Na dovolenou s eurem nebo dolary?

Praktické informace pro dovolenou v jakémkoli ročním období. Jezdíte autem, autobusem nebo letecky? Tipy pro volný čas

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 8. 5. 2006 22:52

Jsou nějaké země,kde třeba neradi berou či neberou eura?Kde prostě člověk musí mít USD?
Pavel Mareš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod btw 9. 5. 2006 01:01

Je to dost obecná otázka, chtělo by to vyjmenovat konkrétní země...
Употреблю ваш алкоголь, недорого.
btw
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 5. 2006 06:24

Záleží na tom jak kde. Mimo Evropu jsou obecně raději přijímány USD, nebo alespoň ve výhodnějším kurzu (lepším, než by odpovídalo obecnému poměru EUR / USD).

Z vlastní zkušennosti můžu USD doporučit na Maledivy (tam se na "hotelových" ostrovech ani neplatí místní měnou, ale rovnou USD. Je ale možné směnit běžné měny na recepci, ale je to samozřejmě nevýhodné).

Dále výhodnější jsou do Dominikánské republiky. Na ulici sice mění všechny běžné měny, a EUR a USD i ve "správném poměru", ale
ceny zájezdů "na místě" jsou uvedeny v USD a když se platí v EUR, tak je počítají 1:1.

Já osobně si vždycky s sebou beru pořádný paklík jednodolarovek. Hodí se jako spropitné a v nouzi s nimi můžu i na místě zaplatit - s problémem jsem se setkal jenom na Srí-Lance, kde v obchodě dolary zaplatit nejde a musí se jít do banky a to navíc s pasem! Mě bez pasu nevyměnili dokonce ni 10 USD!

Naopak na Srí-lance si doktor za jednoduché ošetření rovnou řekl 20 EURO :shock:

Na Kubě jsem ještě nebyl, ale podle toho, co mám informace (proběhlo to i v televizi), tak z nějakého Fidelova rozmaru tam je na USD uvalena jakási 10 % "Daň" pří výměně, takže raději EUR.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 13. 7. 2006 05:42

Co do Tuniska? Euro nebo dolary? Z pohledu nenáročného turisty mám radši dolary,pač s sebou netahám "kila" mincí a také nejmenší bankovka odpovídá cca 23Kč,zatímco jedna eurobankovka 145Kč.Takže na spropitné je lepší dolar než pětieuro.Protože na spropitné či bakšiš se vrací cekem neochotně.
Pavel Mareš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 7. 2006 06:28

Do Tuniska by to mělo být celkem jedno. V obchodech se stejně platí místní měnou a v bance směňují ve "správném" poměru. Ale je to už pár let co jsem tam byl, neškodilo by ověřit si to. Tunisko je v oblasti cestovního ruchu celkem aktivní a např. v Praze poblíž I. P. Pavlova má svojí agenturu pro cestovní ruch, tak by neškodilo se tam zastavit.

Ohnedně těch dolarů - moje řeč. 400 USD v jednodolarovkách sice vypadá divně, ale hodí se :-). Mince v bankách většinou nemění - a když tak se ztrátou.

Asi bych doporučil - na to co víš, že 100 % na místě utratíš si vzít USD a jako rezervu EUR (přecejen ty se "užijí" víc).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 25. 7. 2006 20:46

Tak jsem si koupil na tejden Tunisko all inklusive a řekl jsem si,že budu maximálně šetřit. Utratil jsem 13USD a 5Euro.
Pavel Mareš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 14. 8. 2006 07:50

PatrikChrz píše:Ohnedně těch dolarů - moje řeč. 400 USD v jednodolarovkách sice vypadá divně, ale hodí se :-). :/quote]


A zkus na ten paklík jednodolarovek dát navrch stovku.To vypadá dost dobře!
Pavel Mareš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bob 7. 12. 2007 23:41

Kupodivu ani v Egyptě neznaj eura ...
Všichni arabáši nemaj rádi Ameriku, ale chtěj jen dolary ...
Ano, na spropitné je to výhodné, ale když ty dolary dojdou a chcete zaplatit třeba dražší potápění, oni tvrdí, že eura jsou "big problem" a jejich přepočet je o 1500 Kč horší, máte chuť vraždit.

V hotelu to samozřejmě vyměněj dobře, ale mimo směnárnu jen ty dolary ...
Bob
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků