Půlroku v Asii - Ideální banka pro kartu a výběry v zahranič

Praktické informace pro dovolenou v jakémkoli ročním období. Jezdíte autem, autobusem nebo letecky? Tipy pro volný čas

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod TomasKratochvil 17. 3. 2018 21:14

Ahoj,

mám v plánu cestu do Asie asi na 6 měsíců (Nepál, Čína, Vietnam, Filipíny atd.). Chci se poradit, jaká banka by byla nejlepší pro debitní kartu, která by mě nezruinovala při výběrech v Asii. Myslel jsem, že mBank by byla vhodná, když má nulový poplatek za výběr, ale pak jsem se dočetl, že by si to zase vybrala zpět na nevýhodném kurzu. Je tedy nějaká ideální volba? Momentálně vlastním KB G2 Konto, kde by měl být 1 výběr zdarma v zahraničí, další za 99 Kč. Nemám v plánu vybírat každý týden, viděl bych to tak na 2 výběry měsíčně, s tím že bych měl u sebe větší obnos (třeba 8k). Docela rád bych měl jak MC tak i Visu, což nevím, jestli mi KB vyhoví u účtu G2 kontu. Vím, že bych měl mít nárok snad na MC a maestro, ale nevím, jestli má nějaký smysl vlastnit maestro v Asii.

Díky za případné rady.
Tomáš
TomasKratochvil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Suky. 17. 3. 2018 22:36

MC UCB.
Při bezhotovostnímu příjmu 12000 měsíčně je účet i s kartou zdarma, má kurzy asociace a výběry zdarma po celém světě.

Lepší ani srovnatelná možnost není.

Visa má obecně horší kurzy.

Doplněno: za 14 dní dám zprávu, jak funguje v Indii a Nepálu :-)
Jo a je třeba k tomu mít Euro konto a doplňovat Eura.
Pak se použije kurz asociace.
Suky.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod TomasKratochvil 18. 3. 2018 00:30

Děkuji za odpověď
Bohužel, měsíční obrat 12000 Kč pro mě asi nebude reálný, jelikož budu zrovna v té době bez práce a abych vytvořil ten obrat uměle přeposíláním peněz, tak neznám nikoho, kdo by měl € účet, aby se to vyplatilo. A počítám, že přeposíláním mezi korunou a € se mi asi moc nevyplatí.
TomasKratochvil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 18. 3. 2018 01:08

To přeposílání se myslí Kč. Nic jiného než UCB vhodné není. pozor na to,, že se asi všude platí poplatek za výběr z bankomatu. Vyplatí se vybírat co nejvyšší částku.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 3. 2018 07:19

Z těch "snadno získatelných" bych doporučil Creditas (běžný účet i s kartou je bez poplatku a bez nutnosti plnit jakékoliv podmínky). Výběr za 30 Kč, ale lepší kurzy, než je průměr (i když ne tak dobré jako třeba Alza karta, kterou zmiňuji níže). Zkoušel jsem v Jordánsku a Egyptě a při výběru nad cca ekvivalent 100 euro vyšla výhodněji (i s poplatkem), než Equa, Unicredit (debetka napojená na účet v českých korunách), Česká spořitelna (varianta s výběrem zdarma) a mBank.

Dále mě napadá třeba Alza kreditka. Hodlám toto použití nyní vyzkoušet v Japonsku. Má mít výběr v zahraničí nad ekvivalent 1000 Kč zdarma, přitom má kurzy "čistý MasterCard". Jen pozor, výběr bude (předpokládám) okamžitě úročen, takže by jí to chtělo "přebíjet", ale to není problém. Pokud máš na konci měsíce kladný zůstatek na kartě (tedy ji budeš přebíjet), neměl bys platit měsíční poplatek, který je jinak 29 Kč (při elektronických výpisech).

Nejjednodušší způsob, jak přijít k Alza kartě, je nakoupit něco na Alze v hodnotě minimálně 2 000 Kč a zvolit platba alza kartou spolu s jejím vydáním. Může to být i něco, co v domácnosti stejně spotřebuješ, já takhle nakoupil toaletní papír :). Byla to docela sranda, když nám to přivezl chlápek ze skladu na vozejku a prý "kde máte auto". A já jsem s přítelkyní řekl "ale my nemáme auto" :D
Nevýhodou je, že kartu ti nemusí vydat a i když ti ji vydají, může to trvat týdny. Já na ni čekal asi 2 měsíce.

-- 18. 3. 2018 07:24 --

Na velmi malé výběry třeba Equa - výběr za 9 Kč.

Pozor ale na jednu věc, v Asii je dost častý poplatek za výběr (obvykle ekvivalent 5-6 USD), který si účtuje přímo bankomat. V Thajsku už ho účtují všichni, v Kambodži většina (prý se ještě nějaké bankomaty, které ho neúčtují najdou, ale ubývají, je dobré si to předem zjistit v nějakých fórech).

Pak jsou účty a karty, které se vyplatí mít, i kdyby z jiného důvodu (ČSOB Premium, Erste Premier). Za splnění jediné podmínky (obrat na účtu, je možné vyrobit i uměle) nabízejí zdarma cestovní pojištění a vstupy do salonků (zejména při cestování "hladolety" od Air Asia a podobně se dost vyplatí), výběry z bankomatů zdarma (i když nic moc kurzy, zejména Spořka není moc výhodná, protože účtuje valutovými kurzy).

-- 18. 3. 2018 07:29 --

Já osobně se snažím jet do zahraničí vždy dostatečně "karetně vybaven". Mít od obou asociací vždy debetku i kreditku. Pokud si tam hodláš půjčovat auto, může se stát, že tě v některých půjčovnách bez kreditní karty odmítnou (nám se to stalo v Itálii, dokonce nám nepůjčili auto ani na Cetelem kreditku, protože není embosovaná)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 18. 3. 2018 09:25

V Kambodži už to účtují asi všechny bankomaty, poplatek je v Thajsku 220-250 bahtů (tj. od 150,- Kč výš), v Kambodži řádově 5-8 USD. V Malajsii se myslim neplatilo nic, v Indonésii pro změnu bankomaty nedávaly nic.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Smurfik 18. 3. 2018 09:46

Taky bych doporučil v tvém případě Creditas, ta UCB je zbytečně složitá - nutnost doplňovat EUR účet přes devizovku s účtem u UCB. Když už máš tu mBank, tak bych zkusil zažádat o kreditku e-Shop, pak si ti totiž otevřou další možnosti, třeba u Transferwise.
Smurfik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Suky. 18. 3. 2018 10:15

No jestli Cetelem (Alza a další klony) při přebití výběr hotovosti neúročí je to (obecně) ještě lepší než UCB.

Obecně - bo v mém případě nakupuji Euro za 23.50, takže hoẗovost zůstává jedničkou, UCB dvojkou.

Když už jsme v té Asii - nemáte prosím přehled jak je to s poplatky za výběr v Indii a Nepálu?
Pokud jsou je nějaká značka bankomatů bez poplatku?
Jak tam vychází hotovostní směna?
Suky.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod TomasKratochvil 18. 3. 2018 10:17

Ano, vím, že pro zapůjčení auta je dost často nutné mít kreditní kartu, ale zatím tohle nemám v plánu. Maximální půjčit si nějaký skútr, ale zatím to není na pořadu dne.
MBank nemám, mám KB. :) Díky všem za rady, projdu to a mrknu na specifikace.
Malé výběry nemám v plánu moc dělat. Byl jsem v Číně půl rok zpátky a neměl jsem problém u sebe nosit větší hotovost, samozřejmě chápu, že tam je riziko okradení, ale zase neberu třeba 10k za až tak velkou hotovost. Takže počítám se 2/3 výběry za měsíc.

Otázka, když vezmu tu KB, tak ta nemá příliš výhodné kurzy? Když vezmu 2 výběry, tak jsem na 50 Kč/výběr, 3 výběry za 67 Kč/výběr.

Ještě jednou díky všem za tipy.
TomasKratochvil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Smurfik 18. 3. 2018 10:26

KB má z klasických bank kurzy spíše lepší, ale žádná hitparáda to není.
Smurfik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod TomasKratochvil 18. 3. 2018 11:28

PatrikChrz píše:Za splnění jediné podmínky (obrat na účtu, je možné vyrobit i uměle) nabízejí zdarma cestovní pojištění a vstupy do salonků (zejména při cestování "hladolety" od Air Asia a podobně se dost vyplatí)


Škoda, že to pojištění např. u Erste Premier je limitovaným maximálním pobytem v zahraničí 120 dní. Jinak umělý obrat znamená, že si např. nastavím tvralý příkaz z jedné banky např. na 70k tisíc do Erste a pak o pět dní další trvalý příkaz, který mi to pošle zpátky na můj využívaný účet např. Creditas. Rozumím tomu správně?
TomasKratochvil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 3. 2018 12:04

120 dní je ještě velmi nadstandardní, třeba Unicredit má jen 90 dní. Nejdelší období - 180 dní má FIO, ale tam už se to platí, i když jde jen o pár desetikorun za měsíc.

Já to sice dělám manuálně, ale jde to i přes ten trvalák. Nejsem si jist, jestli to není 80 tisíc.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Markil 18. 3. 2018 15:12

S tím pojištěním:
Erste má 120 dní, je ale otázka, jestli by to zjišťovali... Já už s nima jednu pojistnou událost řešil a ohledně toho, jak jsem dlouho v zahraničí, po mě vůbec nic nechtěli... Ale riskovat to, to bych nedělal. Ono to mohla být náhoda. Navíc u mě šlo o drobnost za pár tisíc. Při větší a dražší události by mohl nastat problém.
Lze ale krásně zkombinovat Erste a FIO (pokud si myslíš, že je limit dostatečný) případně Erste a jinou pojistku.
Já už tak kombinoval obojí. To FIO je velmi levné a v kombinaci s Erte mi to vyšlo jako super varianta... Prvních 120 dní Erste a pak těsně před koncem platnosti jsem si z ciziny online přes internet zavedl pojistku ke kartě u FIO. Jen je třeba mít už před odjezdem účet s přístupem do IB a nejlépe i kartu, ke které to pojištění lze zřídit online právě přes IB. Je ale potřeba to udělat o pár dní dříve, než má pojištění začít platit (tj. skončí platņost Erste). V žádosti se ptají, jestli jsi už v zahraničí a pokud ano, tak je začátek platnosti FIO pojistky odložen o několik dní (myslím, že to byly 3 dny) po podání žádosti.
Druhou variantu jsem už také kombinoval. Prvních 120 dní Erste a na zbytek jsem už před odjezdem založil standartní cestovní pojistku u AXY. Nicméne tady je třeba si ohlídat, že některé pojišťovny mají v podmínkách výluku, že pojistka je neplatná, pokud jsi už v zahraničí, musí se založit před odjezdem...
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod TomasKratochvil 18. 3. 2018 18:56

Už jsem se díval je to 70k. Zase s tím trvalým příkazem se nemusím bát, že bych na to zapomněl a nebo bych neměl přístup k internetu např. když budu v Nepálu. Ano, vím, že těch 120 dní není málo, ale potřeboval bych tak 6 měsíců. Rozhodně nejsem takový hazardér, abych testoval to, jestli to kontrolují. V tomhle vím, že platí pravidlo, co se ***** má, to se posere. :)

Zase asi nemám v plánu si zakládat 4 účty, abych ušetřil každou kačku, ale ten Erste má pojištění i na extrémní sporty (potápění apt.), tak tam se mi to vyplatí i s těmi salónky, a pak si z ciziny zařídím pojištění na zbývající 2 měsíce. Tak zatím to vidím na ten Creditas + Erste Premier. KB jsem měl v plánu stejně změnit, drží mě tam jen to G2 konto do 30 let.

Ještě jednou díky! :)
TomasKratochvil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Markil 19. 3. 2018 08:33

To FIO není zase taková práce založit a nic to nestojí =D Pojištění pak zřídíš i ze zahraničí, jak jsem psal.
Jestli ale preferuješ a budeš budeš uzavírat běžné cestovní pojištění, tak zvaž, jestli ho neuzavřít již před opuštěním ČR. Dopředu ho většinou uzavřít můžeš. Pokud to chceš dělat z ciziny, tak budeš muset najít pojišťovnu, která to nevylučuje tj. pečlivě si pročítat podmínky pojištění, protože mnohé pojišťovny tam mají (jestli se nic nezměnilo) klauzule, že pojištění se musí uzavřít v ČR nikoli tedy již na cestě v cizině, jinak je neplatné nebo něco v tom smyslu... Tak na to pozor.
Markil
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků