Platba mýta v Itálii

Praktické informace pro dovolenou v jakémkoli ročním období. Jezdíte autem, autobusem nebo letecky? Tipy pro volný čas

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 10. 8. 2008 22:43

Čest
Jak funguje platba mýta pro osobní vozy v Itálii? Jak jsem to pochopil, projedu hranicemi, budou tam jakési budky, kde při vjezdu na dálnici dostanu potvrzení a ve chvíli, kdy budu dálnici opouštět, se zastavím u další budky, stvrzenku předám a zaplatím?
Asi hloupý dotaz, ale nikdy jsem tam nejel a nechci zmatkovat, když na mě budou něco italsky mluvit :o).
Druhá věc, Platba kartou za mýto: Stáhne se mi pouze částka za mýto, nebo ještě nějaké další poplatky? Mám osobní účet u České spořitelny, čipovou kartu, účet v korunách, tak jestli nezaplatím pár euro za mýto a několik stokorun za převod koruna-Euro.
Vím že při výjezdu z dálnice je těch budek několik. Mohu platit kartou u všechm nebo mají terminály jen u některých?
Dík za radu
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lukino 10. 8. 2008 23:11

Je to tak jak jsi to popsal, na zacatku dalnice ti daji bud zrizenci, nebo automaty cedulku, kterou udevzdas showmanovi v budce pri sjezdu z dalnice. Budek je nekolik v rade a nad kazdou je namalovany zpusob, jakym se u ni plati, takze pokud chces platit kartou, stoupni si do prislusne fronty.

S tvym dalsim dotazem ti uz neporadim, vzdy jsem platil cash.
Lukino
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brnakk 11. 8. 2008 05:07

Ja jsem vzdy platil kartou, odecte se pouze mytne a ve finale se to vyplati vic nez hotove. Navic je to rychlejsi, nehledas drobny a hlavne necekas na ty pred sebou nez ty drobny najdou. Hlavne to chce vcas zajet do spravny fronty - modra tabule na kartu, bila tabule na cash. Moc pekny clanek o doprave v italii zde: http://www.ceskedalnice.cz/zahranici/i.htm
"Go for a business that any idiot can run – because sooner or later, any idiot is probably going to run it." - Peter Lynch
brnakk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zadirr 11. 8. 2008 09:38

Pokud mě paměť neklame, tak pár budek bývá "Telepass", aby tě to pustilo tam, musíš mít v autě takovou nějakou krabičku jako mají u nás kamiony a pak ani nemusíš zastavovat.

Všechny ostatní budky bývají na hotovost i kartu, a pokud jsou jenom na jedno z toho, je to na té budce nahoře namalované (hotovost=několik koleček(mincí), karta=jeden obdélníček).

Na mýtném se dá dost ušetřit, když to tam člověk už trochu zná. Třeba z Florencie (Firenze) do Pisy se dá jet po placené dálnici A11 (kolem měst Pistoia a Lucca), anebo po bezplatné silnici pro motorová vozidla (kolem Empoli a Pontedera). Samozřejmě že když pojedeš podle značek, budou tě všechny směrovat na placené dálnice. Taky je zajímavý třeba obchvat kolem Bologny. Vypadá tak, že jsou tam v každém směru dvakrát dva pruhy oddělené svodidly, vnitřní dva pruhy jsou placené a nedá se z nich odbočit do města, venkovní dva pruhy jsou zdarma a jsou tam sjezdy do města. Takže Boloní můžeš projet buď tak, že bez zastavení projedeš vnitřní dálnicí, anebo před Boloní projedeš mýtnicí, zaplatíš za předchozí úsek, objedeš město a za městem si zase vyzvedneš lístek a pokračuješ. Otázka je, jestli se to kvůli těm pár ušetřeným desetikorunám vyplatí, asi spíš ne, ale jinde se takové věci vyplatit můžou.
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Gooorila 11. 8. 2008 09:48

Díky za rady. Bohužel jsem se setkal právě s tím nejhorším případem, kdy jsem se zeptal dvou lidí a každý tvrdil něco jiného (jeden potvrzoval vaše informace, druhý nadával na stažení částky z účtu a k tomu nějaký další poplatek právě za převod koruna-euro. Otázka je, jaký měl účet, jakou kartu, kdy to bylo a podobně, já předpokládal že to je bez poplatků a tak si neberu nějak moc hotovosti a dálnici plus naftu budu brát právě z karty. Ještě jednou dík
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zadirr 11. 8. 2008 10:25

Z normální (debetní) karty vydané k bankovnímu účtu by se nemělo nic navíc strhávat. Pozor ale na to, že různé banky přepočítávají zahraniční měny různě, poplatky jsou započítané v kurzu, kterým se přepočítává euro na Kč. Třeba u mBank jsou to 2%, takže při kurzu 25 kč/euro se platby přepočítávají kurzem 25,5 kč/euro.
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 4honza 11. 8. 2008 11:18

zadirr:

Soucasnou kartou mBank se tusim myto na italske dalnici platit neda (alespon podle diskusi na foru), jejich terminal se nevyrovna s tim, ze karta VISA classic ma nastaveno, ze chce autorizaci PINem.

Jinak ona nepopularni 2% se v Italii neplati, nebot ty se pouzivaji jenom pri konverzi jinych men nez euro a domaci mena.
Naposledy upravil 4honza dne 11. 8. 2008 14:05, celkově upraveno 1
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brnakk 11. 8. 2008 12:46

Přesně jak říká 4honza, zmíněné 2% platí pouze MIMO eurozónu. Kartou mBanky se mýtné platit fakt nedá, ale pokud platba neproběhne (ať už z jakéhokoliv důvodu) dostanete lístek a mýtné můžete zaplatit i později cca do 14ti dnů. Platit jej můžete i online, to je fajn. Nemám zkušenost s tím, když se účet nezaplatí :-) Ale celkem by mě to zajímalo!
"Go for a business that any idiot can run – because sooner or later, any idiot is probably going to run it." - Peter Lynch
brnakk
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků