Náklady na život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Mrusnok 24. 10. 2016 14:34

Jo ten relokační příspěvek na přestěhování může být dobrá věc. Celkem často se v praxi setkávám s tím, že se lidé kvůli přestěhování za prací a sháněním nájmu zadluží.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xtonda 24. 10. 2016 14:39

Co za tarif ti u toho soudu dali? Tady u toho fleku u policie co sem tu už linkoval
http://www.policie.cz/clanek/pravnik-693351.aspx nabízí 9. tarifní třída dle přílohy č. 1 nařízení vlády č. 286/2015 Sb. + zvláštní příplatek 2.500,- Kč což u člověka s praxí do 3 let je 26 480 + těch 2 500 tedy 29 000 Kč, což je jak už tu padlo je pražský medián, tedy pro VŠ nijak luxusní plat.

Já když sem v roce 2002 končil školu, tak mi nabídli nástup 25k hrubýho nebo 29k na fakturu, tak sem si zařídil ŽL a od tý doby jedu na fakturu.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 24. 10. 2016 14:47

11ka potom po zkušebce 12ka
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xtonda 24. 10. 2016 15:18

To je ale asi jiná tabulka než z toho inzerátu
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-286#prilohy
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 24. 10. 2016 15:25

Jo, je to jiná tabulka: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-564#prilohy
příloha č. 4
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod S474N 24. 10. 2016 17:36

Kdyz to tady tak ctu, tak si rikam, jestli nejni lepsi se na celou Prahu vykaslat a byt nekde mimo, kde sice s mensim platem, ale o dost nizsimi naklady na tom clovek bude minimalne stejne (ne-li lepe).
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 24. 10. 2016 18:00

A hlavne bez prazskeho smogu.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod Noxik 24. 10. 2016 18:17

S474N: Docela by me zajimalo, jak to v realu vypada finance u srovnatelnych praci a bydleni. Dalsi vec ovsem je, ze v Praze jsou podstatne vetsi moznosti cehokoliv, nejen vyse zmineneho (kulturni akce, obchody, atd).
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 24. 10. 2016 18:27

Je tam take vetsi kriminalita, zlocinci se tam lepe ztrati v davu.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod xtonda 24. 10. 2016 19:36

S474N, to strašlivě závisí na profesi, jsou profese, které si jinde vydělají víc než v Praze a některé fakt o hodně http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/kde ... 5900fea04/

Podle jobs.cz mám v Praze ve svém oboru aktuálně 350 volných pozic. Kdybych se chtěl odstěhovat do rodného kraje mých prarodičů kde máme chalupu (Trutnovsko), tak jobs.cz ukazuje 5 míst v Hradci Králové a 1 v Liberci.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 24. 10. 2016 19:52

Právníci totéž. Prakticky najdou práci jen v Praze a v Brně. A to říkám i z toho důvodu, že jsem studoval vysokou v Olomouci.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod czhunter 24. 10. 2016 20:33

[OT] Musím říct, že na ty tabulky je smutný pohled.
Není to urážka nikoho, ale spíš překvapení, protože to nezkoumám.

Pracuju v automobilovém průmyslu a tam nástupní platy VŠ absolventů nejsou o moc vyšší, ale platí tradovaná poučka, že kdo nemá za 3 roky dvojnásobek a za 6 let trojnásobek, tomu to moc nejde a měl by radši dělat něco jiného.

Když ale někdo ve svém oboru dobrý má mít podle těchto tabulek po 6 letech o 15% víc než jako "praxí nepolíbený" ... tak to bych se na to vyflákl.
Nejde ani tak o ta absolutní čísla, ale úplnou ignoraci faktu, že na začátku roste profesně člověk raketově, pak se to ustálí na pomalém zvyšování a ke konci už je to spíš stejné - má menší produktivitu, často jen mentoruje nováčky.

Asi takhle by to mělo vypadat:
http://blog.learnlets.com/wp-content/up ... gCurve.png

Jenže "tabulky" na to úplně kašlou. Blbý tabulky.
[/OT]
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod powlcz 25. 10. 2016 06:23

ripper6 píše:powlcz: a vcem bydlis? Kdyz to tady ctu, tak by kazdej musel bejt chudak kdo nema luxusni byt, novy plovouci podlahy, moderni top linku.
...
Slysim to u kolegui, ze vlastne dnes pokud clovek nema auto a 3+1 vlastni byt v Praze a plat aspon 50 000 tak je vlastne chudak a ktera by ho chtela.
Tuhle predstavu nezdilim a taky ziju.
...
btw plat 20k cistyho ale pravidelne urcite neni tak spatnej, to kdybych kdysi mel tak bych nemel dluhy

Zasnu kdyz tu nekdo pise snad bydleni vcetne jidla 18 000 to je trochu prepaleny, to by chudak musel zustat bydlet nekde kde nechce a zebrat tam s 8000czk potom co skonci skolu.
...


Není všechno tak černobílý, jak kdejaký vidlák (bez urážky) naznačuje. Bohužel Praha je o kousek dál a slušný IŤák si opravdu 3+1 bez hnusných plovoucích podlah, slušný auto (ne Škodovku) a nějakou tu roční dovolenou na Maltu může v pohodě dovolit. A to nepočítám to, když má družku, která pracuje třeba v bance, s 13tým platem a různými bonusy.

18 000 na bydlení v Praze přepálený není ani omylem. To prostě mladýmu klukovi v podnájmu zmizí ani nemrkneš. A když se budeš chtít líp stravovat, tak rozhodně nevyjdeš s 200,- na den s jídlem (nepočítám stravenky, s nima ano). A přijde mi šílenost si v 20ti letech dělat hypotéku na 35let, když ještě k tomu do Prahy jezdím na výlety a ani nevím v které části Prahy chci bydlet (tazatel vlákna).

Člověk který už zkušenosti má, umí napsat SQL dotaz a malou aplikaci v C#, rozhodně v Praze nezačíná pod 30 000,- . Jinak se prostě neumí prodat nebo nezná svoji cenu.

xtonda píše:Já když sem v roce 2002 končil školu, tak mi nabídli nástup 25k hrubýho nebo 29k na fakturu, tak sem si zařídil ŽL a od tý doby jedu na fakturu.

V roce 2002 - to myslím mluví za vše. Jasně, pokud dělám na živnost, jsem na tom ještě líp. Pro mladýho kořena úplně ideální.
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ripper6 25. 10. 2016 12:06

S474N píše:Kdyz to tady tak ctu, tak si rikam, jestli nejni lepsi se na celou Prahu vykaslat a byt nekde mimo, kde sice s mensim platem, ale o dost nizsimi naklady na tom clovek bude minimalne stejne (ne-li lepe).

Toz neni, jsou i jiny hodnoty nez jen penize :) To bych ti rovnou mohl rict, proc jsi jeste tady? Takovym Nemecku je plat vyssi a ceny podobny :)
Proste nekdo ma rad Prahu jako treba ja, stejne jako lidi. Dalsi vec je kultura, ruzny party, slevy, spojeni busem az do zahranici, letiste. Prikladem treba muzu rict spojeni Praha - Dresden na party.

Treba za sebe ti muzu rict, ze kdyz jedu za kamosem, hodku busem a nemam zrovna moc penize, tak vim ze muzu jet z Cernaku v poho nacerno a dojedu tam :) Bydlel jsem i namalo meste a byl to des a urcite takovy moznosti a vyhody to si takovy lidi muzou nechat zdat.
Zalezi co kdo teda umi, znam taky cloveka pres znamiho, co je fakt IT bedna a najde praci i na vesnici kde ma slusny penize... prestehoval se z Prahy a chybel mu akorat vobchodak.
Jen jsou tu jisty lidi i tzv "lemplove" a tem pomuze jedine Praha. Tam najdou mozna ne extra placenou pozici, ale slusnou praci co i chtej delat. Na vesnici by skoncili max na pracaku a nebo nekde v tovarne. Me se Praha libi, zlodeji me nevadej, jsem zvyklej a menil bych max za vetsi mesto napr Berlin, Londyn.

-- 25. 10. 2016 13:29 --

powlcz píše:Není všechno tak černobílý, jak kdejaký vidlák (bez urážky) naznačuje. Bohužel Praha je o kousek dál a slušný IŤák si opravdu 3+1 bez hnusných plovoucích podlah, slušný auto (ne Škodovku) a nějakou tu roční dovolenou na Maltu může v pohodě dovolit. A to nepočítám to, když má družku, která pracuje třeba v bance, s 13tým platem a různými bonusy.

18 000 na bydlení v Praze přepálený není ani omylem. To prostě mladýmu klukovi v podnájmu zmizí ani nemrkneš. A když se budeš chtít líp stravovat, tak rozhodně nevyjdeš s 200,- na den s jídlem (nepočítám stravenky, s nima ano). A přijde mi šílenost si v 20ti letech dělat hypotéku na 35let, když ještě k tomu do Prahy jezdím na výlety a ani nevím v které části Prahy chci bydlet (tazatel vlákna).

Člověk který už zkušenosti má, umí napsat SQL dotaz a malou aplikaci v C#, rozhodně v Praze nezačíná pod 30 000,- . Jinak se prostě neumí prodat nebo nezná svoji cenu.

Slusnej IT s praxi... kamos udelal FAV v Plzni, coz je pomerne tezka skola. Jako IT Programator umi C++, C#, Java tom i dela v praci v mezinarodni firme...neumi teda akorat jazyky. A plat ma 30hrubyho, coz mas nekde 24 000 cistyho. To neni nic moc. Ma to teda spis taky ze ma radsi pohodu v praci, nez aby nekde silel jen aby mel jeste vic. Praxi uz ma cca 4roky. Jiste, mozna by dostal na sebe hypo na byt 3+1 + to auto ale uz by max doma leda zapalil svicku a koukal do ni :D
Chce taky cestovat, nekde jit a ne aby se chlubit s tim materialnim.
Pritelkyne to je spis asi sen, to by musel takovou najit co dela nejlip v bance. Jedna delala prodavacku a vydrzelo to chvilku. To by musel mit nejakou dlouhodobe.

Jinak sam vidim ze ty platy tak veliky nejsou, casto je to hrubyho a clovek je rad pokud se dostane na 20 cistyho + bonusy.
A to pracuju taky v IT, ale je fakt ze Cecko a Javu neumim no.
Hodne taky udelaj jazyky, ale tak dobre je taky neumim.

Tohle jsou zas naivni predstavy prave kde jakych vidlaku, co prijdou do Prahy s VS a jdou i do IT a uz cekaj ze budou mit kdovi jakej plat. Praha neni jen vo platu, zalezi taky na stesti, na jakou firmu natrefej, co umej a pod. Proto vyuzivaj i ten podnajem nakej ala pokojicek, jelikoz jim z toho platu slusne zbude jeste nacestovani a nejaky party.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod xtonda 25. 10. 2016 13:22

Ten tvůj kámoš z FAV v Plzni co umí C++, C#, Java má těch 30k v Praze za plnej úvazek? Tak sou dvě možnosti, buď není ani zdaleka tak dobrej jak si o něm myslíš a nebo se těžce podceňuje a pak platí to co tu teď někdo napsal, nemůžu to najít, že je ideální čas odejít a získat lépe placenou práci.

Já mám profil na LinkedIn a chodí mi několik nabídek týdně.
xtonda
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků