bezny ucet a smrt/dedictvi

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ChromyTankista 29. 10. 2015 22:25

Ahoj,

Z urcitych duvodu nemuzu mit v Ceske Republice ucet na sebe, tak jsem sve uspory prevedl starnouci mamince, na jeji novy ucet, ktery jsem s ni pro tohle zalozil. Nejde o nejake horentni sumy, maximalne tak cena zanovni Skodovky, ale chtel bych se zeptat, co se stane, kdyby se ji neco stalo. Nedejboze treba umrela. Neni na to zdravotne dobre, obezita a nemoci pohybove, obehove a zrakove soustavy.

Jsem jeji jedine dite, a zije sama. Dedit tedy budu asi ja, ale snad az zadlouho. Nicmene, co se muze stat a kdyz se ji neco stane, co se s tema penezma na beznem ucte stane?

Kolik z toho sebere notar? Muzu to vybrat treba online jeste ten stejny den, nebo kdyz bude v nemocnici tak tesne predtim, nez by umrela?

Pry je zakazane prevadet i svoje, zdanene penize, nad 10.000 euro, to je akorat tak podobne tomu, co tu resim...
ChromyTankista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 10. 2015 06:18

Do půl milionu je odměna notari 1,2 %. Každopádně převádět z účtu možné je, i když je pravda, že nad 10 000 euro muže banka klást různé otázky a do jejich zodpovězení peníze zadržovat. Ale někde (například u mBank) se tomu šlo vyhnout rozdělením na menší částky.
Negativní zkušenost se zadrzovanim peněz měl jeden místní diskuter u Air Bank.
Účet, pokud se jeho existence notáři nesdělí může fungovat ještě několik let po smrti (vlastní zkušenost u ING).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 30. 10. 2015 08:00

Notář se nedotazuje bank? Každopádně ... nemůžeš být aspoň disponent? Pak mám pocit, že bys mohl disponovat s penězi i legálně. Co se týče dotazů a zadržování částek nad 10000 EUR, letos a loni jsem převáděl statisíce běžně a nikdo se mě na nic neptal, resp. někde (mBank, Airbank?) nějaké otázky měli formou formuláře s jedním okénkem, kde jsem cosi neutrálního vyplnil (převod mezi vlastními účty ...) a platba vždy odešla.

Možná bys taky pak mohl prokázat, že ty prostředky byly fakticky tvoje (nevím, co je důvodem pro to, že si tu nemůžeš otevřít účet). Taky by asi šlo uzavřít s danou osobou cosi jako smlouvu o bezúročném úvěru/půjčce ... tady těžko radit, bylo by potřeba znát tvojí situaci a účel účtu podrobněji.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Fantucci 30. 10. 2015 08:10

Pokud peníze budou na účtě v den úmrtí, jsou předmětem dědictví. Účet sice může teoreticky fungovat dle výše zmíněného i několik let, ale jednou jej bude třeba zrušit... Hlavně mít pořešené dispoziční právo.
Někteří to řeší nějakou životní pojistkou s minimálním pojistným, vkladem na mimořádné pojistné a obmyšlenou osobou. Možná penzijkem.
Samozřejmě záleží také na požadavku na flexibilitu apod.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod lemming 30. 10. 2015 09:00

- Peníze na účtu jsou předmětem dědictví a po smrti by s nimi nemělo být manipulováno

- Banka má povinnost ty peníze zablokovat, pokud se důvodně domnívá, že je klient mrtvý

- Prakticky je možné těsně po smrti ty peníze vybrat, ale náhlý převod větší částky do zahraničí může být podezřelý
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 10. 2015 09:16

ten třetí bod lze snadno obejít - udělat si účet u nějaké devizovky (Easychange, Akcenta, Fortissimo) nebo u Valutomatu a převést peníze k nim. Stejně to smění výhodněji, než banka a pro banku půjde o převod v rámci ČR :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 30. 10. 2015 09:36

A neni jednodussi si zalozit rovnou ucet v zahranici a mit to tam? Cesky exekutor tam stejne nedosahne.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ChromyTankista 30. 10. 2015 18:37

Ucet v zahranici mam, jde o to, ze nesmim/nemohu mit ucet v cesku. A ne, neni to kvuli ceskemu exekutorovi, jde o ogranizaci, ktera ma vyrazne delsi prsty a celosvetovou pusobnost.
ChromyTankista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod da--ve 30. 10. 2015 18:48

FBI ???
da--ve
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 30. 10. 2015 20:14

da--ve: jaky ma proboha FBI dosah? Vzdyt je to pouze federalni kriminalni policie.

ChromyTankista: iluminati ci zednicka loze? :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 31. 10. 2015 06:28

Opus dei.

A disponent bejt můžeš?
drkarel
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků