Potraviny v AKCI - co je dobře a co nikoliv?

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DrumSession 19. 4. 2018 00:30

Řetězce vypěstovaly v Češích návyk na slevy. Teď nevědí, jak spirálu akcí a výprodejů zrušit
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... alu-akci-a

Obchodníci v nás vypěstovali "závislost" na slevách. Teď přemýšlejí, jak z toho ven
http://www.e15.cz/finexpert/nakupujeme/ ... en-1331041

Češi slyší na slevy, nakupují tak většinu potravin
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/ces ... 20522.html

České ceny potravin a drogerie rostou nejrychleji v Evropě
http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sl ... pe-1343038

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák
https://ekonomika.idnes.cz/akce-obchody ... nomika_amu

V CZ se kupuje okolo 50% potravin (+spotřební zboží) v AKCI. Tj. je ta druhá polovina drahá či předražená a jak asi moc?
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod čulibrk 19. 4. 2018 08:20

Tak když kuřecí prsa stojí jeden týden 100 Kč/kg a druhý týden 180 Kč/kg nebo máslo jeden týden 25 Kč a druhý 50 Kč, tak se obchodníci nemůžou divit. Kdyby byl rozdíl do 20% tak to neřeším.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noxik 19. 4. 2018 15:11

Videl bych to stejne jako Čulibrk - pokud neco jednou stoji 200 Kc a podruhe 100 Kc, tak se holt vyplati cekat a delat zasoby. A mimochodem pochybuju, ze ty nizsi ceny jsou pod tou nakupni. Cesta jak z toho ven je jednoducha, proste nabidnout rozumnou cenu vzdy. Jenze do toho se jim nechce. A samozrejme pokud by ceny nastavili vzdy na tu vyssi hodnotu, lide zacnou hledat cesty, jak nakupovat odjinud, treba ze zahranici nebo mistnich dodavatelu.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekVach 19. 4. 2018 16:00

Mimo akce (co se týče potravin) nenakupuju prakticky vůbec nic, snad kromě rohlíků apod věcí, co v akcích nebývají, avšak na svoji cenu mají poměrně vysokou hodnotu i bez slevy :-D A jinak, když něco stojí normálně 40 korun (třeba Coca-Cola) a to samý se v akci dá koupit za 20 korun, tak to by byl člověk uplný magor, kdyby takový zboží v akci nekoupil třeba 4 kartony najednou a měl na půl roku vystaráno. Levněji to stejně už nikdy nepořídí, zboží se mu nezkazí a fakt, že na to někdo doma nemá místo (třeba moje matka), jsou podle mě jen výmluvy/kecy. Ikdyby tím měla být narvaná půlka kumbálu, což je stejně nesmysl, tak by se to za úsporu třeba 2.000 měsíčně vyplatilo stejně 10x.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod eR99 19. 4. 2018 16:04

MarekVach: Např. Kaufland má každý den ve večerních hodinách výprodej veškerého pečiva (i toho netvrdého). Takže i pečivo se dá kupovat pravidelně v akci.
Naposledy upravil eR99 dne 19. 4. 2018 16:06, celkově upraveno 1
eR99
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Prochycz 19. 4. 2018 16:05

To si nemyslím, že ta cesta, jak z toho ven, byla až takto jednoduchá. Vím, že v nějaké firmě jeden ředitel zavedl ceny beze slev, ale byly férové pro zákazníky. Po roce obchodní značka málem zkrachovala a ředitele vyhodili. Jakmile není žlutá cedulka na výrobku, tak se ten výrobek neprodává tak jako s ní. V Česku to je extrém, teď kdo za to může, jestli řetězce nebo mentalita lidí. Ale souhlasím, že když vím, že v marketu mají džus jeden týden za 40 Kč a každý dva týdny je mají v akci za 20 Kč, tak nebudu kupovat ten za 40 Kč, navíc, když to mám 50 metrů od baráků, když bych měl někam jezdit, tak už to asi tolik neřeším.

Jediná možnost, jak z toho vyjít, je podle mě, že by se musely řetězce domluvit a ty slevy zrušit a nasadit nějakou prostřední cenu výrobku, tak aby byla snesitelná a skutečný akce dělat jednou za měsíc a ne každý druhý den.

Tady ten článek:
https://ideas.ted.com/who-doesnt-love-s ... b-choices/
Prochycz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MarekVach 19. 4. 2018 16:24

eR99:

Ale jasně, vím o tom. Ale když si koupíš 8 rohlíků a 1/4 chleba, tak tě to celý stojí např. 20-25 korun a ikdyby to bylo ve slevě, tak kvůli tomu si nebudeš měnit harmonogram dne. Když koupíš např. tabletky do myčky zlevněný z 499 korun na 199 korun, tak to už je jiná.

Prochycz:

Tomu bych klidně i věřil, že by taková firma klidně mohla zkrachovat. Já když procházím regály, tak prvně taky hledám jenom slevy a jestli tam najdu něco ze svých oblíbených nebo alespoň oblíbenějších výrobků a až pak to řeším nějak komplexněji. Pořád mi ale není jasný, že když sleva výrobku může činit 50 % a ta sleva se objevuje opakovaně, jakým způsobem ty obchoďáky fungují,

verze 1: Buďto na věcech v akcích záměrně prodělávají a prodávají je opravdu pod svojí nákupkou, což se poté snaží kompenzovat zbožím za "normální" (tedy předražené ceny) a doufat, že se to mezi sebou vybalancuje. Pak já jsem pro ně jednoznačně velmi ztrátový zákazník.

verze 2: Mají tak šíleně vysoké marže, že netratí ani na tom zboží v 50 % akcích, ale to by pak znamenalo, že mají na všem marže min. 100 % (což se mi nezdá) a mělo by být velmi jednoduché do takto neefektivního trhu prorazit jako konkurence.

Myslím, že nasadit nějakou prostřední cenu ale stejně není řešení, protože ty levnější věci se stejně budou kupovat v akcích v jiných obchoďácích a u té firmy, co má průměrnou cenu všeho, se bude kupovat jenom to, co není v akci jinde. Jasně, takhle jednoduchý to není, protože každý nemá auto, každému zdraví neslouží atd, ale v principu ve většině by to tak asi bylo. Myslím, že těmi akcemi si ty obchoďáky podřezaly pod sebou větev samy. Zase na druhou stranu, možná by to vysvětlovalo i ten fakt, proč se nám (co se potravin týče), říká skládka Evropy (že lepší zboží je snad i na Ukrajině), ale ikdyby to byl fakt, tak se asi není moc, co divit, pro čechy je prostě na prvním místě cena.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Torns 19. 4. 2018 17:43

verze 3: Díky své pozici na trhu to řetězce hodí na dodavatele a když je akce, tak dodavatel dodává levněji.
Torns
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noxik 19. 4. 2018 18:48

eR99: Muzete nejak presneji definovat ty vecerni hodiny?

Prochycz: To by ho totiz musely ostatni obchody napodobit, protoze byt jiny znamena byt spatny.

MarekVach: Podle me rozhodne neprodavaji pod nakupni cenu, ovsem z te snizene marze by nemuseli pokryt najem, platy, atd. A velky retezec vi, co bylo receno na zacatku, ze 50% veci se proda ze beznou cenu a zbylych 50% v akci. Cili staci nastavit ceny tak, aby byli v plusu. A nezapomente na to, ze tady se schazi jen urcita skupina lidi, ktezto lide, kteri by nejradsi i za hajzlpapir zaplatili 1000 Kc, aby ostatnim ukazali, ze na to maji, sem nechodi, coz ovsem neznamena, ze neexistuji.

Jinak ono pro Cechy musi byt cena na prvnim miste, kdyz se podivame na mistni platy a ceny. Kolik % populace v CR by ekonomicky zvladlo priplacet si treba 25% za kvalitnejsi potraviny, aniz by muselo ze soucasnych vydaju setrit jinde nebo hledat dalsi prijem?
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekVach 19. 4. 2018 22:04

Noxik:

Jestli-že to při slevě 50 % z obvyklé ceny neprodávají pod marží, tak by klasická marže musela činit 100+ %. Jestli-že jim i tady na periferii krajského města projede pokladnami zboží za min. 100.000 CZK denně, tak by jejich denní marže musela činit min. 50.000 CZK, to je x 30 = 1.500.000 CZK / měsíčně vejvar pro zaplacení nájmu (já nevim max 100.000 CZK) a zaplacení max 10 zaměstnanců pracující za minimální mzdu nebo lehce nad ní. Tak nějak mi nejde do hlavy, jak by při něčem takovým sem tam něco mohlo "kleknout". Navíc, když si vybavím, že dneska jsem kupoval v akci mléko Madeta za 10,90 CZK / 1 litr. Tak za 10 korun kupovala babička mléko v kravíně ještě někdy snad 20 let zpátky. Těžko bych si dokázal představit, že by i za tuhle cenu na tom zboží nějakou marži měli, kor když v tomhle případě se jedná o "značkový" výrobek. Obvyklá prodejní cena 19,90 CZK / 1 litr.

"Kolik % populace v CR by ekonomicky zvladlo priplacet si treba 25% za kvalitnejsi potraviny, aniz by muselo ze soucasnych vydaju setrit jinde nebo hledat dalsi prijem?"

Tady v ČR se dá na potkání zlikvidovat prakticky kdokoliv, ikdyž vydělává 100.000 CZK měsíčně. Když tady čtu, že jsme v rubrice "Dítě, manželství, kariéra, rozvod", tak ono stačí, když ten někdo s příjmem 100.000 hrubého odvede daně a je na 80.000, z platu 100.000 mu soudkyně napaří alimenty 50.000 a už je na průměrné mzdě a to ještě nemá ani zaplacené bydlení, natož třeba leasing u auto, nedejbože majetkové vyrovnání při rozvodu. To je pro někoho pak těžko pochopitelné, že i někdo s takovým platem 100.000, může ve skutečnosti být docela socka. Jenže takhle to v ČR prostě dopadnout může, že i ten s 4x vyšším příjmem, se bude mít hůře. Jinak ještě zpátky k otázce: "Kolik % populace v CR by ekonomicky zvladlo priplacet si treba 25% za kvalitnejsi potraviny, aniz by muselo ze soucasnych vydaju setrit jinde nebo hledat dalsi prijem?" Kolem mě prakticky všichni. Možná, že ikdyby to bylo +1000 % dražší ty kvalitní potraviny, že by se to dalo utáhnout, ale druhá věc je, že já si na to nepotrpím :-D Já mám prostě větší požitek z pizzy z krabice za 45 korun, než z lososa za 300 korun. Ještě bych dodal, že ceny potravin asi lidi v současnosti ani zdaleka tolik netíží, jako ceny bydlení. Tam už se mi zdá, že se všichni opravdu doslova po*rali.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod apryl 20. 4. 2018 04:01

MarekVach píše:Noxik:

Jestli-že to při slevě 50 % z obvyklé ceny neprodávají pod marží, tak by klasická marže musela činit 100+ %. Jestli-že jim i tady na periferii krajského města projede pokladnami zboží za min. 100.000 CZK denně, ...

Je to uz nekolik let, resili jsme kradez penez z Penny marketu kolem 550 000 Kc, byla to denni hotovostni trzba, kterou tan nechavali pres noc, takze kdyz k tomu pripoctes, ze odhadem stejnou castku platili zakaznici kartou, tak trzba pres milion denne v meste, ktere neni ani krajske a ani okresni, ma kolem 25000 obyvatel.
apryl
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod apryl 20. 4. 2018 04:01

MarekVach píše:Noxik:

Jestli-že to při slevě 50 % z obvyklé ceny neprodávají pod marží, tak by klasická marže musela činit 100+ %. Jestli-že jim i tady na periferii krajského města projede pokladnami zboží za min. 100.000 CZK denně, ...

Je to uz nekolik let, resili jsme kradez penez z Penny marketu kolem 550 000 Kc, byla to denni hotovostni trzba za patek, kterou tam nechavali pres noc do soboty, takze kdyz k tomu pripoctes, ze odhadem stejnou castku platili zakaznici kartou, tak denni trzba pres milion v meste, ktere neni ani krajske a ani okresni, ma kolem 15000 obyvatel.
apryl
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 20. 4. 2018 04:36

A našli jste pachatele?
anonymni

Odeslat příspěvekod octaviampi 20. 4. 2018 05:37

Rada vyrobku v hypermarketech je dnes bez akce vyrazne drazsich, nez v malych obchodech. Hlavne zbozi mimo hlavni proud. Kvalitni testoviny clovek v malem obchode najde za 25Kc, v Kauflandu byvaji za 20Kc jen v akci. Jeste horsi je to u veci typu ricotta apod. Tablety do mycky Finish 100ks za 499Kc jsou dalsim prikladem. V akci za 299, na Eve v akci za 179.. My uz prestavame chodit jinam, nez do mistniho supermarketu a drogerii kupujem na internetu. Uz jenom kvuli pecivu, rychlosti.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod apryl 20. 4. 2018 06:17

nnnokiaE52 píše:A našli jste pachatele?

Jo, jeden ze zaměstnanců.
apryl
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků