná srážka prováděna (v případě příjmu z podnikání se neprovádí srážka, tam to probíhá jinak). Jen to oznam správci. Předpokládám, že tvá splátka je ve výši 50 %, když už jsi o ni požádal.
K dotazu insolvence a podnikání - podle novely z července není problém ani s dluhy z podnikání, dokonce ani s dluhy za státem, kde některé nejmenované sociálky dělaly problémy i u pidipohledávek.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dezod20 18. 1. 2019 08:49

Nemá někdo zkušenost u insolvence - pevná částka. Jak je to se změnou zaměstnání? Pokles platu. Z důvodu zhoršení zdravotního stavu (fyzička + roky a větší chybovost v práci, zranění atd.) změna práce na (z 12h na 8h a méně fyzická práce) ovšem pokles platu tzn. jinde už nebude vycházet životní minimum + odchozí částka, tak jak to bylo doposud. Ještě 2. roky do splacení. Důchod za 5. let.

Je možné požádat správce o snížení splátky? Nějaké jiné řešení?

Žl je možný, ale to by už musel pracovat pro vice odběratelů služeb v jeho případě by měl max dva, aby to nebyl švarc.

Nebo nějaká kombinace dvou prací. Např. DPČ + DPP nebo HPP + DPP. U předčasného důchodu musí marodit více než 1. rok?

Díky D.
dezod20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod linda78 21. 1. 2019 14:50

Vždy musíš všechno oznámit správci a ten my měl k tomu přistoupit, a splátky snížit.
linda78
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků