Dědictví ze SVK

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Taki 21. 9. 2016 09:05

Ahoj.

Jako univerzální dědic mám dědit necelých 13.000 € z podílových listů Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti (Poštová banka). Volal jsem tam a bylo mi řečeno, že si u nich musím zřídit nějaký materiální či majetkový účet, na který se to napřed převede a pak s tím mohu nějak disponovat. Chci to samozřejmě vybrat a nejspíš při nynějším kursu to směnit na CZK. Paní z První penzijní mi ještě říkala, že se to nějak musí danit (jako příjem) a že je na mně, zda to danit na SVK či v CZ (v druhém případě že bych potřeboval nějaké potvrzení o českém daňovém domicilu).
A moje otázky zní:
a) kdybych to jako nechal danit na SVK a tam mi vyměřili nějakou daň, jaká je páka, aby to ode mně vůbec dostali. Či danit v CZE? Co je lepší? Potvrzení o CZ daňovém domicilu mi vydá FÚ? (tam jsem volal a zatím tupo-netuší)
b) jak nejlépe převést buď hotová € na CZK či kde si třeba zřídit € účet (napadá mně FIO?).

Díky.
Taki
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 9. 2016 09:12

Poradím s tím b) - nějakou devizovku. U 13 000 € už půjde trochu vyjednavat. Z vlastní zkušenosti bych doporučil Easychange nebo Akcentu, zde na fóru má dobrý zvuk Roklen, ale s tím zkušenosti nemám. Určitě bych zkusil nepřistoupit na první nabídku a vyjednával.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Taki 21. 9. 2016 09:43

Díky.
Co se týče převodu těch € (zjistil jsem, že to nemohu vybrat fyzicky, ale jde mi to poslat z té První penzijní jen na účet), napadá vás něco lepšího, než zřídit u FIO €-účet a pak těch 13000€ vybrat s poplatkem 250,- Kč a následně směnit, dle Patrikovy rady, u devizovky (?)
Taki
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 9. 2016 09:51

Moji radu jsi špatně pochopil. Ty si to můžeš nechat poslat rovnou na účet u devizovky (Akcenta i Easychange mají účet na Slovensku).
Pokud máš eurový účet u Fio, můžeš si to nechat poslat i na něj a z něj na účet u devizovek (obě mají i účty u Fio)
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 9. 2016 09:54

Taki píše:napadá vás něco lepšího, než zřídit u FIO €-účet a pak těch 13000€ vybrat s poplatkem 250,- Kč a následně směnit, dle Patrikovy rady, u devizovky (?)


Nech si eura převést do Fio banky a nic dalšího dělat nemusíš, určitě ne je vybírat v hotovosti (btw. výběr hotovosti v eurech je na slovenských pobočkách bez poplatku, i z českých účtů, naopak jsou tam zpoplatněny operace v CZK)... Pravděpodobně každá devizovka má účet ve Fio bance. Na Akcentu a EasyChange bych se úplně vykašlal, z vlastní zkušenosti ani jedna nedokázala u jednorázových obchodů kolem 10 tisíc € nabídnout spread jako RoklenFx (je ale obchod třeba realizovat telefonicky, online má horší kurz), jelikož splníš směnu nad 10 tisíc €, tak jak na první obchod, tak i všechny následující v jakékoliv výši ti budou uplatňovat marži už jen 0,08 % bez opičáren.

Anebo se s někým domluv a směn s ním za střed... ;-)
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod treborit 21. 9. 2016 09:59

Tak, zaloz si ucet u Roklenu, prideli ti variabilni symbol, nech pak prevest EUR do CR na ucet devizovky (ma jich vice, muze to byt FIO nebo i RB apd.) s timto VS.

Devizovka ti je pak smeni a kamkoli uz posle po CR CZK.
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod Taki 21. 9. 2016 10:11

Jo díky, sorry, v tomhle jsem nepolíben. Takže abych si to úplně ujasnil - třeba v tom RoklenFx si zřídím multiměnový online účet a pak už mi s tím aktuálním kursem (který +- odpovídá ČNB střed) to vynásobí, odečtou 0,08% a to dostanu v CZK na svůj bankovní účet.

edit: Na RoklenFx nejdou nahrát občanka, řidičák a hlavně výpis z účtu jako pdf? WTF!
Taki
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Taki 23. 9. 2016 06:03

Moc tomu na tom roklenu nerozumím.
Aktuálně tam osciluje kurs pro nákup € 27,015 - 27,020.

Když zkusím transakci (jako že bych prodal 1€), tak mi tam naběhne tabulka, kde je napsán "středový tržní kurs" 27,0235 a roklen marže 0,18% a nahoře info, že se chystám provést devizovou směnu za kurs 26,9574.
Jak přišli na ten kurs 26,9574?
Když to spočítám, tak mi vychází, že těch 0,18% je počítáno z kursu 27,0059 (?)

Když zkusím transakci (jako že bych prodal 10.001€), tak tam je kurs 26,9844.
Zase mi pak vychází při marži 0,08% kurs 27,0059 (?)

Tam se uplatňuje ještě nějaká daň nebo jak to tedy počítají?
Taki
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 23. 9. 2016 06:15

Jak jsem psal dříve, je tam třeba volat. O tom způsobu "výpočtu" kurzů se něco psalo tady, ale v podstatě nic to nemění na faktu, že pro online a telefonické objednávky se uplatňuje rozdílný kurz (resp. kurz z něhož marži počítají): viewtopic.php?f=316&t=1245481
fremantle
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků