Práva a povinnosti nezaměstnaného

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod maaart 28. 7. 2014 15:02

Pokud dám v práci výpověď, kam všude se potom musím zaregistrovat a nahlásit když bych se chtěl zařadit mezi ostatní nezaměstnané hledající práci? A jak dlouho mi to na úřadech vydrží Zjišťuje někdo důsledně majetkové poměry?

Pokud dám výpověď a chtěl bych žít "na volné noze", kam všude se musím registrovat a co platit (sociální/zdravotní) aby mě nějaký úřad nepopotahoval a abych měl stále nárok na zdravotní péči a důchod? Popřípadě další nutné platby. Pokud bych šel občas na brigádu, od jakého výdělku ho musím danit?
maaart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod retron 28. 7. 2014 15:32

Pokud mas zajem o podporu v nezamestnanosti, musis se do tří dnu hlasit na Úřad práce. Vyplníš lejstra a zaregistruješ se tam, následně tě budou zvát na schůzky. Během doby podpory (máte zaplacené důchodové pojištění alespoň za 12 měsíců během posledních dvou let), (do 50 let věku: 5 měsíců, od 50 do 55 let: 8 měsíců,nad 55 let: 11 měsíců) je UP striktni a zve si te co měsíc. Vyse podpory je první dva měsíce 65 procent další dva měsíce: 50 procent zbývající dobu: 45 procent max 13762, ovsem pokud jste ze zaměstnání odešli bez vážného důvodu z vlastní vůle sami či dohodou, bude vaše podpora 45 procent z průměrného měsíčního výdělku.
Záleží k jaké konkrétní zprostředkovatelce se dostanes a na vzdelani ktere mas a na velikosti obce. Nektere ti budou neco cpat i mimo obor u nektere je to na tri minuty a zase za ctvrt roku naschle. Do osmi dnu bys mel tez informovat svou zdravotni pojistovnu a donest ji papir z UP. Jinak nemusis nic.
Přivydělat si můžete maximálně čtyři tisíce hrubého měsíčně, ale pozor musi se hlasit UP a krati se o to podpora po dobu privydelku.
Majetkové poměry UP nezjišťuje. Ty se zjištují pokud bys žadal o socialní davky po uplynuti doby podpory. Co jsem slyšel nuti cloveka prodat např. auto aby mel na davky narok.

Pokud chces byt tzv. osoba bez příjmů (např. poté co tě UP vyřadí z evidence), musis platit akorat zdravotni pojisteni ve vysi cca 1300 mesicne. V tomto pripade nezajima nikoho vubec nic. Samozrejme to ma dopad na pripadny duchod, otazka je jestli v te dobe jeste vubec nejaky bude.

Jiná situace je u OSVČ, které musí ukončit/přerušit živnost a informovat socialku a FÚ.
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maaart 28. 7. 2014 15:50

Díky. OSVČ nejsem. Někdo mi říkal, že se vyplatí hradit nějaký minimální poplatek i sociálce, aby si člověk udržel nárok na důchod. Pokud prý neplatím sociální alespoň po dobu 35 let, ztrácím nárok na důchod. A ještě jsem někde slyšel, že když dám výpověď já (ne zaměstnavatel mě) tak prý je podpora na ÚP kratší. Je to tak?
maaart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod retron 28. 7. 2014 16:09

nikoliv kratsi ale nizsi viz. vyse "z vlastni vule bude podpora 45%" plati i v pripade dohody
co se tyce duchodu samozrejme zalezi v jakem horizontu chcete (ne)pracovat a kdy pujdete do duchodu
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ivo_2 28. 7. 2014 16:11

Malá oprava pro .Pokud člověk dostává podporu z UP po dobu 6 .
Tak během této doby dochází k přerušení podpory i při nástupu na nějaký zkrácený úvazek do 4000 kč. Třeba když půjdu na brigádu do "kauflandu " na 2 dny za několik stovek. Přeruší se podpora po dobu té smlouvu .
Jinak u nás v Kauflandu dávají "brigády" jen na celý měsíc a ne na dny . Je to prý nové nařízení z centrály.

O tom doplacení na důchod vyšel článek na toto téma .V jednom webu kde píší na téma peníze, finance atd . Ale už si nevzpomenu ,který . Rozmezí cca 1-2 měsíce.
ivo_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod maaart 28. 7. 2014 16:24

retron píše:co se tyce duchodu samozrejme zalezi v jakem horizontu chcete (ne)pracovat a kdy pujdete do duchodu


Nepracovat už chci po zbytek života a do důchodu bych měl jít cca za 23 let :nenapadne
maaart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos-2009 28. 7. 2014 17:02

Nevíte, jak to je, jestli můžete být hlášený na pracaku, nebrat podporu, nehledat práci, jestli vám bude pracák platit alespoň zdravotní (sociální asi ne)? Musí se tam pak pravidelně chodit?
karlos-2009
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod retron 28. 7. 2014 17:20

ivo: "...musi se hlasit UP a krati se o to podpora po dobu privydelku."

maaart: tak to si nech spočítat konkrétně od nějakého daňového poradce/účetní, s tim že budeš potřebovat všechny zápočtové listy, ještě detail doba po kterou pobíráte podporu v nezaměstnanosti se započítává do sociálního zabezpečení, ale pokud bude za 23 let jeste nejaky duchod dnes nevi nikdo

karlos: ofiko nikoliv, ale samozrejme se lze k tomu tak postavit, jak jsem psal výše záleží na koho a kde konkrétně narazíte za přepážkou. musí, jinak budete vyřazen z evidence UP a stát za vas nebude hradit ani zdravotní, během čerpání podpory je to jednou měsíčně, poté to bývá cca jednou za kvartál ale poměry se dost mění
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos-2009 28. 7. 2014 17:24

Aha, tak to bude asi ono - jeden vzdálený příbuzný, těsně v před důchodovém věku/před regulérním odchodem do důchodu (cca 1 rok), už ho stejně nikde nechtěli zaměstnat, byl hlášený na pracáku i po tom, co mu skončilo vyplácení podpory, tak tam pak "nemusel" chodit, resp. to tedy zřejmě bylo jednou za těch čtvrt roku. Teď mi to, co jsem to tady četl, zpětně došlo. Proto jsem se ptal v tom předešlém příspěvku.
karlos-2009
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod retron 28. 7. 2014 17:32

tak samozřejmě zprostředkovatelky znají realitu pracovního trhu a většinou se snaží k tomu přistupovat podle toho, ale poměry se liší podle toho kdo je zrovna u lizu, jednu dobu to byla opravdu pouze evidence ted se zas snaží o aktivní politiku zaměstnanosti...rok pred duchodem uz se asi vyplati požádat o předčasný důchod
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 28. 7. 2014 19:54

Kámoška je na pracáku vedená jako žena v domácnosti, nic nedělá, podporu nebere, nikam chodit nemusí, bere jen přídavky na děti a pracák za ní platí zdravotní. Blbý to bude mít kvůli neodmakanejm letům do důchodu, ale ten její jí uživí.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Inev 28. 7. 2014 20:50

Zdravotní se musí platit vždy! Buď ty nebo stát. Sociální platit nemusíš, ale nepočítají ti roky do důchodu. http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/ ... v-omez.htm

OBZP platí zdavotní pojištění 1148 Kč/měsíc = 13,5% z min.mzdy. Výše dobrovolného důchodového pojištění činí 28 % z vyměřovacího základu, nejméně tedy 1.816 Kč v roce 2014.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod S474N 31. 7. 2014 11:50

KOSŤA KOSTIČ: a co presne na tom bude mit blbyho? Ze bude mit nizkej duchod, ale na penize si stejne prijde formou ruznych prispevku na bydleni, atd?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 31. 7. 2014 12:36

Tak na to bych opravdu nesázel. On do toho brzy někdo řízne, Marksová sice určitě ne, ta sekeru jen prohlubuje, ale nespoléhal bych na to.

Jinak pokud dotyčná v domácnosti nedělá děti (nestará se o invalidu aj.), tak se jí pojištěná doba započítává jen omezeně, takže nebude mít důchod žádnej, protože těch 30 let prostě nemůže nasbírat - tím je si myšlené to mít blbý :-)
Nemluvím o tom, že pokud bude v domácnosti s někým, kdo ji uživí - pod čímž si netřeba představovat podnikatele s 50tis. čistého, ale klidně někoho s průměrnou mzdou, tak nedostane ani soc. dávky žádné. Samozřejmě, to se dá zařídit a tak si to asi myslel, ale je otázka jestli to pro těch pár tisíc bude vůbec dotyčná podstupovat. Já to chápu tak, že opravdu nestrádá, takže proč by někam chodila mezi uřvaný přizpůsobivý?
:-)
Naposledy upravil SocPredator dne 31. 7. 2014 12:44, celkově upraveno 1
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 31. 7. 2014 12:41

Jasne, von urcite nekdo velke spouste lidi sebere nejaky penize. Jako vtip dobry.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků