Zrušení PP ve zkušební době

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod aregi 25. 1. 2017 08:42

Ahoj, je tu někdo, kdo se víc zabývá pracovním právem? Známá má v prac. smlouvě zkušebku, avšak má ujednánu podmínku v neprospěch jí, a to, že zrušení PP ve zkušební době musí oznámit 10 dní předem. Jak je to s platností takového ujednání? Dle § 66 ZP se PP ruší dnem doručení zrušení, případně dnem v něm uvedeným. Takže je otákza, zda lze sjednat takovou podmínku, která vlastně vylučuje/podmiňuje zrušení PP ve zkušební době. Navíc pokud bych subsidiárně použil ust. § 51, odst. 1, abych nahradil mlčení zákona, který stanoví, že výpovědní doba musí být stejná pro obě strany, tak to směřuje k neplatnosti takového ujednání. I skutečnost, že zaměstnankyně má díky tomuto ujednání defakto o těch deset dní kratší zkušebku, pokud by jí chtěla využít, mě přivádí k neplatnosti takového ujednání. Co mě však zviklalo, je judikát, který jsem k § 66 našel v ASPI, je to něco končící /1967, který říká, že ujednání doby je možné, avšak z textace právní věty plyne, že se týkal situace, kdy tato doba byla sjednána pro obě strany stejně a navíc nelze přehlédnout, že v judikované věci byla ona doba tři dny, přičemž ZP tehdy stanovoval, že zrušení PP mělo (jen mělo, ne muselo) být oznámeno tři dny předem... Tak co vy na to? Asi spíš na nějakého právníka, pokud to tu čte ;-)
aregi
Kolemjdoucí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků