Dvě pracovní smlouvy?

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ketrs 10. 12. 2014 11:53

Zdravím,

nastupuji do nového zaměstnání, a zaměstnavatel mi nabízí dvě smlouvy, které se liší hodinovou sazbou.

Jednak mi nabízí cca 70 hod a v druhé smlouvě asi 90 hod. U té nižší sazby argumentuje tím, že odvody jsou nižší a ten v rozdíl částce co mi dá, mi pak dá stranou. Přijdu si tím na víc peněz.

Chci se zeptat, pokud mi přijmu smlouvu s nižší částkou, co by to pro mě mohlo může znamenat v případě budoucnosti? Důchod, výpočet nemocenské, případně vypočtení podpory v ÚP? Co byste vzali Vy?

Dost váhám i kvůli tomu, že když budu mít dovolenou či nemocný, jakou pak dostanu výplatu. Zda to nebude naprosté minimum.

Co mám slíbeno, tak pokud bych měl nižší částku, tak si bez problému vydělám dvacet čistého.

Děkuji za Vaše názory.
ketrs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 12. 2014 12:10

Tak záleží na tom, jakou máš vyjednávací pozici a jak to vidíš ve firmě do budoucna.
Kývneš-li na nižší částku, bude se ti méně počítat do důchodu, dostaneš méně v případě nemoci a také jako podporu, pokud tě propustí. Stejně tak to bude mít vliv na případné odstupné.

Pozitivem je, že díky nižší oficiální výplatě máš vyšší šanci dosáhnout na všelijaké dávky a podpory, záleží na tvojí aktuální situaci (bydlíš sám nebo s někým, máš děti,... atd)

Já jsem na tom podobně, jen jsem nabídku dostal stylem "vem nebo nech být", vzal jsem to, nebo jsem předpokládal, že je to dočasné, no, ta dočasnost trvá déle, než jsem měl původně v úmyslu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 10. 12. 2014 12:23

Pokud nebudeš nemocný atd. co píše Patrik, tak se ti to dlouhodobě vyplatí. Na druhou stranu ti zaměstnavatel nemusí ten zbytek vyplatit, protože to nemáš ve smlouvě, sliby chyby. A je to obcházení zákona.
Lexx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 12. 2014 12:28

Pořád lepší, než být ičařem, nebo bez práce.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod ketrs 10. 12. 2014 12:40

Firma se velmi slibně rozjíždí, vypadá to s ní dobře a navíc vedení je velmi ochotné a dá se s nimi bavit o čemkoliv.

S nemocenskou je to pro mě největší otazník, když vím, že člověk v dnešní době neví a není si ničím jistý, navíc jsem za svůj život řešil už několik zdravotních problémů.

Jinak pro výpočet podpory se počítá výplatní páska, pokud se nepletu, nebo si myslíte, že by na ni pak byla skutečně částka třeba 7 čistého?

Protože nyní mám deset hrubého, což snad není ani sedm čistého ne, čili stejné dochází k porušení zákona?

Otázka je, jak velký rozdíl by pak mohl být ve vypočtení důchodu - mezi 10 000 a 14 500. Pokud by se jednalo o 500 či tisícovku, pak mě to nevytrhne.
ketrs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 12. 2014 14:33

Minimální mzda se počítá z hrubé mzdy, takže 10 000 hrubého je v pohodě, i když záleží na druhu vykonávané práce, pro některé druhy práce je minimální mzda vyšší.

S tím důchodem - jednak se to může ještě změnit a pak, hlavní je, že máš práci. Až tam budeš nějakou dobu, můžeš zkusit zatlačit na zvýšení platu (toho oficiálního i toho neoficiálního), nebo změnit zaměstnání (budeš mít za sebou nějakou praxi, tak se místu bude shánět lépe)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ketrs 10. 12. 2014 20:46

Teď je pro mě asi nejdůležitější vykomunikovat, jaká bude mzda v případě dovolené, nemocenské, kvůli nízké hodinovce mi pak vychází nějakých osm čistého, což asi znamená to, že dovolená je za trest. U nemocenské to chápu.
ketrs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod brzdil987 11. 12. 2014 14:50

Co je psano je dano. Ja osobne bych bral vyssi castku na vyplatni pasce. Vyssi nemocenska, dovolena, duchod, podpora v nezamestnanosti. A musi ti vyssi castku vyplatit. Vyhnes se v budoucnu dohadum o vyplaceni penez bokem, ted to vypada slibne, ale za 3 mesice to zamestnavatele omrzi a vyjebe s tebou.
brzdil987
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ketrs 14. 12. 2014 07:03

Tak nyní podle nejnovějších informací to vypadá, že reálně minimálně v začátcích mohu mít tak 16 čistého. Má smysl vůbec být v tomto zaměstnání, teď už mě nenapadá jediný důvod, proč takto riskovat a mít práci plnou nejistoty.
ketrs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod libol 14. 12. 2014 08:41

Praxe?
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 12. 2014 08:54

Nikdo za tebe nerozhodne, co si musíš rozhodnout sám. Máš jinou nabídku, nebo si myslíš, že nebude problém sehnat něco podobného?

Na nové zaměstnání se můžeš podívat z několika hledisek:
1) příjem - vždycky je lepší mít alespoň nějaký, než žádný
2) praxe - budeš lépe shánět jiné zaměstnání, pokud budeš mít nějakou praxi

jenže:
ad 1) zaměstnavatelé mají takovou divnou vlastnost - ptát se nových uchazečů, jaký měli příjem v předešlém zaměstnání. Někdy tato odpověď dost ovlivňuje nabídnutý nástupní plat (podle hesla proč bychom mu měli dávat 25, když dosud dělal za 16) i to, zda je do zaměstnání vůbec přijat (když doteď dělal za 16, tak to asi moc neumí, vezeme někoho lepšího)

ad 2) přestože je praxe vždy upřednostňována, tak příliš mnoho změn zaměstnání nebývá dobrou vizitkou
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků