Ze sklepa suterénní bydlení

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod maondra 29. 1. 2019 12:47

Řeším otázku otázku opravy sklepních prostor v řadovém RD z 30-tých let. Ve sklepě jsou 4 místnosti a chodba (dům je celý podsklepený). Sklepní prostory jsou celkově ve špatném stavu - funguje jen jedna žárovka, opadané omítky, dřevěná podlaha strávená - někde už jen hlína. chtělo by to celkovou rekonstrukci - komplet zednické práce (podlahy, omítky), rozvody el, nové dveře a okna...a stále přemýšlím, zda do toho jít. Rozpočet určitě tak 0,5 mil. možná i více. Drahá sranda na skladování čehokoliv - klasické užívání sklepa nebo na zřízení jakési hobby-dílny. Možná by bylo řešením jednotlivé místnosti opravit - upravit vč. zřízení společného sociálního zařízení v jedné z mísností (wc, sprcha, kuchyňka) - a nabídnout jako levné studentské ubytování. Jsem z Brna - velkého města, do centra je to 10min. MHD. Budu ráda za každou zkušenost a názor.
maondra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MiASX 29. 1. 2019 13:02

Jestli tam je vlhko jako v kazdem sklepe, tak tam nikdo chtit bydlet nebude.
MiASX
Nadšenec

Odeslat příspěvekod curvecardik 29. 1. 2019 13:57

Dobrý nápad, ušetříš za okna
curvecardik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maondra 29. 1. 2019 15:26

MiASX píše:Jestli tam je vlhko jako v kazdem sklepe, tak tam nikdo chtit bydlet nebude.


Vlhkost by se řešila sanačními omítkami a izolací proti zemní vlhkosti - nové podlahy. Dělali by to zkušení zedníci (nebylo by to levné). A mám dilema jak potom tyto prostory využít i jinak, než jako odkladiště sezonních věcí nebo na uskladnění zeleniny.
maondra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DrumSession 29. 1. 2019 16:18

Pronajmu 4 obytné sklepní místnosti LEVNĚ
zn. nájem 2000 Kč/m + topení 7000 Kč/m kalkulováno při topení na 18°C, je tu vlhko, časem plísně a málo světla.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 1. 2019 18:09

Čistě teoreticky - k bydlení se mohou užívat jen místnosti k bydlení zkolaudované. A to ten sklep nemusí splnit (nedostatek světla, atd). Za užívání v rozporu s kolaudací může být udělena pokuta.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 29. 1. 2019 18:12

Tak ja osobne treba ze zacatku me kariery v jakemsi “suterennim byte” v RD bydlel. Dokonce i s dojizdenim az do Ivanovic. Pokud to bude slusne vypadat, nebude to vlhke, tak za slusnou cenu to bude hned obsazene. Ono pro nekoho kdo prijde ze skoly do prvniho zamestnani je kazda koruna dobra, takze i sutereni byt se sikne. Nizsi cena najmu nez prumer to pojisti. Navic pokud by to melo byt vicemene jen na prespavani, tim spis. Ale pocital bych s tim, ze to nebude pro nejak moc dlouhodobe najemniky, ze se budou spis tocit ... tipuju tak rok, maximalne dva.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod aaischa 29. 1. 2019 20:16

Prarodiče nuceně za minulého režimu v něčem takovém museli mnoho let žít, protože dříve měli živnost která jim byla zabavena..

vlhkosti se nedalo zbavit, aby zdi neplesnivěli tak nakonec děda dal do omítky topné kabely co cca 15cm, to byla jedná možnost jak nemít opakovaně vlhké a následně opadané omítiky..

být to sklep v paneláku tak možná, ale u řadového domu, pochybuju že půjde odstranit vlhkost, muselo by se to z venku okopat k základům atd, plus bude vlhkost sáknout ze zdí okolních domů, pakliže se neodizolují také. např po dešti v takovýchto sklepech bývají na podlahách mokré fleky, atd, nemyslím se že by to mohlo být ke zdravému bydlení..
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 30. 1. 2019 07:52

maondra píše:Jsem z Brna - velkého města


:-D

Predevsim je potreba sehnat nekoho, kdo si to prohledne a rekne, co s tim. Zbyva kolaudace a vsechny predpoklady pro ni.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod maondra 30. 1. 2019 08:02

Díky za všechny postřehy. Zedníci navrhují vykopat podlahy do cca 30 cm, odizolovat, položit polystyren, na to hory betonu. To samé zdi - okopat na cihlu, pak sanační omítky. Jde mi z toho hlava kolem. Zedníci jsou kvalitní, už je mám vyzkoušené z jiných akcí, ale nebude toto levná záležitost. Zkusím poptat sousedy - domy v ulici jsou všechny stejné - jak to mají oni s jejich sklepy, v jakém je mají stavu, zda opravovali a jak je v současnosti využívají.
Taky se zeptám na stavebním úřadu - jak s povoleními, resp. kolaudací - toto mě nenapadlo.
maondra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blackwork 12. 3. 2019 10:47

Vypadá to že je barák na základových pásech takže já bych doporučoval dát tam iglů ...

https://www.svepomoci.cz/rekonstrukce/r ... -iglu.html
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Inev 16. 3. 2019 21:28

Pokud tam nebude přirozené světlo z okna, na SÚ to k bydlení neprojde. Viz. ČSN 73 0580-2 :denní osvětlení obytných budov.
Inev
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků