Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod godzilak 28. 6. 2017 21:44

To nemám, ani sem to po něm zatím nechtěl, zajímal mě jen odhad tepelných ztrát, aby se dala přibližně odhadnout nějaká suma za elektřinu potažmo za topení.
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 29. 6. 2017 21:55

Uff a z ceho to jako odhadoval? Cucal si to z prstu?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod godzilak 29. 6. 2017 23:21

Tak on už nějaký návrhy i řešení má hotový, ale to se ještě bude dost upravovat. Předpokládám že to spočetl +- podle toho co tam zatím má hotovo.
Mě šlo hlavně o to abych věděl jaký stav může být nejhorší, ted už ta TZ bude jen klesat.
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 30. 6. 2017 09:32

V tom obrázku nahoře (co jsi uváděl ty tepelné ztráty) jsou uvedeny součinitele prostupu tepla jednotlivých konstrukcí. Nejsou až tak špatné. Je tam i odkaz, že skladby jsou ve stavební části. Mě se to ale pořád zdá na velikost domu příliš veliké. Zkoušel jsem výpočet obálkovou metodou, ale je to jen hrubý odhad, protože neznám rozměry (vycházím ze 150m2) atd....a při vnitřní teplotě 24 st a venkovní -15 st jsem na nějakých cca 3,6 kW a tomu cca 2 KW větrání a jsem na 5,6 kW. Ale to jsou hrubé čísla. Ta tvoje 9,6 kW může být dána tím, že jsi chtěl min. vnitřní teplotu 24 st a on tam dal třeba 26 st. Navíc můžeš mít oblast venkovní - 18 st (já počítal -15 st). Je tu mnoho neznámých info. Vliv tepelných mostů, vnitřní zisky, sluneční zisky atd....

K teplotě uvnitř. Je třeba si uvědomit, že 24 st ve starém neizolovaném baráku a v izolované novostavě je veliký rozdíl. Ta teplená pohoda je dána vnitřní teplotou konstrukcí (stěna, strop, okna, podlaha). Je to přesně ten efekt, když na tebe jde 30 st z krbu a a za zády máš 15 st. Nebo když stojíš před špatným oknem a cítíš jak na tebe sálá chlad. Uvádí se, že každý st. navíc je cca 6% nákladu na vytápění.

Po zkušenostech, které mám, jsou nejlépe investované peníze a čas do kvalitního projektu. Celková koncepce domu je tím nejzásadnějším. Pokud již máte projekt a ty řeším na fóru jak vytápět, tak je někde chyba. Bohužel je to často, že topení se řeší až na konec. Někdy dokonce v průběhu stavby. Byl jsem u spousty projektů a staveb a ten příběh je pořád stejný. Stejné chyby, stejný spěch, stejný postup.....Mám pocit, že lidé věnují více času výberu dovolené, mobilu atd...než takové zásadní věci jako je dům. Kromě toho, že je to většinou věc na celý život, tak je to jednoznačně největší fin. zátěž. Viz.tvá hypotéka. Těch vět jako to je zbytečné, to je moc, to stačí, to se nevyplatí, to bude stát majlant jsem slyšel už opravdu hodně. Tvá reakce na dotaci jest právě tím příkladem všeho toho.

Za mě ještě oblíbená věta. Žádný projektant ani zedník za tebe účty platit nebude :-) Norma nenorma. Z mého pohledu je stavba rozumného PD nejlepší penzijní (důchodové nebo jak se to říká) spoření :-)

Ale jaký si to uděláš, takový to bude a bydlet se dá prakticky ve všem :-)

-- 30. 6. 2017 11:17 --

godzilak píše: ale zase se moc ekonomicky nevyplatí kvůli úspoře 5-10k investovat statisíce na přiblížení se k PD.......jestli má smysl investovat do vylepšení zateplení, protože ta úspora za energie už bude přinášet minimální profit a náklady na stavbu se budou zbytečně zvyšovat......pak zbytečně prostavěl opravdu stovky tisíc....Když investuju dalších několik stovek tisíc na řešení a zateplení domu tak o kolik srazím účet ? Reálně maximálně o třetinu a to se mi přece nevrátí ani za těch dvacet let


Máš k tomu nějaký relevantní výpočty? Nebo odkud čerpáš tyto info? Je třeba si uvědomit pár věcí. Do podlahy už nikdy nic nepřidáš. Do stropu je to -+ stejné, jedině že by jsi dal nadkrokevní izolaci :-) Okna se dají vyměnit za 10-15 let. Třeba budou nějaké vacuum super Ingo 0,02 :-) Kdo ví. Dodatečné zateplování stěny je přesně ten ekonocký nesmysl. Cena zateplení se skládá z ceny práce a materiálu. Práce :dovoz, odvoz, montáž, pronájem lešení, nalepení EPS, někdy kotvení EPS (u novostaveb už moc ne), stěrkovaní do perlinky, penetrovování, natažení probarvená omítka. Materiál : EPS, pelrinka, lišty, kotvy, penetrace, omítka. Když si to naceníš pro 10 cm EPS a 20 cm EPS tak ten rozdíl nebude stotisíce jak píšeš, ale pouze jen v EPS. V tvém případě cca 140m2 fasády je EPS 10 cm 14m3 = cca 14 tis. Kč.......u 20 cm EPS to bude 28 tis Kč. Rozdíl je 14 tis. Kč :-) Zbytek bude stejný. Kromě tedy ještě kotev, ale na novostavbu a ještě bungalov bych to neřešil a lepil bych to PU pěnou. Ale žádné statisíce nevidím :-) U podlahy se dá polemizovat, že díky navýšení z 10 cm na 20 cm naroste kromě ceny EPS vlastně plocha fasády (zvedne se stavba), ale jak jsem psal, do podlahy už nikdy nic nedáš. Okna bych jiné než trojskla nebral, ale není trojsklo jako trojsklo. Má to opět svá specifika. Trosklo v rámu 72 mm je imitace trojskla. A hlavně kvalitní montáž. Nevím jak máš řešený strop (střechu pult nebo sedlovku nebo polovalbu), betonový, klasický krov, vazníky atd....zde se vždy dá udělat prostor pro izolaci. Já jsem pro pultovku s nadkrokevní izolací. Takhle může diskutovat dále a počítat a počítat..........navrhnout jednotlivé skladby, spočítat jejich cenu, následně tepelnou ztrátu a cenu za topení. Na livingu je kupa takových diskuzí :-)

Jediné co je nutné v PD mít je nucené větrání s rekuperací. Ale bez toho já už bych nový barák, jakýkoliv, nestavěl.

A hlavně mi prosím nezačni psát o dýchání stěn atd......to faaakt ne :-) Nic na stavbě nedýchá, protože to nemá plíce :-):-) Pokud se chceš bavit, tak o vzniku rosného bodu a s tím spojená bilance vodních par v konstrukci. V zimě vznikne rosný bod (vlhkost) v každé konstrukci. Jde jen o to kde, co tam způsobí a zda se stihne přes léto vypařit :-)
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod S474N 30. 6. 2017 12:01

Asi tak nejak, s vetranim rozhodne souhlasim a denne se presvedcuji, ze to lidi porad nepochopili, k cemu to slouzi, protoze opakujici se dotazy typu "a k cemu ti to je", "to ti neuspori zadne penize" a podobne jen dokazuji neznalost.

Mimochodem, priklad z praxe - nejakych 220m2 14 cm polystyrenu me vyslo na 33 tisic, kdyz jsem zvolil nakonec 16cm, tak to bylo celkem 36 tisic. Rozdil tedy 3 tisice. Naprosto zanedbatelny rozdil.

Naproti tomu nejsem presvedcen, ze polyse nad 20cm maji jeste nejaky ekonomicky smysl, ale samozrejme zalezi na skladbe a celkovem pojeti domu. U PD je to pochopitelne jine, nez u NED ci horsich. Navic se tu bavime o novostavbe, kde si clovek muze doslova vymyslet, tak proc se proboha brzdit?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod godzilak 30. 6. 2017 16:03

Aby v tom nebyl guláš odpovídal jsem po odstavcích ;-)

V tom obrázku nahoře (co jsi uváděl ty tepelné ztráty) jsou uvedeny součinitele prostupu tepla jednotlivých konstrukcí. Nejsou až tak špatné. Je tam i odkaz, že skladby jsou ve stavební části. Mě se to ale pořád zdá na velikost domu příliš veliké. Zkoušel jsem výpočet obálkovou metodou, ale je to jen hrubý odhad, protože neznám rozměry (vycházím ze 150m2) atd....a při vnitřní teplotě 24 st a venkovní -15 st jsem na nějakých cca 3,6 kW a tomu cca 2 KW větrání a jsem na 5,6 kW. Ale to jsou hrubé čísla. Ta tvoje 9,6 kW může být dána tím, že jsi chtěl min. vnitřní teplotu 24 st a on tam dal třeba 26 st. Navíc můžeš mít oblast venkovní - 18 st (já počítal -15 st). Je tu mnoho neznámých info. Vliv tepelných mostů, vnitřní zisky, sluneční zisky atd....

Vnitřní teplota minimálně 25°C, jinak já jsem cíleně chtěl ten nejhorší možný odhad, abych věděl jak to může být nejhorší, cokoliv navíc jen ty TZ sníží ....

K teplotě uvnitř. Je třeba si uvědomit, že 24 st ve starém neizolovaném baráku a v izolované novostavě je veliký rozdíl. Ta teplená pohoda je dána vnitřní teplotou konstrukcí (stěna, strop, okna, podlaha). Je to přesně ten efekt, když na tebe jde 30 st z krbu a a za zády máš 15 st. Nebo když stojíš před špatným oknem a cítíš jak na tebe sálá chlad. Uvádí se, že každý st. navíc je cca 6% nákladu na vytápění.

V bytě topíme klidně na 27-28°C a to jsou všechny okna otevřeny na ventilaci, těžko odhadnout jaké je to v novostavbě při 24°C, ale myslím že rozdíl to zásadní nebude ....

Po zkušenostech, které mám, jsou nejlépe investované peníze a čas do kvalitního projektu. Celková koncepce domu je tím nejzásadnějším. Pokud již máte projekt a ty řeším na fóru jak vytápět, tak je někde chyba. Bohužel je to často, že topení se řeší až na konec. Někdy dokonce v průběhu stavby. Byl jsem u spousty projektů a staveb a ten příběh je pořád stejný. Stejné chyby, stejný spěch, stejný postup.....Mám pocit, že lidé věnují více času výberu dovolené, mobilu atd...než takové zásadní věci jako je dům. Kromě toho, že je to většinou věc na celý život, tak je to jednoznačně největší fin. zátěž. Viz.tvá hypotéka. Těch vět jako to je zbytečné, to je moc, to stačí, to se nevyplatí, to bude stát majlant jsem slyšel už opravdu hodně. Tvá reakce na dotaci jest právě tím příkladem všeho toho.

Projekt není, je hotový víceméně půdorys, zastavěná plocha, umístění na pozemek, přípojky, vrt, čov a z větší části jak to bude vypadat a kde co bude +- umístěno, nejsou vyřešeny materiály stavby, izolace, vytápění a spousta jiných věcí.... příští týden máme schůzku s projektantem aby jsme tyhle věci definitivně rozhodli, aby to mohl pořádně rozjet, potřebujeme to mít do konce léta hotové ....

Co se dotace týká, tak sem si to pročetl a je to dost složitý proces, který má spoustu náležitostí co se musí splnit... O tom kdyby člověk přemýšlel, tak by bylo třeba sehnat projektanta co s tím má zkušenosti, protože tohle určitě každý neumí vymyslet a namalovat a rozhodně to není pro někoho kdo má už takhle šibeniční termín jak na projekt, tak i na realizaci. Určitě to chce spoustu času na pořádný projekt a pak spoustu času sehnat a domluvit vhodné firmy, které mají s realizací zkušenosti, protože to taky určitě nezvládne pořádně udělat každá firma


Za mě ještě oblíbená věta. Žádný projektant ani zedník za tebe účty platit nebude :-) Norma nenorma. Z mého pohledu je stavba rozumného PD nejlepší penzijní (důchodové nebo jak se to říká) spoření :-)

Ale jaký si to uděláš, takový to bude a bydlet se dá prakticky ve všem :-)

Tak jasně že nebude, ale já přece nejsem projektant abych věděl co je a co nění dobrý nebo lepší :D

godzilak píše: ale zase se moc ekonomicky nevyplatí kvůli úspoře 5-10k investovat statisíce na přiblížení se k PD.......jestli má smysl investovat do vylepšení zateplení, protože ta úspora za energie už bude přinášet minimální profit a náklady na stavbu se budou zbytečně zvyšovat......pak zbytečně prostavěl opravdu stovky tisíc....Když investuju dalších několik stovek tisíc na řešení a zateplení domu tak o kolik srazím účet ? Reálně maximálně o třetinu a to se mi přece nevrátí ani za těch dvacet let


Máš k tomu nějaký relevantní výpočty? Nebo odkud čerpáš tyto info? Je třeba si uvědomit pár věcí. Do podlahy už nikdy nic nepřidáš. Do stropu je to -+ stejné, jedině že by jsi dal nadkrokevní izolaci :-) Okna se dají vyměnit za 10-15 let. Třeba budou nějaké vacuum super Ingo 0,02 :-) Kdo ví. Dodatečné zateplování stěny je přesně ten ekonocký nesmysl. Cena zateplení se skládá z ceny práce a materiálu. Práce :dovoz, odvoz, montáž, pronájem lešení, nalepení EPS, někdy kotvení EPS (u novostaveb už moc ne), stěrkovaní do perlinky, penetrovování, natažení probarvená omítka. Materiál : EPS, pelrinka, lišty, kotvy, penetrace, omítka. Když si to naceníš pro 10 cm EPS a 20 cm EPS tak ten rozdíl nebude stotisíce jak píšeš, ale pouze jen v EPS. V tvém případě cca 140m2 fasády je EPS 10 cm 14m3 = cca 14 tis. Kč.......u 20 cm EPS to bude 28 tis Kč. Rozdíl je 14 tis. Kč :-) Zbytek bude stejný. Kromě tedy ještě kotev, ale na novostavbu a ještě bungalov bych to neřešil a lepil bych to PU pěnou. Ale žádné statisíce nevidím :-) U podlahy se dá polemizovat, že díky navýšení z 10 cm na 20 cm naroste kromě ceny EPS vlastně plocha fasády (zvedne se stavba), ale jak jsem psal, do podlahy už nikdy nic nedáš. Okna bych jiné než trojskla nebral, ale není trojsklo jako trojsklo. Má to opět svá specifika. Trosklo v rámu 72 mm je imitace trojskla. A hlavně kvalitní montáž. Nevím jak máš řešený strop (střechu pult nebo sedlovku nebo polovalbu), betonový, klasický krov, vazníky atd....zde se vždy dá udělat prostor pro izolaci. Já jsem pro pultovku s nadkrokevní izolací. Takhle může diskutovat dále a počítat a počítat..........navrhnout jednotlivé skladby, spočítat jejich cenu, následně tepelnou ztrátu a cenu za topení. Na livingu je kupa takových diskuzí :-)

Namám k tomu výpočty, ale stačí se zeptat u stavební firmy když jim řeknu normální barák řeknou mi normální sumu, když jim řeknu nízkoenergetickej je to už řádově dražší, když se zmíním o pasivu, už lítají statisíce .... Nikdy jsem se o stavebnictví nijak zvlášť nezajímal, tudíž o tom moc nevím, ale předpokládám že PD se staví z jiného dražšího materiálu, trochu jiným postupem a hlavně s podstatně větší časovou náročností kvůli nutnosti mít vše perfektně uděláno, tudíž cena za práci bude značně větší (minimálně o desetitisíce, ale v reálu podstatně více), navíc bude určitě i nutnější aby stavební dozor byl na stavbě každou chvilku, aby u pasivu mohl kontrolovat že je vše tak jak má být, tudíž další tisíce navíc... Další věc je že největší tepelné ztráty jsou přes okna a dveře a rozdíl mezi normálníma oknama a nějakými kvalitními trojskly a pořádnými dveřmi hodí na stavbě minimálně 100.000kč....
strop defakto žádný není, jen sádrokartonové desky upevněné do profilu na krovu ... střecha je z jedné strany sedlová z druhé valbová .... Living neznám.


Jediné co je nutné v PD mít je nucené větrání s rekuperací. Ale bez toho já už bych nový barák, jakýkoliv, nestavěl.

Pokud chceš dotaci tak rekuperace musí být jedna z těch hodně kvalitních s vysokou účinností, další kopec nákladů....

A hlavně mi prosím nezačni psát o dýchání stěn atd......to faaakt ne :-) Nic na stavbě nedýchá, protože to nemá plíce :-):-) Pokud se chceš bavit, tak o vzniku rosného bodu a s tím spojená bilance vodních par v konstrukci. V zimě vznikne rosný bod (vlhkost) v každé konstrukci. Jde jen o to kde, co tam způsobí a zda se stihne přes léto vypařit :-)

Jak jsem psal, nejsem odborník vůbec nevím o čem mluvíš :mrgreen:

-- 30. 6. 2017 17:21 --

S474N píše:Asi tak nejak, s vetranim rozhodne souhlasim a denne se presvedcuji, ze to lidi porad nepochopili, k cemu to slouzi, protoze opakujici se dotazy typu "a k cemu ti to je", "to ti neuspori zadne penize" a podobne jen dokazuji neznalost.

Mimochodem, priklad z praxe - nejakych 220m2 14 cm polystyrenu me vyslo na 33 tisic, kdyz jsem zvolil nakonec 16cm, tak to bylo celkem 36 tisic. Rozdil tedy 3 tisice. Naprosto zanedbatelny rozdil.

Naproti tomu nejsem presvedcen, ze polyse nad 20cm maji jeste nejaky ekonomicky smysl, ale samozrejme zalezi na skladbe a celkovem pojeti domu. U PD je to pochopitelne jine, nez u NED ci horsich. Navic se tu bavime o novostavbe, kde si clovek muze doslova vymyslet, tak proc se proboha brzdit?


Těžko říct zda to reálně něco uspoří, to asi záleží na tom jak člověk větrá... Reálně je to krabička za desetitisíce, co jsem tak zběžně koukal, tak s montáží i kolem 100.000kč, jejíž provoz taky není zadarmo. Pokud by člověk větral podle normy, tak by se to asi do pár let zaplatilo, ale v reálu nikdo tak nevětrá, tudíž je otázka jestli za životnost tý věcičky se ti ty peníze vůbec můžou vrátit ... :-| U lidí co větrají málo by se to nezaplatilo nikdy....

S tím polystyrenem je to taky zajímavé, na spoustě stránek o stavebních materiálech pořád čtu že: "normální je nezateplovat"

Vymýšlet se dá kde co, otázka je jestli to nebo to má smysl .... Když se třeba podívám na nabídky domů na klíč tak normální dům který stojí 3.000.000 a porovnám to s PD, který je cca stejně velký i vybavený je cena většinou přes 4.000.000 , to bych musel na vytápění ušetřit ročně alespon 30.000 aby se to za dobu hypotéky vrátilo, ale když roční náklady na elektřinu včetně vytápění TČ nedosahují ani těch uváděných 30.000, tak je to celkem utopie.... možná kdybych si dům stavěl sám a ne firma tak to význam má, ale takto jsem zatím neobjevil to kouzlo PD jak to vidíš ty ....
Naposledy upravil godzilak dne 30. 6. 2017 18:26, celkově upraveno 1
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 30. 6. 2017 17:32

Pokud v bytě topíte na 27-28°a zároveň máte všechna okna na ventilaci, tak mi to trochu nesedí s tou ideou šetření na topení.
Já jsem naštvanej na chlápka, co mi dělal kdysi plynové topení. Vnutil mi "výpočtem" 20kW kotel, naštěstí má přepínání 12/20. Ale i na těch 12 se i v těch největších mrazech tak polovinu času fláká. Ale je pravda, že topíme na 21,5°C.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 30. 6. 2017 18:07

Tam kde v součastnosti bydlíme je dálkový přívod tepla i teplé vody za nízké ceny, i když topíme jak topíme tak nás účet vychází na 1200kč měsíčně :D

EDIT : V domě to samozřejmě takto dělat nepůjde, to bychom protopili majlant a hlavně tam potřebuju účty co možná nejnižší, ale zase tak aby to bylo efektivní a vyplatilo se to ...
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 30. 6. 2017 19:57

Na oknech rozdil 100 tisic? Ty ses vazne pomatl.

Na jednu stranu pises, ze se nezajimas a na druhou to takto "odborne hodnotis". Tak si o tom nejprve neco zjisti a potom placej nesmysly. Rozdil mezi vymyslenim ve sklech a beznym standardem bude tak 20% max.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 30. 6. 2017 21:08

Vetsina uz tu byla recena,tak jen k te rekuperaci.
Ta neni primarne o uspore(nikdo totiz nevetra okny podle normy-takze by se ti to vazne nikdy nevratilo), ale o kvalite "zivota" s rizenou vymenou vzduchu... to samozrejme neco stoji.
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 30. 6. 2017 23:56

S474N píše:Na oknech rozdil 100 tisic? Ty ses vazne pomatl.

Na jednu stranu pises, ze se nezajimas a na druhou to takto "odborne hodnotis". Tak si o tom nejprve neco zjisti a potom placej nesmysly. Rozdil mezi vymyslenim ve sklech a beznym standardem bude tak 20% max.


Píšu okna i dveře... a těch 100k to udělá snadno pokud budeš chtít kvalitní trojskla s nízkým tepelným prostupem i kvalitní dveře, tedy samozřejmě to záleží kolik oken a prosklených ploch máš v domě.
My ale máme v plánu mít třeba jen v obýváku s kuchyní 2 okna + cca 8-10m2 prosklené plochy směrem do dvora (francouzské dveře + takové ty vytrýny) + dalších šest klasických oken v domě, francouzské z ložnice a vchodové dveře.
Pokud má někdo pět oken a jedny dveře, tak to takový rozdíl nebude.

Nezajímám, ale píšu popávky firmám. Celkem snadno pak můžu říct o kolik je co dražší...

-- 1. 7. 2017 01:00 --

jichaj píše:Vetsina uz tu byla recena,tak jen k te rekuperaci.
Ta neni primarne o uspore(nikdo totiz nevetra okny podle normy-takze by se ti to vazne nikdy nevratilo), ale o kvalite "zivota" s rizenou vymenou vzduchu... to samozrejme neco stoji.


Otázka je jestli takový život ve skleníku je pro člověka lepší nebo není ....

To by se ve finále vyplatilo tam dát pevná okna, když už má někdo tu rekuperaci.

Každopádně všude se o rekuperaci mluví hlavně z důvodu úspor :-|
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 1. 7. 2017 14:17

Ja si daval trojskla v ramu profilu Inoutic Eforte, vymyslel jsem si i skladbu skla (4-20-4-18-4) a urcite ten rozdil proti "obycejne polsko/slovenske zumpe" nebyl sto litru, kdyz jsem zaplatil i s montazi necelych 130. A to tam mam celkem tri dvere a jen ty vchodovy vysly na 30.

jichaj: naprosto souhlasim, i z tohoto duvodu jsem rekuperaci daval a rozhodne ji doporucuji. Uspory tam jsou take, protoze pri vetrani predavas teplo z odpadniho vzduchu tomu co natahujes dovnitr. Takze pokud to porovnas s "normalnim vetranim", kde ti ten teplej unika pryc, tak to logicky uspora je.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod godzilak 1. 7. 2017 14:36

Asi záleží co za firmu ti to dělá, co mě posílají nabídky dle specifikací, tak za obyč okno cca 10.000 a nebo taky okno za 30.000+ , to je řekl bych zajímavej rozptyl :) Dveře mi nabízejí za 8.000 a nebo i za 70.000+
Celkem nevím podle čeho to vybrat, jedině podle tepelněizolačních hodnot, které ty drahé většinou mají teda výrazně lepší než ty levné ....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 1. 7. 2017 14:46

No to rozhodne zalezi, proto jsem si vybral ty nejlepsi ;)

Tak si nejdriv musis rozhodnout, jestli chces plast, drevo nebo hlinik. A potom najit ty nejlepsi a srazet je s cenou od tech nejhorsich. Ja taky zacinal na cene lehce pod 200.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod godzilak 1. 7. 2017 19:33

Tak to já mám nejdražší nabídku na celý dům asi 430.000 :D (všechny okna, vchodové dveře, francouzské okna + ty vitríny) Je to teda i se stíněním a venkovníma roletama ....
godzilak
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků