Cestování před r. 1989

Praktické informace pro dovolenou v jakémkoli ročním období. Jezdíte autem, autobusem nebo letecky? Tipy pro volný čas

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kamey 13. 4. 2013 17:04

Směšné? Ale ty vzpomínky :D. Dneska projedeš USA a nic mimořádného. Skoro jako doma. :D

Nám třeba ze zájezdu v Jugošce 3 kluci zdrhli za kopečky. To bylo srandy...
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 13. 4. 2013 18:58

Jo, ten rozdíl je naprosto nepředstavitelný. Teď tohle zrovna tohle píšu z Kambodži, vedle balkónu koruny palem a vržou cikády. Stačí vylézt na ulici a bankomat mi vyplázne USD, kolik si zadám. Kdybych si za socíku představil, že tohle bude naprosto běžná situace, tak bych se i sám považoval za naprostýho blázna.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Jack111 13. 4. 2013 19:20

Za sociku u nas nebyl jediny bankomat. Nebyl bys tedy blazen, byl bys vizionar.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Havers 13. 4. 2013 19:21

PatrikChrz píše:Pamatuje si ještě někdo nákup německých marek.


Zjišťoval jsem to - bylo to 80 marek na osobu a den. Kdo jel na jednodenní nákup do NDR (pro dětské oblečení a boty), tak si musel pomoci jinak. ;-] Nákup marek probíhal na pobočkách SBČS a byl bez problémů.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 4. 2013 19:26

Jack111 píše:Za sociku u nas nebyl jediny bankomat. Nebyl bys tedy blazen, byl bys vizionar.

Myslim, ze to, jestli mi ty dolary vyda plechova masina, nebo pracovnik banky na prepazce neni ta podstatna cast te predstavy :)

Kazdopadne kdo nezazil, nepochopi :). A doufejme, ze tech, co to nepochopi bude jen pribyvat, nerad bych se dozil neceho podobneho znovu :(
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod khonsun 13. 4. 2013 19:54

xls píše:Jo, ten rozdíl je naprosto nepředstavitelný. Teď tohle zrovna tohle píšu z Kambodži, vedle balkónu koruny palem a vržou cikády. Stačí vylézt na ulici a bankomat mi vyplázne USD, kolik si zadám. Kdybych si za socíku představil, že tohle bude naprosto běžná situace, tak bych se i sám považoval za naprostýho blázna.

Tam byla ceska elektrarna na naftu - cely Phnompenh na ni svitil, snad dodnes Ceskoslovenska ulice a dnesni panovnik byl za soc. vychovan tady. Az po r.90 jsme jim udelali vizovou povinnost a dali jsme od nich ruce pryc. Tak je tam natahly ti chytrejsi.
Za 21 let mi bude 100.
khonsun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dinkylinky 14. 4. 2013 01:15

Co si pamatuju, tak do Jugoslávie devizový příslib nebyl. Ten se týkal Západu, ale Jugoslávie byla něco mezi - stačilo jen sehnat nějaké povolení. A jinak už tehdy tam bylo dost Čechoslováků, nicméně platilo to hlavně o Makarské riviéře. Na severu u Puly jste málokdy na někoho narazil.
A k těm kontrolám na hranicích - utkvělo mi v paměti, že si často vybírali Poláky na madarsko-jugoslávský hranici. Ty prohlíželi hodně důkladně.
NDR - to si pamatuju, jet ve starých botech, tam je vyhodit do koše a nové koupené si nasadit a zahodit krabici. A kontroly byly při návratu z NDR opravdu důkladné, co vzpomínám.
dinkylinky
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 4. 2013 03:29

Devizový příslib jsi do Jugoslávie mít musel už z toho důvodu, že koruna nebyla volně směnitelnou měnou a dinár jsi v SBČS bez onoho příslibu prostě nekoupil.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 14. 4. 2013 06:36

Do Jugošky musela být cestovní doložka, ne? Na základě té se měnily peníze.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chjoo 14. 4. 2013 07:04

A jistou dobu i extra šedý pas, který jinde ve světě neplatil.
chjoo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dinkylinky 14. 4. 2013 10:33

PatrikChrz píše:Devizový příslib jsi do Jugoslávie mít musel už z toho důvodu, že koruna nebyla volně směnitelnou měnou a dinár jsi v SBČS bez onoho příslibu prostě nekoupil.

Tak jsem se dneska ptal mamky a byl skutečně třeba. Jako dítě jsem to holt tehdy moc neřešil.
dinkylinky
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků