Aktualne nejvyhodnejsi dodavatel elektriny

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ROlda78 12. 9. 2018 14:03

Tušíte někdo, jak bude vypadat eTarif (ČEZ) v D02d dál?
Díky nízké pevné ceně/p.m. (a mé malé spotřebě do 2 MWh) to vychází stále sakra dobře. Zatím mi dle vyúčtování (z května) jeli dle ceníku z r. 2017 resp. ceníku z r. 2018. Kde byla pevná cena za měsíc 10 Kč a
D02d: VT 1213 kč/MWh

Ceny nemůžou dlouho držet. Jestli to chápu to správně, tak teď (od 1. 6.) už "svítím" dle
https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... ezdi-1.pdf ..
pevná cena za měsíc 19 Kč a
D02d: VT 1280 kč/MWh
Naposledy upravil ROlda78 dne 13. 9. 2018 10:09, celkově upraveno 1
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 12. 9. 2018 16:27

tulum píše:Nevím sice jakou máš spotřebu, ale u mě by teda ta retence ČEZu vycházela díky rozdílu v pevném poplatku *10Kč* ve výsledku dráž než Skautíci..


Mám asi 3 MWh VT + 15 MWh NT. Sazba D57d. Celkem kolem 45k ročně, plus mínus. Blbý je, že nový ceníky na 2019 uveřejnilo zatím jen pár firem, takže furt čekám a rozhoduju se. Ten standardní tarif ČEZ bez závazku (stávající) je každopádně skoro nejdražší.
Mr.Scully
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pilatus 13. 9. 2018 21:03

ROlda78 píše:pevná cena za měsíc 19 Kč a
D02d: VT 1280 kč/MWh

např Energie ČS je levnější:
měsíční poplatek 10kč (bez DPH)
D02d: 1110kč/MWh bez dph
D25d: VT 1340, NT 890
ceník platný od 1.9.2018 https://www.energie-cs.cz/data/Produkty ... LE_CEZ.pdf
Pilatus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dr._lukas 14. 9. 2018 01:05

ale ta energie ČS nemá ceník na dobu určitou, takže co bude za rok je ve hvězdách
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 9. 2018 14:29

To muzou zmenit kdykoliv, treba kazdy kvartal zvysit cenu. Ale tim by si moc nepomohli...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 23. 10. 2018 15:23

Na CS se me to taky libilo, jako web, online ideal pro spravu :)
Otazka je ale jestli jsou schopny to drzet alespon cenove pod PRE :)
PRE me nabizi cenu pri fixaci rocne 16 000czk za 3500kWh /rok.
Vsude jinde me to vychazi podobne cca cena 15 000czk takze tak tech 1000czk dolu jeste.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Markil 23. 10. 2018 17:16

Zatím to stále vypadá na stoupající ceny elektřiny, takže tam, kde není cena fixně smluvně zaručena na určité období, lze čekat další zvyšování bez vyjímek. Ať je to ČS či kdokoli jiný. Proto nemá smysl nyní si porovnávat ceny bez fixace - ty ceny spíš záleží na tom, kdy ceník vydali, o kolik už stihli zdražit a kolik si ještě nechali na další zdražovaní v příštích měsících... Navíc, ani smlouva na dobu určitou automaticky neznamená záruku nezvyšování ceny. Vždy jsem dával přednost volným smlouvám bez fixací, ale nyní se už vyplatí spíš fixace na 2-3 roky, pokud je garantovaná cena dobrá.
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tomaslany 23. 10. 2018 17:18

Nejlepsi bylo dat fixaci uz pred rokem. 8-)
tomaslany
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Markil 23. 10. 2018 17:31

Jasně, ale to už ty lidi, co to teď řeší, asi neudělají, jedině, že by se přesunuli v čase :-D
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ripper6 23. 10. 2018 17:43

Jojo to ma pravdu, ale ne kazdy to rok co rok resi / sleduje. Pripadne mu mohla dobehnout smlouva jako me. Ja mel fixaci u PRE 3 roky, mno porad jsem jim chtel napsat a odkladal to. Napsal a zjistil ze smlouva jako uvazek skoncil, tudiz tu vyhodu starou 3 roky uz nemam :D
Jelikoz ale dost spotrebuju, zacal jsem koukat, zda se takovy prechod vyplati, pripadne zda na tom sbohatnu :D

Energie CS se me libila pro ten web a online spravu, to me zaujalo ale bez fixace to uz vime jak to dopadne :(
Mam nyni moznost tak nechat PRE a nebo usetrit 1010kc se Skautama.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vpe 28. 10. 2018 14:16

tomaslany píše:Nejlepsi bylo dat fixaci uz pred rokem. 8-)


Jistě, do půlky listopadu 2017 bylo ideální přejednat smlouvy a že ceny poletí nahoru se vědělo cca 5 let předem :-)

Tip: zkuste si do kalkulačky (třeba ERU) zadat 1x25A a spotřebu 9121 kWh a následně pro porovnání 9122 kWh (pokud máte i NT, tak jde o součet spotřeby, na ostatních parametrech nezáleží) a podívejte se, co to udělá s paušálem a s cenou za kWh viz příloha. Může za to OZE.

srov.png
D57 srovnání ceny za kWh/paušálu pro roční spotřebu 9121 kWh (vlevo) a 9122 kWh (vpravo) - vše je stejné jen je spotřeba o 1 kWh za rok vyšší
srov.png (5.21 ) Zobrazeno 7611 krát


Neboli od určitého objemu (vůči hodnotě jističe spotřeby za rok) se přirážka OZE 0,60 Kč / kWh zastaví a přenese do paušálu fixní částkou podle jističe (viz kouzelná větička v ceníkách ohledem POZE), tzn. další odebrané kWh už jsou levnější o cca 0.60 Kč nad tento limit. Je to metoda, jak zvýhodnit velkoodběratele na úkor spotřebitele při placení solárních baronů.

Na kalkulator.eru.cz se tím pádem kalkuluje chybně v případě, kdy máte vyšší spotřebu (neboli lépe využíváte jistič) a jistič je jiný, než tabulkový... Na kalkulátoru TZB údaj o jističi nutno zadat dvakrát a tedy patrně s tímto již kalkuluje.

Aneb přednostní relé (přímotop nemusí běžet tu chvíli když žehlím nebo griluji) a správný co nejnižší jistič (dobré znát charakteristiku jističů a fakt, že jistič má toleranci až 1,45 násobek nominální hodnoty, tedy 25A jistič může po dobu 1 hodiny udržet výkon(příkon) 25A x 230V x 1,45 = 8337 W a je to tak v pořádku dle nejen ČSN norem :-) Garance je 1,13 násobku hodnoty jističe po dobu 1 hodiny (po kratší časy viz graf)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 30. 10. 2018 08:14

kalkulacka ERU je na pytel :)

vpe: sice od toho objemu neplatis 495Kč/MWh, ale zas platíš za rezervovaný příkon 15,05Kč/A/měsíc

kazdopadne dostat se na platbu OZE dle příkonu u VN (nebo jistice u NN) není tak snadné (u 25A je to od 9121kWh (25x12x15,05/495) a cena pak neklesá skokově (podpora OZE je zastropována na 4515Kč/rok), takže pro běžného odběratele to nemá valný význam (nepředpokládám, že někdo bude mít 20MWh na 25A jističi)
Ale je pravda, že ta hranice každým rokem klesá, teď je platba 15,05kč/A/měsíc (na příští rok je návrh 13,56, v roce 2016 byla 23,96)
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod redhaven 31. 10. 2018 20:36

Když změním dodavatele elektřiny (na jiného než ČEZ), předpokládám správně, že odpočty stále provádí místní regionální distributor-majitel sítě, tedy ČEZ ? Už mě mírně řečeno se.e, jeho pracovníci si přelezou na můj pozemek, zahradu RD přes plot, vypáčí zámek na elměrovém rozváděči a jmou se kontrolovat. Oznámil jsem jim, že porušují hrubě zákon o domovní svobodě a nepřekročitelnosti pozemku a majetku majitele bez jeho svolení. A že za jejich eleměr bohužel dle energ. zákona zodovídám, takže jsem si jej zamčel, aby mi někdo nestrhl plomby. Ale vůbec je to nezajímalo, jejich zařízení musí prý kontrolovat i bez vědomí majtele. Takže kdo má elměr třeba v RD na chodbě, lze asi očekávat vloupání.
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Markil 1. 11. 2018 18:30

Distributora si nevybereš, takže předpokládáš správně.
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod retron 20. 11. 2018 11:33

ROlda78 píše:Tušíte někdo, jak bude vypadat eTarif (ČEZ) v D02d dál?
Díky nízké pevné ceně/p.m. (a mé malé spotřebě do 2 MWh) to vychází stále sakra dobře. Zatím mi dle vyúčtování (z května) jeli dle ceníku z r. 2017 resp. ceníku z r. 2018. Kde byla pevná cena za měsíc 10 Kč a
D02d: VT 1213 kč/MWh

Ceny nemůžou dlouho držet. Jestli to chápu to správně, tak teď (od 1. 6.) už "svítím" dle
https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... ezdi-1.pdf ..
pevná cena za měsíc 19 Kč a
D02d: VT 1280 kč/MWh


ČEZ zdražuje eTarif nejen silovku, ale téměř 4násobně (!!) i stálou platbu.
Nové sazby jsou pro D01 a D02 1,878 Kč/kWh (1,973/1,800 pro D61) a platba za odběrné místo 83 (72 pro D61) Kč za měsíc, vč. DPH. Ceny zvyšují od 1.1.2019 tzn. možnost odstoupit od smlouvy 10 dní před tímto datem.
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků