Asketický život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Noxik 7. 3. 2017 15:46

XLS: Ale nesel jsi delat k pasu na 3 smeny za 15 000 hrubyho, ze ne? Jasne, clovek si vybere, co mu vyhovuje vic, ale nepujde delat vetsi otrocinu jen aby mel mensi penize.

radecekh: Jenze tady se ve vlastnim zije proto, ze najemni bydleni je bud starej vybydlenej panelak, nebo neverjne nabidky, ke kterym se kazdy nedostane. Alespon co vidim ja.Docela by me zajimala zivotni uroven s prumernym nemeckym a ceskym platem, tam uz by asi rozdily byly. Samozrejme zavisi na zivotnim stylu, v kazde zemi je neco k prijmum levnejsi a neco drazsi.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 11. 3. 2017 15:06

radecekh píše:To srovnávání se západem na úrovni mezd mě hrozně štve. Třeba tenhle z iHned. Kecy o tom, jak nelze vést důstojný život. Ale když se ale porovnají objektivně ty věci, které životní úroveň tvoří, nevycházíme z toho nijak špatně.
Když se začně porovnávat něco, co opravdu určuje životní úroveň, rázem to vypadá jinak.
Kolik lidí žije ve vlastním? Víc než v Německu. Kolik lidí žije z ruky do huby (má nulové úspory)? Méně než v Německu. Jak je to s rychlostí internetu? Opět jsme na tom lépe, než Němci.
Samozřejmě jsem vybral jen věci, kde nám Němci mohou závidět. Ale i v dalších parametrech to není zas tak špatné. Třeba vybavenost domácností různými spotřebiči, množství lidí jezdících na zahraniční dovolené, dostupnost vzdělání, lékařské péče atd.
A to se bavíme o průměru.
Troufám si tvrdit, že moje životní úroveň je vyšší, než životní úroveň průměrného Němce, přestože s příjmem nedosahuju ani té německé minimální mzdy.


Chtělo by to ale porovnat přesně to samé. Němci mají lepší bydlení, lepší domácí spotřebiče. Vozový park v Německu je o celkem dost mladší. A tak dále. U nás si odškrtneš, žes byl na dovolené u moře. No neměc ji mohl mít luxusnější...
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 11. 3. 2017 15:26

Jako v čem mají "lepší bydlení", když žádné nemají? Jak můžu mít něco lepší, když to nemám?! :mrgreen:
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Jack111 11. 3. 2017 15:33

:shock: tos nikdy neslyšel o nájmu?
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod czhunter 11. 3. 2017 17:12

radecekh píše:Troufám si tvrdit, že moje životní úroveň je vyšší, než životní úroveň průměrného Němce, přestože s příjmem nedosahuju ani té německé minimální mzdy.

To je ale poměrně nefér srovnání - když máš "ani ne německou minimální mzdu", tak můžeš mít třeba 40K hrubého, což je "česká velmi nadprůměrná mzda".

Férové je srovnávat mediánového občana s mediánovým občanem - a jejich kupní sílu v daném státě.
3700€ v Německu vs. cca 1000€ v ČR (nebo v čistém 2300€ vs. 750€ měsíčně)

Německo je pro srovnání krutý soupeř, protože je to náhodou jedna z nejbohatších "netrpasličích" zemí na světě, ale co naděláme.
Dneska máme nominálně 3x nižší mzdy než Němci. Ale před 27 lety jsme měli 8x nižší mzdy než (západní) Němci, takže stoupáme. Tak nějak pomaleji, než bysme si představovali, ale přece.

Ve srovnání PPP (parity kupní síly) má mediánový Němec mzdu/plat 45 000 USD ročně, Čech 22 000 USD => ten průměrný Němec je reálně 2x bohatěší, než Čech.
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 3. 2017 18:57

czhunter:
Můj příjem byl za loňský rok o trochu vyšší, než byl medián a o trochu menší, než byl průměr. Tedy nic, co by mě nějak zvlášť přijmově vzdalovalo od průměrného Čecha.
Jenže mzda a dokonce ani mzda podle parity kupní síly, nemá s životní úrovní mnoho společného. Tedy ten průměrný Němec, si sice může koupit 2x tolik, ale to neznamená, že se má 2x lépe.
Když si Čech koupí notebook za 10 tisíc, Němec za 20 tisíc a oba na něm budou čumět na Facebook, tak jak se liší jejich životní úroveň? A podobné je to skoro ve všem. Žlučník vám odoperují tam i tady, do školy se chodí tam i tady a ve výsledku se ukáže, že tam i tady záleží životní úroveň více než na příjmu na tom, jak se člověk k penězům chová a jestli je utratí za blbosti a nebo za něco, co mu životní úroveň zvedne.

Jack111:
Jak by se změnila moje životní úroveň, kdybych vyhodil z kuchyně 18 let starou mikrovlnku a koupil si novou? Skoro bych řekl, že vůbec, případně možná by dokonce i klesla, protože když vidím, jak složitě se ovládá nová mikrovlka u rodičů, děsím se okamžiku, kdy naše umře.
Chybí vám doma něco? Mě totiž nenapadá, co bych si ještě mohl koupit, aby mi to zpříjemnilo život. Ano, jsou věci, které nemám, například kávovar. Ale tam je to spíš proto, že nepiju kafe. Spíš je to naopak a já se zbavuju věcí, které jsem měl, ale nepotřebuju je. Elektrický kráječ sice krájel hezky, ale nožem je to rychlejší a nůž se i snáze umyje, ohřívač párků byla naprostá blbost, filtrovací zařízení na vodu (dostali jsme ho k nějakému nákupu zdarma) také nemělo žádné uplatnění atd.
Vážně mě nenapadá, co může mít takový Němec doma, abych mu to záviděl.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 11. 3. 2017 19:30

radecekh píše:Když si Čech koupí notebook za 10 tisíc, Němec za 20 tisíc a oba na něm budou čumět na Facebook, tak jak se liší jejich životní úroveň?

Pokud to budeš měřit jen kvantativně a ne kvalitativně, tak to asi opravdu jedno je.
Němec stejně jako Čech pravděpodobně má pouze jeden notebook, jedno auto (případně dvě v rodině, bydlí-li na vesnici), pravděpodobně má také jeden oblek, patery boty a jedny nedělní a sní toho na kila zhruba stejně a ne 2x víc jen proto, že má 2x vyšší příjem.

Když to začneme ale měřit kvalitativně, tak rozdíl mezi autem za 300K a za 600K je dost velký, stejně jako mezi botami za 1000 Kč a 2000 Kč nebo oblekem za 10 a 20K.
Němec jezdí an zahraniční dovolenou obvykle 2x ročně, a Češi občas taky, akorát že když Čech letí na Madeiru, tak naškudlí na nejlevnější letenku a proto letí v 5 ráno s přestupem celkem 10 hodin, kdežto Němec se vyspinká do růžova a letí v 10 za 5 hodin přímo, i když jeho letenka je 2x dražší.

Je to ve výsledku to stejné?
Asi budou mít na té dovolené podobné zažitky (pokud si je Čech bude moct dovolit) a počasí a moře budou mít také stejné, ale obecně víc peněz = vyšší kvalita, víc pohodlí (pokud uvážíme, že jsou tito modeloví občané nejen mediánově bohatí, ale i mediánově rozumní při nakládání s prostředky - proč by neměli být?) a právě proto _má smysl_ o víc peněz usilovat*

Kdybych měl stejně peněz jako Němci, tak bych víc utratil za koníčky - třeba mé oblíbené mašinky. Ona se lépe kupuje lokomotiva za 300€ ze mzdy 4000€ ze které ti zbude na zábavu čistých 500€ než z 1000€, ze které tu zbude na zábavu sotva 200€ (a to opomenu, že díky mnohem větší kupní síle Němců a většímu trhu se vyrábí mnohem více modelů podle německých předloh ve vyšší kvalitě a za nižší ceny než u těch českých).


* mně se třeba zvýšila mzda za posledních 5 let cca dvojnásobě, a rozhodně vidím přímo na sobě, že dneska kupuju mnohem lepší jídlo, čaje, oblečení, boty ...
Ne nerozumně, ale tam, kde ta kvalita za cenu je opravdu vyšší. Sypanej čaj za 100 kč/50g (a to je ještě z těch s "rozumnou cenou") je prostě _mnohem_ lepší než pytlíkovej tesko za 15 ... ale s 20 hrubýho jsem si ten "lepší" tak nějak nemohl kupovat, že. Dneska si občas říkám, jak jsem to mohl jíst/pít, když to vůbec není dobré - ale kdo neochutná to "lepší", tak mu to nechybí a domnívá se, že si žije dobře.
A teď si rád koupím kešu ořechy, mango, lososa ... prostě na co mám chuť, a co si s výrazně podprůměrným platem koupit "jen tak" nemůžeš. A o tom to je - k tomu peníze slouží - utrácení za radost a potěšení pro sebe a ostatní.

Ale není to moc asketické, takže OFF TOPIC :D
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod luboal1 11. 3. 2017 20:13

Zdravim!
Jsem uz v pension a vic nez pul zivota ziji v Rakousku.Velmi casto jezdim do CR kde mam pritelkyni.mam Invalidätspension cca 1000,- k tomu prijde castecna Invalidita v CR (za tech par let "odpracovanych v CR) coz dela cca 130,- mesicne.Also gesamt 1130,-.A to jsem vydelaval az do duchodu 32-33.000,-Schillinge.
Mesicni vylohy na bydleni(najem,voda,garage,topeni,el.proud,Internet,pojistka bytu,telefon(Handy),delaji cca 820,-.
Neuvadim pojisteni auta,protoze to jde na moji pritelkyni v CR (proc toho nevyuzit?),tady by to bylo dalsich 150,-mesicne(jen povinne!!!ruceni)
Vim,ze Rakousko je draha zeme,drazsi nez Nemecko(vyssi dane na vsechno)
Ale prosimvas nechte uz tech teoretickych porovnavani CR&Zapad!
Znam spouta lidi,kteri se chlubi kolik vydelaji (i kdyz tady se ze slusnosti o vydelku nemluvi ani mezi prateli,je to neslusne.Bud mas nebo nemas.) a pri tom zamlci,kolik jim zbyde cista ruka.Takze vydelek muze byt na pohled "uzasny" ale na konci to tak slavne neni.
Skoda ,ze v CR nemate nemeckou TV (RTL) tam je neustale Repotrtage o mnoha lidech na urovni chudoby nebo pod ni.A nejsou to tisice,jsou to statisice,kteri cely zivot prasovali a na konec skonci v Hartz IV,jestli vam to neco rika!
Zapomente konecne pohadky o bohatych nemeckych nebo rakouskych duchodcich!Neohanejte se statistikou!Take bych mohl rict,ze se v Cechach vsem zije dobre,mate v porovnani k Rakousku uzasne ceny masa,levne hospody,levne autoservice a vubec je u vas mnoho veci levnejsich!
Jak v CR tak vsude jinde jsou bohati duchodci a chudi.A kdyz nekdo prijde s tim,ze prumerny duchodce v A nebo D ma 1500,-Eur a vztahuje to na vsechny....toho bych nakopal!!!Taky kdyz vidim v Innsbruck a okoli Cechy v Luxusaute nerikam,ze se tam vsem dobre dari!Jsou lidi,kteri vydalavaji mesicne 250.000,- a jsou jini,kteri musi vyjit s 15.000,-CZK.Je potreba se podivat na konkretni stav zivota toho nebo onoho.brat prumer je sice hezke ale je to vzdalen od realiti.Jak jsem rikal:O penezich se nemluvi!!!!! Bud mas nebo nemas!
Osobne si nestezuji protoze jsem si sporil a mohu i pri nizke pensi si dovolit 2krat rocne dovolenou u more,Harley,pekny,velky byt......clovek musi vcas myslet na stari! To je alfa a omega zivota!

-- 11. 3. 2017 20:20 --

czhunter píše:
radecekh píše:Když si Čech koupí notebook za 10 tisíc, Němec za 20 tisíc a oba na něm budou čumět na Facebook, tak jak se liší jejich životní úroveň?

Pokud to budeš měřit jen kvantativně a ne kvalitativně, tak to asi opravdu jedno je.
Němec stejně jako Čech pravděpodobně má pouze jeden notebook, jedno auto (případně dvě v rodině, bydlí-li na vesnici), pravděpodobně má také jeden oblek, patery boty a jedny nedělní a sní toho na kila zhruba stejně a ne 2x víc jen proto, že má 2x vyšší příjem.

Když to začneme ale měřit kvalitativně, tak rozdíl mezi autem za 300K a za 600K je dost velký, stejně jako mezi botami za 1000 Kč a 2000 Kč nebo oblekem za 10 a 20K.
Němec jezdí an zahraniční dovolenou obvykle 2x ročně, a Češi občas taky, akorát že když Čech letí na Madeiru, tak naškudlí na nejlevnější letenku a proto letí v 5 ráno s přestupem celkem 10 hodin, kdežto Němec se vyspinká do růžova a letí v 10 za 5 hodin přímo, i když jeho letenka je 2x dražší.

Je to ve výsledku to stejné?
Asi budou mít na té dovolené podobné zažitky (pokud si je Čech bude moct dovolit) a počasí a moře budou mít také stejné, ale obecně víc peněz = vyšší kvalita, víc pohodlí (pokud uvážíme, že jsou tito modeloví občané nejen mediánově bohatí, ale i mediánově rozumní při nakládání s prostředky - proč by neměli být?) a právě proto _má smysl_ o víc peněz usilovat*

Kdybych měl stejně peněz jako Němci, tak bych víc utratil za koníčky - třeba mé oblíbené mašinky. Ona se lépe kupuje lokomotiva za 300€ ze mzdy 4000€ ze které ti zbude na zábavu čistých 500€ než z 1000€, ze které tu zbude na zábavu sotva 200€ (a to opomenu, že díky mnohem větší kupní síle Němců a většímu trhu se vyrábí mnohem více modelů podle německých předloh ve vyšší kvalitě a za nižší ceny než u těch českých).


* mně se třeba zvýšila mzda za posledních 5 let cca dvojnásobě, a rozhodně vidím přímo na sobě, že dneska kupuju mnohem lepší jídlo, čaje, oblečení, boty ...
Ne nerozumně, ale tam, kde ta kvalita za cenu je opravdu vyšší. Sypanej čaj za 100 kč/50g (a to je ještě z těch s "rozumnou cenou") je prostě _mnohem_ lepší než pytlíkovej tesko za 15 ... ale s 20 hrubýho jsem si ten "lepší" tak nějak nemohl kupovat, že. Dneska si občas říkám, jak jsem to mohl jíst/pít, když to vůbec není dobré - ale kdo neochutná to "lepší", tak mu to nechybí a domnívá se, že si žije dobře.
A teď si rád koupím kešu ořechy, mango, lososa ... prostě na co mám chuť, a co si s výrazně podprůměrným platem koupit "jen tak" nemůžeš. A o tom to je - k tomu peníze slouží - utrácení za radost a potěšení pro sebe a ostatní.

Ale není to moc asketické, takže OFF TOPIC :D


A jsme u toho!
4000,- mesicne....! Uz jsi nekdy zkusil co to obnasi,vydelat tyhle penize mesicne?!
Jdi do pr...e!!!!!!!"Namas poneti,o cem pises,chlapce!
luboal1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 12. 3. 2017 01:00

radecekh píše:Jack111:
Jak by se změnila moje životní úroveň, kdybych vyhodil z kuchyně 18 let starou mikrovlnku a koupil si novou? Skoro bych řekl, že vůbec, případně možná by dokonce i klesla, protože když vidím, jak složitě se ovládá nová mikrovlka u rodičů, děsím se okamžiku, kdy naše umře.
Chybí vám doma něco? Mě totiž nenapadá, co bych si ještě mohl koupit, aby mi to zpříjemnilo život. Ano, jsou věci, které nemám, například kávovar. Ale tam je to spíš proto, že nepiju kafe. Spíš je to naopak a já se zbavuju věcí, které jsem měl, ale nepotřebuju je. Elektrický kráječ sice krájel hezky, ale nožem je to rychlejší a nůž se i snáze umyje, ohřívač párků byla naprostá blbost, filtrovací zařízení na vodu (dostali jsme ho k nějakému nákupu zdarma) také nemělo žádné uplatnění atd.
Vážně mě nenapadá, co může mít takový Němec doma, abych mu to záviděl.


Průměrný čech si může koupit to samé, co průměrný němec. Proč by nemohl. Jednomu ale zbyde i na přílohu.

-- 12. 3. 2017 01:08 --

luboal1: Proč nepoužít statistiku? Je snad někde chybná? Není pravda, že si němec může dovolit víc? Že mají průměrnou mzdu víc jak 2x dražší, ale víc jak 2x dražší u nich není jinak skoro nic (restaurace, oblečení, nájem?
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod venousekh 12. 3. 2017 10:35

Kdo ví zda se podobné diskuze o "nesmrtelnosti brouka" vedou na rumunských finančních forech, když mají průměrnou mzdu kolem 15 tisíc a vše tam stojí o něco více než u nás?
Lenovo Ideapad 5 Pro AMD Ryzen 7, RAM 16 GB , Windows 11 Pro
venousekh
Návštěvník

Odeslat příspěvekod czhunter 12. 3. 2017 11:39

Pravděpodobně ano, pár Rumunů znám (vysokoškoláci), oni nejsou jako polorakušané vyjadřujicí se ke statistikám za Německo ("Poturčenec horší Turka"), takže tam se o penězích mluví.
A řeší úplně to stejné, co my tady - proč mají mnohem menší mzdy, než si "zaslouží" - akorát se vztahují spíš k Maďarsku, než k Německu.
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod luboal1 12. 3. 2017 23:13

Tak se dal hrabej ve stetistikach a plakej Rumunum na rameni,jak jsi na tom stejne blbe,chudaku.A nejsem zadny polo- ale cely ,du Volldepp!
luboal1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod venousekh 13. 3. 2017 07:34

Chtěl jsem tím hlavně říct, že bychom se sice mohli mít jako Němci, ale také jako ti Rumuni. Když vidím ty davy vyžraných Čechů u každého hypermarketu, co za blbostmi přeplněným košíkem nejsou ani vidět, tak bulení a stěžování si je spíš dáno typicky českou národní povahou než skutečnými finančními problémy ..... 8-)
Lenovo Ideapad 5 Pro AMD Ryzen 7, RAM 16 GB , Windows 11 Pro
venousekh
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 13. 3. 2017 07:57

Nepopletl sis Čechy s Cikánama?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 13. 3. 2017 08:06

Fašounům Němcům a Rakušakům jejich platy vskutku nezávidím.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků