Návrat po třech letech RD mám nárok na původní místo?

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod FinExpert.cz 21. 4. 2005 08:27

Prosím o zodpovězení dotazu, mám syna který se narodil 3.1.2004 do práce bych chtěla nastoupit ve věku 3 let synka, dnes mi můj zaměstnavatel při pohovoru tvrdil, že místo mi samozdřejmě drží ale ne můj původní post, z místa vedoucí mě chce zařadit na práci řadového zaměstnance. Má na to nárok, není povinen mi mé původní místo držet 3 roky po narození dítka?
FinExpert.cz
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FinExpert.cz 21. 4. 2005 08:28

Tuto problematiku upravuje to ZP §157 a §158. Po návratu je zaměstnavatel povinen zařadit Vás na původní práci a pracoviště, pokud pracoviště bylo zatím zrušeno, musíte dostat jinou práci odpovídající pracovní smlouvě dle §147 ZP. Musel by s vámi sepsat dohodu o změně pracovní smlouvy, aby vás mohl přeřadit na jiné pracoviště.
FinExpert.cz
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michalp 22. 4. 2005 21:14

přesně tak, zákoník práce je v tomto jednoznačný, ale realita bývá horší.. každopádně bych se nenechal odbýt a šel i do soudního sporu, pravděpodobnost úspěchu se blíží 100procentům
Michalp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Paja10 12. 4. 2006 11:25

Od roku 2002 (kdy se narodila 1. dcera) jsem na mateřské dovolené 8.5.2004 se mi narodila druhá dcera. Od září 2006 se již chci vrátit do zaměstnání. Zaměstnavateli jsem po narození druhé dcery zaslala žádost o držení pracovního místa do věku 3 let druhého dítěte. Platí tedy i v tomto případě stejné podmínky? A v případě, že nechci "přidělávat zaměstnavateli problémy" a jsem ochotna příjmout i jinou pozici ve firmě, mám nárok na stejné platové ohodnocení jako před ochodem na mateřskou dovolenou? Za odpovědi děkuji
Paja10
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dalich 12. 4. 2006 15:35

Nejsem právník, ale popíšu vlastní zkušenost. Manželka nastoupila do zaměstnání v roce 1997 a hned otěhotněla. Postupně tři děti za sebou a po třetím roce posledního dítěte (pochopitelně) nemohla přijmout stejnou pozici ale na zcela jiném místě zaměstnavatele (legálně se jí zbavili, smlouva umožňovala převod na jiné pracoviště), takže dostala výpověď. Jinak by teoreticky nastoupila po cca 9 letech rodičovské dovolené a úplně v pohodě.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Vít Doležálek 12. 4. 2006 15:44

Záleží na tom, co máte napsáno ve smlouvě. Obecně se dá říci, že máte nárok na tu samou pracovní pozici, ale pokud se se zaměstnavatelem dohodnete jinak, pak nastoupíte na nové místo, ale se stejným finančním ohodnocením jako před mateřskou a rodičovskou dovolenou...
Vít Doležálek, FinExpert.cz
Vít Doležálek
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků