Dálkové vytápění bytu - pokles teploty

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod milansokol 27. 2. 2017 12:05

Dobrý den,
chci se zeptat. V panelovém bytě v Praze, kde máme dálkové vytápění, tak poslední dobou pozoruji vlažnější radiátory i při maximálním nastavení. I trubky, které topí v podstatě neustále jsou vlažnější.
Je to tím, že venku se zvýšila teplota? Funguje vytápění na systému, že pokud je venku tepleji, tak je dodáváno menší teplo a naopak?
Děkuji za názory
milansokol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Franklin 27. 2. 2017 12:45

Hlavice na radiátoru neslouží k nastavení toho, jak moc má topení hřát, ale je to termostat: nastavením určitého stupně na hlavici bych měl docílit konstatní teploty v místnosti. Například na mojí hlavici se uvádí, že stupeň 3 přibližně odpovídá teplotě 20ºC v místnosti. Pokud teplota v místnosti odpovídá nastavení hlavice, pak bych vůbec neřešil, jestli je topení vlažné nebo ne.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 27. 2. 2017 13:01

Záleží jakou hlavici má, nemusí být nutně termostatická.

A ano, i u nás je teplota média ve stoupačkách vyšší když je venku -10 než když je +10 jako dneska. dost možná to i regulují dopředu podle předpovědi.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 27. 2. 2017 13:31

Ano, u dálkového vytápění se mění parametry na několik místech, většinou něco na způsob ekvitermní regulace. Typicky na výstupu teplovodu z teplárny (elektrárny), ve výměníku a nakonec v paneláku na přívodu. Výsledkem je, že se to nedá pořádně regulovat hlavicemi na radiátorech a v přechodném období bývá v místnostech s vyššími ztrátami zima.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod milansokol 28. 2. 2017 22:36

Mám hlavici značky Heimeier (přesný typ nevím a nevím, jak poznám, jestli je termostatická??). Je tam 5 čísel a taky u čísla 3(symbol sluníčka) mám uvedeno 20 stupňů. Dále sněhová vločka 6 stupňů. Měsíc 14 stupňů. 5 svislých čar - 4 stupně. Myslel jsem, že prostě když chci mít největší teplo, tak to nastavím na nejvyšší číslo, tedy 5. Takže to znamená, že můžu maximálně dosáhnout 20 stupňů, když to nastavím na číslo 3 ?
Koukám, že je to složitější, než jsem si myslel :) Budu rád za vysvětlení
milansokol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomkins 10. 4. 2017 22:50

Trošku mi to připomíná situaci, kdy si nájemník stěžoval, že je mu zima. Majitel bytu se ho zeptal, proč si nepustí topení. Ten odpověděl, že neví jak na to. Tak mu bylo vysvětleno, že na konci topení je takový otočný regulátor. A když s ním otočí, že mu to začne topit.

No a protože týpek měl na hlavici radiátoru pověšený mokrý trenky, tak na druhé straně topení povolil odvzdušňovací kohout.
Tomkins
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků