Vyúčtování nákladů na energie a služby

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod zik 14. 4. 2010 21:42

Zdravím a prosím o radu.

Od září 2009 bydlíme v nájmu v bytě 2+1. Teď nám přišlo vyúčtování, podle kterého máme za rok 2009 (z našeho pohledu tedy 4 měsíce) zaplatit za energie a služby přes 27 000 Kč. Za celý dům (10 bytů) byly přitom náklady celkem lehce přes 300 000 Kč. Už z tohoto pohledu se mi zdají naše náklady absolutně neúměrné - platit za 4 měsíce desetinu celkových nákladů na dům.

V bytě jsme tři, přepočítali nám tedy počet osob na celý rok jako 1. To by ještě odpovídalo, ale jen za předpokladu, že bude stejně započítán i předchozí nájemce, je to tak? (Ve vyúčtování tomu tak samozřejmě není.) Dost nesmyslně se tím zvyšuje poměr, který připadá na nás.

Další věc - máme vlastní vodoměr i plynoměr, náklady jsou ale rozpočítány podle počtu osob, vůbec se nehledí na naši reálnou spotřebu, i když se dá jasně zjistit. K tomu mi majitel napsal, že vodoměry nejsou ve všech bytech a vyhláška to takto umožňuje, i když po jejím přečtení si tím nejsem tak jistý:
(6) V zúčtovací jednotce, ve které u konečných spotřebitelů nejsou instalovány vodoměry, vlastník spotřební složku rozdělí podle průměrného počtu osob užívajících byt nebo nebytový prostor v zúčtovacím období a nebo v případě dohody všech konečných spotřebitelů podle poměru velikosti podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové podlahové ploše bytů a nebytových prostor v zúčtovací jednotce. Rozdíly v rozsahu vybavení jednotlivých bytů v zúčtovací jednotce mající vliv na odběr teplé užitkové vody zohlední vlastník přepočtem spotřební složky na základě odborného posouzení. V nebytových prostorách stanoví vlastník průměrný počet osob nebo odpovídající velikost podlahové plochy na základě odborného posouzení podle způsobu odběru a rozsahu využívání teplé užitkové vody.


Chtěl bych vědět, jestli počítám správně, případně na co má v takovém případě majitel právo. Budu vděčný za každou radu. :-)
zik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 14. 4. 2010 22:03

Majitel ma pravo na to, na cem jste se dohodli ve smlouve. Takze co se tyce spotreby tam mas uvedeno konkretne co?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zik 15. 4. 2010 10:38

O způsobu vyúčtování ve smlouvě není vůbec nic. Majitel tedy vychází z vyhlášky č. 372/2001 Sb., č. 194/2007 Sb. - první uvedenou jsem prostudoval a svůj "nález" jsem uvedl v předchozím příspěvku. Mám za to, že nám nemůže naúčtovat spotřebu podle počtu lidí, když máme vodoměry...
zik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 15. 4. 2010 11:38

Mozna by bylo vhodne sem hodit tu smlouvu (klidne zacerni udaje). Resi se v ni, z ceho se sklada vyse najmu? Zdali je to celkova castka vcetne spotreby, pripadne zdali je spotrebu nutno hradit zvlast? Urcite tam neco musi byt.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papshop 15. 4. 2010 12:23

Vůbec nevím co máte a jak řešeno ve smlouvě, ale z pohledu majitele bytu, kde vytápění je v jednom okruhu pro celý dům na jeden kotel řeším téměř totožné problémy. Vezměte do prosím takto. Nastěhoval jste se v září - a to letos začala topná sezona, protože bylo chladno brzy. Takže jste se nastěhovali a hned se topilo - neměli jste předlacené zálohy z období, kdy se netopí a letos bohužel topná sezona stále pokračuje. Takže kdybych to vzal do března a odhadem cca 2500 měsíčně na teplo = 17500,- průměrná spotřeba elektřiny na 2+1 je s elektroměrem cca 1000,-Kč - tj. 7000,- a voda většinou min. 100/osoba/měsíc - = 3x700= 2100. když to sečtu, vychází mi 26600,-. Když budete v bytě bydlet celý rok, pak si zálohy na teplo rozložíte do 12 měsíců a nebude vás to tolik bolet najednou. Takže podle mě to ZHRUBA odpovídá.

-- 15. 4. 2010 13:24 --

No teď vidím, že je to za 4 měsíce - se omlouvám!
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zik 15. 4. 2010 17:28

Díky za reakce, přepisuju kousek smlouvy týkající se nájemného:

1) Pronajímatel stanovil nájemné včetně měsíčních záloh za služby a energie, tzn. celkové nájemné ve výši 13 500 Kč za měsíc, za užívání předmětu nájmu.

2) Nájemné zahrnuje měsíční poplatky za služby a energie, které jsou vyčísleny pronajímatelem na částku 3 500 Kč.

3) Nájemce zaplatí hotově při podpisu smlouvy pronajímateli kauci ve výši 10 000 Kčjako jistinu nájemného, případně náhradu škody ... V případě, že vznikne dluh na nájemném, škoda na majetku, dluh na odběru elektrické energie, teplu a vodném stočném, náhrada škody bude kompenzována složenou kaucí a to pouze vždy do výše dluhu.


O doplatcích v celé smlouvě není ani slovo.

papshop: Ano, je to za 4 měsíce, proto tohle všechno píšu... Připadá mi to úplně postavené na hlavu.
zik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 15. 4. 2010 19:26

Tak nevim, ale pronajimatele bych vyfuckoval. Pokud je bod dva doslova napsan tak jak je, tak jsou to poplatky za sluzby a energie, nikoliv zalohy.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 15. 4. 2010 20:12

Bohužel někteří lidé si stále ještě naivně myslí, že jiní lidé nejsou svině...

Já měl něco podobného - nájemné x Kč včetně služeb, zvlášť bude účtována spotřeba elektřiny a vody podle měřidel. A nestačil jsem se divit - bojler na noční proud, leč podružný elektroměr jednosazbový, takže jsem domácím cáloval všechno pěkně ve vysoké sazbě.

Pak se začlo topit a domácí přišel s tím, že bych jim měl dávat něco na plyn. Opáčil jsem, že dle smlouvy je nájem včetně služeb, načež jsem se dozvěděl, že těmi službami se míní třeba zametení dvorku... Po půl roce jsem se odstěhoval, protože jsem nějak nemínil akceptovat 17°C jako teplotu v obýváku...

A dodnes mám takové cukání optat se na příslušném finančním úřadě, jestli z mého nájmu domácí zaplatili daně :twisted: .
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zik 15. 4. 2010 20:39

S474N: Z toho, jak je to napsané, mi to tak taky přišlo. Ale já na rozdíl od majitele nemám zájem nikoho okrádat a klidně doplatím, pokud je co.

Tomáš Marný: Naivní nejsem, vždycky předem očekávám to nejhorší, obvykle je tedy výsledek nad očekávání :) Ale musím říct, že přímo majitele jsem viděl prakticky jen při podpisu smlouvy, takže těžko soudit. V bytě nad námi ale bydlí jeho dcera a s ní řešíme všechno a zatím všechno vždy bylo absolutně bez problémů a při řešení všech věcí byla opravdu ochotná. Takže vyúčtování bylo dost nemilé překvapení :hm

No uvidíme, jak se dál vyjádří majitel...
zik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 15. 4. 2010 21:12

Jo centrální vytápění a teplá voda je svinstvo a zlodějnina největšího kalibru... sám v takovém bytě bydlím- bohužel a to už jsem se snažil několikrát jednat s magistrátem o přechodu na vlstní topení a vodu... Nevím jak to máte vy, ale já na radiátorech mám elektrické indikátory, které na konci roku ukážou nějaké číslo, to se vynásobí počtem žeber a tak se spočítá spotřeba. Takto se to dělá ve všech bytech. Já vlastním 2+1 s 51m2 a za teplo za celou sezónu platíme cca. 5.500,- maximálně- 2x jsem již vyúčtování dostal. Platíme však tak málo pouze z důvodu, že měsíc a půl už nevím co je to teplý radiátor( nejsem vychovaný úchyl z paneláku,který běhá v trenkách, topí jako střelený a okno dokořád)- ano stačí vyměnit za plastová okna a trubky, které vedou k sousedům taky něco hřejí a mám klid. Topení prakticky zapínám až, když je venku pod 10 stupňů...
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 15. 4. 2010 21:14

zik: problem je v tom, ze on tebe evidentne okrast chce a tak to proste zkousi. Nechal bych mu to vycislit a potom bych provedl svou kalkulaci. Respektive co se me tyce, tak bych se s nim ani nebavil a rovnou to predal DAS.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 15. 4. 2010 21:17

Tomáš Marný píše:Bohužel někteří lidé si stále ještě naivně myslí, že jiní lidé nejsou svině...

Já měl něco podobného - nájemné x Kč včetně služeb, zvlášť bude účtována spotřeba elektřiny a vody podle měřidel. A nestačil jsem se divit - bojler na noční proud, leč podružný elektroměr jednosazbový, takže jsem domácím cáloval všechno pěkně ve vysoké sazbě.

Pak se začlo topit a domácí přišel s tím, že bych jim měl dávat něco na plyn. Opáčil jsem, že dle smlouvy je nájem včetně služeb, načež jsem se dozvěděl, že těmi službami se míní třeba zametení dvorku... Po půl roce jsem se odstěhoval, protože jsem nějak nemínil akceptovat 17°C jako teplotu v obýváku...

A dodnes mám takové cukání optat se na příslušném finančním úřadě, jestli z mého nájmu domácí zaplatili daně :twisted: .



U takového jsem taky kdysi bydlel... Žebrák si stanovil nájem včetně poplatků a započítal si do toho dlouhodobý fond oprav na střechu :pozor obyč. fond oprav :pozor a za zálohy na plyn (mimochodem měl jsem wafky) dával plynárnám 500,- na elektřinu dával místo mých 500,- 100 KČ. Za 3 měsíce jsem si koupil raději byt, protože žít v podnájmu může jen blbec, pokud necestuje po republice a nepracuje každý půl rok jinde a nebo jednoduše nemá ani na hypotéku :roll:

Jinak nájem činil 5000,- a 2000,- jsem mu dával na plyn, elektřinu a vodu- hoch to pouze jednoduše využíval na něco jiného. Když jsem za ním přišel, že předám byt a vyúčtujeme elektřinu a plyn, dle stavu měřáků nestačil koukat, nejen, že jsem z něho dostal zpět pětku za služby, ale i kauci, kterou jak každý dobře víme nechce žádný vlastník vracet 8-P ... Stačilo pouze pohrozit, že mu na 2 měsíce ještě nepředám byt a nastěhuju cikány
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 16. 4. 2010 07:17

dr._lukas: kazdym tvym prispevkem me tu presvedcujes, co jsi za "svebytneho" cloveka. Kategoricke oznaceni typu "vsichni, kazdy, zadny" apod. Pokud jsi jeliman a nedovedes se s nekym domluvit a potom to hodit na papir pouze ukazuje na to, jaky ve skutecnosti jsi. Osobne jsem bydlel v nekolika najmech a nikdy jsem nemel tebou popisovane problemy, vcetne vraceni kauce. Takze to zevseobecnovani si nech opravdu jinam.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zik 17. 4. 2010 19:46

Tak jsem tu zase :-)

Až teď jsem si všimnul drobného rozporu v naší smlouvě, konkrétně v tom, co už jsem uvedl. V prvním bodě se píše o nájemném včetně záloh a ve druhém, že nájemné zahrnuje poplatky. Teď je otázka, co z toho tedy v souhrnu platí...

Dále jsem se možná pletl ve výkladu vyhlášky, jejíž bod jsem taky uvedl. Píše se tam: "V účtovací jednotce, ve které u konečných spotřebitelů nejsou instalovány vodoměry ...". Co v případě, že vodoměry nejsou u všech spotřebitelů? To ve vyhlášce popsáno není...

No a abych ještě rozvedl celý svůj případ, přidávám oskenované vyúčtování - tady. Náš řádek je žlutý.

Nesrovnalostí tam vidím několik. Tou největší je podle mě počet lidí... Celkový počet za celý rok je 11, ale to mi přijde opravdu jako nesmysl (nevím tedy vůbec, kdo a jak tam za celý rok byl). Právě proto na nás vychází ve výsledku tak velká částka, vlastně je to právě ta 1/11 z celku.

Další věc je, že ve třetím řádku od spodu je uveden počet osob 0, proto všechny poplatky rozpočítávané na osoby vychází 0. Zároveň je ale uveden odečet z vodoměru (na částku nemá vůbec vliv, je to jen informativní) - a tento odečet je u bytu, který tedy podle tabulky nebyl používán, značný (u studené vody dokonce druhý největší z cleého domu).

Poslední nesrovnalost je položka "Ostatní služby" - tyto náklady by měly být hrazeny z nájmu a ne být součástí služeb.

---------------------------------------------------------------------------

To jsou všechno moje domněnky, tak se nestyďte je potvrdit nebo vyvrátit, nebo dodat cokoli jiného :-)
zik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 18. 4. 2010 10:06

Oskenuj tu smlouvu, jinak neni co radit.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků