Zvolil jsem dobre? Technika/ekonomie

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Bob_dylan 4. 3. 2007 11:49

Studuji fakultu strojni ČVUT, studoval jsem take rok na stredni skole v USA a rozhodne se chystam alespon na 2 semestry vyjet nekam na VS do ciziny. Ze vsech stran slycham, jak dobre jsem si zvolil skolu/obor. Poptavka po technicich je "preci" obrovska. Stale si ovsem nejsem jist, zda jsem zvolil spravne. Jsem nadprumerny student s jazykovymi schopnostmi, nijak krajne zameren-tzn ze je mi vcelku jedno, zda se ucim matematiku nebo ekonomicky ci humanitni predmet.
Do budoucna, se ale ovsem take zajimam, jak se uplatnim a jak za to budu financne ohodnocen. Mam moznost srovnani se studenty VSE. Zarazi me "nenarocnost"(v uvozovkach!!) studia na teto skole. Kdyz, se ale podivam na to, kde a za kolik pracuji absolventi teto skoly, tak musim zapochybovat nad volbou sveho oboru. Je mi jasne, ze praci si nejspis sezenu vzdy...jen mi neni jasne, zda se vubec plat ekonoma a spickoveho strojare daji srovnavat. Blizi se doba, kdy se budu muset rozhodnout o svem blizsim zamereni a zatim vubec netusim, zda se rozhodnu pro rekneme ekonomoctijsi obor nebo pro napr aplikovanou mechaniku a pozdeji letadlovou techniku...Obory zcela rozdilne, uplatneni zcela rozdilne, ale ja favorita nemam-bavilo by me oboji. A tak se nejspis rozhodnu na zaklade budouciho uplatneni/ohodnoceni.
Byl bych rad za vsechny rady ci nazory k tomuto tematu, popr vase zkusenosti.
S pozdravem.
Bob_dylan
Don't think twice it's alright...
Bob_dylan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod duee 4. 3. 2007 18:00

Možná to bude znít blbě, ale podle mě je to skoro jedno. Znám vystudovaného chemika, který se živý jako programátor, a znám vystudovaného programátora, který se živí jako majitel fitcentra.

Vysoká škola je skvělá v tom, že má člověk 5 let času na to aby našel sám sebe, rozkoukal se po světě, získal kontakty, třeba si i vyzkoušel pár zaměstnání při brigádách, a zjistil co ho bude bavit.

Neříkám že znalosti získané ve škole jsou nedůležité, ale bohužel mnohem důležitější je titul, který umí otevřít leckteré dveře, a co je napsané na diplomu, na tom už zas tak moc nezáleží.

Znalosti co člověk potřebuje k vykonávání profese se stejně naučí až začne pracovat.

Nerad bych aby mouje "moudro" vyznělo tak že snižuji význam vysokoškolského vzdělání. To rozhodně není můj názor. Vysoká škola dá člověku do života strašně moc a určitě budu chtít, aby moje děti vystudovaly vysokou školu, ale myslím že ten pravý poklad co vysoká škola člověku dá není to, co uslyší na přednáškách.
Den je plný smutku, bez špatného skutku.
duee
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim33 5. 3. 2007 01:00

Jako nadprůměrný student s jazykovými schopnostmi, pokud vystuduješ správně, si budeš moct hledat zaměstnání prakticky na většině světa. Poradil bych hledat firmy, jejichž firemní kultura je Ti nejblíž a zjistit si, jaké školy a obory se tam preferují a vybrat si podle toho. Předpokládám, že tady v české louži spíše ne. Záleží taky, co budeš preferovat, jestli peníze nebo nebo nějaký mimořádný výkon, kterým vybočíš z řady. Na pořádné peníze stačí, když budeš co dva, tři roky měnit firmu a i případně obor a ze znalostí jen jakési univerzální Soft Skils. Ovšem takových je všude dost. Pokud budeš chtít skutečně v nějakém oboru vyniknout a stát se mimořádným, obvykle musíš v tom oboru dělat, překonávat neúspěchy a učit se ho minimálně takových 10 let a pokud nebudeš předstižen lepším nebo aspoň ne moc lepšími, povede se ti to a pořádné peníze přijdou taky.
radim33
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 5. 3. 2007 16:51

duee: svatá pravda ... mě vysoká už dva roky nedává nic ... ted ale chce abych ja dal ... diplomku a ani do toho se mi nechce ...

btw muj tata je taky strojař a živí se jako účetní poradce :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod henry_99 28. 3. 2007 16:35

Taky mi přijde že z VŠ toho moc neumím, vzhledem k tomu, že se náš obor bude úplně předělávat a my jsme takoví... no... nepovedení pokusní králíci... ale pravda je, že před VŠ jsem nevěděl co chci dělat, nyní už vím :-)
Jsme tací, jaké nás vidí ostatní, proto je tak těžké být sám sebou...
henry_99
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WonDrak 28. 3. 2007 18:27

aspoň, že ti ta VŠ k něčemu byla :D
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Koumeles 29. 3. 2007 08:24

Drz se techniky.
V technice staci byt prumerny a jsi za vodou(to u eko neplati).

Technika je sice narocnejsi, ale zase sezenes rychleji lepsi praci a budes mit lepsi penize.
Ekonomu je strasane moc, ekonomka je skoro v kazdem vetsim meste...znam spoust absolvetnu eko, kteri nemuzou najit praci a kdyz sezenou tak za smesny penize a nebo delaj praci stedoskolaku...

Nikdy nevic co bude za 30let....treba bude valka, apokalipsa, jine statni zrizeni, kde budou cenenjsi lidi co umi remeslo, sice muzes byt levej, ale budes mit ty vedomosti... technici to meli vzdycky lepsi :)
Koumeles
Návštěvník

Odeslat příspěvekod henry_99 29. 3. 2007 17:30

Dobrý obor je logistika :-) to má perspektivu a budoucnost a hlavně v ČR moc škol s tímto zaměřením není
Jsme tací, jaké nás vidí ostatní, proto je tak těžké být sám sebou...
henry_99
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WonDrak 29. 3. 2007 19:37

i ekonomové jsou potřeba, stačí se podívat jak hospodaří náš stát, tam by se jich uživilo (těch schopnejch)
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod henry_99 29. 3. 2007 19:46

Kolik je jich schopných...? Myslím, že tohle se tu tak snadno nepovede, aby byli správní lidé na správných místech, podívejte se na naši vládu. Tam každý dělá úplně něco jiného, než by měl, pokud ovšem něco dělá (snad radši aby vůbec nic nedělali)...
Jsme tací, jaké nás vidí ostatní, proto je tak těžké být sám sebou...
henry_99
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 30. 3. 2007 07:13

Uvrtat se do zamestnaneckeho pomeru neni vubec zadna vyhra, naopak, takze timto smerem bych na tvem miste vubec nepremyslel.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Koumeles 30. 3. 2007 07:59

V CR chybi informatici, strojari, stavari, chemici...tak jako vsude ve svete...chybi jeste doktori, ale u doktorina je u nas rehole, takze prace jedine v zahranici.
Koumeles
Návštěvník

Odeslat příspěvekod WonDrak 30. 3. 2007 13:37

Koumeles píše:V CR chybi informatici, strojari, stavari, chemici...tak jako vsude ve svete...chybi jeste doktori, ale u doktorina je u nas rehole, takze prace jedine v zahranici.

jj, přesně, spolužík plánuje jít na zubaře a odjed hned pryč. Ani semu nedivím :?
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků