Nákup v USA vs. nákup v EU - daň, clo

Jak, za co, kdy, kde a kolik nejlépe utratit

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tbunda 20. 12. 2017 20:59

Zdravím,
nemohu se rozhodnout, zda je výhodnější nákup ze zahraničí v rámci EU nebo z USA.

Věc XYZ se v českých e-shopech prodává za 9990 Kč. Mám slevový kupon, se kterým se lze dostat na cenu 8991 Kč. Jedná se o drobnou elektroniku s dobíjecí baterií, hmotnost 500 g, rozměr o něco větší než krabička od mobilního telefonu.

1.) V USA lze v e-shopu zakoupit věc XYZ za 250 USD (sleva 80 USD z původních 330 USD). E-shop ale nezasílá mimo USA, takže bych musel použít službu Shipito, což by znamenalo dodatečné náklady na dopravu z USA do ČR. Nejlevnější varianta dopravy vychází cca na 20 USD. Dohromady tedy 270 USD s tím, že hrozí, že budu muset doplatit DPH a clo. Počítám s tím, že bych si věc nechal poslat do skladu v Oregonu za 10 USD kvůli 0% dani.

2.) E-shop zasílající ze země v EU nabízí věc XYZ za 425 USD/ 349 EUR / 9224 Kč s dopravou v rámci EU zdarma a aktuálně lze se slevovým kuponem získat slevu 20%. Se slevou je to tedy 340 USD / 279 EUR / 7379 Kč.

Teď je tedy otázkou, zda se více vyplatí koupit v USA a riskovat, že bude doměřeno CLO a DPH nebo nakoupit raději v zahraničí v rámci EU, kde je cena vyšší, ale DPH a clo vyměřeno nebude. Teoreticky je šance, že i s DPH a clem vyjde nákup v USA levněji, jenže nemůžu se nikde dopátrat toho, v jaké výši bude vyměřeno clo, protože v tabulkách ta věc uvedena není.
tbunda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tuann 20. 12. 2017 21:21

A co cina? Tam to nemaji?
tuann
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audiobullys 20. 12. 2017 23:09

v eu je jistota, z usa se ti to zastaví na poště či letišti a přejde a zůstane na celním oddělení, clo třeba bude 0 ale zaplatíš dph. 21 procent. záleží co přesně to je. viz
https://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/ ... ic-cz.aspx
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Markil 21. 12. 2017 02:15

Proč rovnou neuvedeš, co je to za věc? Z XYZ ti nikdo výši cla nevyvěští...
Podstatný bude ale pravděpodobně spíš to DPH a pokud nejsi z Prahy, abys osobně došel na tu vyclívací poštu, tak počítej ještě s poplatkem pro poštu za vyřízení toho proclení. Jaká je šance, že ti to nezadrží k proclení, je těžko říct. Závisí taky na tom zboží, ale s cenou kolem 10 tis. bude asi větší...
A pak je vhodné vzít do úvahy i délku záruky a jak bys řešil případnou reklamaci. V Evropě asi s menšími náklady a rychleji. Zda a jaký rozdíl v ceně ti stojí za nákup v USA si musíš posoudit sám.
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tuann 21. 12. 2017 07:51

Jsem pro kamose objednaval nejake hracky z USA pres ebay, posta a dovozni poplatky drazsi nez samotne zbozi. Dokonce se musela posta po USA a mezinarodni posta hradit zvlast. Ja objednavam nejradeji z ciny, napises prodejci, jak to ma deklarovat a kdyz to nesplete, tak zadne DPH ani clo neplatis, postovne vetsinou zdarma nebo par USD.
tuann
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tbunda 23. 12. 2017 14:27

Konkrétně se tedy jedná o vaporizér Firefly 2 (něco jako elektronická cigareta, ale na bylinky) - https://www.thefirefly.com/firefly-port ... rizer.html

U Číny se bojím, abych nedostal nějaký padělek. Našel jsem to akorát na Alibabě za hodně podezřelých 80 USD, to určitě originál nebude. Ta delší doprava při poslání z USA by mne zas tolik netrápila. S plnou mocí pro poštu za 199 Kč jsem počítal, na ten TARIC jsem narazil už předtím a když jsem to počítal a ten typ věci jsem tam nikde nenašel, tak jsem musel dát other. To clo vyšlo podezřele nízké. Váha je 0,5 kg, rozměr balení 6,9 x 6,9 x 1,75 palců.
tbunda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jumpmans 24. 12. 2017 16:24

Dej si pozot aby to bylo na 230V.
Ja si takhle nabehl s hrebikovackou ktera stala v USa po procleni o 30% mene ale byla tam nabijecka jen na 110v, jen jedna baterka a jen jeden rok zaruka.
jumpmans
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tbunda 24. 12. 2017 20:16

Nabíjí se to přes USB, takže napájecí adaptér vůbec nemusím řešit :).
tbunda
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků