pasy

Praktické informace pro dovolenou v jakémkoli ročním období. Jezdíte autem, autobusem nebo letecky? Tipy pro volný čas

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod krouon 14. 6. 2007 16:44

zdravím, je potřeba pas, když chci jet asi na 5 dní do Polska?
krouon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zadirr 14. 6. 2007 19:17

Ne, v rámci EU stačí občanka.
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 6. 2007 05:54

To sice ano, ale musí to být ta "zelená" se strojově čitelným kódem. Kdo má ještě růžovou musí si jí nechat vyměnit nebo mít pas.
Platnost těch růžových (tzv. vzor 94) je oproti datu na nich uvedených zkrácena. Já mám např. platnost na ní uvedenou do 2009, ale podle zákona mi skončí už 31.12.2008

http://www.mvcr.cz/rady/navody/doklady/platneop.html

Jo a "na občanku" je možné cestovat i do jiných států než EU, např. Švýcarsko. Tedy autem určitě. Jak by se na to tvářili na letišti, nevím.

Minulý rok fungovalo "na občanku" i Chorvatsko, tak jestli to nezrušili...
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zadirr 15. 6. 2007 08:39

Pardon, samozřejmě že funguje jenom poslední model občanky. Jednu dobu, hned po vstupu do jůnije, fungovaly všechny, ale myslím že už od loňska funguje jen ta zelená.

Na letišti se na občanku netváří nijak, letěl jsem z Vídně do Atén a zpět a neřekli ani slovo (pas jsem samozřejmě měl pro jistotu nachystaný :-) ).

To Chorvatsko bylo už předminulý rok, tenkrát to jejich ministerstvo turistiky (nebo jak se to jmenuje) u nás platilo i reklamy ve smyslu "přijeďte k nám, nepotřebujete ani pas", protože se báli aby Češi kteří jim tam dělají myslím tak 50% HDP nezačali jezdit do Itálie, kam najednou mohli i bez pasu. Loni už se o tom vůbec nemluvilo, tak jsme radši jeli s pasama.
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xmms 27. 6. 2008 02:32

Příště by mohli udělat reklamu typu "přijeďte i s vašima řízkama a konzervama"...
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků