kolik za energie v 1+kk

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod eLzyx 2. 1. 2009 13:26

tak jsem se podíval na rozůčtování - měsíčně zaplatíme okolo 360Kč za vodu tj. za cca 6m3/měsíc - každodení min. 1 sprchování/osoba, wc, občas něco na vaření a úklid. Bazén napouštím ze studny, auto meju taky vodou ze studny. Vodu ze studny používám i při stavebních úpravách baráku.
Déle zaplatíme 750Kč plyn ~ 200m3/zimní měsíce - po zbytek roku plyn nepoužíváme (ročně tedy 9000Kč).
Elektrika vychází na 1850Kč/měsíc (380kWh/měsíc) ... dvě lednice, dva bojlery (50L + 250L se solárním ohřevem. Ten menší možná zrušíme), jeden průtokový ohřívač, čtyři počítače (dva jedou skoro nonstop), dvoje komlet kuch. kamna, jedna CRT TV - ale tu skoro nazapínám ...
suma 2960Kč / 2 = 1480Kč na každého :hm
K baráku - je to cca 80let starej dvoupodlažní barák, místnosti jsou cca 4,5x4,5m s 2,7-3m stropem. Je ze 3/4 podsklepený. Zateplení je provedené jen na severní a částečně i východní straně. Západní strana je společná s druhým barákem. Jižní zateplovat nebudeme, protože je během dne prohřívána sluncem. Zateplená je i střecha. Jestli jde o pasivní dům nevím, nikdy jsem to nenechával propočítávat. Jen mě štve, že jsem místo auta nekoupil fotovoltaickou elektrárnu - tenkrát ještě za dotace - pak bych měl pravděpodobně ziskový dům :hm
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 2. 1. 2009 13:35

eLzyx: pěkný, ale fotovoltaicko elektrárnu která by produkovala aspoň dost elektriky pro tebe bys umístil kam? máš k tomu velké pole?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 2. 1. 2009 13:48

počítal jsem s elektrárničkou, co by vyrobila ~3,3MWh za rok (tedy o drobek míň než spotřebuji). Ta vycházela na cca 420t Kč. Na střeše by zabrala 32m2 - což by bylo akorát.
V případě potřeby (tj. ku*evského zdražení elektriky) by se panely přestěhovaly na zahradu na otočné stojany. Ale to by se mi moc nechtělo, protože bych tím zabil jediné stále slunečné místo na zahradě
Naposledy upravil eLzyx dne 2. 1. 2009 13:57, celkově upraveno 1
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrasz 2. 1. 2009 13:56

eLzyx tak to je hodně slušné na tak starý barák. Já sice za nájem taky platím měsíčně 3-jku, ale je to bez energií .:-| Jo a plochu bytu mám cca 56m2, takže je to trošku rozdíl, ty náklady na metr čtvereční. :-(
Ondrasz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 2. 1. 2009 16:30

Ondrasz: no starý barám má obvykle nohem tlustší zdi (tzn lepší izolace a hlavně dobrá akumulace tepla) takže jsou na tom paradoxně líp, než domy ze 70 a 80 let. to bylo teplo skoro zadarmo a každý kašlal na tepelné parametry budov.
eLzyx: 420k bylo i s něčím na úschovu té elektriky? a co roční provoz, amortizace baterií a podobně? vyplatilo by se to vůbec?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 2. 1. 2009 17:15

s úschovou elektriky jsem si hlavu nelámal, protože nejlepší pro vlastníka takovéto elektrárničky je prodat všechno ČEZu, následně to zadarmo odebrat a ze zisku neplatit daň z příjmu :D
Doufám, že tohle každý na finexpertu chápe - dělal bych to primárně za účelem zisku, nikoliv za účelem ušetření přírody. I když ... ty články budou z větší části vyrobené někde mimo ČR, takže bych snížil ekologickou zátěž u nás - což je taky pozitivum (v ČR by se kvůli mě nemuselo ročně vytěžit/odvézt/spálit vagon-dva uhlí) O:-)
A stím jestli se to vyplatí ... návratnost je cca 4-5let při proplacení 50% investice státem (dnes již nereálné), při neproplacení je návratnost 8-10let - počítáno se zachováním stejných cen el. energie :hm A to je důvod proč váhám - netuším kam půjde cena elektriky
Naposledy upravil eLzyx dne 2. 1. 2009 17:18, celkově upraveno 1
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pjetr 2. 1. 2009 17:17

mikicz: Snad by jste elektřinu z fotovoltaické elektrárny nechtěl sám používat? Ta se přece prodá za nějakých 15 Kč/kWh a používá se ta z jaderných a uihelných elektráren za nějakých 4 Kč/kWh.
Pjetr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 2. 1. 2009 17:24

eLzyx: návratnost dejme tomu 10 let. a životnost? ono existuje i perpetum mobile, ale v případě zjištění z toho kouká kriminál... na jedné straně domu se elektrika od ČEZu bere, na druhé se přes fotovoltaiku vrací snížená o spotřebu a rozdíl v kč se inkasuje. je jenom otázka, jak dlouho ta dotace výkupní ceny vydrží.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 2. 1. 2009 17:25

jinak ta výkupní cena byla pokud vím nižší, někde kolem 11-13kč. ale to není podstatné.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 2. 1. 2009 17:42

Tohle perpetum mobile je štědrost našeho státu - nic nelegálního
výkupní cena se každým rokem navyšuje, takže je možné, že už je na 15Kč/kwh. Navíc stát garantuje, že tuto el. bude vykupovat po celou dobu životnosti elektrárny za stejnou nebo vyšší výkupní cenu než byla v době montáže. Životnost garantovaná výrobcem je 20let, dovolený pokles účinnosti bývá po 12letech na 90%, resp. po 25 letech na 80% původní účinnosti. Životnost jako taková je 30-35let - pak už to slouží maximálně jako střešní krytina :mrgreen:
Samozřejmě je dobré si ty panely připojistit proti škodám způsobených vandaly (závistiví sousedi) a přirodníma živlama. Otázkou je ... když budou ty panely montovány jako střešní krytina, jestli je nutné takové připojištění a kryje to standardní pojištění nemovistosti :hm
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 2. 1. 2009 17:54

eLzyx: njn, ale i tak lepší ty peníze investovat jinam. například do takových stavebních úprav, které umí získávat teplo a akumulovat ho, aby se ušetřilo na vytápění. ideálně do těch, co moc nestojí ale užitek z nich je vysoký.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 2. 1. 2009 18:05

proto jsme zvolili "jen" solární ohřev vody. Tím dosáhneme snížení spotřeby elektriky. Dalším krokem bude výměna kotle (dožívá) za nějaký účinější - a možná taky se solárním předehřevem - to se ušetří zase na plynu. No a pak mě beztak čeká koupě dalšího baráku, protože tenhle máme napůl s bráchou. Když sme "utíkali" od rodičů, vyšlo to totiž levněji než koupě dvou stejně velkých bytů a dvou garáží. A podle mě tenhle barák tu bude bez problémů i za dalších 20let - paneláky už asi ne, takže šlo snad o dobrou investici.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 2. 1. 2009 18:51

tak. solární ohřev vody je poměrně levný, a účinný. to samé předehřev vody. pak je taky dobrá věc kotel na dřevo s automatickým podavačem a zásobníkem a velkou akumulační nádrží.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noxik 2. 1. 2009 19:44

S474N: No jestli kupujes pocitac kazdy rok, tak bys vazne nedelal nic jinaho. Ja pri koupi cehokoliv dlouhodobeho uvazuji celkove naklady, tedy i energie, spotrebni material, atd. No pokud kupujes auto jako konicka a ne jen jako uzitnou vec, nebudes patrne tak hledet na spotrebu. Pro dopravu z mista A do mista B budes patrne hledet na spotrebu, bezpecnost, servis, atd. No na vysokoskolske vzdelani mame podle toho co pises asi dost podobny nazor, uvadel jsem to jako priklad, nebot podivej kolik lidi si na vysce dela "papiry".

eLzyx: Spotreba a uzitna hodnota pocitace nemusi byt v protikladu. Ty platby u baraku ti zavidim, kdyz vidim kolik v rodinych domech plati jini. Studna je super vec, zvlaste vzhledem k cenam vody. Solarni elektrarna je taky uzasna zdimacka na penize. Skoda jen ze zatim neni poradne zlevnena vyroba. Kdyby se snizily naroky na energii pri jejich vyroby, asi by z toho sly rovnou delat strechy. A takto postavene mesto by uz melo slusny vykon, vyuzitelny pres den v tovarnach.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 2. 1. 2009 20:16

Noxik: u me jedina vec dlouhodobeho uzivani je snad jenom byt a pistole. Jinak to menim prubezne - preci jenom clovek nejak musi jit s dobou, ne?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků