Vysoušení zdiva (vlhký sklep, plíseň)

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod karel-adamec 15. 12. 2014 10:35

Dobrý den,
potřeboval bych poradit. Vlastním menší dům, u kterého dochází k vzlínající vlhkosti. Díky ní mi vlhne celý sklep a začíná se tvořit plíseň. Nemá někdo z Vás nějaké zkušenosti/doporučení, jak tento problém vyřešit? Jde mi především o kvalitní odstranění vlhkosti a plísní za přijatelné peníze.
Dále by se mi hodily informace/zkušenosti s různými technologiemi. V této problematice se příliš neorientuji a velice rád bych srovnal kromě konkrétních produktů také různé způsob řešení této situace.

Předem děkuji za radu
karel-adamec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 12. 2014 10:40

Přesunuto.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 4. 5. 2016 08:00

Vyrazne zlepseni samozrejme bude, ale za jakou cenu - nonstop provoz vysousece se dost neblaze projevi na uctech za elektrinu (navic pokud nemas model s cerpadylkem, tak musis chodit jak trubka vylevat nadrzku). Taky si musis uvedomit, ze resis nasledek a ne pricinu, takze to tim odvlhcovacem budes delat donekonecna. Osobne bych se spis zameril na pricinu a tu se pokusil nejak odstranit nebo co nejvic minimalizovat.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 07Petr 4. 5. 2016 10:13

1) Savo, větrat, topit a to furt dokola
2) Vybourat a izolovat a bude po starostech nafurt
07Petr
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 4. 5. 2016 10:56

Vysoušeče sou dobré po záplavách, případně abys rychleji vysušil po provedení izolace. Pokud neodizoluješ, tak ta vlhkost tam bude stále vnikat, nepředpokládám, že tam nechceš mít trvale puštěného něco takového http://www.ekotez.cz/odvlhcovac-ekotez- ... -1415.html

Konečně způsoby izolace jsou v tom článku popsané - horizontální izolace, buď klasicky podřezání a vložení izolačního materiálu, nebo injektáž.

Vertikální izolace - obkopání baráku a vložení vertikální izolace mezi základ a okolní terén, ale to nemusí být účinné, nezabrání vzlínání vody odspodu.

Dále elktroosmóza, nemám zkušenost ani sem to nestudoval, netuším.

Každopádně je potřeba zabránit vnikání vody, pouze vysoušení nic moc neřeší.

Citoval bych poslední větu z toho článku:
Rada na závěr: příčin vlhkosti zdiva a metod jejich odstranění je mnoho. Abyste zvolili nejlepší řešení, je vhodné se poradit s odborníky.

My sme nechali barák podřezat + nové podlahy s izolací spojenou s izolací zdiva. Sklep prostě zůstal vlhký.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 4. 5. 2016 12:33

Jen vysoušet nemá cenu, to má smysl až když provedeš nějakou izolaci.
Nejdřív je třeba zbavit se příčiny a na to bych ti fakt doporučil pozvat si odbornou firmu, která se tím zabývá, aby to okoukli a řekli možnosti. Vodě je třeba bránit vstupu a to jde nejlépe fyzickou cestou. Případné chemické řešení jsou spíš nouzové postupy, když ten nejúčinější (fyzická izolace) nelze použít. Stejně tak různé sanační omítky a nátěry jsou až druhá pojistka, když fyzická izolace nestačí.
Je několik zdrojů odkud vlhkost jde a těžko soudit co to je zrovna u tebe. Nezasklepené domy se izolují snadněji třeba tím podřezáním. U sklepů to je komplikovanější a kromě horizontální izolace přichází ke slovu i izolace vertikální (různé fólie a odvětrání zdí). Stejně tak izolace podlah pokud není nebo už nefunguje.
Tohle všechno závisí na tom odkud se ta vlhkost bere, kam všude postupuje (pokud málo a jen sklep, tak to není nutné řešit) a kolik tomu chceš obětovat času a peněz.
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ebepan 6. 5. 2016 08:17

Přestěhovali jsme se do nového a trápí nás plíseň, která se po krátkém čase začala objevovat. Chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s firmou completsan. Nebo by to šlo nějak řešit i svépomocí? Snažím se větrat co to jde, ale vůbec to nepomáhá a ta plíseň nám vadí. Dá se ji zbavit například horkovzdušnou pistolí a spálit její spóry a mycelium, nebo bychom ji tím akorát rozšířili? Všude se píše o tom, že se má odstraňovat za vlhka, aby se nešířila, ale o ohni jsem se nic nedočetla zda pomáhá nebo ne. Jde mi o to plíseň nějak zabít, aby se už neobjevovala. Opálené fleky se nějak přetřou.
ebepan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 6. 5. 2016 09:44

Plisen je zase pouze dusledek, je nutno odstranit pricinu, jinak to tam mas zase zpatky.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tielk 6. 5. 2016 14:04

ebepan píše:Přestěhovali jsme se do nového a trápí nás plíseň, která se po krátkém čase začala objevovat. Chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s firmou completsan. Nebo by to šlo nějak řešit i svépomocí? Snažím se větrat co to jde, ale vůbec to nepomáhá a ta plíseň nám vadí. Dá se ji zbavit například horkovzdušnou pistolí a spálit její spóry a mycelium, nebo bychom ji tím akorát rozšířili? Všude se píše o tom, že se má odstraňovat za vlhka, aby se nešířila, ale o ohni jsem se nic nedočetla zda pomáhá nebo ne. Jde mi o to plíseň nějak zabít, aby se už neobjevovala. Opálené fleky se nějak přetřou.

A kde tu plisen mate kolem oken u zeme u stropu na venkovni zdi za skrini?
Tielk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ebepan 9. 5. 2016 07:36

Plíseň se tvoří v rohu místnosti, kolem poliček, za nástěnným kalendářem, u oken moc ne. My jsme v té místnosti moc netopili přes zimu a nechávali tam na sušáku prádlo, takže si myslíme, že to bude tou příčinou. Příští rok by se snad nemusela už objevovat, pokud budeme topit normálně a nebudeme tam sušit prádlo.
ebepan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 9. 5. 2016 07:59

Pokud teplota v místnosti klesala pod 17 °C, tak bych se plísní nedivil. Jestliže příčinou vlhkosti není nic jiného, pomáha opravdu topit a větrat. Určitě si pořiďte vlhkoměr, abyste měl alespoň orientační představu o vlhkosti v místnosti. Sušení prádla doma je pořádný zdroj vlhkosti, teprve po zakoupení vlhoměru žena pochopila, proč raději koupím sušičku, než abych jí dovolil v zimě vlhkost z prádla odpařovat do baráku.
Odvlhčovač je výborné zařízení - máme v baráku také jednu místnost, která je chladnější než ostatní, a v přechodových obdobích je i přes mírně zvýšený účet za elektřinu odvlhčovač k nezaplacení. Stačilo u něj nastavit, aby se spouštěl vždy, když vlhkost překročí stanovený limit, a plísně se netvoří ani u u oken a ani v rozích místnosti.
Naposledy upravil Paul Atreides dne 9. 5. 2016 15:26, celkově upraveno 1
Paul Atreides
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tielk 9. 5. 2016 15:23

[quote="ebepan"]Plíseň se tvoří v rohu místnosti, kolem poliček, za nástěnným kalendářem, u oken moc ne. My jsme v té místnosti moc netopili přes zimu a nechávali tam na sušáku prádlo, takže si myslíme, že to bude tou příčinou. Příští rok by se snad nemusela už objevovat, pokud budeme topit normálně a nebudeme tam sušit prádlo.[/quote
Vystrikej te to savem pres leto větrejte pres zimu topte.
Tielk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 10. 5. 2016 12:05

Spatne, vetrat se ma VZDY! A budu se opakovat, Savo resi dusledek, ale ne pricinu. Navic jen kratkodobe.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ebepan 13. 5. 2016 08:59

Paul Atreides píše:Pokud teplota v místnosti klesala pod 17 °C, tak bych se plísní nedivil. Jestliže příčinou vlhkosti není nic jiného, pomáha opravdu topit a větrat. Určitě si pořiďte vlhkoměr, abyste měl alespoň orientační představu o vlhkosti v místnosti. Sušení prádla doma je pořádný zdroj vlhkosti, teprve po zakoupení vlhoměru žena pochopila, proč raději koupím sušičku, než abych jí dovolil v zimě vlhkost z prádla odpařovat do baráku.
Odvlhčovač je výborné zařízení - máme v baráku také jednu místnost, která je chladnější než ostatní, a v přechodových obdobích je i přes mírně zvýšený účet za elektřinu odvlhčovač k nezaplacení. Stačilo u něj nastavit, aby se spouštěl vždy, když vlhkost překročí stanovený limit, a plísně se netvoří ani u u oken a ani v rozích místnosti.


Nejchladněji jsme tam měli kolem 12-13 stupňů, jelikož jsme se snažili ušetřit za topení. Vypadá to ale, že ušetřené peníze teď vložíme na zbavování se plísně. Takže jsme si vlastně nepomohli :nenapadne

edit: jinak savo jsem četl, že jen vybělí plíseň, ale nijak se jí nezbavuje. Navíc rozkládající se savo v omítce prý tvoří sole, které na sebe vážou vlhkost a to je pak prej začarovanej kruh s plísní. Našel jsem si, že by se to mělo vydesinfikovat lihem a zabíjet bezchlorovým přípravkem na plísně.
ebepan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 13. 5. 2016 09:33

ebepan: 12-13 °C je opravdu nízká teplota - vás ale zajímá hlavně ta relativní vlhkost a ta tam bude při těchto podmínkách asi hodně vysoká.
O savu jsem to také četl, ale savo plíseň jen "neretušuje" - jsem si jistý, protože se nám plíseň už znovu neobjevuje a zlikvidovali jsme ji savem. Savo byl první nasazený prostředek proti plísni. Savo (vznikající soli) sice vlhkost váže, ale to teď asi není váš hlavní problém.
Pokud bych to shrnul:
1) Kupte si vlhkoměr a kontrolujte vlhkost .
2) Topte a větrejte. Jestliže se ve stěnách naakumlovala vlhkost, tak nějakou dobu dělejte obojí najednou,i když to zní bláznivě. Větrat musíte po celý rok (pokud nemáte rekuperaci). A větrat tak jak se má, ne podchlazovat v zimě stěny trvale otevřenou ventilačkou nebo mikroventilací.
3) Na rychlé snížení vlhkosti je elektrický odvhčovač úžasný - nevěřil jsem, že ty mapy ze zdí zmizí tak rychle. Ale zase to předpokládá, že topíte, protože při 12 °C se bude odvhlčovač stále "odmrazovat".
Paul Atreides
Diskutér


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník