Stavba bez hypotéky na pozemku s hypotékou

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 4. 1. 2016 14:05

Naštěstí se mě tento ptoblém osobně netýká, ale byl jsem požádán o názor, takže by mě zajímalo, jestli se v hodnocení situace shodneme. Nic dalšího nevím, takže netuším, jak přesně znějí smlouvy apod.

Řekněme, že si jedna paní si na stará kolena postaví domek. Tento domek je postaven za "hotovost", kterou měla k dispozici, na pozemku, který patří její dceři a zeťovi (oba jsou manželé) a tento pozemek je zatížen hypotékou, kterou dcera s manželem splácí.

Při zapsání do katastru se objeví problém (asi nový OZ?), že by byl pozemek napsán na někoho jiného než dům.

Matku všichni v okolí přesvědčují, že o nic nejde a ať dům zapíše v katastru na dceru. Přepokládejme teď chvíli, že se dcera se svým manželem nerozvede apod., ale jen to, že z nějakých důvodů přestanou splácet hypotéku na pozemek.

Jak se banka postaví k této situaci? Opravdu si banka ponechá teď jen zástavu na pozemek, i když ho těžko nějak zhodnotí, protože s "cizím" barákem si asi nikdo takový pozemek nekoupí? Co hrozí matce, když banka uplatní svou pohledávku?

Mně to pro matku přijde jako velmi nepříjemná a nevýhodná situace, kdy je zajatcem všech zúčastněných stran. Dcera by měla stejně barák zdědit - teď jde opravdu jen o tu dobu, kdy by matka měla mít ve stáří klid.

Co si o tom myslíte?
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xtonda 4. 1. 2016 14:28

IMO pokud banka neuspokojí svojí pohledávku z pozemku, tak klidně může jít po baráku. Stát se může cokoliv, mít barák napsaný ne dceru mi nepřijde výhodné. Ideální by bylo na matku převést část pozemku, ale to předpokládám kvůli hypotéce nebude možné. Nesnadná situace.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 4. 1. 2016 14:48

Jo, přesně tohle jsem si myslel. Taky mi jako lepší řešení přišlo převedení pozemku na matku i s hypotékou, kterou by dále splácela dcera s manželem matce. Pokud by hypotéku z nějakého důvodu platit přestali, tak by matka hypotéku zaplatila a věděla hned, že u její dcery něco doma *****í.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jichaj 4. 1. 2016 15:14

Blbě se zeptám a nebere se teď barák jakou součást pozemku? (když je shodný vlastník) Takže by banka prodala jak pozemek tak i to co stojí na něm?

Jo, souhlas, pozemek na matku. Až bude dostavěno a zaplaceno, muže klidě darovat dceři.
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 4. 1. 2016 15:17

Do takového případu nějaká banka půjde? Nebude mít banka jednodušší, když takový obchod smete ze stolu?

Tady k tomu máte nějaké právní informace.
http://www.holubova.cz/news/74/32/Prina ... -vlastnika
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 4. 1. 2016 15:33

Barák už stojí, teď se řeší zápis do katastru.

Posloupnost byla asi následující:

1) Již před několika lety (2010?) si dcera s manželem vzali hypotéku na pozemek.

2) V roce 2014 - 2015 se stavěů dům, v roce 2015 došlo ke kolaudaci domu.

Banka asi byla jen informována o záměru stavě, žádné další finance nebyly od banky požadoványt. Matka si myslela, že nebude problém s tím, že by byla v katastru uvedena jako vlastník domu. To katastr prý teď nechce, už jen kvůli příbuzenským vztahům, ale to se mi jako důvod nezdá.

@Vladimir.Svorba: Díky, o novém OZ vím, i jsem se na něj v prvním příspěvku odkazoval.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xtonda 4. 1. 2016 15:43

Já to chápal tak, že je to teprve ve stádiu úvah zda se do té stavby pustit či nikoliv, ten článek se týká staveb postavených před NOZ, což tedy byl předpoklad chybný, ovšem vzhledem k datu kolaudace stavba i tak probíhala již za platnosti NOZ?

Přepis pozemku na matku jednak musí banka dovolit a jednak to řeší situaci pouze v případě, že matce i po postavení baráku zbude tolik peněz aby v případě, že mladý přestanou platit, to dokázala sama zaplatit, jinak pozemek i s barákem banka sebere tak jako tak. Samozřejmě doplatit to může i když to zůstane na mladý, rozdíl je akorát v tom, komu to pak zůstane.

Ovšem přepis na matku by se zase nemusel líbit mladým, pokud má matka i jiné dědice než je.

Pokud ovšem má tolik peněz, tak ať hypotéku prostě zaplatí a pozemek (nebo část? nějak mi nedává smysl že si mladý brali hypotéku na pozemek pro barák matky) se přepíše na matku, s nezadluženým si mohou dělat co se jim zlíbí.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 4. 1. 2016 15:49

@xtonda

Přesně tak: Kolaudace proběhla v době platnosti NOZ.

Barák už stojí. Mladí si vzali hypotéku na pozemek, pak nakonec koupili dům jinde (také na hypotéku) a pozemek si nechali. Po letech nabídlí pozemek své matce, která měla peníze na nový dům, ale určitě už teď nemá dostatek peněz na splacení pozemku (a nechce to udělat). Z hypotéky mladí umořili málo, podle jejich slov pozemek dělá v jejich hypotéce cca 1 000 Kč měsičně...

Dědictví by asi problém nebylo, stačí pořádně napsaná závěť, která vyloučí jiné dědice. Nebo nějaký druh darovací smlouvy - tuším, že i s tímhle NOZ počítá.

-- 4. 1. 2016 15:51 --

Mně to celé prostě přijde jako nedomyšlená akce a také nechápu, že si tyto majetkové vztahy vzájemně nevyřešili ještě před dalšími investicemi do baráku.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xtonda 4. 1. 2016 16:39

Tak v tomhle případě, kdy pozemek slouží pouze matce, je poněkud zvláštní, že ho nechce odkoupit. Pokud je splátka jen tisíc, tak cena toho pozemku je max tak čtvrt mega, což není zas až takový majlant, ale to je věc té rodiny.

Barák lze zapsat na jiného vlastníka jen pokud byla stavba ke konci roku 2013 v určitém stupni rozestavěnosti a byly provedeny potřebné kroky viz např. tento článek: http://www.mesec.cz/clanky/novy-obcansk ... omplikace/ což předpokládám, že nebylo, když se to řeší až teď. Čili jinou možnost než zapsat barák na dceru nebo pozemek odkoupit stejně matka nejspíš nemá.

Pak ještě jsou v NOZ instituty jako právo stavby, břemena a služebnosti, třeba by to šlo uspokojivě ošetřit pomocí nich, ale to už je fakt na specializovaného právníka. Něco je zmíněno například v těchto textech:

http://www.pravniprostor.cz/clanky/reko ... i-v-noz-ii
http://osz.cmkos.cz/cz/clanky/14-10-201 ... radna.aspx
http://www.epravo.cz/top/clanky/vecnepr ... 97441.html
Naposledy upravil xtonda dne 4. 1. 2016 16:46, celkově upraveno 1
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 4. 1. 2016 16:43

Díky moc za potvrzení mých úvah, přesně tohle jsme jim řekl a jim se to nezdálo. Jak si to vyřeší, tak to je už jen jejich věc.
A díky i za ty odkazy.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xtonda 4. 1. 2016 16:45

Jen doplním, že to je zcela laický názor na základě teď vygooglených textů, ani právo ani stavařina ani zdaleka nejsou můj obor.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 4. 1. 2016 16:49

To jsme na tom stejně, jen jsem si chtěl ověřit, že to i někdo další vidí podobně, i když má jen letmé znalosti práva.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod osobne2 4. 1. 2016 18:07

Matka muze dum darovat dceri, pritom se do darovaci smlouvy zanese vecne bremeno uzivani nemovitosti, dum pak bude v katastru veden na dceru a bude tam zapsano vecne bremeno.
osobne2
Přeborník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků