Věrnostní programy, vracecí kreditky a marže obchodů

Jak, za co, kdy, kde a kolik nejlépe utratit

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 10. 2012 12:44

Řada obchodů má vlastní věrnostní programy (Tesco, DM drogerie, Dr.Max, Schlecker, Teta drogerie, Baťa, Intersport, Ikea, L´Occitane, Sephora, Esprit, Reserved, Marks&Spencer, Dům značkové módy...), mají svou kartičku, kterou při placení u pokladny přiložíte ke čtečce a načtou se body.
Zařizuju si všechny možné kartičky, kde to jde a pozoruji, zda mají nějaký smysl, nebo ne. tedy zda výhody jsou tak velké, že se mi vyplatí obchodům poskytovat má osobní data a údaje o nákupech. Jenom Tesco a Baťa vrací peníze (posílají kupony, za které lze nakoupit), ostatní většinou jen slevové kupony.
Ty slevy ale nejsou tak zajímavé, aby se vyplatilo věrnostní karty používat. Když se podívám na ceny produktů v obchodech, u kterých mám věrnostní kartu, tak ceny jsou vyšší a spíše se vyplatí nakupovat na internetu nebo velkých hypermarketech (např. Globus).

To samé se týká vracecích kreditek, když se podívám např. na seznam partnerů GE Money ( http://www.beneplus.cz/partneri-programu/bene ) nebo Raiffeisenbank ( https://www.exclusiveprogram.cz/partneri ), tak ve většině těchto obchodů vůbec nenakupuji a tedy je nevyužiji.

V Lidových novinách nedávno vyšel přehled marží obchodů v ČR:

Supermarkety:
Makro 13,1 %
Spar 19,1 %
Penny 22,9 %
Globus 23,2 %
Kaufland 24,4 %
Lidl 31,2 %
Albert 31,2 %
Billa 32 %
Tesco 34,8 %

Drogerie:
Solvent-Teta 24 %
Schlecker 36,9 %
Rossmann 38,3 %
dr drogerie markt 55 %

Nábytek:
Ikea 44 %
Kika 67,9 %
Sconto 77,7 %
Jysk 81,9 %

Sport:
Sportisimo 49,4 %
Hervis 60 %
Intersport 79,5 %

Lékárny:
Benu-Pharmaland 27 %
dr. Max 27,5 %
Lloyds 29,3 %

Elektro:
Alza 11,2 %
Okay 13,8 %
Fast 20,1 %
K+B expert 20,5 %
Electro World 22,1 %
Datart 33,8 %

Hobby:
Bauhaus 45,4 %
Baumax 47,4 %
Hornbach 50,6 %
OBI 66,1 %
Mountfield 69,9 %

Oděvy a obuv:
Baťa 50,6 %
Marks and Spences 56,7 %
C+A moda 82 %
Humanic 90,1 %
Takko 96,6 %
Deichmann 114 %
Camaieu 128 %
New Yorker 143 %
Zara 147 %

Luxus:
Dior 69,2 %
Hermes Prague 75,2 %
Prada 80,3 %
Louis Vuitton 113 %

Když to tak zkoumám, opravdu se spíše vyplatí nakupovat v nejlevnějších obchodech a žádné věrnostní programy nevyužívat. Otázka je i, zda se vyplatí používat vracecí kreditku, pokud člověk nenakupuje často u partnerů, kde bývá procento vratky vyšší než 1%.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 28. 10. 2012 13:18

Tak myslím, že ono to celkem závisí od vzorce chování, pokud někde nakupuji pravidelně, může být věrnostní karta užitečná, ale že bych se kvůli tomu potřeboval vázat k jednomu obchodníkovi a nakupovat pouze u něj mi přijde zbytečné (to se spíše vyplatí univerzální slevový program se širší partnerskou síti - nemusí být nutně ke KK, ale třeba lze získat zdarma slevovou kartu Sphere od Hudy sportu, nebo v RB na jejich vracecích KK). Třeba vím, že např. z karty IKEA Family bych neměl nic, leč se párkrát do roku u nich v obchoďáku stavím a něco si pořídím. Naproti tomu Tesco Clubcard jsem si pořizoval původně zejména kvůli přičítání bodů za placení zálohových plateb elektřiny u E.ONu, pak jsem si ji ponechal i když v Tescu utratím snad méně než tisícovku měsíčně, ale vím, že tam chodím nakupovat opět pravidelně, několikrát do týdne se tam stavím si vzít něco na snídani, protože to mám blízko a když dostanu slevu cca. 1 %, tak proč toho nevyužít, když třeba zároveň navíc platím i vracecí kreditkou.
Ono ale i nakupování u řetězců s nižsími maržemi lze nakombinovat s vracecí kreditkou, např. KK AXA Club za nákupy v Penny Marketu nad 500 Kč vrátí 4 %, když nakupuji různě a nechci sledovat síť partnerů, sáhnu třeba po Citi Life a ta vrací 2 % všude.

-- 28. 10. 2012 13:21 --

Btw. KK u RB s Exclusive programem si již ani nelze pořídit, byly nahrazeny jinými typy karet, kde zůstal pouze program Sphere.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod marvy 28. 10. 2012 13:44

No mě lákala právě ta KK od RB s programem Sphere,ale vykašlal jsem se na to..Do těch obchodů nechodím,tak budu raději používat uni KK Citi Life. ;-)
marvy
Diskutér

Odeslat příspěvekod Noclaf 18. 11. 2012 11:56

Jenze ten seznam v Lidovkach byla dost haluz, jestli se nepletu. Myslim ze vzali jen vykazy a koukali na trzby vs. naklady na prodany zbozi. Coz je hodne "rough" kalkulace.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2012 15:26

No, jak na to tak koukám, tak mě ta procenta přijdou reálná. A třeba u toho oblečení mě u některých přijdou relativně nízká (oproti tomu jaké mám já zkušenosti).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 11. 2012 15:56

Noclaf píše:Jenze ten seznam v Lidovkach byla dost haluz, jestli se nepletu. Myslim ze vzali jen vykazy a koukali na trzby vs. naklady na prodany zbozi. Coz je hodne "rough" kalkulace.

Kalkulace je správná, marže je pouze rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou zboží, není to zisk.
Přesto se mi taky zdá u toho oblečení dost nízká, u takového New Yorkeru by jeden čekal, že to bude klidně i přes 200 %, když identické zboží je na vietnamské tržnici k mání za třetinu tamní ceny.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2012 16:02

Možná to nakupují od mateřských společností úmyslně dráže, aby část zisků danili v zemích, kde je nižší korporátní daň.
Pokud je daná mateřská společnost v EU (např. Nizozemí, kam do stejně přijede z Číny lodí), tak to nemá vliv ani na clo, nemají tak důvod hodnotu zboží držet co nejdéle.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 18. 11. 2012 16:16

Ta čísla je potřeba brát s rezervou +- 10% nejméně, viz ten spaar
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2012 16:23

Proč? Může ,stejně jako ti prodejci oblečení, nakupovat za "manipulovanou" cenu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 7. 4. 2013 17:59

fremantle píše:
Noclaf píše:Jenze ten seznam v Lidovkach byla dost haluz, jestli se nepletu. Myslim ze vzali jen vykazy a koukali na trzby vs. naklady na prodany zbozi. Coz je hodne "rough" kalkulace.

Kalkulace je správná, marže je pouze rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou zboží, není to zisk.
Přesto se mi taky zdá u toho oblečení dost nízká, u takového New Yorkeru by jeden čekal, že to bude klidně i přes 200 %, když identické zboží je na vietnamské tržnici k mání za třetinu tamní ceny.


Kalkulace je matematicky spravna, ale nelze ji slepe pouzit pro porovnani mezi ruznymi spolecnostmi.
V pripade potravin se s dodavateli da vyjednavat ruznymi zpusoby. Spolecnost 1 v ramci rocnich jednani vyjedna snizeni kupni ceny, spolecnost 2 vyjedna zvyseni "marketingove podpory" -> zatimco 1 zvysi ve vykazech marzi, tak 2 ji ma papirove stale stejnou. Pritom "prijem" za prodany kus bude u obou spolecnosti stejny.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 5. 2013 11:32

Teda, klobouk dolů, na toho nemám. Ale u nás ty kupony tak rozšířené nejsou, zaregistroval jsem, ze něco tu a tam vyšlo v Blesku nebo MF Dnes, ale takové slevy to nebyly.
Párkrát jsem také využil nějaký kupon z letáku Intersparu.
Na druhou stranu já sám pro sebe moc nenakupuji.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 14. 5. 2013 12:56

Ty brejle fakt jedou, když je má i takovej kolenovrt :-D
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Franklin 21. 1. 2018 19:22

447788Lo: Super, jednou si chlap, jednou ženská, ale hlavně v každém příspěvku nějaký spam odkaz. :mrgreen:
Franklin
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků