Kolik stojí vybudování přípojek

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 20. 3. 2013 10:35

Zdar

Už vidím ty zhrozené pohledy po přečtení takto obecného dotazu a nutkání ihned odepsat, že se vše odvíjí od spousty parametrů, ale hledám informaci alespoň orientačně.

Mám na výběr ze dvou pozemků pro stavbu. Na jednom jsou kompletní inženýrské sítě, pozemek je dražší, ale hlavně mi nevyhovuje dispozice pozemku. Druhý pozemek je dispozičně OK, ale inženýrské sítě (kanalizace, plyn, elektřina a voda) jsou dál (cca 40m až do místa případného umístění domu).

Na pozemku je vysoká spodní voda (údajně 40cm pod povrchem, takže opět další komplikace, protože by se u stavby přípojek a základů musely použít nějaké čerpadla), ale i tak mě alespoň orientačně zajímá, kolik může zhruba stát vybudování přípojek.
Předpokládám, že se cena bude skládat jak z paušálu , které si budou účtovat majitelé sítí (Ostravské kanalizace, plynaři a podobně), materiálu a samotných výkopových prací). Při kopání by se nešlo pod cestou.

Dá se nějak říci, že se bavíme o 50k, 100k, nebo 200k? Nebo nějak zjistit ty paušály a říci, že třeba metr přípojky stojí tolik a tolik? Ani netuším, zda mohu v jednom výkopu vést více sítí...

Telefonoval jsem do firmy zabývající se kanalizacema a dostal jsem takovou odpověď neodpověď. Musím mít projekt, geologický průzkum a pak mi to dokážou nacenit. Rozumím jim, že nejde bez těchto věcí nějak přesně určovat cenu, ale taky je hloupost dělat tyto akce na pozemku, u kterého zatím ještě uvažuji o koupi.
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 20. 3. 2013 11:27

Ja myslim, ze v poslednim odstavci sis odpovedel sam. Nikdo z nas nema kristalovou kouli.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sniper76 20. 3. 2013 12:12

Počítat, kolik to bude stát je absolutně zbytečné. Při koupi pozemku je důležité, zda-li půjde a za jakých podmínek sítě protáhnout. Tuto informaci ti na základě tvé žádosti písemně sdělí správce sítí. Je zbytečně náročné si nechat dělat projekt na sítě i dům zvlášť. Platit jednu firmu na sítě k hranici pozemku a druhou od plotu do domu. Dohromady to bude vždy levnější.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Gooorila 20. 3. 2013 12:31

Tím jsem si prošel. Na úřadě jsem byl a dostal jsem informaci, že stavba domu a s tím spojena výstavba sítí je možná.

Nyní mi jde o to, když mi někdo napíše: Já tahal plyn a vodu a elektřinu a deset metrů mě stálo 20k na práci a materiálu a 20k chtěli z úřadu za to, že jsem se mohl připojit. Když tu napíše pět lidí, tak si z toho mohu zhruba udělat obrázek, od kterého se bude vše odvíjet.

Když sem napíše někdo, kdo v tomto oboru pracuje, třeba to bude ještě jednodušší a napíše že metr výkopu pro takové vedení stojí od x do y, materiál tolik a tolik a připojení tolik a tolik.

Nemyslím si, že je to až takový problém to střelit, kromě S474Na, který většinou odpovídá za každou cenu i když ta odpověď nemá prakticky žádnou cenu (sorry S474Ne, už jsi mi několikrát pomohl, ale když tu ty fóra pročítám, je to prostě tak :o).
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 20. 3. 2013 13:20

Dobre, odpovim ti konkretne, protoze jsem zrovna resil prebudovani pripojky.

Takze jsem platil toto:
- nove fyzicke pripojeni na vedeni + HDS krabice + kabel NAYY 4x16: 0 Kc, vyresil si distributor site na mou zadost
- vykopani vykopu pro privod: 0 Kc + prace mych rukou (cti, udelal jsem svepomoci)
- nakup CYKY 4x10 + chranicka Kopoflex 90: 12m x 100 Kc + 12m x 40 Kc
- polozeni kabelu v chranicce: 0 Kc + prace mych rukou (cti, udelal jsem svepomoci)
- zasypani: 0 Kc + prace mych rukou (cti, udelal jsem svepomoci)
- pripojeni v HDS + odpojeni puvodni: 0Kc, vyresil si opetovne distributor na mou zadost.

Takze jak vidis, nejakych 12 metru me prislo pouze na cenu materialu. Je to pro tebe dost vypovidajici? Jak moc ti to realne pomohlo? :roll:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrasz 20. 3. 2013 13:31

Goo připrav se na to, že je to dost drahé, hlavně v případě, že to nemáš čas ani energii řešit sám. Řádově jsou to desítky tisíc v případě jednotek metrů, ale samozřejmě záleží na to jakým terénem to musíš táhnout a kdo to bude dělat. 40 metrů je fakt hodně a tam se asi prohneš ještě mnohem víc.
Já teď konkrétně řeším problém s napojením na místní kanalizaci, v části vesnice, kde ještě není kompletně dobudovaná. Ostatní inženýrské sítě už naštěstí v baráku dávno jsou.
Jinak připrav se, že nejsložitější to není ani tak zafinancovat, když prachy už máš, ale spíš "vymenežovat" to s úřady a firmama, které to mají na starost, to si často připadáš jak Alenka v říši divů a zabiješ s tím tolik času, že neuvěříš.

Jinak tady máš pár odkazů na lidi, kteří řešili vodu a plyn a elektriku aspoň pro orientaci:
http://forum.tzb-info.cz/114791-vodovodni-pripojka-3m-za-57-tis-kc
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=42489
http://www.stavbadomusvepomoci.cz/pripojky/item/1335-pripojka-elektriny-cez.html


S4 ale mohl jsi mu napsat aspoň tu cenu za matroš, pokud jsi ho neměl zadarmo ;-)
Ondrasz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gooorila 20. 3. 2013 14:00

S474N píše:Takze jak vidis, nejakych 12 metru me prislo pouze na cenu materialu. Je to pro tebe dost vypovidajici? Jak moc ti to realne pomohlo? :roll:


To je sice paradox, ale právě třeba tato informace mi pomohla. Předpokládám, že třeba elektřinu budu tahat z jiného místa, než třeba kanalizaci, takže dle tohoto popisu si umím udělat konkrétní představu.

Zní to asi hloupě, ale podnikám v kovovýrobě a dodávám své věci stavebním firmám. Přesto a možná právě proto, jsem se rozhodl pokusit se co nejvíce věcí udělat svépomocí. Svépomocí znamená buď že vezmu lopatu a vykopu to, nebo že si najdu lidi, kteří si chtějí přivydělat a udělají to, nebo si najmu firmu na vykopání bagříkem. Ony ty stavební firmy většinou mají jen pár zedníků a na jakoukoli specializovanou práci si najímají další firmy a k tomu si přihodí x% (naposledy se mi stalo, že jsem vyrobil dveře pro firmu za 97k a investor dostal fakturu na 147k). Takže si u co nejvíce prací chci těch 30% marže (v tomto případě 50k) nechat a těch 15minut na google a nějaký ten telefon snad zvládnu.

V tuto chvíli mi ale skutečně šlo jen o představu, protože vůbec netuším, v jaké relaci se pohybujeme.
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sniper76 20. 3. 2013 14:08

OK
Elektřina:
elektroměrový pilíř + 2m CYKY4x10 + 2m kopoflex do připojkového pilíře cca 6000Kč.
montáž :0Kč - svépomocí
práce odb. firmy na neměřené části (zapojení 4ks vodičů k pojistkám) 1500kč.
poplatek za ampéry 12500Kč
plyn:
nemám
kanalizace+voda:
VaK vyinkasoval cca 10000Kč za navrtávku kanalizace (potrubí KG 150 jsem dělal svépomocí) a vodovod až do domu - cca 20m (vodoměr v domě).
Bagrista 600Kč/hod bez dokladu - vykopáno za 1hod.
multikára písku za 800Kč
Zasypání svépomocí - 0Kč
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod SocPredator 20. 3. 2013 14:13

Taky jsem kopal kabel pro elektro svépomocí, pouhých 10 metrů, ale příště bych to nechal udělat bagr. Samozřejmě, že jsem ušetřil peníze, ale za tu dřinu, kdy bagr to má za 10 minut v libovolném terénu (u vody do hodiny), mi to zpětně nestálo, tedy někoho to možná baví a má sedavé zaměstnání, tak to má jako hobby, to pak ano :-)

Pokud se nějaký bagr vyskytuje v místě, tak jde o pár stovek a domluvu. Navíc jdeme-li dál při úpravě pozemku, stejně ho nakonec bude potřeba. Ať už jde o dlažbu nebo jiné vymoženosti - třeba kolektor pro TČ, svody dešťové vody apod.

Přípojky na klíč - nehneš prstem - (voda+elektro) jsou obyčejně do 50k, jde-li o 10-15m na vlastním pozemku je to bez výraznějšího papírování. Na těch 40m to bude o něco víc, ale do 100k by ses vejít měl. Jde o terén, s tou spodní vodou nevím, jak se to dělá. Jak už tu někdo řekl, nej opruz bude úředničina, protože ty přípojky jaksi předpokládám nepovedou pouze na tvém pozemku (toto není z tvého příspěvku zřejmé, ale je to zásadní věc), to pak není jen tak zakopat někam kabel nebo trubku...
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 3. 2013 18:24

Ondrasz píše:S4 ale mohl jsi mu napsat aspoň tu cenu za matroš, pokud jsi ho neměl zadarmo ;-)

Vzdyt to tam ma jasne rozepsano, teda jestli to nezvladne vynasobit, tak OK: 1200 + 480 = 1680 Kc.

Gooorila: obavam se, ze ta informace ti moc nepomohla z jednoho prosteho duvodu - ja resil zmenu jiz stavajiciho pripojeni, ty budes muset resit komplet nove.

SocPredator: vzdy zalezi na mistnich podminkach. Ja tu elektrinu treba nemel celych 12m v zemi, ale zbytek byl treba ve fasade (tahal jsem to pochopitelne az k rozvadeci/elektromeru), takze jsem realne kopal cca polovinu a do nejakych 60cm hloubky. Navic v miste, kde by se nevytocilo ani UNC.

A jeste k te spodni vode - osobne bych se takovymu pozemku vyhnul obloukem.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků