Aktualne nejvyhodnejsi dodavatel plynu

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod rkosa 1. 12. 2018 19:24

Hmm, tak Fosfa uz ma ceniky na strankach. Do mailu mi vsak prisly ceniky s jinymi (nizsimi) cenami. Viz https://imgur.com/21cW8Tf
rkosa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 1. 12. 2018 20:39

Pokud mas plyn jen na sporak, tak si kup elektricky, uspora na pausalu a za revize ho za jednotky roku zaplati. Ja to udelal pred cca 10 lety ;-)
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod Markil 2. 12. 2018 09:47

Zajímavý nápad. Já ho tedy nevyužiju, protože plynem topíme, ale pokud by někdo měl plyn jen na vaření, mohlo by to dávat smysl. Jen jde o to, zda by investice do nového sporáku či varné desky byla návratná a za jak dlouho. Nechce se mi to počítat, ale nejde jen o cenu nového zařízení a výšku paušálu. U plynu vychází podstatněji levněji jedna KWh, což je také nutné zohlednit. Takže záleží i na spotřebě. Navíc co mám zkušenost, tak životnost varné desky na plyn je v praxi skoro neomezená, u elektrické se časem vždx vypalovaly plotny. U sklokeramických nevím, ale hrozí tam rozbití a u indukčnich také nevím životnost, min. je v tom ale nějaká elektronika, takže nějaké omezení životnosti tam asi bude a pořizovací nálady jsou vyšší. Pro výpočtu bude bude hrát roli také účinnost jednotlivých způsobů vaření (tj. kolik tepla se přenese do jídla z jedné jednotky energie, za kterou platím), která se také liší. Prostě bylo by třeba si to propočitat a vzít vše v úvahu...
Markil
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 2. 12. 2018 11:17

Pokud byl byt projektován na vaření na plynu, tak je elektřina typicky zavedena jako 1x 25A a to je na elektrický sporák i troubu málo a povýšení může znamenat drahou rekonstrukci rozvodů.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kamziq 2. 12. 2018 12:43

Take uz se jednou pokusili zdrazovat elektrinu podle velikosti hlavniho jistice.
https://www.elektrina.cz/eru-tarify-podle-velikosti-jistice
Kamziq
Návštěvník

Odeslat příspěvekod čulibrk 2. 12. 2018 12:44

Přesně tak, byty mají 1 fázi. Kromě toho vím o případu, kdy elektrický sporák nedokáže tak rozpálit pánev na stejk, jako plyn.
čulibrk
Diskutér

Odeslat příspěvekod rkosa 3. 12. 2018 07:17

vpe píše:Pokud mas plyn jen na sporak, tak si kup elektricky, uspora na pausalu a za revize ho za jednotky roku zaplati. Ja to udelal pred cca 10 lety ;-)

Plynem topime, ohrivame vodu i varime a zatim se mi stale nevyplati rusit, naklady by s tepelnym cerpadlem byly v podstate shodne - a to mam uz ted elektriku v sazbe D56d. Spis si par let pockam co prinese nova vlna NZU, uz delsi dobu pokukuju po kombinaci FV+TČ. Dalsi otazka je jak se budou vyvijet ceny. Jsme na vrcholu/za vrcholem ekonomickeho rustu...
rkosa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod D.roak 4. 12. 2018 14:31

dodavatel plynu fixovat nebo ne
D.roak
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 5. 12. 2018 02:27

Jak chces, ja fixoval vloni...

odhady, že elektřina v příštím roce zdraží o osm až deset procent, zatímco plyn o něco méně, o pět až sedm procent. České domácnosti se však budou muset smířit také se znatelným zdražováním tepla a vody. Z nových ceníků teplárenských společností, které byly dosud zveřejněny, vyplývá, že teplo podraží v průměru o dvanáct až šestnáct procent. Ceníky vodárenských společností na rok 2019, které zatím byly zveřejněny, ukazují na zdražení vody v roce 2019 o čtyři až pět procent.

Společným činitelem v pozadí zmíněných cenových nárůstu je současná ekonomická prosperita...

xtonda píše:Pokud byl byt projektován na vaření na plynu, tak je elektřina typicky zavedena jako 1x 25A a to je na elektrický sporák i troubu málo a povýšení může znamenat drahou rekonstrukci rozvodů.

Muze ale nemusi, dle vule kazdeho soudruha. Pokud vede do kuchyne 1F tak i na hline lze vyzdimat 1x16A tj. cca 4 kW spickoveho vykonu. To staci v pohode na plny vykon dvou ploten po neomezenou dobu a neco dalsiho. Budu se muset zeptat, kolikrat jim padnul jistic.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 5. 12. 2018 11:52

Tak samozřejmě nějak si to zprasit sám bez revize se dá, možná se i dělají nějaké social edition sporáky, které nedovolí překročit stanovený příkon, ale standardně se to zapojuje tak, že varná deska se zapojí po dvou plotnách na dvě fáze a trouba na fázi třetí a předpokládám, že takovéto zapojení se nedělá jen tak pro srandu králíkům. Co tak namátkově koukám na specifikace výrobků, tak varná deska má 7 kW, trouba 3,5 kW.

Z vlastní zkušenosti, ségra kupovala byt, dala si ele troubu a plotnu museli nechat plyn, protože na to rozvod nestačil, panelák kde bydlím já je od počátku bez plynu a je zavedeno 3x25A.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 5. 12. 2018 18:57

I indukcni desky lze pripojit na jednu fazi (vetsina modelu to umi) a potom je samozrejme obvykle omezena funkce boost.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod jichaj 5. 12. 2018 19:44

z vlastni zkusenosti, indukce se na 1f provozovat da, stejne nikdy nevarite na vsech plotnach

a pokud je plyn pouzivan jen na vareni, tak cena muze bezne vyjit na 10-25kc/kWh.. za rok to uz nejakou tisicovku navic oproti elektrice udela..
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod hardsoul 5. 12. 2018 20:38

Zdravím, skončila mi fixace plynu a el. u Armexu a nabídli mi vyšší ceny, chtěl bych přejít kvůli nižší ceně ke skautům. Najde se tu někdo, přes koho bych se mohl přidat? Díky
hardsoul
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod brouter 5. 12. 2018 20:47

taktez jsem pred 4 lety si predelaval plyn na elektriku...mam 1x 20A a vse funguje dohromady...indukcni deska- 4plotna, mycka, pracka ...ale je pravda, ze desku a troubu musel vybirat vhodnou a trochu pocitat...za celou dobu nebyl problem, jen v jadru dal vse nove v medi...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 7. 12. 2018 03:28

Lze ponechat i hlinik, jen se musi vedet jaka jsou rizika ajak to pojistit (doplnit PEN z jine vetve jako bezpecnostni pojistku) a odjistit (10 vs 16A). Ale to nelze laikovi radit.

Ale plati co uvedeno dale...

xtonda píše:Tak samozřejmě nějak si to zprasit sám bez revize se dá, možná se i dělají nějaké social edition sporáky, které nedovolí překročit stanovený příkon, ale standardně se to zapojuje tak, že varná deska se zapojí po dvou plotnách na dvě fáze a trouba na fázi třetí a předpokládám, že takovéto zapojení se nedělá jen tak pro srandu králíkům. Co tak namátkově koukám na specifikace výrobků, tak varná deska má 7 kW, trouba 3,5 kW.

Z vlastní zkušenosti, ségra kupovala byt, dala si ele troubu a plotnu museli nechat plyn, protože na to rozvod nestačil, panelák kde bydlím já je od počátku bez plynu a je zavedeno 3x25A.

Ano ale kolik % casu provozu jsi jezdil ve svem autu Vmax? 0,00000001% ?

Podobne to je se sporakem, kolik % casu provozu bys vyuzil maximalni prikon, tedy vsechny topidla v zatezi na max? To je 0,01% soubeznosti... pripomenu, ze kdyz to teleso je zapnute na max a hrnec je uz nahraty, tak cykluke a nejede na max...

Ty lepsi desky maji v sobe primo nastaveni omezovace, ze si plynule nastavis povoleny prikon.

Jelikoz skoro neexistuje sporak na 400V, tak lze uzavrit, ze vsechny sporaky lze pripojit na 1F a moznost vice fazi je POUZE z duvodu rozlozeni zateze.

A ano, pro bezneho Frantu uzivatele tato rada neni, elektrikar mu to fakt nezapoji (z neznalosti, z alibismu, z opatrnosti) ale to ani vetsina veci resenych na tomto foru neni pro prumerneho Frantu, je treba vedet co a proc a zda se to vyplati.

Ps: ja bezne pretezuji jistice a mam prutokovy ohrivac 24 kW v soubehu s jinymi spotrebici (proto preventivne omezen na 21 kW - ostatne jistice 3x25 davaji matematicky jen 17kW) a znam pomerne dobre charakteristiku jisticu (co neznaji ani rozvodaci) - tedy fakt, ze az 1,43 nasobek nominalni hodnoty po dobu 1 hodiny je v poradku a znam charakteristiky vodicu a jejich chlazeni atp. Kdybych se ridil radami “elektrikaru”, platim x tisic mozna i Stovek navic. Pritom revizak mi kdysi davno jasne rekl, ze neni duvod zbrkle menit AL za CU (zvlaste pokud za to mate vyplaznout desetitisice), musi se to posoudit objektivne.
vpe
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka