Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod BojiPetr 23. 1. 2018 13:02

Zdravím, připojím své zkušenosti novostavba z r . 2016 150m2
Topení jsem vyřešeil peletovým interierovým kotlem napojeným na podlahové vytápění přes akumulační nádrž. Ventilace a pomoc s vytápěním - sekundární zdroj. Mám řešený pomocí teplovzdušných solárních panelů ( http://www.topimzdarma.cz )
Po dvou sezónách průměr za vytápění 7.500.- / sezónu
BojiPetr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 23. 1. 2018 18:32

A investicni naklady?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 26. 1. 2018 17:01

denys.ryl píše:Zrovna jsem takhle pře zimou řešil čím topit atd. četl různé články typu: https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jakym-palivem-topit--aneb-setrime-za-topeni a ono hele, stačilo najít jenom kvalitní forum, kde se lidi vyznají :) Děkuji Vám :)


Dobre jsi to tu ospamoval... Radeji si rekneme nakladovost, beru to odhadem

Elektrina: od 1,90 Kc/KWh
Propan Butan: okolo 2 Kc/KWh
Zemni Plyn: od 0,9 Kc/KWh
Drevo? Tak tady to moc neumim spocitat, ale neco jako Kc/kg a prepocist na KWh by melo jit take udelat, jenze se musi stanovit nejaka maximalni vlhkost dreva... Kazdopadne u kazdeho spotrebutele bude jina cena prace podle ceny jeho casu.

Cim topit - bude silne individualni podle mistnich podminek.

-- 26. 1. 2018 17:04 --

BojiPetr píše:Zdravím, připojím své zkušenosti novostavba z r . 2016 150m2
...
Po dvou sezónách průměr za vytápění 7.500.- / sezónu


Bez informace, kde a v jake n.v. stavba lezi to je udaj ciste k nicemu. Mozna bys mohl alespon rozpocitat poriz.naklady na predpokladanou zivotnost systemu/sezonu. U takove elektriny jsou vstupni naklady temer zanedbatelne, u plynu to uz je horsi a nejvic to bude u radiby ekologickych reseni, ale k tomu se asi malokdo prizna
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 15. 4. 2018 08:20

vpe píše:
WrabCZak_ píše:Otuzovat se nikdo nebude :-) termostatickou baterii sem videl kolem 2-3000. - a obyc pakovka cca 1500.-.
TM je cca 10m od koupelny a kuchyn take tak nam vodak navrhl obehove cerpadlo komplet cca za 5000.
A kdyby byla rekuperace pod vanou tak ta termostaticka hlavice redi vodu sama ne? Kdezto u pakove bych pak jeste musel hybat s pakou podle toho jak bude rekuperace predehrivat.

Voda bude pripojena na obecni rad.


Presne tak, pro sprchovy komfort potrebujes termostatickou baterii na vystupnim miste kde mas tu rekuperaci. Termostaticka baterie se vyplati i bez rekuperace - komfort a uspora vody a casu.


https://www.hornbach.cz/shop/Vanova-bat ... rtikl.html

v Hornbachu akci za 1339,- termostaticke vanove baterie Bornholm a doprava byla z eshopu zcela zdarma jiz od jednoho kusu. Neodolal jsem :))

Znate nekdo levnejsi?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DominikOPF 21. 4. 2018 13:59

Zdravim,
Planuju stavbu bungalovu a jsem ve fazi kdy s projektantem resime projekt a samozrejme ze krome jeho doporuceni se snazim informovat o vsech moznostech.
Nejvic me momentalne trapi otazka cim dum vytapet. Urcite chci postavit TZ do 5kw. Projektant navrhuje ele kotel. Ale mam v hlave myslenku, ze bych poridil levne TC vzduch vzduch multisplit jen do obyvaku a koupelny. Toto byh vyuzival vetsinu casu, pokud by stacilo a v mrazech dotopit nejakyma primotopama... Puvodne jsem chtel podlahovku, ale nevim jestli to neni zbytecne kdyz vetsinu roku bych ji asi nezapinal a jel jen na TC... Projektant chce taky krb... Kdybych krb nestavel tak za cenu krbu mam to levne cerpadlo...
V materialu na zdi mam v podstate jasno, tam by byla co nejtensi zed a aspon 20cm zatepleni...
Diky za nazory

Btw. Plyn nechci
DominikOPF
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod m_p_ 21. 4. 2018 18:41

DominikOPF píše:Zdravim,
Planuju stavbu bungalovu a jsem ve fazi kdy s projektantem resime projekt a samozrejme ze krome jeho doporuceni se snazim informovat o vsech moznostech.
Nejvic me momentalne trapi otazka cim dum vytapet. Urcite chci postavit TZ do 5kw. Projektant navrhuje ele kotel. Ale mam v hlave myslenku, ze bych poridil levne TC vzduch vzduch multisplit jen do obyvaku a koupelny. Toto byh vyuzival vetsinu casu, pokud by stacilo a v mrazech dotopit nejakyma primotopama... Puvodne jsem chtel podlahovku, ale nevim jestli to neni zbytecne kdyz vetsinu roku bych ji asi nezapinal a jel jen na TC... Projektant chce taky krb... Kdybych krb nestavel tak za cenu krbu mam to levne cerpadlo...
V materialu na zdi mam v podstate jasno, tam by byla co nejtensi zed a aspon 20cm zatepleni...
Diky za nazory

Btw. Plyn nechci


Já osobně bych dal plynový kotel, pokud máš HUPku na kraji pozemku. Pokud ne, tak při těchto ztrátách bych šel do elektrokotle. Topení v baráku bych udělal podlahové, event. radiátory navržené na nízký teplotní spád. Osobně nejsem příznivcem tepelného čerpadla. Neumí to servisovat každý, je tam drahý roční servis (podmínka záruky), navic náhradní díly jsou hodně drahé a investičně je to furt o dost dražší než elektrokotel.
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audiobullys 21. 4. 2018 18:59

Otázka je kolik stojí to tepelný čerpadlo. Nevim kolik ti kdo řekl za jednoduchý obložení krbu.
Zeptej se někoho kdo má čerpadlo kolik hodin jim topí a jakou má spotřebu.
Podlahový topení je tak na minimálně 2 spíš 3 hodiny než začne topit. Radiátory ohřívají hned. Kdybych měl furt topit 9 kW elektrokotlem tak se nedoplatim, většinou topím dřevem v krbu. Roční spotřeba je něco mezi 5,5 až 7 MWh podle toho když málo topím a nebo vícero. Plus k tomu bojler 6+2 hodiny x 2 kW na ohřev vody, v létě je tak na 6-8 kWh spotřeba za den celýho domu.
Přímotop taky pěkně žere, krb s vložkou vytopi celej barák.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod DominikOPF 22. 4. 2018 07:08

Audiobullys: to TC by se melo dat poridit kolem 80k. Tak nejak pocitam ze jsou naklady na krb komin... Prave neznam nikoho kdo ma cerpadlo. Z krbu mas udelane nejake rozvody? Nebo ho mas jen tak? Pises ze podlahovce trva 2-3 h nez zacne topit. Prave proto se zrejme nevyplati ji zapinat denne na 4h pro vecerni dotopeni baraku. Podle toho co jsem cetl je nejlevnejsi moznost jednou rocne zapnout a jednou vypnout. Proto uvazuju o tom TC vzduch vzduch, pro topeni v obdobich kdy ma jeste vysoky cop.

M-p-: nemam plyn na kraji pozemku navic se ho bojim, to se nekolikrat rocne obevi zprava o zakernem plynu ktery se pokusi nekoho udusit, stalo se to i memu kolegovi. A bratr kdyz nastoupil k PCR tak takovy byl jeho prvni smrtak... Takze plyn nemuzu kvuli nakladum na porizeni a strachu...
A kdybych mel ten ele kotel s podlahovkou jako hlavni vytapeni a to TC v teplotach kdy je treba ten dum jen mirne prihrivat? Podlahovka byl vzdy muj sen, ale nemam v dusi jistotu ze bych ji mel zaplou dyl nez mesic... Aspon teda podle poslednih trech zim. Proto premyslim jestli se mi oplati ji tam davat...


Dekuji za reakce.
DominikOPF
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 24. 4. 2018 11:41

moje naklady byly krbova vlozka 26 mam pocit, 17 bylo zapojeni do rozvodnýho systému s miničerpadlem na 2 kW, pak obložení krbu bylo bez faktury za 11 mám pocit. něco stojí ještě elektrokotel něco kolem 10, pak 200 l nádoba - bojler na ohřev TUV , ta už nevím kolik stála ale jsou to Dražice. tak 5-6 tisíc plus mínus něco . no celkem je to za 70 tisíc.
ale je to soustava krbová vložka + obložení+ zapojení do topení+ vlastní bojler+ elektrokotel jako pojistka
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod DominikOPF 24. 4. 2018 13:26

Takze topis v krbu asi hodne casto aby to ohrivalo tu TUV? A ten krb mas v obyvaku? Neni tam tepelna rozervanost se zbytkem domu? Popripade pretopeni? Co v lete? Jen elekotel?
DominikOPF
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 25. 4. 2018 07:31

Většinou se topí dřevem, pokud se nedojde pro dřevo zatopí se i elektrokotlem. Bojler má svoji topnou spiralu topí 6 hodin v noci a 2 odpoledne když je potřeba, v létě teplotu snižují takže ohřev sežere místo 14 kWh jen 6 i s ostatní elektřinou. Od jara už netopim. Krb v obýváku a pro kuchyň, v podlaze je topení tak za 3 hodiny to hřeje, jinde jsou radiátory a ty ohrejvaj hned.od krbu je mnohem víc tepla tak je v obýváku teplota vyšší tak o 2-3 stupně .
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 16. 5. 2018 12:10

A co se vykaslat na nejake elektrokotle a podobne nesmysly a jen si nechat polozit odporove draty do podlahy? Investicne za hubicku, provozove podobne tomu elektrokotli.

Plynu bych se nebal, neni duvod. Otravi se vetsinou idioti, kteri si za to realne muzou sami.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 19. 5. 2018 15:32

DominikOPF píše:Zdravim,
Planuju stavbu bungalovu a jsem ve fazi kdy s projektantem resime projekt a samozrejme ze krome jeho doporuceni se snazim informovat o vsech moznostech.
Nejvic me momentalne trapi otazka cim dum vytapet. Urcite chci postavit TZ do 5kw. Projektant navrhuje ele kotel. Ale mam v hlave myslenku, ze bych poridil levne TC vzduch vzduch multisplit jen do obyvaku a koupelny. Toto byh vyuzival vetsinu casu, pokud by stacilo a v mrazech dotopit nejakyma primotopama... Puvodne jsem chtel podlahovku, ale nevim jestli to neni zbytecne kdyz vetsinu roku bych ji asi nezapinal a jel jen na TC... Projektant chce taky krb... Kdybych krb nestavel tak za cenu krbu mam to levne cerpadlo...
V materialu na zdi mam v podstate jasno, tam by byla co nejtensi zed a aspon 20cm zatepleni...
Diky za nazory

Btw. Plyn nechci


Najdi si projektanta, ktery rozumi TC. Navratnost tebou uvedeneho maleho TČ okolo 100000 byva udavana 6-10 let, topis za 1/3 elektriny. Ten tvuj zjevne nikoliv anebo pocita s postapo, ze chce nutne krb? Anebo postav PD a dostanes snad 450.000 dotaci :) tva otazka nejde vyresit na foru, nezname projekt, mistni podminky...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m_p_ 5. 7. 2018 16:43

janbratan píše:Já bych byl osobně pro biokrb (viz https://www.levnekrby.cz/biokrby/) protože je s ním míň starostí a je to levnější


Jako hlavní zdroj? Jsi blázen nebo ten eshop je tvůj.
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LGA 6. 7. 2018 09:29

m_p_ píše:
janbratan píše:Já bych byl osobně pro biokrb (viz www. ...) protože je s ním míň starostí a je to levnější


Jako hlavní zdroj? Jsi blázen nebo ten eshop je tvůj.

Pokud má z prodeje provize no budiž, ať nám tedy spočítá kolik za zimu protopím ve srovnání s ostatními druhy vytápění.
Dál může zodpovědět na otázku co s CO2 a H2O, které spalováním vznikají.
LGA
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků