Jak přivedu elektřinu na parcelu?

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 22. 8. 2014 18:12

Dobrý den

V minulém roce jsem koupil stavební pozemek, který je v zastavěné části obce a dokonce přímo na pozemku mi vede vysoké napětí a mám na něm věcné břemeno.

Řeším nyní projekt, ale rád bych si již postavil nějakou technickou místnost (do 25m2, ať nemusím řešit stavební povolení) a rád bych již měl přivedenou elektřinu. Začal jsem hledat informace a zjistil, že mám dát žádost na distributora energie, který je povinen mě připojit, je-li vzdálenost kratší, než 50m.

Pravděpodobně budu potřebovat i nějaký projekt a firmu, která mi udělá nějakou přípravu, ale já se zastavil již na první části a to oslovení distributora. Možná to chápu špatně, ale jakého distributora mám oslovit, když jich je zde v Ostravě několik?

Děkuji, Gooo
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Inev 22. 8. 2014 18:47

Distribututoři v ČR na elekto jsou pouze 3 (ČEZ, EON, PRE) a toho si nevybíráš, ale je dán podle územní. Ty patříš pod ČEZ.

Na VN tě nikdo nenapojí :-) Takže i když máš dráty na pozemku, můžou tě napojovat i 200m od pozemku :-) nebo vůbec :-) Zajdi na ČEZ. Vyplň žádost o nové připojení (dává se k tomu kopie katastrální mapy). Do 30 dnů (většinou tak do 10-14 dnů) ti pošlou smlouvu o smlouvě budoucí s podmínkami připojení.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Havers 22. 8. 2014 18:48

Ostrava je na distribučním území ČEZ Distribuce, a.s.

Připojení / změna odběrného místa

http://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zaka ... mista.html
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 22. 8. 2014 19:10

Já jen předpokládám, že než jsi to kupoval, tak jsi si před tím ověřil možnosti napojení na sítě (voda, elektro, plyn, kanalizace). Aby jsi se teď nedivil. Navíc toto jsi měl řešit hned při koupi. Správný postup je. Vybrat pozemek. Ověřit dostupnost a podmínky připojení sítí. Uzavřít smlouvy o smlouvě budoucí ( pokud je třeba při budování přípojky jít přes cizí pozemek a není to město). Koupit pozemek. Okamžitě vyřizovat připojení. Každá síť má svou kapacitu připojení (zejména voda a elektro) a je nemilé, když dostaneš vyjádření, že tě z kapacitních důvodů nemůžou připojit. Pak ten pozemek nemá vlastně žádnou cenu. Plyn není nezbytný a na kanalizaci se musíš napojit, pokud je to technicky možné. Bez vody a elektra se neobejdeš. Tedy obejdeš, ale......
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod RoSz 22. 8. 2014 20:08

Asi jsem tedy nedodržel správný postup, ale před koupí jsem navštívil pouze obecní úřad, kde jsem řešil že chci koupit stavební pozemek ke stavbě domu a nebyl problém. Jistě, nemám nic na papíře, ale charakter umístění je takový, že bych očekával problém.

Možná jsem to špatně pochopil, ale nabyl jsem dojmu, že inženýrské sítě je možné řešit až při schvalování projektu a ten my ještě nemáme. Nejsem moc příznivcem života s hypotékou, tak jsem se rozhodl to udělat na etapy.

-- 22. 8. 2014 21:19 --

Tak už jsem objednán. Žádost částečně vyplněna, ale prd rozumím těm kilowatům a podobně, takže to dořeším až na místě a předpokládám, že mě nasměrují. Děkuji
RoSz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MikiVista 22. 8. 2014 20:34

Těm kilowatům ani rozumět nemusíš. To je práce pro revizního technika, bez kterého se neobejdeš. Ten jednak doplní žádost a jednak musí vystavit revizní zprávu že je vše OK a pak teprve příjdou připojit
MikiVista
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 22. 8. 2014 23:17

To RoSz : než kupuješ pozemek, tak je třeba navštívit stavební úřad, zda je možné tam vůbec stavět a co (ideálně podat Žádost o územně plánovací informaci). Pak je třeba dát žádosti na připojení k sítím (jednotlivým distributorům nebo majitelům daných sítí). Tady se ti vyjádří zda tě napojí, kde a za jakých podmínek. Prostě v ulici je 50 let stará ocelová trubka na vodu DN 80 a na ní se nedá donekonečna napojovat. A vybudování nového řádu trvá i roky. U elektra to samé. Dalším velikým problémem bývá kudy vůbec povede trasa přípojky. Pokud jde přes městský pozemek, je to OK. Pokud přes soukromý, je opravdu dobré před koupí udělat smlouvu o smlouvě budoucí, zda ti majitel dovolí se tam napojit. Stavební úřad bude chtít smlouvu o umístění stavby na cizím pozemku. Ono lidi se někdy domluví ústně, vše je OK. Majitel se přestěhuje, prodá to a je vymalováno :-) Mám pár kamarádů co pozemek koupili a díky těmto "drobnostem" několik let nemůžou stavět. Já jen říkám, jak to někdy v praxi chodí a jak se tomu vyhnout. Postup ať si jinak každý zvolí sám :-)

To Mikivista : revizáky teď určitě nepotřebuje. Toto je žádost o novou přípojku. Zde napíše zda to chce pro domek nebo pro co. Zda bude elektřinou topit, vařit, ohřívat vodu, jaké bude mít běžné ele. přístroje atd...Někde prostě nedovolí vytápění elekro, protože je právě malá kapacita. Zvolí si jaký chce hlavní jistič a žádost odešle. Revizáka bude potřebovat až na pozemku bude fyzicky stát pilíř a bude žádat o elektroměr.

-- 22. 8. 2014 23:39 --

A to se nebavím o pozemcích, které se naparcelují a bude se tam stavět více domů. To už pak není přípojka, ale prodlužování řádů atd......:-)
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Modrooky Miki 23. 8. 2014 06:08

To Gooorila:
Ja bych se jeste vratil k tvemu zameru stavet technickou mistnost do 25m2. Ono je jedno, jestli stavis dum nebo jen mistnost. Z toho co pises, me prijde, ze chces:
1. postavit mistnost
2. udelat projekt na dum
3. po etapach stavet.

Nechci Ti brat iluze, ale i nastavbu te mistnosti budes potrebovat kompletni vyjadreni vsech zainteresovanych spravcu siti, dale budes muset mit souhlasy sousedu, dale budes muset mit uzemni souhlas (za ten se plati) a pak podas "ohlasku stavby" ... kdyz se dostanes do teto faze, tak budes mit nejakou jednoduchou stavbu (mistnost), ke ktere Ti CEZ privede elektriku, nadimenzovanou prave na tuto mistnost.

Pak predpokladam, ze za rok budes mit projekt, a budes tohle vsechno absolvovat znovu, tzn. vyjadrovacky, sousedy, uzemni souhlas, atd...

Byt tebou tak si vsehno rozmyslim, udelam projekt na dum, vc. one tecchnicke mistnosti. sezenu vsechny vyjadrovacky, souhlasy, uzemni rozhodnuti, a ohlasim stavbu.

V okamziku kdy toto mas, tak musis do 2 let "kopnout" do zeme = zahajit stavbu. Takze ty postavis tu mistnost, cimz zahajis stavbu vseho co mas v projektu, a pak uz stavis jak dlouho chces... necim podobnym jsem si prosel - postavil jsem dum, a protoze pri stavbe penize rychle mizi :) a clovek take nemysli na vsechno a ne vsechno hned vidi, jak by chtel, a co by jeste chtel (zejmena, kdyz stavi poprve v zivote). Takze jsme po X letech zjistili, ze by se hodil samostatne stojici sklipek cca (20m2), a musel jsem shanet vsechny vyjadrovacky, znovu platit za uzemni rozhodnuti, atd.
Takze kdyz jsem zadal o sklipek, tak jsem rovnou namyslel X dalsich "drobnych staveb" a spojil do jednoho. Ted mam platny uzemni souhlas, a je jedno, kdy vse zrealizuju - hlavne se pak - az budou nejake penize, nebudu muset nikoho ptat.

Edit:
A jeste me napada, ta tva technicka mistnost bude mit statut docasne nebo trvale stavby? Bude pak soucasti domu? CEZ by ti take nemusel dat kapacitu do teto mistnosti jako pro cely dum, a v budoucnu ti take muze rict, ze uz ti jistece nezvysi... fakt bych byl opatrny, a vse delal na jeden projetk DOMU. Usetris, cas, penize, nervy.
Modrooky Miki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gooorila 25. 8. 2014 20:24

Ahoj Miki

Prd tomu rozumím, takže jsem rád za připomínky, ale jen dopřesním:

Vycházím z tohoto:
Kód: Vybrat vše
§ 103 Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení
(1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují
a) stavební záměry uvedené v § 79 odst. 2,
b) terénní úpravy uvedené v § 80 odst. 3 písm. a) nebo úpravy pozemků uvedené v § 80 odst. 3 písm. e),
c) udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou,
d) stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí11) a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou,
e) stavby, a to
[b]1. stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení nebo chovu zvířat, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů a nejedná se o jaderná zařízení;[/b]


Nevyplývá z toho, že bych měl mít nějaké vyjádření a podobně. Konzultoval jsem se švagrovou, která vyřizuje stavební záležitosti ve stavební firmě a potvrdila mi to, ale samozřejmě, jestli je to jinak, rád zjistím.

Dále, místnost jako taková bude volně stojící. O napojení této místnosti k elektrické síti mi prakticky nejde. Jen jsem to spojil s tím, že při stavbě bude elektřina potřeba, takže by byla přípojka už vhodná.

Zítra jdu na ten ČEZ s žádostí a uvidím, co mi řeknou tam.
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Gooorila 28. 8. 2014 12:42

No, jen pro info, který by to řešil:

Doba připojení je minimálně 12 měsíců, spíše více. A udělat to stylem "Koupím pozemek, hned požádám, pak řeším projekt a pak stavím" není úplně pro všechny, protože již v žádosti musí být uvedeno, kolik wattů bude mít osvětlení a podobně. Jenže my jsme ve fázi, kdy ještě ani nemáme projekt a netušíme, jakou technologií budeme vytápět a kolik budeme mít žárovek.

Takže buď naddimenzovat a zaplatit více, nebo to střelit a doufat, že to půjde zvýšit, nebo si projít projektem elektroinstalace a pak teprve žádat.
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Inev 28. 8. 2014 20:07

1. dáš žádost o přípojení
2 přijde smlouva o smlouvě budoucí s podmínkami připojení + poplatek
3. podepíšeš a zaplatíš poplatek a ČEZ začne konat
4. vše předá smluvnímu partnerovi, který udělá projekt a vyřídí veškerá povolení (to trvá nejdéle)
5. pak předá smluvnímu partnerovi, který fyzicky zhotový přípojku po jistící skříňku na pozemku
6. doděláš si elektroměrový pilíř (na dvousazbu !) a napojíš stavební rozvadeč
7. necháš udělat revizi a předáš ČEZu
8. ČEZ přijede namontovat hodiny a máš elektro :-)

Cca 9-12 měsíců. Ty požadavky na kW v žádosti stačí orientačně. Důležité je, zda budete topit elektřinou (což právě v žádosti musí být, později by s tím mohl být problém). Jinak drtivá většina domků má hlavní jistič 3x25A. Pokud nebudeš stavět dům s 3 patry, každý o min.100m2, musíš se v pohodě vejít i když bude vše na elektro. 3x25A = cca 17 kW výkonu. Vytápění do 5-6 kW (horší dům do cca 150-160m2 už snad ani nejde postavit, spíše by jsi měl být někde 3-4 kW),boiler 2 kW, indukce 7 kW, trouba 2 kW, pračka 1 kW, mikrovlna 0,9 kW, konvice 2 kW, žehlička 2 kW, vysavač 1,8 kW, atd atd....světla LED 0 prd kW......a je třeba si uvědomit, že se v elektroprojektu bere cca 70% soudobosti výkonu = nikdy nejede vše najednou. Takže bych z toho vědu nedělal. Když vezmu co vše jede v paneláku na 1x20 A :-)

-- 28. 8. 2014 20:15 --

V D 01 je sazba za jistič 3x25 cca 18 Kč měsíc.U 3x20 je to 14,5 Kč. Takže rozdíl prd. Je tu sice dražší kW než v D 02, ale tam je zase dražší platba za jistič. A nic jiného na stavbu nedostaneš.
Inev
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků