Co PŘESNĚ Vám pomohlo?

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Inev 21. 2. 2014 13:29

Kdyby se na výšce mělo učit jen to co je potřeba pro život, tak by měl výšku každý a stačil by jeden semestr. Tak se těmito neatraktivními předměty (matematika, desk.geometrie, fyzika, chemie atd..) odděluje částečně zrno od plev. Bohužel mi připadá, že přibývá hum. oborů, kde se to dneska stačí (spíše musí) prostě nabiflovat. S tím však pak souvisí přesně ta praxe, když se tito studenti nedovedou uplatnit, protože neumí samostatně pracovat, rozhodnout se, přemýšlet u práce, předvídat, analyzovat atd......jsou zvyklý se jen manuálně něco učit. Samozřejmě nechci říkat, že všichni.

Dělal jsem strojárnu při zaměstnání. Bydlel jsem sám v bytě a o vše se staral sám. Vše si platil. V té době jsem ještě hrál extraligu a jezdil po celé ČR. Ta krásná tabule nahoře je takový hezký základ :-) My jsme měli 4 matematiky (dvojiné a trojiné integrály, plošné, dif.rovnice atd). Kdo nepochopil matematiku, vyletěl na předmětech jako fyzika, kinematika, dynamika I a II, pružnost a pevnost I, II a III, mechanika tekutin apod....Na zkoušky jsme chodili s deňákama. Připadalo mi, že většina to studuje jen pro titul nebo jim za to rodiče něco slíbili (auto :-)). A na strojárně byli, protože ekonomka měla příjimačky a bylo tam narváno :-). Tím se nechci nikoho dotknout.

On ten problém je daleko složitější a asi ho nevyřešíme pár větama.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Pocestny 21. 2. 2014 14:05

eLzyx píše:jo ty jazyky, to je děs. Bohužel i u mne. Absolutně netuším jak se je naučit.


No, hodně lidí tvrdí, že na jazyky nemají talent. Podle mého názoru je to jen otázka času, který tomu člověk věnuje. Někomu to jde rychleji, někomu pomaleji - ale jde to. Lidi se akorát vzájemně utvrzují ve své přirozené zdechlosti.

Myslím, že se cizí jazyk můžeš naučit, když si řekneš, že tě to baví a věnuješ tomu patřičný čas. Na netu jsou stovky materiálů zdarma a pro všechny jazykové úrovně. Jazykové lekce najdeš i na Youtube, a mimojiné lze stáhnout seriály s titulky (doporučuju cartoony ze začátku), klipy + texty písniček, taky na netu najde miliony různých materiálů ze svého oboru. Pak třeba klasické (papírové) knížky na všech jazykových úrovních. Ani večerní jazykové kurzy v jazykovkách nejsou drahé. Internetový chat! ...asi tě toho napadne i víc.

A mimo jiné - kdybys raději napsal 12800 příspěvků místo na Superforum.cz (to je celkem DOST hodně!) na nějaké zahraniční fórum.com, ...

-- 21. 2. 2014 14:16 --

INEV: Souhlas.

Inev píše: těmito neatraktivními předměty (matematika, ...) ...přibývá hum. oborů,... když se tito studenti nedovedou uplatnit, protože neumí samostatně pracovat, rozhodnout se, přemýšlet ...


Proč je matika neatraktivní?

Proč ty humanitní obory vlastně studují? Protože to je jednodušší než technika? Protože nepřemýšlejí o budoucnosti? Protože neví, co chtějí vlastně dělat? Protože tak odflákli střední školu, že na tu techniku prostě nemají? Protože to na ně zbylo jako záchranné lano? Proto, aby odložili nástup do práce o pár let? Protože v tom vidí zářné zítřky?
Pocestny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 2. 2014 14:18

nepřijde mi, že bych tu psal nějak hodně. Vždyť to jsou v průměru 4 příspěvky denně.

A píši i na zahraniční fóra, výrobcům, dodavatelům atp. a světe div se, dokonce mi i odpovídají a na moji engliš, ale ani dojč neremcají. Zkusil jsem i švédštinu, ale dostal jsem ban, lock, delete. A kdybych ty příspěvky posčítal, tak bych se dostal na podobné číslo jako tady na finexpertu ~250 příspěvků.
Jen to mluvení je problém. Tam není záloha v podobě slovníku, tam není editor, kde si to ještě jednou přečtu a upravím slovosled, protože byl blbě. Možná nějaký chat by mohl pomoci dalšímu rozvoji :hm Přeci jen se tam píše poměrně rychle, takže prakticky co na jazyku, to na klávesnici.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 21. 2. 2014 14:18

Pocestny píše:
KOSŤA KOSTIČ píše:...snahám o "nelegální práci" jako OSVČ. ...


Jak jako snahám o nelegální práci jako OSVČ?!!! To jako každý živnostník = nelegálně pracující.



Takhle OSVČ (Osobně Státem Vykořisťovanýho Čumáka) vidí úřady. Přijde berňák, baba zjistí, že máš za rok vystavených míň jak 30 faktur, z toho má pár faktur společného odběratele a už se vezeš. Musí to nabonzovat úřadu na inspekci práce a ty v nejlepším případě vyfásneš jen 10 litrů pokuty, ačkoli můžeš dostat až 100 litrů. No a ten tvůj častější odběratel vyfasuje minimálně 100 litrů a může to jít až do milionů. Na druhou stranu to za to riziko pořád stojí. Je to výhodný pro obě strany. Ale ne pro stát a ten pak odírá všechny...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 2. 2014 14:22

Pocestny píše:Proč ty humanitní obory vlastně studují? Protože to je jednodušší než technika? Protože nepřemýšlejí o budoucnosti? Protože neví, co chtějí vlastně dělat? Protože tak odflákli střední školu, že na tu techniku prostě nemají? Protože to na ně zbylo jako záchranné lano? Proto, aby odložili nástup do práce o pár let? Protože v tom vidí zářné zítřky?

já techniku asi nechám plavat a taky se vrhnu spíše na humanitní, resp. společenské vědy. Konkrétně ekonomii. Ve spojitosti s mým technickým základem by se z toho dalo něco vytěžit. Nebo to vidím zkresleně?
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 21. 2. 2014 14:27

Mno, známého dcera je jako abolventa VŠE už dva roky nezaměstaná... V Praze.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 21. 2. 2014 14:37

Pokusy získat tam zaměstnání by taky mohly skončit pokusy exekutorů sebrat mi ne zcela splacený barák.
* Jazyky se nejlépe učí používáním.... sežen si filmy či hry v daném jazyce. Já se sám od sebe naučil anglicky tak, že mi britové i US-mani rozuměj bez problémů.

protože neumí samostatně pracovat, rozhodnout se, přemýšlet u práce, předvídat, analyzovat atd
* Já naopak umí moc dobře řešit problémy, ale protože hodně zapomínám právě tu nabiflovanou látku, tak má hodně lidí za blbce :-(
Co je mi po tom, že nějakej Jouda to kdysi kodifikoval tak anebo onak. Je mi jasný, že někdě jsou prostě nepřekonatelná pravidla (třeba medicína), ale u jinejch věcí (jazyk, postupy, prostě vše vymyšlené člověkem, ne vzešlé z přírody) je to jen o názoru.


odděluje částečně zrno od plev
* co definuješ tím plevelem?

PODLE MĚ by bylo nejlepší dát lidem, třeba ve 3. semestru, možnost mesíčně v praxi viděl, co jim ta či ona vědomost v reálném pracovním životě přinese... pak by nenastávaly, jak ty říkáš, případy "připadalo mi, že většina to studuje jen pro titul nebo jim za to rodiče něco slíbili..."


|| A co jde o uplatnitelnost oborů - člověk nemůže automaticky čekat, že bude dělat to, co vystudoval. Znám chlapa, co má VŠ elektronické vzdělání a dělá nyní ve výzkumu kmenových buněk. A nestěžuje si. ||
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 2. 2014 14:38

Tomáš Marný píše:Mno, známého dcera je jako abolventa VŠE už dva roky nezaměstaná... V Praze.

njn, ale ona je asi absolutně bez praxe. Já mám za sebou alespoň reálné znalosti v několika ekonomických systémech, firemních i legislativních procesech atp. Přeci jen z pozice IT&propagace mám přesah i do těchto oborů.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 21. 2. 2014 14:41

No právě, a to by vyřešila ta praxe od 3. semestru. Jako já neznám pochopitelně všechny školy v republice, ale tam, kde jsem byl já či moji známí, se pedagogové divili, že na to studenti kašlou... proč by nekašlali, když na to kašlala většina pedagogů, jejichž představa výkladu spočívala v odříkání kapitoly v knize.

Takový učitel by měl být propuštěn a nahrazen strojovým předčítačem.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pocestny 21. 2. 2014 14:55

eLzyx píše:píši i na zahraniční fóra, výrobcům, dodavatelům ... Jen to mluvení je problém.


No, tak to je celkem fajn, to mluvení časem dáš taky. Jinak to další studium, co zvažuješ - jdi do toho.
Pocestny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xtonda 21. 2. 2014 15:07

KOSŤA KOSTIČ píše:Takhle OSVČ (Osobně Státem Vykořisťovanýho Čumáka) vidí úřady. Přijde berňák, baba zjistí, že máš za rok vystavených míň jak 30 faktur, z toho má pár faktur společného odběratele a už se vezeš. Musí to nabonzovat úřadu na inspekci práce a ty v nejlepším případě vyfásneš jen 10 litrů pokuty, ačkoli můžeš dostat až 100 litrů. No a ten tvůj častější odběratel vyfasuje minimálně 100 litrů a může to jít až do milionů. Na druhou stranu to za to riziko pořád stojí. Je to výhodný pro obě strany. Ale ne pro stát a ten pak odírá všechny...

Podle tohohle článku http://www.podnikatel.cz/clanky/sest-mi ... ovem-roce/ proběhlo loni 36 000 kontrol, bylo odhaleno 3170 případů nelegální práce, z toho bylo 196 bylo švarcistů. 17 švarczaměstnavatelů dostalo pokutu celkem přes 6,5 mil. Kč, z toho jeden 6 mil. Kč. Švarczaměstnanec dostal pokutu jediný, ve výši 3 000 Kč. Takže fabuluješ nebo toho jednoho znáš? :-)

-- 21. 2. 2014 15:09 --

Tomáš Marný píše:Mno, známého dcera je jako abolventa VŠE už dva roky nezaměstaná... V Praze.
No asi se ne nadarmo říká VŠE - nejlepší gympl v Praze. Taky záleží jak moc je vybíravá a jak moc chce dělat. Nevířím, že člověk co prolezl vysokou by v Praze nenašel práci, pokud by ji skutečně chtěl a neměl přehnané nároky.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 21. 2. 2014 15:16

Ono je to fakt složetější. Je třeba si uvědomit, že i učitelé jsou jen a jen zaměstnanci. Do práce chodí pro peníze. Nikdo jim snahu navíc nezaplatí. Stejně jako všude jinde. Takže proč by se měl snažit více???? Navíc, dneska je o práci "nouze". Čili málokdo chce něčím vyčnívat a už ne vůbec tím, že svou prací navíc, bude "otravovat" své nadřízené a přidávat jim práci. Tak to prostě je. Ty vidíš super praxi, oni vidí kupu práce a papírování za stejné peníze. A zaměstnavatelé? Ti přeci potřebují vydělávát a ne se starat o studenty. Přesně si vzpomínám, jak se v práci řešila kupa problémů třeba při svařování, tažení atd.....A zeptal jsem se, proč vlastně tyto problémy nedáme jako témata na diplomové práce na výšku. Neříkám, že se vše hned vyřeší, ale prakticky zadarmo Vám někdo může dost pomoci. A výsledek? Nic.......Nikdo neměl zájem.....Tak stejně, když měl odcházet do důchodu nějaký zkušený pracovník, jsem se ptal, proč už u něho není někdo mladší a neučí se o něj vše. Zase nebyl zájem.

Co se týče školství. Dlouhé roky se mluví o zavedení vyučování fin.gramotnosti. A realita? Nic. Je třeba si opět uvědomit, že tato společnost přeci potřebuje "nevzdělané, nepřemýšlející, nesamostatné, na slovo poslouchají ...atd" lidi. Takové "státo" se daleko lépe udržuje na uzdě a ovládá. Tímto rozhodně nechci snižovat ani učitele, ani studenty atd...

Na druhou stranu vím, že některé zahraniční firmy (už i české) spolupracují s VŠ. Nechávají si vytipovávat výborné studenty v oborech a ty pak berou na praxi, motivují, platí jim to a v podstatě jim připravují prac. místo hned po škole. Bohužel je toho strašně málo.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Elara 21. 2. 2014 15:21

17 švarczaměstnavatelů dostalo pokutu celkem přes 6,5 mil.
* Hmm, hlavně že politici kradou jak straky a "vono se to nějak zamete".

Takže proč by se měl snažit více?
* Hochu, každej by tu práci měl dělat pořádně, zejména, když jak říkáš, jen o ní nouze. Ono neni dobrý když na tu práci někdo sere, zejména, když je to práce s lidma. Zkus si někdy pobyt v nemocnici, kde na to personál sere.

Nechávají si vytipovávat výborné studenty v oborech a ty pak berou na praxi, motivují, platí jim to a v podstatě jim připravují prac. místo hned po škole.

Tak stejně, když měl odcházet do důchodu nějaký zkušený pracovník, jsem se ptal, proč už u něho není někdo mladíš a neučí se o něj vše. Zase nebyl zájem.

* O to právě jde - dneska ty firmy si ještě neuvědomují, že jednoho dne současní, za komunismu vyškolení pracovníci půjdou jednoho dne do penze, a kdo na jejich místo nastoupí za ně?

Firmy žijou z ruky do huby.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 21. 2. 2014 15:41

Kdysi se jeden profesor z VŠE Praha u nás hlásil o hodně důležitou manažerskou pozici s tím, že má ty nejlepší předpoklady, protože na VŠE už od padesátých let přednášel "inovace v řízení". Sorry, ale takhle tupýho arogantního teoretika jsem na pohovoru ještě nikdy neměl. V jednu chvíli mi ho bylo líto, ale za ty jeho názory, kterými mrzačil několik generací studentů bych ho nejradši zabil hned. Naštěstí si pro něj sáhla zubatá :-D

Jinak pro získání místa snů stačí "málo". Věnovat se tomu, co koho baví a rozšiřovat si v tom vědění. Neplést s vědomostmi, těch má každý dost. Pak se nabídnout tam, kde chci dělat. Ano, je to pro někoho utopie, ale člověk nikdy nemůže mít víc, než sám chce. Za mnou totiž už přišlo pár lidí, někdy známí známých, někdy na doporučení, někdy jen tak, že se o nás kdesi dočetli. Výběr pak probíhal velmi snadno - chceš, nechceš. Tihle všichni chtěli a šlo jen o to, co je jejich motivací. Pro někoho to jsou prachy, pro někoho osobní růst a seberealizace, pro někoho pohoda. Ano, jedno z kritérií byla praxe, ale kdo ji neměl, dostal za úkol zpracovat životaschopný byznys plán s řešením několika příkladů, jaké má vize a co to pro něj bude znamenat, když to místo dostane. Tak či tak každý dostal možnost a na své vysněné místo nastoupil. V principu jsem aplikoval osvědčený kariérní řád, kdy děláš to, na co máš. Hodnocení v pátek, v pondělí nový post. Někdy na nižší úrovni, někdy na vyšší. Je to brutální selekce, ale těm, kdo si jí prošli, to vždy pomohlo minimálně v sebeuvědomění se. No nic, nějak jsem se rozepsal :-D
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Inev 21. 2. 2014 15:47

Hlavně že je sranda :-) Neeeee :-)
Inev
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků